Pięć miejsc z dobrym winem i wartością dodaną

BARaWINO, Moja Wina, Składak, Probiernia i Winne Grono to lokale, w których nie tylko kupimy i napijemy się wina, ale także miejsca, które wyróżniają się konceptem, bogatą i różnorodną ofertą, a także organizują ciekawe wydarzenia związane z winem.
BARaWINO, Moja Wina, Składak, Probiernia i Winne Grono to lokale, w których nie tylko kupimy i napijemy się wina, ale także miejsca, które wyróżniają się konceptem, bogatą i różnorodną ofertą, a także organizują ciekawe wydarzenia związane z winem. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Orzeźwiający szampan, prosecco czy cava na upalny wieczór, uniwersalne wino na niedzielny obiad z rodziną, a może poszukiwanie nowych smaków i ciekawych etykiet podczas degustacji z sommelierem? W Trójmieście nie brakuje miejsc, w których kupimy i spróbujemy dobrego wina. Wybraliśmy pięć lokali, które wyróżniają się konceptem, bogatą i różnorodną ofertą, a także organizują ciekawe wydarzenia związane z tym trunkiem.Lubisz wino? Sprawdź polecane winiarnie w Trójmieście


Jakie wina najchętniej pijesz latem?

Zobacz wyniki (630)

BARaWINOSieć sklepów z winami Marka Kondrata jest dobrze znana w całej Polsce. W Gdyni przy ul. Starowiejskiej 20Mapka w maju otwarto dziesiąty taki punkt. Koncept zasługuje na szczególną uwagę ze względu na połączenie sklepu winiarskiego z funkcją baru winnego, stanowiącego autorską wersję cieszących się we Francji dużą popularnością bar-à-vin. Lokal jest otwarty codziennie od godz. 16 do 23 (w piątki i soboty do 24).

W części sklepowej znajdziemy szeroki wybór win z całego świata - około 400 etykiet, a także akcesoria winiarskie. Z kolei druga część lokalu to przestrzeń gastronomiczna, która w sezonie letnim powiększana będzie także o niewielki ogródek gastronomiczny.

Skosztować można tu około 20 win dostępnych na kieliszki w cenach już od 12 zł za 125 ml. Dostępne są także mniejsze, degustacyjne porcje - 50 ml. Poza winem w menu gdyńskiego lokalu znajdziemy też kilka prostych przekąsek. To m.in.:
  • deska serów - polskich, włoskich i szwajcarskich (33 zł),
  • deska wędlin - francuskich oraz włoskich (33 zł),
  • deska mix serów i wędlin (39 zł),
  • dorodne hiszpańskie oliwki (12 zł),
  • a wszystko to w towarzystwie wyśmienitego pieczywa, które można też zamówić osobno - z oliwą (10 zł).

Moja WinaPod pełną uroku nazwą "Moja Wina" otwarto punkt z winami w W4 Food SquatMapka, wzbogacając tym samym gastronomiczną ofertę ulicy Elektryków. To pierwszy w Gdańsku spot dedykowany winom naturalnym, ekologicznym i biodynamicznym. Miejsce to jest prowadzone z szacunkiem do natury, pod czujną opieką Piotra Pietrasa, który odpowiada za unikalną selekcję trunków.

Zobacz także: Nowe lokale w Trójmieście

W menu znajdziemy pét-naty, czyli wina "naturalnie musujące", które powstają tzw. metodą pradawną, pozbawioną wtórnej fermentacji - wino jest butelkowane jeszcze przed zakończeniem fermentacji pierwotnej, bez dodawania drożdży czy cukru i bez usuwania osadu drożdżowego, w efekcie czego powstaje trunek o mętnej barwie, ze sporą ilością osadu na dnie, najczęściej zamykany zwykłym kapslem. Spróbujemy tu także skin contact, czyli win pomarańczowych, których proces powstawania polega na długiej maceracji białych winogron na skórkach. Kontakt ze skórą tworzy swego rodzaju środowisko ochronne, które pozwala ograniczyć późniejsze siarkowanie wina. Ponadto Moja Wina oferuje też szereg win białych, różowych i czerwonych z Grecji, Francji, Hiszpanii czy Portugalii. Ceny od 8 do 15 zł za kieliszek.

Wine Bar ProbierniaW zabytkowych murach Starej ZbrojowniMapka w sercu gdańskiego starego miasta mieści się Wine Bar Probiernia. To miejsce inne od wszystkich - nie jest sklepem ani winiarnią, a wino sprzedawane jest tu przede wszystkim z dyspenserów, w których wina cyklicznie się zmieniają. Probiernia regularnie organizuje też warsztaty połączone z degustacją wina i przekąsek oraz kursy wiedzy o winie.

Karta win liczy 120 pozycji, spośród których minimum 30 oferowanych jest na kieliszki. Ciekawą opcją jest możliwość zamówienia winnego zestawu degustacyjnego - trzy kieliszki po 50 ml. Oferowanych jest ok. 18 takich zestawów, a ich ceny kształtują się od 23 do 97 zł. Do trunków dedykowane są autorskie przekąski, m.in. szeroki wybór tatarów, deski serów i wędlin, grzanki, pikle warzywne, opalany camembert czy gravlax z pstrąga.

SkładakSkładak to unikatowy koncept stanowiący połączenie winokawiarni z serwisem i sklepem rowerowym. Lokal mieści się na gdańskim osiedlu GarnizonMapka. Znajdziemy tu kawę i wino z przeróżnych stron świata. Miejsce ma na celu przybliżać ludziom alternatywne sposoby parzenia kawy, jak i kulturę picia wina. Co najważniejsze - miejsce to słynie z luźniej atmosfery, w której każdy może poczuć się swobodnie, nie ma mowy o zbędnym nadęciu, które często towarzyszy degustacjom wina.

Czytaj także: Palenie papierosów w ogródkach restauracyjnych - tak czy nie?

Wybór win jest duży - poczynając od domowego włoskiego wina ze szczepu Montepulciano, a kończąc na winach z polskich winnic. Ofertę winno-kawiarnianą uzupełniają domowe ciasta i tarty wytrawne (również w wersji vegan i gluten free), burgery, tosty, burrito, kanapki roślinne i mięsne na świeżym pieczywie gruzińskim czy deski przekąsek.

Przy okazji można przyprowadzić tu swój rower i rozwiązać problem z pękniętą dętką, ramą do renowacji czy pomysłem na swoje autorskie ostre koło.

Winne GronoWinne Grono to mieszcząca się przy ul. Szerokiej 52/54Mapka restauracja, w której skosztujemy kuchni i win francuskich. Ogromnemu wyborowi win prosto od importera, towarzyszy klasyczna kuchnia w niebanalnej odsłonie. Pasja łączenia smaków uwidacznia się nie tylko na talerzu, ale także w starannie dobieranych pairingach, które pozwalają odkryć, jak wino zmienia smak jedzenia, a jedzenie smak wina.

W menu znajdziemy ryby m.in. filet z sandacza czy z gładzicy, pierogi, dania wegetariańskie, mięsa np. antrykot i grillowaną polędwicę wołową, a także świetnie nadającą się do smakowania wina selekcję serów.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (73)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

Niedzielny brunch Sheraton Sopot
Niedzielny brunch Sheraton Sopot
degustacja
g. 13:30 - 17:30
Sopot, Sheraton
Włoskie czwartki na 32 piętrze
Włoskie czwartki na 32 piętrze
street food, pubbing
g. 16:00
Gdańsk, Olivia Star Top
Wege Wtorki
Wege Wtorki
muzyka na żywo, degustacja
g. 15:00
Gdańsk, Canis Restaurant

Rozrywka

Nowe Lokale

Wkrótce otwarcie