• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Najpopularniejsze diety - część 1

Magdalena Oleszko - Włostowska
2 stycznia 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 
aktualizacja: godz. 10:51 (2 stycznia 2008)
Najnowszy artykuł na ten temat Najpopularniejsze diety - część 2
Na szczęscie nie wszystkie diety wiążą się z niewyszukanymi i monotonnymi posiłkami. Na szczęscie nie wszystkie diety wiążą się z niewyszukanymi i monotonnymi posiłkami.

Nowy Rok to czas postanowień, które mają poprawić nasze samopoczucie, wygląd i zdrowie. Jednym z nich jest utrata zbędnych kilogramów. Modnych diet jest całkiem sporo, dlatego postanowiliśmy omówić najpopularniejsze z nich.



W tej części omówimy cztery diety: Kopenhaską, Zone, Atkinsa i Montignaca. W następnej przedstawimy zalety i wady diet: Heya, Sout Beach, Makrobiotycznej i Weight Watchers.

O dietach opowie Agata Szczerkowska dietetyk, psycholog z Centrum Dietetyki Żywienia i Zdrowia w Sopocie.

Dieta Kopenhaska
Dietę Kopenhaską mogą stosować tylko osoby zdrowe, maksymalnie przez 13 dni i nie częściej niż raz na 2 lata. Ma wspomóc przemianę materii i zmienić upodobania smakowe. Dieta jest monotonna - jej podstawą są głównie: mięso, jaja, sałata i czarna kawa - stąd jej dłuższe stosowanie może doprowadzić do niedoborów pokarmowych. Część osób miewa w jej trakcie silne zawroty głowy, charakterystyczne dla głodówek.

Efekt tej diety jest równie szybki co krótkotrwały. Dieta zapewnia minimalną ilość węglowodanów, organizm szybko się odwadnia i rzeczywiście, na wadze wygląda to dość imponująco. Jednak kilka dni po skończeniu diety, kiedy wracamy do "normalnego" menu, zawartość wody w naszym organizmie zaczyna się zwiększać i kilka dopiero co zgubionych kilogramów zwykle powraca.

Dieta Zone
To tzw. dieta równowagi hormonalnej. Jej twórcą jest dr B. Sears, biotechnolog. Dieta opiera się na zasadzie 30 - 40 - 30 (% energii z białka, tłuszczu i węglowodanów). Całodzienny jadłospis składa się z przynajmniej 11 bloków - każdy blok zawiera po 1 porcji białka, tłuszczu i węglowodanów. Całodobowa wartość energetyczna pokarmów wynosi od 1000 do 1200 kcal na dzień. Przerwy między posiłkami powinny wynosić ok 5 godzin.

Dieta Zone jest właściwie zmianą sposobu żywienia na stałe. Nie jest zalecana ze między innymi na brak równowagi kwasowo - zasadowej. Zakwaszenie organizmu może spowodować np. przeciążenie nerek, przyspieszenie procesów starzenia, zmniejszenie kurczliwości mięśnia sercowego, zwiększenie wydalania z moczem potasu, sodu i magnezu, nadciśnienie, stałe zmęczenie, bóle głowy.

Dieta Atkinsa
Ta dieta przebiega stopniowo. Stopień 1, który trwa prze dwa tygodnie, polega na spożywaniu produktów białkowych i tłuszczowych w ilościach zaspokajających głód. Należy pamiętać, że węglowodany należy spożywać do 20 g dziennie. Stopień 2 trwa tak długo, aż uzyska się prawidłową wagę ciała. Tutaj także należy pamiętać, aby węglowodany nie przekraczały 30 - 50 g dziennie. Dodatkowo możemy spożywać niewielkie ilości warzyw i owoców - jednak nie wolno przekroczyć dziennej dawki węglowodanów. Stopień 3 to stabilizacja wagi - ilość węglowodanów ustala się samemu, tak by masa ciała była stała. I tu zaczyna się problem, ponieważ ponowne włączenie większej ilości węglowodanów do codziennego menu (pieczywa, makaronów, ryżów, kasz) powoduje szybki wzrost wagi ciała.

Polskim odpowiednikiem jest tzw. dieta Kwaśniewskiego. Jest to sposób żywienia budzący wiele kontrowersji. Niektóre ośrodki prowadzą badania nad długotrwałymi skutkami takiego modelu żywienia. Zazwyczaj jednak po kilku miesiącach badania są przerywane ze względu na pogarszanie się wyników badań krwi uczestników.

Dieta Montignaca
Nazwa pochodzi od nazwiska twórcy i pomysłodawcy. Przebiega w dwóch fazach - w pierwszej fazie głównym celem jest przywrócenie normalnego stężenia glukozy we krwi i utratę zbędnych kilogramów. Faza druga polega na stabilizacji wagi ciała. Węglowodany podzielone są na te o wysokim indeksie glikemicznym (szybko wchłaniające się), po spożyciu których szybko jesteśmy głodni - np. słodycze i o niskim indeksie glikemicznym (wolno wchłaniające się), po których długo jest się sytym - np. brązowy ryż. Stosuje się dwa rodzaje posiłków: białkowo - węglowodanowe, czyli tzw. słodkie i białkowo - tłuszczowe tzw. słone. Niedozwolone jest łączenie produktów o wysokim indeksie glikemicznym "słodkich" z tłustymi pochodzenia zwierzęcego. Ta metoda jest najbliższa zasadom, jakie panują obecnie w poradnictwie dietetycznym.

Plusy diety: pokrywa zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, ma działanie profilaktyczne w odniesieniu do chorób układu krążenia i niektórych nowotworów. Poza tym nie wymaga głodzenia, pomaga zapobiegać celulitowi przez eliminację cukrów prostych, których nadmiar odkłada się w postaci tłuszczu i tworzy tzw. skórkę pomarańczową. Dieta jest korzystna dla osób z cukrzycą.

Minusy: zalecenia są dość złożone, trzeba dobrze rozgryźć mechanizmy fizjologiczne i dobrze orientować się w indeksie glikemicznym poszczególnych produktów. Rzeczywista wartość indeksu glikemicznego zależy od wielu czynników, m. in. od składu wcześniej jedzonych produktów czy poziomu aktywności fizycznej, dlatego nie w każdym przypadku można przewidzieć jak organizm zareaguje na dany produkt spożywczy.

Podsumowanie
Wszystkie modne diety mają tak naprawdę za zadanie stworzenie wrażanie, że nieistotna jest wartość kaloryczna, dlatego też istnieje duża dowolność w ich stosowaniu. W rzeczywistości sprawa jest bardziej skomplikowana, szczególnie jeśli mamy do zgubienia kilkanaście lub kilkadziesiąt kilogramów nadwagi. Każdą dietę trzeba rozłożyć na etapy tak, żeby tempo chudnięcia utrzymać na stałym poziomie. Nie da się tak dużej pracy wykonać "jednym rzutem". To, jak dana osoba chudnie na danym etapie, wyznacza kolejny - czyli dopiero wtedy można ustalić jak będzie wyglądała jej dalsza dieta. Jest to praca wymagająca sporej precyzji i wiedzy. Stosowanie diet bez odpowiedniego przygotowania i konsultacji powoduje, że ich efekty są krótkotrwałe, a to obniża motywację.

Dlatego - co podkreślam do znudzenia, każda dieta musi być układana i dopasowywana indywidualnie. Osoby redukujące masę ciała muszą wiedzieć co i dlaczego dzieje się z ich organizmem i dlaczego trzeba przestrzegać poszczególnych etapów. Jest to proces, gdzie kontroli musi podlegać także sposób chudnięcia, czyli abyśmy tracili tkankę tłuszczową, a nie własne mięśnie i wodę.

Podsumowując: redukcja wagi ciała musi przebiegać jako ściśle zaplanowany i kontrolowany proces. Dlatego, nawet mimo słabszych momentów, które przytrafiają się większości, proces kończy się osiągnięciem wcześniej zamierzonego celu, a sama dieta jest tylko jego elementem - zadaniem do wykonania.

Po dodatkowe informacje zapraszamy do Centrum Dietetyki Żywienia i Zdrowia w Sopocie www.jemzdrowo.pl
Magdalena Oleszko - Włostowska

Opinie (25) 4 zablokowane

  • A JA WIEM GDZIE MOŻNA SCHUDNĄĆ...

    Polecam najlepszego lekarza i dietetyka w jednej osobie Panią dr Monikę Stołyhwo-Gofron. Wiem co mówię, bo widziałam wielu, którzy schudli tak niewiarygodnie pod kierunkiem Pani Moniki, że aż dech zapiera. Podpowiadam: Gdańsk, ul. Wojnarskiego 5. Zachwycona :-)

    • 12 1

  • jestem szczupły
    mam 56 lat
    kiedy byłem młody, to panienki na mój widok wzdychały żeby mieć taką talię jak ja
    niedoczekanie wasze miss piggy:-)
    NŻT
    nie żryj tyle
    kochanieńka:-) NŻT

    • 1 13

  • Gallux

    szkoda, ze teraz nie wzdychają :)

    • 3 0

  • Artykuł sponsorowany

    macie OBOWIĄZEK umieścić taką wstawkę!!!

    • 2 0

  • ta dieta jest przyjemniejsza; )

    śniadanie - sex i keks
    obiad - keks i sex
    kolacja - sam sex
    jeśli po dwóch tygodniach waga utrzymuje się na tym samym poziomie: zrezygnować z keksu :)))

    p.s. tylko który chłop da radę????? marzenie ściętej głowy i naiwnych kobiet, echhhhh

    • 4 0

  • Ja bym sie tak nie cieszyła

    gdybym byla facetem a babki zachwycałyby się moją talią :-)
    ale dieta NŻT jest jak najbardziej słuszna.
    chyba jedyna słuszą.

    • 1 1

  • Dobra dieta (1)

    Polecam herbatki!!
    Bez wiekszej diety schudlam 20 kg
    Prawda jest taka ze wszystko zalezy od tego co mamy w głowie! jezeli jestesmy nastawieni odp[owiednio , to schudniemy!Polecam basen to dodatkowy spadek wagi o kg tygodniowo!!

    • 0 0

    • No i co ?

      To ,że niby herbatki pomagają to tylko propaganda - każdy to wie .A jeżeli są dobre to i tak nie dorównają dobremu żywieniu i nastawienia ... polecam panią Monikę

      • 0 0

  • dieta- przegięcie (2)

    W Sopocie pan "dietetyk'' Malinowski- kupa kasy za nic -takie diety mogę sobie sam ułożyc - a nawet nie jest lekarzem!!!!!!!

    kpina

    • 1 0

    • A na mnie diety Pana Malinowskiego działały. I jestem zadowolony. POLECAM!

      • 0 0

    • A ja wręcz przeciwnie, Polecam!!! ułożył mi skuteczną dietę, nie byłam głodna i sporo schudłam

      • 0 0

  • (1)

    Skoro jest dietetykiem to jak może być lekarzem? Dietetyk to osobny zawód, który zdobywa sie podobnie jak zawód lekarza na akademi medycznej.

    • 0 2

    • Nie prawda

      Pani Moika skończyła wiele specjalizacji lekarskich !

      • 0 0

  • Pani Monika Stołyhwo-Gofron

    Ja również polecam z całego serca. To wspaniała osoba,pełna oddania, podtrzymująca na duchu. Chodzę już 4 miesiące i jestem zadowolona ze swoich wyników.

    • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Happy Hours z Aperol Spritz Wieczory Włoskich Smaków w Każdy Piątek!

degustacja

Bufet Włoski w Sheraton Sopot

240 zł
muzyka na żywo, degustacja

Happy Hour z Winem Domu Co Sobota!

degustacja

Najczęściej czytane