Wiadomości

Kubki na kaucję. Ekorewolucja w gdańskiej kawiarni

Najnowszy artukuł na ten temat

Gdynia: miejski kubek wielokrotnego użytku

Celem akcji Take!Cup jest systematyczne eliminowanie szkodliwych dla środowiska jednorazowych kubków na rzecz trwałych i ekologicznych, bo wielorazowych naczyń wykonanych z polipropylenu.
Celem akcji Take!Cup jest systematyczne eliminowanie szkodliwych dla środowiska jednorazowych kubków na rzecz trwałych i ekologicznych, bo wielorazowych naczyń wykonanych z polipropylenu. fot. cieKAWA/Facebook.pl

Gdańska kawiarnia cieKAWA jako pierwsza w Trójmieście wprowadziła Ogólnopolski System Kaucyjny TakeCup. To ekologiczne rozwiązanie pozwalające na kupowanie ulubionych napojów w specjalnych kubkach na kaucję, które zwracać można u dowolnego partnera na terenie całej Polski.Kawiarnie i herbaciarnie w Trójmieście


Jak często kupujesz kawę/herbatę na wynos?

codziennie 1%
kilka razy w tygodniu 4%
parę razy w miesiącu 14%
rzadko i tylko w wyjątkowych sytuacjach 47%
w ogóle nie korzystam z takiej opcji 34%
zakończona Łącznie głosów: 650
Z początkiem tego roku w życie weszły nowe przepisy prawa unijnego dotyczące zakazu sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Sklepy i restauracje powoli opróżniają zapasy plastikowych talerzyków, kubków, sztućców, słomek i mieszadełek, a także plastikowych patyczków np. do uszu czy balonów oraz piankowych pudełek na jedzenie na wynos.

Do 3 lipca zapasy te muszą całkowicie zniknąć z magazynów. Od dłuższego czasu trwa więc poszukiwanie ekologicznych rozwiązań. Jednym z takich jest Ogólnopolski System Kaucyjny: Take!Cup.

Jeden kubek Take!Cup zamiast 500 papierowychTake!Cup to pierwszy w Polsce system kaucyjny, który stanowi dobrą alternatywę dla jednorazowych kubków na kawę. Kubki występują w dwóch rozmiarach i kolorach: 300 ml (karmelowy) i 400 ml (ecru). Posiadają uniwersalną pokrywkę. Jeden kubek Take!Cup zastępuje około 500 kubków papierowych. Wykonywane są one z polipropylenu (materiał PP), który w 100 proc. poddawany jest recyklingowi. Kubki cechuje wysoka jakość i wytrzymałość. Są ergonomiczne i przyjemne w dotyku, przeznaczone do kontaktu z żywnością - zarówno do ciepłych, jak i zimnych napojów. Co ważne, nie przenoszą smaku: pod wpływem wysokiej temperatury nie wytwarza się melamina. Nadają się również do mycia w zmywarce, są wytrzymałe na zadrapania i nie tłuką się. Ich obieg w systemie kaucyjnym jest bezpieczny. To ekologiczne rozwiązanie, które przyczynia się do ochrony środowiska.

Zobacz także: Od tego roku koniec z jednorazowym plastikiem

- Informację o tej akcji podrzuciła nam jedna z klientek, oznaczając cieKAWĄ pod postem na Instagramie Ogólnopolskiego Systemu Kaucyjnego Take!Cup. Stwierdziłem, że wchodzimy w to - ktoś musi być pierwszy. Oczywiście system ma sens wtedy, kiedy w danej miejscowości czy w niedalekim od siebie obszarze jest jak najwięcej takich kawiarni. W Krakowie jest ich ok. 40 i większość z nich jest w centrum. Klient w jednym miejscu kupuje sobie taki kubeczek, zostawia kaucję, idzie na spacer i na drugim końcu rynku, w innej kawiarni go oddaje. Nie trzeba wracać do miejsca, w którym się ten kubek otrzymało. Ktoś musi to jednak zapoczątkować, a my od początku istnienia kawiarni stawialiśmy nacisk na eco: mamy kubki jednorazowe w 100 proc. recyklingowe, które można poddawać biodegradowalności, talerzyki bambusowe i z otrębów, sztućce drewniane oraz papierowe słomki. Cały czas więc pracujemy na ekologicznych, jednorazowych produktach. Teraz idziemy krok dalej, bo kubki Take!Cup mają za zadanie wyeliminować kubki jednorazowe, czyli jeszcze bardziej wchodzimy w ekologię, żeby wytwarzać mniej śmieci - mówi Krzysztof Skrzypski, prezes Ciekawej Spółdzielni Socjalnej.

Jak działa Take!Cup?Aby skorzystać z kubka Take!Cup, zamawiając napój, należy zapłacić dodatkowo kaucję w wysokości 5 zł. Później kubek można zwrócić u dowolnego partnera Take!Cup na terenie całej Polski. Wówczas sprzedawca oddaje za niego wpłaconą kaucję.

Kubki są kaucjonowane, natomiast wieczka - ze względu na wymogi sanitarne związane z pandemią koronawirusa - póki co są płatne. Jeżeli klient zażyczy sobie taką pokrywkę, musi za nią zapłacić 5 zł, ale otrzymuje ją na własność. W przyszłości pokrywki również będą podlegały pod kaucję. Jeśli do programu dołączy więcej trójmiejskich lokali, stworzone zostaną kubki ze specjalnym logo związanym z Trójmiastem.

Czytaj także: Karnawałowe wypieki. Nie tylko pączki

Na razie lokale za udział w programie nie ponoszą żadnych kosztów. Z czasem możliwe jest wprowadzenie abonamentu, przy czym przedsiębiorca oszczędza na kupowaniu jednorazowych kubków. Oszczędności dla lokali zaczynają się już od 10. sprzedanego napoju. Przede wszystkim zaś kawiarnia przyczynia się do walki o czystość planety. Akcja cieszy się już dużą popularnością w krakowskich kawiarniach, powoli dołączają się także lokale z Warszawy.

- Namawiamy inne kawiarnie, aby dołączyły do akcji, bo im więcej nas będzie na danym obszarze, tym większy ma to sens. Program jest nowy, ale już pojawiają się pytania od klientów, czy jest jakieś inne miejsce, tu w Trójmieście, gdzie można oddać kubek - dodaje Skrzypski.
Mapę partnerów akcji sprawdzisz tutaj.

Kawiarnia cieKAWA powstała dzięki działaniom Ciekawej Spółdzielni Socjalnej, utworzonej przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku oraz Fundację Teneo. To wyjątkowe miejsce, otwarte na świat i ludzi, współtworzone przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Tutaj, poprzez pracę, mogą oni wykorzystywać swój potencjał i spełniać marzenie o dorosłości i samodzielności. Logo: kubek z "dymkami rozmowy" pokazuje, że kawiarnia to nie tylko pyszna kawa i ciasto, ale również miejsce spotkań, rozmów i wymiany doświadczeń.

Opinie (105) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Opinia wyróżniona

  (4)

  można też używać swojego kubka, często w kawiarniach, poza tym, że oszczędzamy środowisko, dostajemy drobny rabat :)

  • 56 7

  • Gdzie ten rabat? (3)

   W starbuniu dają? Zamiast 20 zł za sojowe latte zapłacę 19?

   • 14 1

   • (2)

    Ty raczej to klient żabki.

    • 3 7

    • (1)

     Starbaks to jak żabka. Tylko większe ą, ę. Koniecznie napiszcie że jest błąd w wyrazie.

     • 7 0

     • Zrybiłeś błynd w sływie Starbaks

      • 3 0

 • ja takie kubki juz mam z zabki

  i sie sprawdzaja. wiec zadna rewolucja.

  • 27 2

 • Super, na taką rewolucję chyba wszyscy czekaliśmy! (15)

  Biorę kawę na wynos, dopłacam 5 zł i jestem szczęśliwym posiadaczem brudnego kubka, który ma chodzić ze mną cały dzień. Ewentualnie robię w domu/samochodzie składowisko takich pojemników i potem hurtowo je oddaję do jakiegoś skupu.

  Dużo lepszym pomysłem jest od lat funkcjonująca promocja np. -10% dla osób, które przychodzą z własnym pojemnikiem. Ekologicznie, nie tworzymy zbędnych opakowań i zniżką, zamiast dopłatą zachęcamy klientów.

  • 113 7

  • Kupić, wypić, wyrzucić (11)

   Jak kupię kawę to chcę ją wypić i kubka się pozbyć, a nie z nim po całym mieście popitalać. I jeszcze, że by mi się walał po mieszkaniu, biurze, samochodzie ...
   Z plastikowymi, butelkami jest podobnie.

   • 16 7

   • Każdy może pić jak lubi. (9)

    Ja sobie sączę jedną kawę od 7 do 11-12 w przyzwoitym termicznym kubku. Czasem z kawiarni też sobie do niego coś zamówię i bez patrzenia na ekologię jest to dla mnie wygodne. Tutaj jednak łączymy wątpliwej jakości i przydatności produkt z równie niepewnym wpływem na ekologię. Marketingiem się nie zajmuję, ale chciałbym się dowiedzieć kto zainicjował taką akcję i w czym jest to lepsze od obecnych rozwiązań.

    • 8 0

    • Pijesz jedną kawe przez 5 godzin? (5)

     Ale jak? Bierzesz łyka co 30 min?

     • 4 3

     • Bo kupuje u nich (2)

      A tam kawa po 15 zl plus kubek

      • 3 0

      • (1)

       plus kubek, i minus kubek (kiedy go oddasz, a na tym nam zależy), równa się zero kosztów

       • 1 0

       • Plus 5zł za wieczko i nijak nie wychodzi zero :( A jeszcze musisz, żeby odzyskać tę kaucję, musisz nosić ze sobą ten kubek do momentu, aż wrócisz do Ciekawej, bo w Gdańsku tylko ona jest w tym programie.... Super pomysł! Brawo!!!!!

        • 1 1

     • Pół kubka wypijam w drodze do pracy, potem jest tak jak piszesz ;) (1)

      Serio to tak dziwnie brzmi czy wygląda?

      • 4 0

      • no troche tak

       tak jakbys kupil kanapke i zjadal 1/3 a potem caly dzien po gryzku podjadal i chowal.

       • 0 0

    • (2)

     Kubek nie jest wątpliwej jakości. Wykonany jest z PP, materiału przede wszystkim bezpiecznego dla Twojego zdrowia (BPA-free, melamine-free), jest lekki, nie rozbije się. Wpływ na ekologię łatwo dostrzec: wyobraź sobie stos choćby 500. zużytych jednorazówek, a obok niego swój kubek termiczny czy kubek Take!Cup. Daje do myślenia, prawda?

     • 2 4

     • Chyba nie nadajemy na tych samych falach.

      Posiadam już wytworzony kubek, na który zostały zużyte jakieś surowce i do momentu utylizacji nie ma on wpływu na środowisko (za wyjątkiem mycia, które jest mniej obciążające dla środowiska niż recykling).

      Wy chcecie wyprodukować tysiące kolejnych opakowań i wypuścić je za kaucją na rynek. Część wróci, reszta i tak trafi do losowego kosza. Oczekuję argumentu, który mnie przekona do wyższości Waszego rozwiązania nad moim podejściem do zakupu kawy na mieście. Zarówno ekonomicznie jak i ekologicznie to do mnie w żaden sposób nie przemawia.

      • 2 1

     • Dlatego używam kubka termicznego, nie płacę kaucji, nie dopłacam za wieczko i jest ok, więc po co jeszcze komplikować kubkami zwrotnymi, które (jak na razie) można oddać w jednym punkcie w Gdańsku?

      • 2 0

   • i dlatego właśnie im większa sieć partnerska Take!Cup tym łatwiej będzie Ci kubek zwrócić, dzięki temu jeden śmieć w miejskim czy domowym śmietniku mniej! Z plastikowymi butelkami niestety nie jest podobnie - ich nie da się oddać.

    • 1 2

  • Hey! (1)

   Bierzesz kawę w kubku wielorazowym, zostawiasz za niego kaucję, zawsze 5 zł, kubek jest czysty, bo traktuje się go jak każde inne naczynie wielorazowe w każdym lokalu gastronomicznym (np. filiżanka, szklanka czy kufel), po wypiciu kawy zwracasz go u najbliższego Partnera Akcji, odbierasz 5 zł z powrotem.
   Nie rekomendujemy robienia składowisk️ - każdy system kaucyjny ma sens wtedy, kiedy dany przedmiot jest cały czas w obiegu! ️ Jeżeli korzystasz z własnego kubka, wspaniale! Każdy napój wypity nie w jednorazówce, to ogromny sukces. Wszystkiego dobrego!

   • 0 0

   • To mam pić w jakimś "styropianie" po kimś? A co z higieną? Jak takie "cudo" zdezynfekować? Blee....

    • 0 1

  • to jest dla studentow zaocznych

   ktorzy po kupnie kawy ida spowrotem do do domu

   • 1 0

 • (4)

  Taka kaucja to super rzecz, mozna korzystając z roznych pakietów i promocji zaoszczędzić nawet 8 groszy dziennie to daje w skali roku dwie godziny na hulajnogę gratis !

  • 44 7

  • Pomnóż to sobie przez ilość klientów (3)

   I wyjdzie Ci z prostej matematyki ile surowca w ciągu roku oszczędza Matka Ziemia. Potem możesz iść sobie pojeździć na hulajnodze

   • 3 11

   • (2)

    liczbę klientów, jeśli już

    • 6 1

    • Racja, (1)

     Liczbę,
     Ale ten mój błąd nie zmienia meritum, czyż nie?

     • 4 2

     • zmienia w takim sensie

      ze czytajacy moze odniesc wrazenie ze najpierw piszesz, potem myslisz

      • 0 0

 • To już ludzie nie wytrzymają 30 minut bez kawy? (2)

  • 33 5

  • ja góra 10 minut`

   • 2 3

  • Bez sojowego latte nie

   • 10 4

 • haha

  Rozumiem ceramiczny kubek i to wlasny za eko.....

  • 28 1

 • otwieraMY (1)

  Dość niszczenia gospodarki

  • 14 24

  • otwierajcie

   tylko skąd weźmiecie klientów ? norwegów na razie nie ma.....

   • 6 2

 • Obawiam się, ze w obrocie znajdzie się znaczna część podrobionych kubków i tym samym nielegalnych.

  • 16 3

 • W dłonie se naczerpcie, paluchami jedzcie. Ekolożki, ekologowie i ekoniebinarni (8)

  Ten świat zaczyna coraz bardziej świrować. O higienie zapewnianej przez jednorazowe opakowanie nie wspominając - a jak pokazuje najnowszy czas - to bezpieczeństwo higieniczne jest numerem jeden. Oj, chyba te kawiarnie jakoś nie przędą tak cienko, skoro mają power takie bzdety wymyślać?

  • 37 20

  • najlepiej tylko narzekać (5)

   Co jest złego w dbaniu o środowisko i dbaniu o to, żeby nasza planeta nie utonęła w plastiku? I czy opakowania jednorazowe rzeczywiście zapewniają sterylność? Myjesz ręce zaraz po wejściu do kawiarni czy baru? Jeśli nie, to własnymi rękoma roznosisz najwięcej zarazków, wprost do swoich ust. I nie ma znaczenia czy korzystasz wtedy z opakowań jedno- czy wielorazowych.

   • 2 5

   • (4)

    Co jest złego w dbaniu o środowisko? Że to zwykli ludzi ponoszą koszty.!! 15 papierowych d*pnych rurek do picia 10zl! Nie zapomnij nawiedzona istoto uświadomić mnie ze to dla mojego dobra!!

    • 5 2

    • (1)

     zawsze możesz wypić napój bez słomki czy rurki.

     • 1 1

     • Hmmm

      Papier to jednak drzewa, przestanmy je bezmyslnie scinac , bez rurki mozna zyc .

      • 3 0

    • (1)

     w przypadku korzystania z produktów kaucyjnych, nie ponosisz kosztów kubka. To ogromna zaleta ekonomiczna.

     • 1 1

     • Hahaha....

      • 1 1

  • (1)

   Higiena dla każdego w gastronomii powinna mieć najwyższy priorytet. Nie tylko przez pandemię.
   Cieszymy się, że Partnerzy, z którymi działamy, dbają o nią w sposób niekwestionowany.

   • 1 1

   • partnerzy, projekt, ekologia, -my

    ach jaka powazna firma. super. teraz paciorek i spac

    • 1 0

 • No nie wierzę, napisałem, że "wow!", że płacimy 5zł i mamy na własność pokrywkę...

  ... która pozostanie z nami ad mortem defecatum i ta uwaga została zablokowana. Przepraszam, czy ktoś poczuł się obrażony? Czy widnieją tu niecenzuralne słowa? A może ktoś tu nie zna łaciny i na wszelki wypadek usuwa?

  • 33 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Rozrywka

Kino wróci do Krewetki. Będzie też foodhall
Kino i foodhall powstaną w Krewetce
Pianista mors zagrał w szczytnym celu na plaży o wschodzie słońca
Wyjątkowy koncert pianisty-morsa

Kultura

Pianista mors zagrał w szczytnym celu na plaży o wschodzie słońca
Wyjątkowy koncert pianisty-morsa
Prawdziwa karuzela marzeń. O dziecięcym spektaklu "Petit Pierre"
Karuzela marzeń w dziecięcym spektaklu