• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Jedzą, piją i nie płacą. Za manko płacą kelnerzy

Ewa Palińska
25 lipca 2022, godz. 11:15 
Opinie (196)
Niektórzy klienci restauracji bywają bezwzględni - jedzą, piją, a potem wychodzą, nie regulując rachunku. Dla obsługującego ich kelnera często oznacza to, że straty pokryje z własnej pensji. Niektórzy klienci restauracji bywają bezwzględni - jedzą, piją, a potem wychodzą, nie regulując rachunku. Dla obsługującego ich kelnera często oznacza to, że straty pokryje z własnej pensji.

Przychodzą do restauracji, składają zamówienie, konsumują, niejednokrotnie coś domawiają i...dają nogę jeszcze przed uregulowaniem rachunku. W sezonie letnim wyłudzacze restauracyjnych posiłków czy napojów stają się prawdziwą zmorą obsługi, bo jako że w kasie wszystko musi się zgadzać co do złotówki, za ich jedzenie często muszą płacić ci pracownicy, którzy nie dopilnowali uregulowania przez nich rachunku.4
miejsce: Restauracje
Synteza Restauro & Cocktail
Gdańsk, Edwarda Stachury 6/U1
9.2


Czy zdarzyło ci się kiedyś uciec z restauracji bez płacenia rachunku?

W sezonie letnim lokale gastronomiczne przeżywają oblężenie. Ruch na pełnych obrotach cieszy restauratorów, bo daje gwarancję wysokich zysków. Niestety, zatłoczony lokal to ulubione miejsce restauracyjnych wyłudzaczy, którzy zamierzają dobrze zjeść, napić się, niejednokrotnie wlać w siebie sporo drogiego alkoholu, a potem bezszelestnie zniknąć, jeszcze przed zapłaceniem rachunku.

"Płacą tylko frajerzy"Jeśli myślicie, że za wyłudzanie picia czy jedzenia w restauracji biorą się osoby, które są np. głodne bądź spragnione, a na zapłacenie rachunku zwyczajnie ich nie stać, to jesteście w błędzie.

- Wśród osób, które kradną drinki w naszym lokalu, zdecydowana większość to bananowa młodzież - opowiada Martin, do niedawna menadżer w jednym z modnych klubów. - Młodzi ludzie, pochodzący z bogatych rodzin, często robią to z nudy. Dla podniesienia poziomu adrenaliny. Nie biorą jednak chyba pod uwagę tego, że w życiu nie ma nic za darmo i że najprawdopodobniej piją na koszt barmana czy kelnera, bo w kasie wszystko ma się zgadzać. Jeśli się nie zgadza, pensje obsługi mogą zostać uszczuplone.
Nie brakuje też takich osób, dla których niepłacenie w pubach i restauracjach stało się stylem życia.

- W Warszawie jest to już swojego rodzaju subkultura - zamawiają jedzenie, alkohol, a potem wprost proszą o wezwanie policji, bo nie zapłacą - opowiada Szymon, przedstawiciel jednej z popularnych marek alkoholi. - Policja przyjedzie, zabierze, spisze i wypuści, a "gość specjalny" na następny dzień idzie odwiedzić restauracje w innej dzielnicy, żeby nie trafić na ten sam posterunek. Tym sposobem zarzutów brak. Uszczerbek na kieszeni spada na restauratora lub częściej na osobę z obsługi, która miała wątpliwą przyjemność obsługiwać wyżej wspomnianego pasożyta.

Nowe lokale - zobacz nasz cyklUciekający przed zapłaceniem klienci to też zmora pubów i klubów. Młodzi ludzie najpierw zamawiają, a później otwarcie informują, że płacić za nic nie będą. Uciekający przed zapłaceniem klienci to też zmora pubów i klubów. Młodzi ludzie najpierw zamawiają, a później otwarcie informują, że płacić za nic nie będą.

Dobrze przemyślana strategiaDoświadczeni naciągacze działają z reguły według planu.

- Miałam raz sytuację, że dwóch typków zamówiło steki i piwa - wspomina Dominika. - Pilnowałam ogródka, a w momencie, kiedy tamci "domówili" piwo (czytaj: odwróciłam się, by iść domówić) wzięli plecaki i w nogi. Naturalnie, byli szefowie odciągnęli mi to z wypłaty, nawet nie wbijając zniżki pracowniczej. Dla mnie to przegięcie.
- Ja miałem trzykrotnie taką "przyjemność" - opowiada Dawid. - Raz "goście" - para z noworodkiem, zjedli, popili, poprosili o rachunek i jak z nim wracałem, zastałem ich podczas przenoszenia wózka przez ogrodzenie ogródka. Ponoć zapomnieli, że jeszcze nie zapłacili.

- Dobrze ubrani, kulturalni, obyci. Zabawiają rozmową, dopytują o nasze specjały. A kiedy nikt nie patrzy, idą w długą - dodaje Karina, pracująca przez pięć lat na stanowisku kelnerki i szefowej sali w trójmiejskich restauracjach. - Kiedyś, w ramach zabawy, staraliśmy się wytypować wśród gości osoby, które wyglądają na takie, które byłyby w stanie zawinąć się od stolika przed zapłaceniem rachunku. Wyznaczyliśmy dwie. W tym czasie pan w średnim wieku, którego w życiu byśmy nie podejrzewali, skroił nas na trzysta złotych (jadł drogiego steka z dodatkami, popijając drogim alkoholem). Nie mamy pojęcia, kiedy straciliśmy go z pola widzenia. Po prostu rozpłynął się w powietrzu.

Ogródki restauracyjne bez palaczy? Tego domagają się gościeWiele lokali przerzuca odpowiedzialność za braki w kasie na obsługujących ich kelnerów czy barmanów - straty odciągane są im od wypłaty. Wiele lokali przerzuca odpowiedzialność za braki w kasie na obsługujących ich kelnerów czy barmanów - straty odciągane są im od wypłaty.

Gość je za darmo? Kelner pokryje kosztChoć takie załatwianie sprawy może się wydać niezrozumiałe, a czasem wręcz krzywdzące, restauracje często ściągają należność za niezapłacony rachunek z pensji swojego personelu. Czasem straty pokrywa się z pieniędzy znajdujących się w słoiku na tipy (jeśli taki istnieje i zespół najpierw zbiera wszystkie napiwki, a później dzieli je na wszystkich po równo), albo z pensji tego pracownika, przez którego "zaniedbanie" rachunek nie został opłacony.

- Nie rozumiem, na jakiej podstawie obciąża się obsługę takimi kosztami - oburza się Anita, biorąca udział w dyskusji w jednej z grup facebookowych. - Jak można obarczać winą obsługę, jeśli gość otwarcie informuje, że nie zapłaci rachunku? Co ma kelner zrobić w takim wypadku z takim typem? Wp....ć i wymusić to na nim?
Z relacji kelnerów wynika, że żadne usprawiedliwienia nie są brane pod uwagę i nawet w przypadku dowodów potwierdzających sumienną pracę, płacić trzeba.

- Były kamery, było widać, że wszystkiego pilnuję, ale co miałam zrobić? Nie mogę być wszędzie i widzieć wszystkiego. Szczególnie jeśli przez kilka godzin jest tabaka (tabaka - slangowe określenie na napiętą i nerwową atmosferę wśród pracowników gastronomii, wywołaną nagłym nadmiarem gości w lokalu - red. )- opowiada Marta.

Dominika natomiast przyznaje, że obciążenie jej kosztami takiego rachunku, było dla niej bardzo krzywdzące. Szefowie nie naliczyli jej nawet zniżki pracowniczej, która by jej przysługiwała, gdyby sama zamówiła podobny zestaw. Jak to tłumaczono?

- "Jeśli raz jej odpuścimy, następnym razem przyjdą jej znajomi, też uciekną i będą kolejne straty" - tłumaczyli moi pracodawcy - relacjonuje Dominika.

Jeden rachunek, kilka osób. Jak podzielić się zapłatą w restauracji?Skonsumowany posiłek, a przy stoliku żywej duszy, choć jeszcze nie poproszono o rachunek? Taki widok przyprawia kelnerów o zgrozę. Skonsumowany posiłek, a przy stoliku żywej duszy, choć jeszcze nie poproszono o rachunek? Taki widok przyprawia kelnerów o zgrozę.

Czasem wina za niezapłacony rachunek nie leży po stronie klientaNieopłacony rachunek nie zawsze musi oznaczać, że klient chciał restauratora oszukać. Czasem figle płata technika.

- To było podczas Euro 2012 - wspomina Mona. - Miałam nieziemską tabakę. Obsługiwałam duży stolik Włochów lub Hiszpanów (nie pamiętam teraz). Płacili kartą, a jeden z nich zostawił mi do siebie numer telefonu. Przy rozliczeniu zobaczyłam, ze ich płatność została odrzucona. Godzinę nurkowałam w śmietniku, żeby znaleźć kartkę z tym numerem. Zadzwoniłam, a na drugi dzień dostałam od nich przelew. Czy Polak zachowałby się podobnie? Hmmm...
Czasem natomiast obsługa jest tak opieszała, że gościom czekającym na rachunek kończy się cierpliwość.

- Trzy razy prosiłem o rachunek w knajpie - opowiada Rajmund. - Po 20 minutach wstałem i wyszedłem, mając nadzieję, że obsługa mnie dogoni i da szansę zapłacić. Nic takiego nie nastąpiło...
- Też tak zrobiłam - dodaje Aleksandra. Pół godziny byłam niewidoczna. Nagle, jak wstałam i zaczęłam się kierować ku wyjściu, usłyszałam magiczne pytanie "kartą czy gotówką?".

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (196)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bufet włoski - Pasta e vino

degustacja

Niedzielne Rodzinne obiady w My Place Gdynia

degustacja

Piwa edycji limitowanej

degustacja, warsztaty

Kultura

Nowe Lokale