• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Okiem dietetyka: czy jedzenie ekologiczne jest zdrowe?

Viola Urban
30 września 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Ekologiczne warzywa i owoce zawierają wiele korzystnych antyoksydantów, które spowalniają procesy starzenia. Ekologiczne warzywa i owoce zawierają wiele korzystnych antyoksydantów, które spowalniają procesy starzenia.

Żywność ekologiczna zyskuje coraz większą popularność w ciągu ostatnich lat. Niegdyś uważane za ekskluzywne i drogie produkty ekologiczne teraz coraz częściej wybierane są, głównie przez osoby pragnące zadbać o swoje zdrowie na co dzień. Ekologiczną żywność dotychczas można było zakupić jedynie w specjalnie przeznaczonych do tego sklepach, jednak aktualnie ekologiczne artykuły spożywcze pojawiają się również w marketach zaraz obok żywności konwencjonalnej. Czy warto inwestować w żywność ekologiczną? Dowiesz się z tego artykułu.



Szukasz dietetyka w Trójmieście? Sprawdź opinie i usługi



W ostatnim tekście z cyklu "Okiem Dietetyka" pisałam o tym, na co warto zwrócić uwagę zrzucając zbędne kilogramy po wakacjach. Dzisiaj zaś poruszę temat wokół narosło wiele mitów i niedomówień - żywność ekologiczna.

Czym jest produkt ekologiczny?



Czy kupując żywność zwracasz uwagę na to, czy jest ekologiczna?

Produktem ekologicznym możemy nazwać artykuł wysokiej jakości, który został wyprodukowany tak, aby maksymalnie ograniczyć lub nawet całkowicie zlikwidować negatywne oddziaływanie na środowisko naturalne. Żywność ekologiczna pochodzi z gospodarstw ekologicznych i wytwarzana jest bez udziału nawozów sztucznych, chemicznych środków ochrony roślin, substancji przyspieszających wzrost, a także bez udziału technik inżynierii genetycznej oraz antybiotyków. Ekologiczna produkcja żywności nie obciąża zatem środowiska naturalnego.

Dodatkowo spożywcze produkty ekologiczne są produkowane bez jakichkolwiek syntetycznych dodatków do żywności - konserwantów, dodatków smakowych czy barwników. Na wszystkich etapach wytwarzania ekologicznej żywności producent musi zadbać o to, aby spełniała ona odpowiednie warunki uprawy i wymogi produkcji. Po spełnieniu wszystkich wymogów i otrzymaniu certyfikatu jakości produkt może być nazwany ekologicznym.



Produkty ekologiczne zawierają o wiele mniej metali ciężkich, azotanów, pestycydów i szkodliwych substancji chemicznych niż produkty konwencjonalne. Produkty ekologiczne zawierają o wiele mniej metali ciężkich, azotanów, pestycydów i szkodliwych substancji chemicznych niż produkty konwencjonalne.

Korzyści związane ze spożywaniem żywności ekologicznej



Żywność ekologiczna produkowana jest w taki sposób, aby zawierała jak najwięcej wartościowych składników mineralnych i witamin. Składniki te są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Kiedy wraz z żywnością dostarczamy ich za mało, prowadzi to do pogorszenia samopoczucia, osłabienia, a następnie na skutek niedoborów, do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Ekologiczne warzywa i owoce zawierają oprócz znacznie większej ilości witamin i składników mineralnych, także wiele korzystnych antyoksydantów, które spowalniają procesy starzenia i zmniejszają stres oksydacyjny. Stresem oksydacyjnym nazywamy stan, w którym dochodzi do zaburzenia równowagi pomiędzy wytwarzaniem wolnych rodników, a ich zwalczaniem przez antyoksydanty.

Żywność ekologiczna a zdrowie



Działanie wolnych rodników tlenowych prowadzi do uszkodzenia błon komórkowych, a także DNA oraz białek wchodzących w skład różnych niezbędnych enzymów. Przedłużający się stan niedoboru antyoksydantów może przyczyniać się do rozwoju wielu chorób oraz do przyspieszenia procesów starzenia organizmu. Korzystanie z produktów ekologicznych nie tylko dostarcza dużej dawki antyoksydantów, ale także nie dostarcza składników, takich jak konserwanty, pozostałości pestycydów i metale ciężkie, wzmagających powstawanie szkodliwych wolnych rodników.

Jak wyżej wspomniałam, produkty ekologiczne zawierają o wiele mniej metali ciężkich, azotanów, pestycydów i szkodliwych substancji chemicznych niż produkty konwencjonalne. Dostarczanie wyżej wymienionych substancji powinniśmy ograniczać do minimum, nie tylko ze względu na wzmożone powstawanie wolnych rodników, ale także na ich inne, negatywne następstwa wykazane wielu w badaniach. Żywność ekologiczna pozbawiona jest także sztucznych dodatków, konserwantów i barwników, które u ludzi mogą wywoływać przede wszystkim uciążliwe alergie.

Tu kupisz zdrową żywność



Rolnictwo konwencjonalne nastawione jest przede wszystkim na maksymalizację plonów i zysk. Za to techniki stosowane w rolnictwie ekologicznym pozytywnie wpływają na jakość gleby i nie powodują zanieczyszczania środowiska naturalnego. Rolnictwo konwencjonalne nastawione jest przede wszystkim na maksymalizację plonów i zysk. Za to techniki stosowane w rolnictwie ekologicznym pozytywnie wpływają na jakość gleby i nie powodują zanieczyszczania środowiska naturalnego.

Wpływ na środowisko



Istotnym aspektem z punktu widzenia konsumentów jest oczywiście smak żywności. Produkty ekologiczne wyróżniają się zdecydowanie lepszymi walorami smakowymi niż te konwencjonalne, co czuć szczególnie w produktach świeżych, takich jak owoce i warzywa. Smak i zapach ekologicznej żywności jest przede wszystkim w pełni naturalny.

Ostatnim i zarazem niezwykle ważnym argumentem przemawiającym na plus za produktami ekologicznymi, jest działanie rolnictwa ekologicznego ukierunkowane na ochronę środowiska i krajobrazu. Rolnictwo konwencjonalne nastawione jest przede wszystkim na maksymalizację plonów i zysk. Powszechnie stosuje się w nim różne chemiczne substancje doprowadzające w konsekwencji do erozji gleby, zanieczyszczenia wody i powietrza, a także niszczenia naturalnej fauny. Za to techniki stosowane w rolnictwie ekologicznym pozytywnie wpływają na jakość gleby, chronią mikroorganizmy zamieszkujące tereny upraw i nie powodują zanieczyszczania środowiska naturalnego.

Podsumowanie



Podsumowując, z pewnością można przyznać, że jedzenie ekologiczne jest zdrowe i jak najbardziej warto korzystać z niego na co dzień. Pozytywnych aspektów żywności wytwarzanej ekologicznie jest wiele, tak więc nie chodzi wyłącznie o wyższą zawartość witamin i minerałów czy lepsze walory smakowe. Wybierając produkty ekologiczne, możemy zapobiegać wystąpieniu wielu chorób i alergii, a także wspierać ochronę środowiska naturalnego.

O autorze

autor

Viola Urban: na swoim blogu OkiemDietetyka.pl tworzy od 6 lat. Z zawodu dietetyk, z zamiłowania poszukiwacz nowych smaków, z doświadczenia redaktor serwisów poświęconych kulinariom i zdrowemu stylowi życia. Lubi inspirować do lepszego jedzenia i podejmowania świadomych wyborów. W wolnych chwilach biega i szuka dobrego jedzenia na mieście. Pisze do cyklu Okiem Dietetyka.

Opinie (43) 2 zablokowane

Wszystkie opinie

  • (11)

    Eko jabłka to robaczywe jabłka. Tego nic nie zmieni. Jak robak nie chce jeść to człowiek też nie powinien. Wszystkie zdrowe wazywa czy owoce mają skazy, robaku, różne kształty i td. To jest natura.

    • 41 4

    • (7)

      Pamiętam jak będąc dzieckiem każdą rzodkiewkę z ogródka dziadka najpierw lekko nadgryzałem bo na 99% był w niej robak albo ślady po nim. Obecnie rzodkiewki można jeść w ciemno i nigdy nie są robaczywe. O czymś to świadczy.

      • 32 3

      • (2)

        Świadczy o tym, że (tak samo jak sałata i inne) pochodzi z hodowli hydroponicznej. Taka rzodkiewka nigdy nie widziała ziemi. Umieszczona na podstawkach jest karmiona specjalnymi odżywkami dodanymi do wody, w której ma zanurzone korzonki. Smakuje jak karton, bo jest pędzona a nie rośnie. A robaki....no skąd mają się wziąć? Desant z powietrza?

        • 23 2

        • I jak zostawić je na dzień bez foli to wysychają i marszczą się jak rodzynki.

          • 0 1

        • Eko

          Oj fachowcy, fachowcy. Wypowiadacie sie na tematy zupełnie wam nie znane. To o czym jest tutaj mowa to jest produkcja chemiczna a nie ekologiczna.

          • 0 0

      • Jak kupujesz w .arkecie to nic dziwnego

        • 2 2

      • Zjadłeś wszystkie robaki

        Sylwia spurek

        • 5 0

      • Te rzodkiewki z działki czy ogródka maja wielkość np. czereśni.

        Natomiast to co sprzedają w sklepach,nawet niewielkich osiedlowych to sa jakies mutanty wielkości trochę mniejszej niż mandarynki. To dziadostwo jest takie wielkie bo napewno jest sypane wszelka chemią.

        • 3 0

      • Eko

        Tak świadczy o tym, ze dzisiaj w produkcji eko stosuje sie równiez ekologiczne środki ochronne. Dlatego nie ma robaków w produktach z takich upraw. Są zioła, które bardzo dobrze chronią rosliny przed szkodnikami. Kiedys tego nie znali i dlatego robaki były wszędzie.

        • 0 0

    • (2)

      Fakt. W biedrze widuję jabłka, każde z naklejką z napisem "modi". A jabłuszka śliczne, jedno w jedno, każde ze ślicznym rumieńcem. Nie mam odwagi kupić.

      • 7 1

      • (1)

        Po pierwsze śliczne bo wywoskowane a po drugie wszystkie warzywa w marketsch są opryskiwane preparatem który powoduje że się nie psują znaczy się Fachowo żeby nie gazowały ....

        • 6 1

        • Czytaj ze zrozumieniem. "MODI" wiesz od czego ten skrót. Genetycznie modyfikowane. Nie trzeba ich woskowac ani pryskać preparatem. Najpierw się dowiedz a potem mądrzyj rolniku!

          • 0 0

  • (3)

    Moim zdanie szyld eko o niczym nie świadczy...Jak Eko to tylko swo ogródek,wtedy wiem czym nawożę.Przykład.Jabłko z ogródka po 2 dniach gnije,jabłko Eko po tygodniu,jabłko z marketu po 2 tyg.No irzecz jasna cena,wszystko co Eko jest 2 razy droższe.

    • 23 6

    • W Polsce moze jeszcze nie ale w USA np jest dramatyczna roznica w smaku. Zeby ubic zwykle jajko musisz dodac specjalny proszek, a piers z kurczaka nie-eko skwierszy na patelni jakbys lamal styropian.

      • 7 0

    • Nikogo nie interesuje twoje zdanie trolu

      • 0 11

    • Dziwne. Bo moje jabłka z ogrodu nie gniją po dwóch dniach, mimo że bez oprysków. Pewnie też zależy od gatunku. Najlepsze do ogrodu są gatunki twarde np delikates.

      • 2 0

  • Eko uprawy są bardzie obciążające dla natury, bo w związku z mniejszą wydajnością wymagają większych powierzchni.

    • 19 14

  • Nie jest.

    • 7 1

  • Najzdrowsza jest dla sprzedawców z szurskiego namiotu w Garnizonie.

    • 7 6

  • Tak się utarło, że jajka sklepowe mają nadrukowany kod, tak? (7)

    A gospodarskie nie mają kodu, tak? No to sprzedawcy z rynku zamawiają u dystrybutorów lub hodowców kur... jajka bez kodu. Pasuje wam taka ekologia? I klienci przychodzą do pani Krysi i kupują jej "gospodarskie" jaja. O jakie dobre pani Krysiu, czuć, że swojskie....a to dokładnie te same, które możesz kupić w sklepie obok. Ładne jaja, co?

    • 23 6

    • (2)

      Lepsze cwaniaki , w tym przekupy w chustach, kupują jajka klatkowe w hurcie, zmazują pieczątki i sprzedają z narzutem 300%. Czysty biznes.

      • 9 2

      • No to własnie o tym piszę

        Tyle, że nic nie zmazują, bo nie ma czego. Ty wiesz ile te babcie tego sprzedają dziennie? BYs się zdziwił, to idzie w grube setki. Nikomu by się zmazywać nie chciało

        • 10 0

      • Jeszcze

        Trzeba posmarować kurzym guano.

        • 3 0

    • A zamiast minusować, to zapytajcie taką panią Krysię o certyfikat pochodzenia. (2)

      Każdy sprzedawca musi taki mieć. Oprócz tego dokument dezynfekcji i datę przydatności. Zdziwicie się jak zobaczycie kto taki certyfikat wystawił.

      • 11 1

      • Tak cetyfikat deratyzacji (1)

        i dowód braku styczności z kovidem.

        • 1 6

        • Zamilcz ignorancie. Jutro szkoła, plecak pakuj

          • 3 0

    • Nie kupuję jaj bez kodu

      Tylko z nadrukiem. Zerówki, czasem jedynki. Ale z kontrolowanej hodowli. Brak kodu = krętactwo. O ile nie kupowałbym od sąsiada za płotem, to kod musi być - a że na wsi nie mieszkam, to takiego nie mam.

      • 2 0

  • Opinia wyróżniona

    Kiedyś eko było prawie wszystko (1)

    Owoce, warzywa, mięso itd
    A ludzie jarali się plastikowym żarciem bo było czymś nowym
    Teraz eko to prestiż i luksus, mało kogo stać aby jeść tak codziennie

    • 42 3

    • Taaa, jasne

      Szambo na pole za chałupą, masa nawozów sztucznych, no super eko.

      • 0 0

  • Czy eko znaczy zdrowo ? Nie , znaczy drogo ! (4)

    To jest niezły biznes. Kasę robi się na ludziach tzw. "świadomych" którzy dopłacają by jeść "zdrowo" a nie oszukujmy się tak się dzisiaj nie da. Wszystko smakuje sztucznie , nawet jabłka nie maja już tego smaku co kiedyś.

    • 38 10

    • Kiedyś to były czasy...

      Teraz nie ma czasów. Są za to jabłka wielkości arbuza

      • 7 2

    • P.... Sz

      Spróbuj chociażby ekologicznych nie woskowanych cytryn, są cudowne, zapach i smak powala na kolana.

      • 9 2

    • Pierdzielisz farmazony

      Żresz byle gno, a cena ze eko musi być wyższa bo koszt produkcji dużo więcej kosztuje

      • 3 2

    • jasne, tak sobie tlumacz. Czemu wiec bogatsi i lepiej wykształceni żyją dłużej?

      bo nie tylko patrzą na to co, ale jak jedza. BO wydają wiecęj na lepszej jakości jedzenie. A biedota, smaruje biały chlebek margaryną, na to wartwe pasztetu i parówki na obiad

      • 1 0

  • kolejna papka medialna ostatnio widziałem jogurty owocowe eko :) po zjedzeniu możesz świecić w nocy (1)

    taki miały eko skład :)

    • 6 3

    • Kłamiesz

      • 1 1

  • Soja

    Smietnik

    • 7 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bufet Włoski w Sheraton Sopot

240 zł
muzyka na żywo, degustacja

Happy Hours z Aperol Spritz Wieczory Włoskich Smaków w Każdy Piątek!

degustacja

Happy Hour z Winem Domu Co Sobota!

degustacja

Najczęściej czytane