Wiadomości

stat

Durian i jackfruit na straganie w Gdańsku

Jackfruit to największy owoc rosnący na drzewie na świecie. W kuchni roślinnej używany jest jako zamiennik mięsa.
Jackfruit to największy owoc rosnący na drzewie na świecie. W kuchni roślinnej używany jest jako zamiennik mięsa. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Obok jabłek, gruszek i bananów - jackfruit, guanabana, durian czy cytron. Na jednym ze straganów przy hali na placu Dominikańskim w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska można kupić rzadko spotykane, egzotyczne owoce. - Sprowadzimy, co sobie tylko klient zażyczy - zapowiada sprzedawca.Egzotyczne owoce:

chętnie próbuję

62%

nie interesują mnie

8%

jadłbym, ale są za drogie

30%
- Na wiosnę do naszego sklepiku na Morenie przyszła para gdańszczan, która wróciła z podróży po Azji. Jedli tam jackfruita i chcieli dać go do spróbowania swoim dzieciom. Wykonałem kilka telefonów i owoc udało się ściągnąć, a ludzie zaczęli chętnie go kupować. Trochę zdziwiłem się, ale szybko zrozumiałem, że w Trójmieście nie ma miejsca, gdzie można kupić świeże egzotyczne owoce - mówi pan Rafał, który nietypowe owoce sprzedaje również na swoim straganie nr 13.1 przy hali na placu Dominikańskim.
Oprócz wspomnianego jackfruita, czyli słodkiego i intensywnego w smaku wielkiego owocu drzewa bochenkowego, u pana Rafała kupimy również m.in. kolczastą, zieloną guanabanę, kontrowersyjny ze względu na swój aromat durian czy cytron, który nie bez powodu nazywany jest przez niektórych "ręką Buddy". Ceny są wysokie, bo sięgają nawet 239 zł za kg, ale owoce mają już swoich stałych wielbicieli.

Egzotyczne owoce to nie jest tania sprawa. Za cytron zapłacimy 239 zł za kg.
Egzotyczne owoce to nie jest tania sprawa. Za cytron zapłacimy 239 zł za kg. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl
Sprzedawca tłumaczy: - Ludzie biorą do spróbowania, ale mamy też klientów, którzy regularnie się pojawiają. Guanabana uważana jest za bardzo skuteczne naturalne wsparcie dla chemioterapii, a jackfruit używany jest jako zamiennik mięsa w kuchni roślinnej. Na naszym straganie mamy kartki, na których opisujemy właściwości każdego z tych owoców.
Jak dodaje pan Rafał, wyszukiwanie i sprowadzanie egzotycznych owoców czy warzyw stało się jego małym hobby. W planach ma ściągnięcie m.in. finger lime, czyli podłużnej limonki z miąższem w postaci przypominających kawior kuleczek, szarych afrykańskich bananów czy owocu życia - noni.

- Sprowadzimy, co sobie tylko klient zażyczy - zapewnia pan Rafał, ale zastrzega, że nie wszystkie owoce czy warzywa można dostać. - Niektórych po prostu nie można wywozić poza granicę kraju, gdzie rosną. Czasem przeszkodą jest też cena. Ostatnio klientka zamówiła korzeń kardamonu. Niestety, dostępny był jedynie jeden karton na całą Europę. Temat się nie kalkulował.

Opinie (56) 5 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

30

marca

Wielka Szama Gdańsk, Galeria Metropolia

03

kwietnia

Restaurant Week Trójmiasto,

14

czerwca

Hevelka Craft Beer Fest 2019 Gdańsk, Centrum Stocznia Gdańska

Rozrywka

Tanie bilety do kin w Trójmieście
Tanie bilety do kin w Trójmieście
Roberto M. Polce: Polacy mają w sobie coś śródziemnomorskiego
O Włochu, który pokochał Gdańsk

Kultura

Plakaty z poezją na ulicach Gdańska
Plakaty z poezją na ulicach Gdańska

Planuj z nami tydzień

Planuj tydzień: wiosenne poruszenie
Planuj tydzień: wiosenne poruszenie