• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Okiem dietetyka: najlepsze pudełka na jedzenie

Viola Urban
17 lipca 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Plastikowe pojemniki są lekkie i wygodne, ale nie zawsze zdrowe. Plastikowe pojemniki są lekkie i wygodne, ale nie zawsze zdrowe.

Okiem Dietetyka to cykl tekstów o tym, jak i gdzie zjeść zdrowo w Trójmieście. Porady przygotowuje dietetyk Viola Urban. W tym odcinku pisze, jakie pudełka do przechowywania jedzenia są najlepsze. Ostatnio przygotowała ranking sosów do kanapek, a za dwa tygodnie sprawdzi, co kryje się w gofrach z budki.



Dzisiejszy artykuł poświęcimy przechowywaniu żywności i pojemnikom do tego przeznaczonym. Poznasz wady i zalety każdego rozwiązania i nauczysz się samodzielnie dobierać odpowiednie opakowanie do produktu, jaki chcesz zapakować. W końcu pakujemy wszystko: kanapki, przyprawy, kasze, orzechy i wędliny. Każdy produkt powinien być w jakiś sposób zabezpieczony podczas przechowywania.

Opakowania do przechowywania żywności to temat rzeka. Ilość rozwiązań, jaka pojawiła się na rynku, jest olbrzymia. Do wyboru mamy różnorodne plastiki, opakowania metalowe przypominające termosy i menażki, szklane słoiki, a nawet pudełka wykonane z naturalnego bambusa.

Szkło



Z punktu widzenia bezpieczeństwa żywności najlepiej wypada szkło. Jest całkowicie neutralne dla zdrowia, można je poddawać działaniu wysokiej temperatury bez ryzyka wejścia żywności w interakcję z tym tworzywem. Możesz w nim przechowywać produkty kwaśne, tłuste, a nawet gorące, jeśli szkło jest wystarczająco grube lub żaroodporne. W niektórych naczyniach szklanych można także odgrzewać jedzenie zarówno za pomocą klasycznego piekarnika, jak i mikrofalówki. To sprawia, że są one świetnym rozwiązaniem do zapakowania jedzenia do pracy.

Wszelkiego rodzaju słoiki i butelki szklane nadają się do przechowywania produktów suchych (np. ryżu, kasz, płatków, przypraw). Szczelny, szklany pojemnik pomaga chronić żywność przed wchłanianiem wilgoci w powietrza. Dzięki szczelnym opakowaniom płatki będę dłużej chrupiące, a przyprawy nie stracą swojego cennego aromatu. Do niektórych produktów przyda się szkło barwione, które pozwala także chronić żywność przed działaniem szkodliwych promieni słonecznych. W przypadku tłuszczów takich jak oliwy, oleje, masło, smalec czy orzechy przyda się pojemnik z ciemnego szkła lub ceramiki. Pojemniki z produktami nietrwałymi, obfitującymi w nienasycone tłuszcze warto trzymać w chłodnym miejscu. Szczególnie nietrwałe produkty takie jak olej lniany najlepiej przechowywać w lodówce.

Szkło to najbezpieczniejszy do przechowywania żywności materiał. Szkło to najbezpieczniejszy do przechowywania żywności materiał.
Kolejną pozytywną cechą szkła jest fakt, że jest ono tworzywem ekologicznym, które możemy wykorzystywać wielokrotnie. Stłuczone szkło, które trafi do odpowiedniego pojemnika do segregacji odpadów, po przetworzeniu ponownie będzie mogło pełnić swoją funkcję. Jeśli decydujesz się na szkło staraj się go używać tak długo, jak to możliwe, a później zadbaj o to, aby trafiło do odpowiedniego kontenera. Szklana butelka, która nie trafi do recyklingu będzie się rozkładać nawet kilka tysięcy lat.

Metal



Pudełka metalowe mogą być genialnym rozwiązaniem, ale wcale nie muszą. Wszystko zależy od tego, co będziemy w nich przechowywać i jakiego rodzaju metal został wykorzystany do produkcji pudełka. Dobrej jakości opakowania metalowe wykonane ze stali nierdzewnej nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia. Można w nich przechowywać praktycznie wszystko. Gorzej, jeśli sięgniemy po metal, który nie do końca nadaje się do przechowywania (a takie też są na rynku).

O ile metalowa puszka wypełniona torebkami herbaty nie będzie dla nas szkodliwym rozwiązaniem, tak przechowywanie w metalu artykułów kwaśnych już tak. Zwykłe metalowe pudełka nie nadają się zatem do przechowywania kiszonek, sałatek z octem, większości świeżych owoców, a nawet pomidorów czy niektórych zup (np. żurku). Metal wchodząc w interakcję z kwasem tworzy przyswajalne związki, które negatywnie oddziałują na nasze zdrowie.

Stosujmy do przechowywania tylko wysokiej jakości metale nierdzewne. Nigdy nie używajmy do przechowywania metalu, który ma wyraźne ślady korozji. Metal podobnie jak szkło jest tworzywem, które można przetwarzać. Oczywiście zakładając, że zużyte pudełko trafi do recyklingu.

Plastik



Plastikowe pudełka są bardzo praktyczne głównie z uwagi na fakt, że są lekkie. To duży plus w przypadku pojemników do przechowywania drugiego śniadania, które trzeba zabrać ze sobą do szkoły czy pracy. Większość z nas nie chce dźwigać ze sobą ciężkich szklanych słoików. Osobiście jestem ich wielką fanką, ale jestem w stanie zrozumieć, że nie każde dziecko chce mieć w plecaku dodatkowy ciężar i nie każda osoba podróżująca komunikacją miejską do pracy ma ochotę taszczyć ze sobą słoiki. W końcu szkło ma jedną niezaprzeczalną wadę - czasami pęka i w transporcie możemy się narazić na niemiłą niespodziankę. Właśnie dlatego powstały plastiki. Wszystko po to, aby ułatwić nam życie. Razem z plastikiem pojawiło się jednak sporo problemów.

W pojemnikach metalowych można przechowywać właściwie wszystko, oprócz produktów kwaśnych. W pojemnikach metalowych można przechowywać właściwie wszystko, oprócz produktów kwaśnych.
Świadomość społeczeństwa na temat plastiku jest coraz większa. Nauczyliśmy się już, że plastik musimy segregować i w miarę możliwości używać go jak najmniej. Na rynku pojawiają się także plastiki biodegradowalne, które zdecydowanie szybciej ulegają rozpadowi. Abstrahując jednak od samej ekologii, chciałabym zwrócić uwagę na kwestie zdrowotne.

Plastiki są bowiem głównym źródłem tzw. substancji endokrynnie czynnych (endocrine disruptors - ED), czyli takich, które wpływają na naszą gospodarkę hormonalną. Wysyp zaburzeń hormonalnych nie jest dziełem przypadku. Nigdy dotąd nie byliśmy narażeni na działanie ftalanów, bisfenolu i innych ED. Trudno jednak powiedzieć, że zaburzenia pracy tarczycy, niepłodność czy choroby autoimmunologiczne nas nie dotykają. To istna plaga, z którą powinniśmy walczyć. Jednym ze sposobów unikania narażenia na związki endokrynnie czynne jest unikanie kontaktu z plastikiem, a także emaliowanymi puszkami, foliowanymi warzywami i owocami.

Jeśli jednak mimo wszystko decydujemy się na zakup pudełek plastikowych, szukajmy informacji o tym, że jest to plastik pozbawiony bisfenolu-A (BPA) oraz ftalanów. Producenci mają coraz większą świadomość tego, że tych substancji nie powinno być w plastiku i odpowiadają na potrzeby rynku tworząc tworzywa wolne od ED. Unikaj najtańszych pudełek plastikowych, które nie mają odpowiednich oznaczeń, ponieważ są one niekorzystne zarówno dla zdrowia, jak i środowiska. Zdecydowanie lepszym wyborem jest przechowywanie żywności w najzwyklejszych słoikach (najlepiej tych z klipsem, ponieważ zwykłe nakrętki zazwyczaj także są laminowane substancją zawierającą ED. Oczywiście nie chodzi o to, żeby całkowicie odizolować się od tych rzeczy. Całkowite wyeliminowanie ED ze swojego życia nie jest możliwe, ale możliwe jest unikanie nadmiernej ekspozycji. Wszystko po to, aby jak najdłużej cieszyć się prawidłowo działającą gospodarką hormonalną.

Alternatywą dla plastiku poza szkłem i stalą nierdzewną jest także ekologiczny bambus. Pudełka bambusowe są lekkie, bezpieczne i bardzo trwałe. Warto szukać alternatywy dla plastiku, a jeśli już zdecydujemy się na opakowanie z PVC, to koniecznie sprawdzajmy, czy jest ono wolne od ED.

O autorze

autor

Viola Urban: na swoim blogu OkiemDietetyka.pl tworzy od 6 lat. Z zawodu dietetyk, z zamiłowania poszukiwacz nowych smaków, z doświadczenia redaktor serwisów poświęconych kulinariom i zdrowemu stylowi życia. Lubi inspirować do lepszego jedzenia i podejmowania świadomych wyborów. W wolnych chwilach biega i szuka dobrego jedzenia na mieście. Pisze do cyklu Okiem Dietetyka.

Opinie (66) 10 zablokowanych

  • Wolne od? (8)

    Zdecyduj się kobieto, wolne od ED, czy BPA? ...A ten bambus z.Chin, to jest OK ?...nie jest niczym impregnowany...Jak dajesz dobre rady to jest doprecyzuj ! ...w metalowych pojemnikach mozna przechowywać kwaśne produkty , jednakże musi to być stal kwasoodporna !czyli tzw.nierdzewna.

    • 37 7

    • kwasowka i nierdzewka (5)

      to dwa rozne materialy

      • 9 0

      • właśnie, pokrój ogórki kiszone nożem ze stali nierdzewnej i zostaw na noc w zlewie niewymytego (2)

        • 2 0

        • moze nie tyle rdzewieje co koroduje

          korozja przybiera postac plam. ale postepuje dosc wolno. no ale jest.

          • 2 0

        • niewymyty. Biernik

          Można nie wiedzieć co to jest dopełnienie bliższe, językiem posługujemy się na czuja, ale wypada czuć poprawnie, kiedy się zabiera za pisanie.

          • 2 0

      • (1)

        Dla humanistów to jedno i to samo)

        • 2 2

        • co masz na mysli?

          ze humanista = idiota?

          • 1 0

    • nie każda stal nierdzewna jest kwasoodporna

      • 5 0

    • BPA należy do ED, podobnie jak inne związki z grupy plastyfikatorów - bps, bpf, ftalany. Ich wszystkich powinno się unikać ze względu na negatywny wpływ na zaburzenia hormonalne.

      • 5 0

  • szkło, metal, plastik...a gazeta gdzie ? (2)

    zawijam kanapki w papier i do foliowego worka
    potem to kiszę pół nocy w tylnej kieszeni kombinezonu
    czasami usiądę
    tak czy owak koło 3-4 mam zaparowane chlebowe naleśniki
    a czasami gdy jest masa roboty
    wciskam te naleśniki po 6 rano
    czyli jak wracam do domu

    • 41 3

    • Dostałeś minus za brudny kombinezon i za pracę w nocy

      • 6 1

    • zrobiłeś mi dzień :) :) :)

      • 0 0

  • Słoik z klipsem ?... (2)

    Co to jest ? Bo znam tylko słoiki. Z.nakrętką

    • 15 32

    • wek

      .

      • 15 1

    • widocznie młody jesteś, albo w domu rodzina nie zajmowała się gotowaniem i sporządzaniem potraw...

      • 16 4

  • Bardzo fajny, rzetelny artykuł (3)

    Jeden dopisek: z metali najlepiej do tego się nadaje tytan. Co prawda drogi jak diabli, ale lekki i nie reaguje w ogóle z żywnością...

    • 12 10

    • Platyna też się nadaje (2)

      Ja dzieciom do szkoły kanapki w takich platynowych pudełkach robię.

      • 25 0

      • (1)

        ja tam luzem do plecaka wrzucam :)

        • 11 0

        • Ja im wrzucam po prostu luzem składniki do plecaka

          W ciągu dnia się wymiesza i wychodzi gotowa kanapeczka. A czas rano w domu zaoszczędzony.

          • 9 0

  • (4)

    Myslalem, ze najwiekszym swojego czasu upadkiem tego portalu byl Borys Kossakowski, no moze tak, ale pudelka do kanapek wywalily system do gory nogami - mysle, ze Skrzydla Trojmiasta w kategorii „Najwiekszy Szok 2018” murowane.. Bosze..

    • 46 17

    • Proszę zauważyć, że Viola na swoim blogu "tworzy"

      Doceńmy to, nie krytykujmy, może z czasem wyłoni się nam z tego nowa Lewandowska, czy Majdanowa. Nigdy dosyć rzetelnej wiedzy podanej w przystępny sposób masom.

      • 17 5

    • Wyluzuj, nie interesuje, nie czytaj (1)

      To nie jest lektura obowiązkowa.

      Mnie zainteresował ten temat.

      • 6 7

      • Ale jak ktoś "tworzy" to trzeba przeczytać coby tffuurcy nie zawieść

        • 3 4

    • największym upadkiem był Głuszek...

      na szczęście zrozumiał...

      • 7 1

  • Plastik wpływa na jakość i smak jedzenia

    To tak jak piwo z plastikowej butelki

    • 12 2

  • Słoje są bardzo powszechne (1)

    Co świadczy o sporej świadomości społeczeństwa zgodnie z wykładnią tego opracowania.

    • 12 3

    • Słoje po prostu są modne! Nawet w restauracjach wpychają surówkę do słoika i ten słoik stawiają na talerzu, na mięsie, frytkach i gotowanych warzywach - superrrr, ciekawe na czym przedtem stał? I weź to człowieku wydłubuj to ze słoiczka, wygodne że hej i wogole nie spada i nie chlapie sosem ;)

      • 6 0

  • jak spakowac walizke? (2)

    jakie pudelko na kanapki? czekamy na: jaka sr*jtasma na biwak? jaka szminka n starego dziada w sopo? jaki portal najlepszy na wc?

    • 33 7

    • Musisz być bardzo nieszczęśliwy i samotny... (1)

      Skoro tracisz czas na hejtowanie tekstów na portalu internetowym. W sumie smutne to bardzo, należą Ci się współczucia.

      • 3 7

      • Ola

        jak tam sprawy? wiem ze lubilas felietony Jachimka, podobmo pracuje w maku na grunwaldzkiej i opowiada kawaly gratis do kawki

        • 5 0

  • (4)

    Violu, odmieniłaś me zycie. Chciałbym jeszcze wiedzieć np. jakim nożem natkę pietruszki kroić.

    • 38 6

    • na moim blogu wykreowałam porównanie najlepszych nozy do pietruszki (1)

      niektóe są cudne, inne boskie, a inne po prostu przypominaja mi dom babci i dzieciństwo. zapraszam!

      • 14 0

      • A są jakieś mega?

        • 6 1

    • ostrym

      • 3 0

    • drewnianym

      • 4 0

  • Violu! Stal nierdzewna to inaczej stal kwasoodporna... więc ten tego.. (2)

    artykuł z łazienki pisany, czy jak?

    • 7 11

    • Nie
      To nie jest to samo
      Doczytaj

      • 10 0

    • kolejny specjalista od materialow

      pewnie palisz w kozie mułem, bo wyngiel jest wyngiel

      • 5 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bufet Włoski w Sheraton Sopot

240 zł
muzyka na żywo, degustacja

Happy Hours z Aperol Spritz Wieczory Włoskich Smaków w Każdy Piątek!

degustacja

Happy Hour z Winem Domu Co Sobota!

degustacja

Najczęściej czytane