• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Okiem dietetyka: co jeść, aby nie być głodnym na diecie?

Viola Urban
15 października 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Wszyscy to chyba znamy: mamy na "coś" ochotę, ale nie wiemy dokładnie na co, więc otwieramy lodówkę i liczymy, że nagle nas olśni. Tylko czy to naprawdę głód, a może tylko... zachcianka? Wszyscy to chyba znamy: mamy na "coś" ochotę, ale nie wiemy dokładnie na co, więc otwieramy lodówkę i liczymy, że nagle nas olśni. Tylko czy to naprawdę głód, a może tylko... zachcianka?

Dziś poznasz zasady świetnie skomponowanych diet, które sycą na długo. Dzięki nim dieta przestanie być wiecznym utrapieniem, a zacznie być przyjemnym elementem zdrowego stylu życia. Komponując posiłki zgodnie z założeniami indeksu sytości, zapomnisz o głodzie nawet podczas odchudzania. Ostatnio w cyklu Okiem dietetyka doradzałam, jak wybrać dobry chleb.



Dietetycy w Trójmieście


Co najczęściej wybierasz w ramach przekąski między posiłkami?

Co jeść, żeby nie być głodnym? To pytanie spędza sen z powiek wielu osobom, zwłaszcza tym, które pragną schudnąć, lecz nadmierny apetyt im na to nie pozwala. Zazwyczaj nasz organizm jest przyzwyczajony do jedzenia określonych wielkości porcji. Nic więc dziwnego, że ich nagłe zmniejszenie, bez wprowadzania dodatkowych zmian w jadłospisie, może prowadzić do odczuwania głodu.

Kilka słów o ośrodku głodu i sytości



Podstawowym mechanizmem regulacji apetytu jest prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a dokładniej rzecz ujmując - ośrodka głodu i sytości w mózgu. Pobudzanie aktywności odpowiedniego ośrodka jest zależne od wielu czynników, takich jak:

- sygnały motoryczne - wysyłane przez żołądek wskutek rozszerzania się jego ścian;
- sygnały metaboliczne - powiązane z poziomem glukozy, wolnych kwasów tłuszczowych i aminokwasów we krwi;
- sygnały termiczne - wysyłane przez komórki organizmu w zależności od temperatury ciała;
- sygnały hormonalne - spowodowane wydzielaniem się odpowiednich hormonów, między innymi leptyny, insuliny i greliny.

Jak widać, odczuwanie głodu i sytości to mechanizm wielopłaszczyznowy. Okazuje się, że liczba spożytych kalorii nie jest jedynym czynnikiem, który wpływa na nasz ośrodek głodu i sytości. Można być na diecie redukcyjnej i nie czuć głodu. Można też jeść zbyt dużo i mieć z nim problem. Gdyby jedynie kalorie determinowały nasz apetyt, nie mielibyśmy problemu z plagą otyłości w Polsce i na świecie.

Dlaczego bywamy głodni na diecie?



Na początek warto zadać sobie pytanie: czy faktycznie burczy nam w brzuchu, czy po prostu mamy ochotę zjeść coś wyjątkowo smacznego? To nic innego jak odróżnienie głodu fizycznego od apetytu. Zasadniczo do kolejnego posiłku powinniśmy przystąpić dopiero wtedy, gdy zaspokojenie potrzeby nie wiąże się z konkretnym produktem, lecz ze zjedzeniem jakiegokolwiek pożywienia. Jeśli mamy ochotę na coś specyficznego, mamy do czynienia z apetytem. Nie powinien on stanowić dla nas pretekstu do sięgnięcia po posiłek.

Kolejnym aspektem, nad którym warto się pochylić, jest dostosowanie jadłospisu do naszych możliwości i potrzeb. Mowa tutaj o odpowiedniej kaloryczności diety, a także liczbie posiłków.

Często wydaje nam się, że lepiej byłoby jeść jak najmniej, by jak najszybciej zrzucić zbędne kilogramy i powrócić do swojego zwyczajowego sposobu żywienia. Z punktu widzenia trwałych zmian w ciele, jak i pojawiającego się głodu na diecie, lepszym rozwiązaniem będzie stosowanie mniejszego deficytu energetycznego, który będziemy w stanie utrzymać przez dłuższy czas, niż stosowanie diety odchudzającej o bardzo niskiej kaloryczności.

Gdzie zjeść - wszystkie lokale w Trójmieście



Sycącym produktem jest m.in. owsianka, zwłaszcza z owocami. Sycącym produktem jest m.in. owsianka, zwłaszcza z owocami.
Nie istnieje jedna dieta odpowiednia dla każdego, dlatego również liczba posiłków powinna być do ciebie dopasowana. Warto ją dopasować do trybu dnia, przyzwyczajeń oraz czasu, jaki możemy przeznaczyć na przygotowanie i zjedzenie posiłku.

Jeżeli twoim celem jest redukcja tkanki tłuszczowej, liczba spożywanych kalorii względem zapotrzebowania musi być zmniejszona (to warunek powodzenia tego procesu). W takiej sytuacji lepszą metodą może okazać się zmniejszenie liczby posiłków na korzyść ich objętości, czyli zjedzenie 3-4 większych posiłków zamiast 5-6 mniejszych. Dzięki temu możemy uniknąć chęci ciągłego podjadania spowodowanego odczuwaniem głodu po niesatysfakcjonujących posiłkach.

Ostatnią kwestią jest odpowiednie zbilansowanie posiłków. Każdy z nich powinien dostarczyć wszystkich podstawowych składników, czyli białka, węglowodanów i tłuszczów. Komponowanie różnorodnych i odżywczych potraw spowoduje, że jedzenie będzie musiało się dłużej trawić i wydłużymy czas wypełnienia żołądka. Oznacza to, że nie liczba kalorii, ale odpowiednia kompozycja składników będzie odgrywała większą rolę w odczuwaniu sytości potrawy.

Dobrym przykładem są wysokokaloryczne przekąski, takie jak gotowe batony czy produkty typu fast food. Ze względu na to, że w dużej mierze są źródłem węglowodanów prostych i tłuszczów nasyconych, szybko staniemy się po nich głodni lub w ogóle nie odczujemy sytości po ich spożyciu. W takich posiłkach brakuje białka i błonnika, które zmniejszają głód. Skutek jest tego taki, że łatwo przekraczamy swoje "zero kaloryczne" i zaczynamy odkładać nadprogramową tkankę tłuszczową.

Komponując swój talerz postaw na połowę objętości warzyw i/lub owoców, 1/4 objętości produktów białkowych (mięso, ryby, jajka, chudy nabiał, nasiona roślin strączkowych, tofu), 1/4 objętości produktów węglowodanowych (pieczywo, kasza, makaron, ryż, ziemniaki, bataty) oraz opcjonalnie niewielki dodatek tłuszczu, jeśli na talerzu nie ma już tłuszczu ukrytego (oliwa, olej, nasiona, pestki, orzechy, awokado). To prosta metoda, która pozwala nam w intuicyjny sposób odzyskać kontrolę nad swoim odżywianiem.

Indeks sytości produktów



W kontekście redukowania poczucia głodu na diecie warto zaznajomić się z pojęciem indeksu sytości. Opisuje on poziom sytości po spożyciu żywności o określonej kaloryczności.

Okazuje się, że najbardziej sycącym produktem są gotowane ziemniaki i aby uzyskać taki sam poziom najedzenia, musimy zjeść więcej kalorii z ryżu lub makaronu. Inne sycące produkty to na przykład płatki owsiane, jabłka ze skórką, ugotowane na twardo jajka czy pieczywo pełnoziarniste. Z łatwością znajdziesz gotowe tabele przedstawiające produkty według wartości indeksu sytości.

Jednakże kierowanie się takim rozwiązaniem może być na dłuższą metę uciążliwe, dlatego możesz zapamiętać podstawowe zasady:

- wysoka zawartość tłuszczu i cukru dodanego jest powiązana z niższym indeksem sytości;
- wysoka zawartość białka, błonnika i wody jest powiązana z wyższym indeksem sytości;
- im wyższy stopień przetworzenia i rozdrobnienia, tym niższy indeks sytości;
- większa sytość wynika także z większej objętości posiłku.

O białku i błonniku w kontekście sytości



Jak już wiesz, odczuwanie sytości na długo po jedzeniu jest związane z zawartością białka i błonnika w posiłkach. Wyniki badań pokazują, że obecność białka w posiłkach tłumi uczucie głodu na dłużej. Przykładem produktów bogatych w białko mogą być jajka, nabiał, mięso, ryby czy nasiona roślin strączkowych.

W kontrolowaniu głodu pomocny będzie również błonnik, który powoduje, że pokarm dłużej przebywa w żołądku. Źródłem błonnika są produkty zbożowe z pełnego ziarna, takie jak żytnie pieczywo, kasze, pełnoziarnisty makaron, płatki owsiane czy otręby, a także warzywa i owoce.

Przykłady sycących posiłków, bogatych we wszystkie składniki odżywcze, w tym białko i błonnik:

- owsianka na wodzie z jogurtem naturalnym, prażonym jabłkiem i orzechami włoskimi;
- serek wiejski z rzodkiewką, nasionami słonecznika i pieczywem pełnoziarnistym;
- grillowana pierś z indyka z kaszą gryczaną i surówką.

Pięć podstawowych zasad, jak komponować sycące posiłki

  1. Dostosuj kaloryczność diety i liczbę posiłków do swoich indywidualnych potrzeb
  2. Podstawą twojego jadłospisu powinny być warzywa i owoce, które przy niskiej kaloryczności wpłyną korzystnie na objętość posiłków
  3. Wybieraj produkty o wysokiej zawartości błonnika, który zwiększą uczucie sytości po posiłku
  4. W każdym posiłku postaraj się zadbać o produkt dostarczający białka
  5. Wybieraj produkty o wyższym indeksie sytości, czyli wyższej zawartości białka, błonnika i wody, a niższej zawartości tłuszczu i cukru.

Podsumowanie



Kierowanie się dobieraniem posiłków według indeksu sytości może ułatwić ci walkę z nadmiarowymi kilogramami. Obserwuj reakcję swojego organizmu po spożyciu różnego rodzaju posiłków i stosuj te rozwiązania, które będą ci służyły. Pamiętaj, że najważniejszym aspektem jest dostosowanie diety do swoich możliwości i potrzeb, tak by nie była dla ciebie uciążliwa ani trudna do zastosowania.

O autorze

autor

Viola Urban: na swoim blogu OkiemDietetyka.pl tworzy od 6 lat. Z zawodu dietetyk, z zamiłowania poszukiwacz nowych smaków, z doświadczenia redaktor serwisów poświęconych kulinariom i zdrowemu stylowi życia. Lubi inspirować do lepszego jedzenia i podejmowania świadomych wyborów. W wolnych chwilach biega i szuka dobrego jedzenia na mieście. Pisze do cyklu Okiem Dietetyka.

Opinie (42) 7 zablokowanych

  • Na pewno nie to co zajada wielu klientów fast foodów. (4)

    Niedobrze się robi człowiekowi jak widzi takiego wieloryba który pakuje do paszczy to co tam podają.
    Nie żryjcie tyle i byle czego to diety nie będą potrzebne. Jakoś nigdy nie byłem na diecie a wyglądam normalnie .Wszystko to kwestia tego co wkładamy sobie do gęby.

    • 9 7

    • (1)

      A ty co tam robisz?
      A, że wyglądasz normalnie to tylko twoja opinia.

      • 4 1

      • Wzrost 184 cm , waga 85 kg

        Brak wystającego brzuchala.

        • 2 4

    • serio? (1)

      chodzę na fitness 6 razy w tygodniu (nie od tygodnia, z tą intensywnością od ponad 2 lat, wcześniej 3 razy w tygodniu), w fast foodzie "bywam" mniej więcej 2 razy w roku i zawsze je to samo Zingera i herbatę. Nie piję słodkich napojów, nie jem chipsów...
      Od 25 lat ćwiczę regularnie...
      I mam nadwagę :-(
      Owszem jestem sprawna, silna, ruszam się raczej lepiej niż rówieśnicy... I mam nadwagę.
      Tak, jestem pod opieką lekarza. Insulinooporność.
      Wkurzają mnie tacy Znawcy jak powyżej...

      • 7 3

      • Ale ten post nie jest skierowany do Ciebie . Ty nie chodzisz po fast foodach.

        Choroba nie wybiera , każdy z nas może zachorować i to inny temat.

        • 3 2

  • co jeść aby nie być głodnym na diecie.

    najlepiej nie jeść na pusty żołądek.
    i nie jeść tego po czym będzie się grubym.
    Jest prosta zasada stosowana od wieków - chcesz mieć płaski brzuch jedz płaskie rzeczy - zapiekanki , pizzę no i kebab, taki, co piecze dwa razy. Kebab obowiązkowo minimum raz dziennie.
    A i najważniejsze. Jeżeli jesteś na diecie i jestes głodny / głodna, może warto rozważyć, aby być na dwóch dietach ? Wtedy istnieje duża szansa, że problem głodu zniknie.

    • 11 6

  • Uwielbiam desery lekkie, np. galaretki, ale również tłuste, typu chałwa, smak wyśmienity, polecam.

    • 6 1

  • Ja całe życie jestem na diecie obrotowej.. (1)

    gdzie się nie obrócę tam jem .

    • 15 0

    • Buehehehe
      Dobre Panie Januszu

      • 1 0

  • no taką owsianeczkę jak na zdjęciu

    to bym chętnie przyjął !!!

    • 5 2

  • Dieta (1)

    Zła dieta = Rak , i wtedy już nie potrzeba żadnej diety . Chudniesz w oczach z dnia na dzień .Ludzie jeść trzeba wszystko tylko rozsądnie i w odpowiednich ilościach .Do tego woda + ruch .

    • 7 2

    • i dobry rap!
      Elo

      • 3 0

  • Dieta jest tylko dla ludzi chorych inaczej jest to zdrowe odzywianie.Ktos jest chory i nie moze wszystkiego jesc bo mu zaszkodzi

    albo jest uczulony. A normalny człowiek niema czasu na to by ciągle się obżerać .

    • 3 4

  • tylko akupunktura

    podkręca metabolizm i redukuje uczucie wilczego głodu, szczególnie wieczorem.
    Ale są warunki powodzenia - 0 alkoholu.

    • 1 6

  • bardzo dobry artykuł

    Dobrze napisany i poruszający wiele aspektów. Dziękuję.

    • 1 7

  • fajnie jest tak sobie pogadac o diecie

    jak sie moze bilansowac posiłki ;)

    a jak cos takiego czytają osoby, ktore czasu nie maja dokladnie stopy umyć... hehe

    tal czy inaczej, ja dodatkowo rozdzielam sobie posilki na białko i warzywa + wegle i warzywa. Obiad rozbijam w ten sposob na dwa, spozywając przy tym 2x wieksza porcje warzyw (bo dwukrotnie)

    Obiad jem na obiad i na kolacje. rano sie mecze.. niestety.

    Polecam tez zapychacze żołądka, bo bez tego ani rusz...

    1. niewyplukanie dokladnie jamy ustnej po myciu zebow, Posmak pasty zamyka mi żołądek na okolo 2h.
    2. zrobienie mocnej, najlepiej kwasnej kawy i zalanie jej zimna woda (i picie zimnej) u mnie przy sączeniu zimnej kawy nie czuje glodu.

    i w sumie jeszcze pełno innych rzeczy pozmieniałem, ksiązke by mozna napisac, o tym jak pije alkohol, co wybieram w knajpach, raz na jakis czas ide na smieciowe zarcie, najlepiej drogie, gdzie celowo wywalam polowe, narazie 10KG w dół w 1,5mca

    • 0 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Happy Hours z Aperol Spritz Wieczory Włoskich Smaków w Każdy Piątek!

degustacja

Bufet Włoski w Sheraton Sopot

240 zł
muzyka na żywo, degustacja

Happy Hour z Winem Domu Co Sobota!

degustacja

Najczęściej czytane