- 1 Gdzie dobrze zjeść w centrum Gdyni? (116 opinii)
- 2 Nowy plan dla Bulwaru Nadmorskiego (222 opinie)
- 3 Kuchnia jak u mamy, czyli jaka? (75 opinii)
- 4 Jemy na mieście: El Molo - bajeczny widok (37 opinii)
- 5 Nowe lokale: kawiarnie i ciekawe restauracje (69 opinii)
- 6 Nowy trend z TikToka budzi wątpliwości (75 opinii)
Gofry w cenie burgera. Sprawdziliśmy ceny w budkach przy szlakach spacerowych
Z cukrem pudrem, bitą śmietaną, owocami, nutellą czy frużeliną. Gofry to słodka letnia przekąska, która jest uwielbiana przez małych i dużych. W sezonie jest często wybierana jako zastrzyk energii podczas wypoczynku nad morzem, ale cieszy się popularnością również w chłodnych miesiącach. W Trójmieście nie brakuje budek sprzedających gofry. Ile za nie zapłacimy? Czy w związku z inflacją ceny bardzo wzrosły?
Lodziarnie w Trójmieście
Ile czteroosobową rodzinę kosztuje popołudnie nad morzem?
Słodkie lub wytrawne
W Stanach Zjednoczonych gofry często robi się na bazie maślanki i sody oczyszczonej. W takiej formie są dobrym dodatkiem do wytrawnych dań, również obiadowych (na przykład mięsa smażonego w panierce). Gofry belgijskie, od których wszystko się zaczęło, przygotowuje się z gęstego ciasta drożdżowego z drobinkami cukru, który w trakcie pieczenia rozpuszcza się i karmelizuje. To sprawia, że powierzchnia gofra jest nie tylko chrupiąca, ale także pysznie ciągnąca. Natomiast w Polsce najbardziej popularne są gofry przyrządzane z ciasta podobnego do naleśnikowego: z mleka, mąki, jajek, masła i ewentualnego spulchniacza.
Kolejki do budek z goframi w Brzeźnie w marcu tego roku:
Ceny jeszcze wzrosną
To tyle z gofrowej teorii, a jak wygląda kwestia cen za ten wakacyjny przysmak? Postanowiliśmy zajrzeć do budek z goframi i lodami znajdującymi się w całym pasie nadmorskim oraz w turystycznych punktach Trójmiasta. W wielu z nich podane są ceny za suchego gofra, do którego trzeba osobno doliczyć wszelkie dodatki jak bita śmietana, świeże owoce, nutella, frużelina, dżem czy posypka. Miksować można je za to dowolnie. Najtaniej kupić można suchego gofra bez dodatków, najdroższy będzie ten z bita śmietaną, nutellą, świeżymi owocami i posypką. Załóżmy jednak, że wszędzie kupujemy gofra z bitą śmietaną i świeżymi owocami.
Najlepsze restauracje w Trójmieście
Zaczynamy od Brzeźna, obok którego biegnie trasa spacerowo-rowerowa ciągnąca się wzdłuż wybrzeża. Przed wejściem na najkrótsze trójmiejskie molo znajdują się lokale gastronomiczne i restauracja. Zawsze gromadzi się tam spora liczba chętnych. Gofry kupić można po dwóch stronach wejścia na molo. Co ciekawe, choć obie budki są tak blisko, jedna z nich ma niższe ceny niż druga. W budce po lewej stronie za suchego gofra bez dodatków zapłacimy 6 zł, z cukrem pudrem 6,50 zł, z bitą śmietaną 10 zł, a z bitą śmietaną i owocami sezonowymi 15 zł. W sąsiednim sklepiku będą to ceny kolejno: 7 zł, 8 zł, 12 zł i 18 zł. Jeśli więc odwiedzamy molo w Brzeźnie czteroosobową rodziną za nasze gofry ze śmietaną i owocami zapłacimy 60 lub 72 zł.
- Ceny cały czas idą w górę - mówi jedna ze sprzedawczyń. - Podrożały przede wszystkim owoce, ale też oczywiście prąd. Już teraz wiemy, że w niedługo na pewno podniesiemy ceny. Szef ma wybór: albo podnieść ceny albo zamknąć interes.
Czytaj też: Najtaniej w Trójmieście: kotlet schabowy do 29 zł
Sopot i Gdynia
Idziemy dalej, kierując się w stronę Sopotu. Wzdłuż morza napotykamy kolejne budki sprzedające lody i gofry, w okolicach wejść nr 62 i 63. Tam ceny są prawie takie same. Suchy gofr kosztuje 6 lub 7 zł, a nasz testowy ze śmietaną i owocami 15 i 15,50 zł. Odrobinę więcej zapłacimy przy restauracji Parkowa w Jelitkowie, gdzie bez trudu znajdzie się kilka budek. Wafel bez dodatków kosztuje tam 7 zł, a ten z owocami (w żelu, bo innej opcji nie ma) i bitą śmietaną 18 zł. Docieramy do Sopotu. Ceny są tam wyższe niż w Gdańsku, ale niewiele. Suchy gofr kosztuje w większości miejsc między 7 a 8 zł, a nasz testowy 16-18 zł. Odwiedzając więc molo w Sopocie w cztery osoby musimy liczyć się z wydatkiem rzędu ok 64-72 zł. Nie inaczej będzie, jeśli kupimy nasz ulubiony przysmak na "Monciaku".
- Pracuję w tym miejscu piąty rok z rzędu i z każdym sezonem jest coraz drożej. Nie mamy innego wyjścia, wszystko idzie w górę - mówią tamtejsze sprzedawczynie.
Dodają, że w poprzednich latach wszystkie pozycje z menu kosztowały do kilku złotych mniej. Wyruszamy więc do Gdyni, może tam będzie nieco taniej?
Recenzje, ceny, nowe lokale - kulinaria w Trójmieście
W Gdyni kierujemy się w okolice Skweru Kościuszki. Również i tam nie brakuje budek ze słodkościami, choć przeważają te sprzedające fast-foody i ryby. Bez trudu znajdujemy jednak pierwsze kioski z goframi i jak się okazuje, ceny mogą być nawet wyższe. Za suchego gofra zapłacimy 7 zł, a za naszego testowego nawet do 20 zł. Czteroosobowa rodzina zostawi więc w takiej budce 80 zł kupując cztery gofry z bitą śmietaną i świeżymi owocami.
Sprzedawcy zgodnie podkreślają, że podniesienie cen jest podyktowane coraz droższymi składnikami. I choć już teraz najdroższe gofry mogą osiągać cenę burgera w amerykańskich sieciówkach, to sprzedawcy nie wykluczają, że w sezonie te kwoty mogą jeszcze wzrosnąć. Czy takie liczby są w stanie powstrzymać miłośników gofrów? Ile jesteście maksymalnie w stanie zapłacić za ten przysmak? Czekamy na wasze opinie w komentarzach.
Opinie wybrane
-
2022-05-20 07:42
(55)
W zeszłym roku kupiłem nową, małą 1000 watową gofrownicę za 59,99 zł.
Ostatnio przed weekendowym spacerem z rodziną zrobiłem 20 gofrów "na drogę". Spakowane do bagażnika.
Cukier puder wsypany do solniczki, bita śmietana w sprayu.- 269 27
-
2022-05-20 08:16
Cukier do solniczki ? (3)
- 7 59
-
2022-05-20 08:23
(2)
Szklane naczynie posiadające nakrętkę z niewielkimi otworami, przez które dozuje się zawartość, potrząsając naczyniem.
Pudernica, solniczka, pieprzniczka, jak zwał tak zwał, wiadomo o co chodzi.- 136 2
-
2022-05-20 11:48
Do cukru pudru jest trochę większe puzderko niż solniczka (1)
I ma regulację wylatującego cukru .Solniczką jak będziesz gofra cukrem posypywał to sobie reke otrząsniesz.
- 4 1
-
2022-05-20 12:32
A ile można walić tego cukru?
- 6 1
-
2022-05-20 08:19
Jestes bohaterem... (2)
- 71 0
-
2022-05-20 09:02
takich ludzi nam trzeba (1)
ja idąc do restauracji zamawiam tylko wodę. jem swoje kanapki :D
- 80 18
-
2022-05-20 14:46
I słusznie.
Wychodzi znacznie taniej.
- 12 1
-
2022-05-20 08:21
Bita śmietana w spray xD (2)
Zrobiłeś mi dzień.
Ciepłe lody też zabrałeś z domu?- 15 57
-
2022-05-20 08:46
(1)
A myslisz ze w tych budkach to co panie same smietane bija z wiejskiego mleka?
- 102 6
-
2022-05-20 08:58
Sypią do pojemnika najtańsza bitą śmietanę w proszku.
- 44 2
-
2022-05-20 08:37
domowe gofrownice (21)
nie mają takiej mocy pieczenia jak te przemysłowe. To róznica jak przy wypiekaniu pizzy w piekarniku i w piecu kamiennym.
- 13 45
-
2022-05-20 09:08
Jakbym ci dał na talerzu dwa gofry (12)
Jeden z domowej a jeden z przemysłowej gofrownicy to ciekawe czy byś rozpoznał który jest w czym zrobiony. Mój znajomy też mówił że smaczniejsza jest pepsi niż cola, aż nie zrobiliśmy próby żeby rozpoznał co jest czym
- 35 6
-
2022-05-20 09:18
Bo Twój znajomy smaku już nie posiada. To nie przytyk, to fakt.
- 12 16
-
2022-05-20 09:25
(10)
a) czuć w konsystencji - gofrownica przemysłowa zostawia bardziej puszysty środek i chrupiącą skórkę + o wiele łatwiej jest takie urządzenie konserwować, a po zrobieniu 20 gofrów powierzchnia nieprzywierająca nie zostaje na gofrach,
b) różnicę pomiędzy Pepsi a Cola czuć w szczególności w drinkach (polecam test z Whiskey) - gdzie Pepsi mocniej zabija smak alkoholu.- 7 21
-
2022-05-20 10:19
(4)
Jak mozna nie czuc roznicy miedzy pepsi a cola.
- 21 2
-
2022-05-20 10:24
Jest spora różnica w "smaku" słodyczy (2)
Dla mnie pepsi jest niepijalna
- 7 9
-
2022-05-20 11:39
cola jest przeslodzona i przegazowana
ale jak kto woli ;)
- 9 3
-
2022-05-20 13:54
Dla mnie: z cukrowych Cola lepsza, a z wersji dietetycznych Pepsi Max.
- 7 0
-
2022-05-20 16:16
Gdybym ci do butelki po Coli nalał Pepsi to byś mlaskał "Ale dobra Cola"
- 3 3
-
2022-05-20 13:36
(2)
Bzdura. Wystarczy domowa gofrownica z odpowiednia dużą mocą, żeby ciasto upiec w krótkim czasie i gofry są tak samo puszyste jak w budach.
- 9 2
-
2022-05-21 01:26
wcale nie do tych gofrow z budki dodaja specjalny skladnik zeby gofry wyszly chupiace (1)
- 1 2
-
2022-05-21 08:38
Związek X
- 4 0
-
2022-05-20 16:15
Wiesz jak się robiło gofry w czasach gdy nie było elektryczności?
- 2 0
-
2022-05-21 11:19
no mnie ścięło wyznanie o coli do whiskey ..
- 0 0
-
2022-05-20 09:10
nie do konca (1)
Dezal dają radę
- 12 0
-
2022-05-20 10:10
Zgadza się
Potwierdzam, z dezala goferki palce lizać
- 7 0
-
2022-05-20 09:25
W większości tych bud nie ma żadnej przemysłowej gofrownicy (1)
Tylko taka większa domowa.
- 36 3
-
2022-05-20 10:25
Domowa zjara się po 50tym gofrze w pierwszym dniu
- 1 16
-
2022-05-20 09:33
Całe życie tak myślalam, dopóki nie zrobilam
gofrów z pewnego bloga kulinarnego - gofry lekkie i chrupiace , teraz tylko te i ponoć są najlepsze na świecie , a gofrownicę mam nienajlepszą
- 19 1
-
2022-05-20 11:27
kup dezal to zobaczysz nigdy nie kupisz gofrów z mieszanki
- 9 0
-
2022-05-20 14:30
Przyjemność jedzenia gofrów leży głównie w tym, że są świeże: ciepłe i chrupkie. Szczerze wątpię, żeby takie kilkugodzinne gofry, które wiozłeś w bagażniku, były smaczne.
- 8 4
-
2022-05-21 07:06
gofrownica z marketu robi naleśniki, można ją wyrzucić. Polecam dobrą gofrownicę mało znanej ale starej polskiej marki. Gofry są genialne!
- 3 0
-
2022-05-20 09:07
A jak idziemy z rodziną do kina to bierzemy własny popcorn i chipsy (7)
W wielkich foliowych reklamówkach
- 17 16
-
2022-05-20 09:31
Bardzo słusznie
Tyle się psioczy na narzuty w gastronomii, ale nie ma rzeczy bardziej przepłaconej, niż popcorn w kinie. Dwie dychy za małą tutkę, a ziarno w hurcie po ok. 7 zł za kilogram.
- 35 0
-
2022-05-20 09:44
(4)
A ja do kina chodzę przeżywać, nie przeżuwać.
- 22 1
-
2022-05-20 10:11
(2)
A ja do śmierdzącego kina nie chodzę wcale !
- 9 4
-
2022-05-20 10:26
Dlatego przestało tam śmierdzieć (1)
- 14 5
-
2022-05-20 15:59
Dobre:)
- 2 2
-
2022-05-20 10:11
Ja w ogóle nie chodzę
W cenie rodzinnego wyjścia do kina mam abonament na dwie platformy cyfrowe plus dostęp do Internetu.
- 11 0
-
2022-05-20 11:38
Ja jeszcze film swój biorę.
Na smartfonie oglądam.
- 18 0
-
2022-05-20 09:11
elektromonter/kucharz (3)
1000 wat to za mało bo gofry wyjdą gumowe.1600 w to odpowiednia wielkość.
- 13 5
-
2022-05-20 09:17
Przecież on wie lepiej (2)
Jego domowe-gumowe gofry są lepsze
Tak samo jak jego pizza z piekarnika i sushi- 4 17
-
2022-05-20 09:47
Sushi z piekarnika? (1)
smacznego
- 15 0
-
2022-05-20 10:26
No ja jem na mieście
- 1 0
-
2022-05-20 09:34
Jest popyt, jest podaż
Przestaniecie kupować to ceny spadną
- 21 0
-
2022-05-20 09:36
To albo bita smietana albo syf w sprayu
- 5 3
-
2022-05-20 09:42
Typowy Janusz
Bez kitu, cebula aż się patrzy.
Oczywiście można wziąć ze sobą kanapki , wodę , owoce
Ale gofry?- 4 28
-
2022-05-20 10:06
Gofrownica 1000w nie zrobi ci dobrego gofra. Będzie gumowy. I nie zaklinaj rzeczywistości. Chyba że lubisz gumowe to już nie moja sprawa
- 11 8
-
2022-05-20 10:29
Spacer dla zdrowia
A ty pojechałeś się obżerać skapcaniałymi goframi sprzed paru godzin.
- 5 5
-
2022-05-20 11:25
Fejk bo jak to facet robił gofry hehe
- 2 6
-
2022-05-20 12:12
(1)
Nie, no jasne, piwo (ciepłe) w puszce za 3zl zamiast 14, hotdog domowy (zimny) za 1,2 zł zamiast 4, herbata dla 4 osób za 2zł zamiast 4x8zł. Można, czasami. Ale jak wychodzisz na luźny spacer to sobie kupisz na co masz ochotę. Czasami.
- 1 7
-
2022-05-20 17:50
Ostatnio kupiłem kawę z dodatkiem rumut
W okolicy długiej za 27 zł. Trochę przeginka
- 4 1
-
2022-05-20 14:46
tylko piS (1)
Jeszcze trochę rządów PiS i Polacy na wakacje zaczną jeździć z własną gofrownicą i ziemniorami. A i wędkę wezmą co by samemu usmażyć sobie rybkę. Dobrobyt. Mamy dobry rząd, wybitnych fachowców, gospodarka idzie do przodu a ludziom żyje się coraz lepiej. No i bynajmniej na dzieci dajo.
- 6 4
-
2022-05-20 21:34
Ze wszystkim się zgadzam oprócz "bynajmniej" :-)
- 3 2
-
2022-08-05 13:09
woooow, ale jestes sprytny
- 0 0
-
2022-05-20 07:44
Na spacer wychodzimy z własnym prowiantem . (11)
Nie dajmy się zwariować aby każde wyjście z dzieciakami kończyło się zostawieniem 200 złotych na wnie wiadomo co.
- 279 3
-
2022-05-20 09:27
A ja idę bez prowiantu, za często jemy i tyjemy. (6)
Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie, to pewno te zaprowiantowane spacery.
- 24 23
-
2022-05-20 09:57
Dałem Ci minusa (5)
Za wymądrzanie się. Idź na spacer z 2-5latkiem bez prowiantu.
- 28 12
-
2022-05-20 10:32
Dziecko 2 latka - prowiant na kilka godzin to co bardzo lubi (4)
Butelka wody 1,5 zł
Banan lub gruszka lub ogórek zielony lub marchewka 1 zł
Mus owocowy w tubce 2 zł
Bułka maślana 2 zł
Za 6,5 zł mam przekąski na 5h na mieście- 26 2
-
2022-05-20 11:31
(2)
Dzieciakowi na pewno nic się nie stanie jak raz pójdziesz z nim na spacer bez prowiantu, ale jeśli już, to rzeczywiście można za niewielkie pieniądze mu brzuch zapchać tak, by nie marudził po drodze. Zresztą spacer to jest pewnie dla ciebie gdyż dzieciak i tak w wózku jedzie, więc kalorii za bardzo nie spala, tak więc to chyba ty raczej zgłodniejesz?
- 4 11
-
2022-05-20 11:49
Masz dzieci?
- 13 3
-
2022-05-20 12:21
2 latek w wózku? Hahaha
To żywy ogień nie możesz spuścicie go na sekundę z oczu
- 9 2
-
2022-05-20 16:01
Zdrowo, tanio a dziecko nabiera dobrych nawyków. No i czuje troskę rodzica, to jest bezcenne...
- 2 2
-
2022-05-20 10:09
latwo mowi sie i wysmiewa tylko tym co maja jeszcze kase, a coraz wiecej osob ma pustki w portfelu, i to nie na koniec miesiaca
- 19 1
-
2022-05-20 20:38
(1)
To idziesz z dzieciakami na spacer czy żreć ?
- 4 1
-
2022-05-20 21:56
Ja nic nie muszę jeść.
Ale dzieci już tak.
- 0 2
-
2022-05-21 05:30
Efekt 500+
- 0 0
-
2022-05-20 06:57
Tanio nie jest... Ale ciekawe ile płaci właściciel przy molo za najem. (16)
Biznes musi się opłacać.
- 58 26
-
2022-05-20 07:47
Najem ostro poszedł w górę (1)
- 6 6
-
2022-05-20 07:48
Gdzie poszedł w górę i jakie stawki?
- 9 3
-
2022-05-20 07:51
(1)
Człowieku. Większość tylko wykorzystuje by podnieść ceny. Podwyżki może i mają opłat, ale oni podwyższają ceny niewspółmiernie. To bajer i wymówka.
- 55 4
-
2022-05-20 08:39
Dokładnie tak. Cześć podwyżek nie ma nic wspólnego ze wzrostem cen. Teraz stosuje się dwa argumenty - tanio już było i drugi: - panie teraz to wszystko drożeje.
- 37 2
-
2022-05-20 08:10
Jaki najem? (4)
Budy na kółkach bez dostępu do bieżącej wody?
- 23 2
-
2022-05-20 09:10
W Gdańsku nawet na żebranie trzeba mieć pozwolenie
Jak chcesz kleczec na długim targu
- 16 0
-
2022-05-20 09:32
jeśli to grunt miejski to były konkursy ofert (decyduje stawka) (2)
miejsce pod wózek z lodami to około 100 tysiecy zł
- 4 5
-
2022-05-20 12:55
(1)
Pojęcia nie masz ile kosztuje ale się wypowiadasz.
- 0 0
-
2022-05-22 18:20
No to ile kosztuje?
- 0 0
-
2022-05-20 09:08
Jak jest kumplem Tuska i Bolka konfidenta, to pewnie niedużo
- 12 5
-
2022-05-20 09:31
kilkadziesiąt tys miesięcznie (2)
- 1 0
-
2022-05-20 17:52
Czyli żeby zarobić na miejsce trzeba sprzedać kilka tysięcy gofrów
Ile taka buda jest w stanie sprzedać dziennie gofrów? 300?
- 1 0
-
2022-05-22 18:20
Miesięcznie czy za sezon raczej?
- 0 0
-
2022-05-20 10:09
(1)
musi sie oplacac, kazdy chce zarobic
jakbys mial biznes tez bys chcial- 2 0
-
2022-05-20 15:59
Patrząc na stopień ignorancji
To raczej by szukał jeleni do roboty za 5 zł/h, bo ludziom się wydaje, że na cenę produktu nie wpływają takie bzdety jak wypłata dla pracownika, prąd itp
- 0 0
-
2022-05-20 22:07
Nie wiem
Ale paragonu za gofry to nie zobaczę. Tak jak za kebaba. Ci to nawet nie udają. Zeszyt w kratkę a nie kasa fiskalna:)
- 3 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.