• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Chleb na święta. Który najdłużej zachowa świeżość?

Magda Mielke
22 grudnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Co zrobić z choinką po świętach?
Najdłużej świeżość zachowa chleb z mąki żytniej, pieczony na naturalnym zakwasie. Takie wyroby, odpowiednio przechowywane, mogą utrzymać dobry smak nawet przez 10 dni. Najdłużej świeżość zachowa chleb z mąki żytniej, pieczony na naturalnym zakwasie. Takie wyroby, odpowiednio przechowywane, mogą utrzymać dobry smak nawet przez 10 dni.

Do świąt Bożego Narodzenia pozostało niewiele czasu. Gorączka przedświątecznych zakupów trwa w najlepsze, a w całym tym zamieszaniu łatwo o czymś zapomnieć. Dlatego już dziś warto na listę ostatnich zakupów wpisać chleb. Jest to jedna z 12 potraw, której nie może zabraknąć na wigilijnym stole - symbol nowego życia i dobrobytu, który wedle tradycji ma zapewnić pomyślność w nowym roku. Układ świąt sprawia, że sklepy będą zamknięte przez trzy i pół dnia, dlatego warto zastanowić się, ile pieczywa potrzebujemy, aby go potem nie wyrzucać. Podpowiadamy, które wybrać i jak przechowywać, aby długo cieszyć się jego świeżością.



Piekarnie i cukiernie w Trójmieście


Pieczywa w święta:

Jaki chleb wybrać?



Karp czy śledź bez chleba? Dla wielu to niemożliwe. Choć zajadając się rybami, pierogami i innymi świątecznymi potrawami, często nie przywiązujemy wagi do pieczywa i zjadamy go niewiele, to jednak jego brak na stole zwróciłby naszą uwagę. Pamiętając o zamkniętych przez kilka dni sklepach i piekarniach, należy dobrze przemyśleć, ile pieczywa tak naprawdę potrzebujemy. Abyśmy nie musieli go po świętach wyrzucać, warto wybrać takie, które przez dłuższy czas zachowa dobry smak i stosunkową świeżość.

Takie cechy ma pieczywo żytnie, razowe i pełnoziarniste, wypiekane na naturalnym zakwasie. Przechowywane w odpowiednich warunkach potrafi zachować świeżość nawet do 10 dni. Jest też najzdrowsze - zawarte w nim węglowodany uwalniają się stopniowo, regulując poziom glukozy we krwi, a olbrzymie ilości błonnika oczyszczają jelita. Chleby z jasnej mąki pszennej, wypiekane na drożdżach wysychają znacznie szybciej.

Mamy Wypieki oferuje chleby w 100 proc. żytnie, razowe, ze słonecznikiem, pszenno-kukurydziane, orkiszowe, cebulowe i samo ziarno. Mamy Wypieki oferuje chleby w 100 proc. żytnie, razowe, ze słonecznikiem, pszenno-kukurydziane, orkiszowe, cebulowe i samo ziarno.

Gdzie kupić?



Świeże pieczywo na świąteczny czas można jeszcze zamówić w Mamy Wypieki. Odbiór osobisty będzie możliwy 24 grudnia w godz. 7-14. Do wyboru są chleby w 100 proc. żytnie, razowe, ze słonecznikiem, pszenno-kukurydziane, orkiszowe, cebulowe i samo ziarno. Wypiekane są wedle tradycyjnych receptur, nie zawierają sztucznych składników, przez co ich zapach i chrupkość ma wielu zwolenników.


W świątecznej ofercie Nowego Chleba do wyboru jest chleb pszenny, pszenny figa z makiem, żytni jasny oraz żytni razowy trzy ziarna. Nawet jeśli nie udało się zamówić wcześniej bochenków, szansa na zakup w wolnej sprzedaży będzie w Wigilię w zaprzyjaźnionych z Nowym Chlebem sklepach, m.in. w Avocado vegan shop. Naturalne chleby pszenne i żytnie powstają według autorskiego przepisu wyłącznie na zakwasie, z samodzielnie mielonej mąki pełnoziarnistej. Nie zawierają drożdży ani cukru. Można je mrozić, a po rozmrożeniu wystarczy na chwilę wrzucić do rozgrzanego piekarnika.

Tradycyjne chleby, na naturalnym zakwasie, z ziarnami oferuje Nowy Chleb. Tradycyjne chleby, na naturalnym zakwasie, z ziarnami oferuje Nowy Chleb.
W Manufakturze Mojej Mamy dostaniemy nowość, która do sprzedaży trafiła kilka dni temu: chleb żytni - z kiełkami żyta i słonecznikiem. Powstaje na zakwasie i zawiera bardzo dużą ilość ziaren oraz kolendrę, koper i kminek. Lokale Manufaktury Mojej Mamy znajdują się w Gdańsku i Gdyni i będą otwarte w Wigilię do godz. 14.

Okiem dietetyka: jak wybrać dobry chleb?



We francuskiej piekarni La Bagatela dostaniemy m.in. chleb w 100 proc. żytni na zakwasie z dużą dawką błonnika, chleb pszenno-żytni, a także pszenno-żytnie bułki i bagietki. W Wigilię lokal w Sopocie otwarty będzie w godz. 8-14, a we Wrzeszczu 7-14.

Naturalne, wypiekane na bazie własnego zakwasu z polskich produktów chleby oferuje piekarnio-cukiernia Rogalik. Wypieki powstają według rodzinnych przepisów sprzed lat i wzbogacane są o zdrowe dodatki. Nie są mrożone, a ich jakość i smak to efekt polskiej mieszanki mąki i własnego zakwasu. Wśród chlebów z chrupiącą skórką i aksamitnym miąższem znajdziemy chleby żytnie, razowe, ziemniaczane, a także regionalne: Wiejski, Firmowy i Słonecznikowy. Sklepy Rogalika znajdują się w ośmiu lokalizacjach w Gdyni i otwarte będą w Wigilię od 6 do 14.

Piekarnie oferują ogromny wybór pieczywa. Przed wybraniem się na zakupy warto przemyśleć, ile i jakiego pieczywa potrzebujemy na świąteczny czas. 
Piekarnie oferują ogromny wybór pieczywa. Przed wybraniem się na zakupy warto przemyśleć, ile i jakiego pieczywa potrzebujemy na świąteczny czas.

Odpowiednie przechowywanie



Świeżość pieczywa w dużej mierze zależy od przechowywania. Prawidłowe może wydłużyć okres jego spożycia, ale nawet najlepszy chleb, jeśli pozostawimy go bez odpowiedniego zabezpieczenia, szybko się zepsuje.

Najlepiej pieczywo przechowywać w drewnianym lub bambusowym chlebaku, który umożliwia odpowiednią cyrkulację powietrza. Należy pamiętać, aby nie ustawiać go w pobliżu kuchenki (a latem okna, przez które wpadają promienie słoneczne) - wyższa temperatura sprawia, że pieczywo szybciej czerstwieje.

Czytaj także: Ranking zdrowych wigilijnych potraw

Przechowując pieczywo w kuchennej szafce, najważniejsze jest dobre opakowanie. Najpopularniejsze foliowe woreczki dobrze zapobiegają wysychaniu pieczywa, ale nie zapewniają odpowiedniej cyrkulacji powietrza, skórka chleba traci chrupkość, może też zbierać się w nich wilgoć, a stąd krótka droga do powstania pleśni. Bardziej przyjazne środowisku torebki z papieru niwelują szanse na powstanie pleśni, ale tak przechowywane pieczywo szybciej wyschnie. Najlepszym sposobem przechowywania pieczywa w szafce jest starodawny sposób: lniany woreczek. Naturalny materiał przepuszcza powietrze, pozwala zachować chrupką skórkę, wszystkie aromaty i walory smakowe. Nie chroni jednak tak dobrze przed wyschnięciem.

Foliowy woreczek to nie najlepszy sposób przechowywania pieczywa. Foliowy woreczek to nie najlepszy sposób przechowywania pieczywa.
Jeśli spodziewamy się, że kupiliśmy za dużo pieczywa, możemy je zawczasu zamrozić. To jedna ze starszych metod konserwacji żywności, która jest całkowicie naturalna. Mrożenie chleba nie pozbawia go wartości odżywczych, walorów zdrowotnych ani estetycznych.

Domowy chleb



Samodzielne pieczenie chleba staje się ostatnio coraz popularniejsze. Pieczywo własnej roboty jest smaczne i zdrowsze niż to sklepowe, a jego wykonanie może być sporą przyjemnością. Nie jest tak pracochłonne, jak mogłoby się wydawać - współczesne przepisy zostały tak dostosowane, aby nie trzeba było spędzać w kuchni wielu godzin. Pieczenie chleba na święta może być początkiem rodzinnej tradycji, a dom pachnący chlebem stanowić będzie cudowne, ciepłe wspomnienie.

Do upieczenia najprostszego chleba potrzebna jest mąka, drożdże, woda i sól. Chleb na drożdżach to jeden ze sposobów - prostszy. Taki chleb jest delikatniejszy dla przewodu pokarmowego i lekkostrawny. Drugą metodą jest przyrządzenie chleba na zakwasie, który jest zdrowszy i smaczniejszy, ale też zdecydowanie bardziej pracochłonny. Wymaga przyrządzenia zakwasu kilka dni wcześniej.

Choć kupienie chleba w sklepie jest zdecydowanie szybszym i prostszym rozwiązaniem, również w warunkach domowych, mając do dyspozycji jedynie piekarnik i blachę, można upiec wspaniałe pieczywo. Będzie ono nie tylko smaczne, ale i zdrowsze: pozbawione ulepszaczy i chemicznych dodatków. Choć kupienie chleba w sklepie jest zdecydowanie szybszym i prostszym rozwiązaniem, również w warunkach domowych, mając do dyspozycji jedynie piekarnik i blachę, można upiec wspaniałe pieczywo. Będzie ono nie tylko smaczne, ale i zdrowsze: pozbawione ulepszaczy i chemicznych dodatków.
Decydując się na upieczenie prostego, domowego chleba najważniejszy jest odpowiedni dobór mąki, stosowanie wody o właściwej temperaturze oraz odpowiedni czas poszczególnych etapów przygotowania ciasta.

Co zrobić z czerstwym pieczywem?



Jeśli nie uda nam się jednak zapobiec za dużej ilości pieczywa i po świętach zostaniemy z czerstwym chlebem czy starymi bułkami, nie oznacza to, że musimy je wyrzucać. Jeśli dobrze je przechowywaliśmy, zamiast marnotrawić suche pieczywo, możemy je ponownie wykorzystać, np. robiąc z niego bułkę tartą czy grzanki do zupy i sałatki. Można też zrobić przegląd lodówki i przygotować całe dania. Wykorzystując przysmażone na patelni kromki, przyrządzimy tosty na poświąteczne śniadanie albo obiadową zapiekankę: wystarczy podsmażony chleb ułożyć w naczyniu żaroodpornym razem z innymi składnikami: mięsem ze świątecznego obiadu i warzywami, polać sosem z jajek, śmietany i sera i zapiec w piekarniku.

Miejsca

Opinie (74) 2 zablokowane

  • Najlepszy chleb? W piekarni pana Majchrowskiego.

    A nam najbardziej smakuje chleb z piekarni pana Ryszarda Majchrowskiego (Gdańsk, ul. Dolna Brama 12).

    • 4 2

  • Brak nadzoru

    To wina też kontroli bo wszyscy mówią nikt nie egzekwuje od kiedy ser za około 20 zł jest serem czemu nie ma prawdziwej nazwy wyroby sero podobne albo pierogi z mięsem większość w środku to farsz śmieciowy wątróbkowy i tak że wszystkim. Płacimy i jemy szajs.

    • 3 0

  • (1)

    Dziwne, zwierzęta nie mogą jeść chleba bo im szkodzi a ludziom nie?

    • 0 2

    • odpowiedz sobie dlaczego kiedys mozna bylo a teraz nie...

      bo kiedys to chleb to byl chleb!! a teraz?? a teraz chleb z piekarnii i to kazdej bez wyjatku to masowka. wiecej chemii niz jest wart. dziwisz sie dlaczego nie mozna?? bo po takiej ilosci chemii nawet zwierzeta zdychaja

      • 0 0

  • Najlepszy chleb to piecze moja żona

    • 2 2

  • najlepszy chleb??

    tylko wlasny. te chleby z piekarni to istna tablica mendelejewa. wiem co dostarczalem..... to kpina z naszego zdrowia.lepiej robcie swoje chleby.a juz o smaku nie wspomne. te z piekarni nawet tej najlepszej to jakby wate sie jadlo. a pelnoziarniste?? mieszanki w worku po 25kg :D. wode sie dolewa,miesza jak w betoniarce i daje do foremek i wypieka. to zastanowcie sie co w nich jest :D

    • 1 1

  • Zakwas od sasiada dostalam pare mies temu. 1 kg maki pelnoziarnistej, 780 ml wody, 1,5 lyzeczki soli, 240 g zakwasu (bo lubie duzo), 4 lyzki siemienia lnianego. Pieczony w zamknietym zeliwnym garnku 20 min w 260 C + 35 min bez pokrywki w 235 C. 20 minut roboty + pare godzin czekania/pieczenia. Marna ze mnie kuchara ale chleb co tydzien jest fenomenalny, rozpuszcza sie w ustach. Moj dwulatek wciaga dwie ogromne kromki z samym maslem na start. Od kiedy go je nie ma problemow z wyproznianiem. Naprawde warto i kazdy moze.
    Kupny teraz w zabki kluje.

    • 2 1

  • W Lidlu jest pychota chlebek (1)

    Zamrazany z Chin przylatuje, i faszeruja go chemia aby szybko odgrzac w piekarniku w sklepie...

    • 4 3

    • Oczywiście, szwagier mówił

      • 0 0

  • Rzadko jadam chleb, ale

    najbardziej smakuje mi 100% żytni, składający się tylko z mąki żytniej, zakwasu, wody i soli. No, i jego wariant z dodatkiem miodu :)

    • 0 0

  • najlepszy

    Ja mieszkajac na Morenie jade po chleb do Lipińskiego na Słowackiego i tam jest wysmienity chleb Radomski. Pól do zamrazarki a pól do bieżącego uzytku

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bufet Włoski w Sheraton Sopot

240 zł
muzyka na żywo, degustacja

Happy Hours z Aperol Spritz Wieczory Włoskich Smaków w Każdy Piątek!

degustacja

Happy Hour z Winem Domu Co Sobota!

degustacja

Najczęściej czytane