• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Okiem dietetyka: wszystko o diecie śródziemnomorskiej

Viola Urban
19 lipca 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Dieta śródziemnomorska bazuje przede wszystkim na roślinach. Istotnym elementem są też ryby i owoce morza. Dieta śródziemnomorska bazuje przede wszystkim na roślinach. Istotnym elementem są też ryby i owoce morza.

Dieta śródziemnomorska to model żywienia obserwowany od bardzo długiego czasu wśród mieszkańców krajów zlokalizowanych wokół Morza Śródziemnego. Przez lata dieta ta zyskiwała na popularności i zyskała miano jednej z najzdrowszych diet na świecie. Na czym polega dieta śródziemnomorska i jakie korzyści płyną z jej stosowania? Dowiesz się z tego artykułu.



Szukasz dietetyka w Trójmieście? Sprawdź opinie i usługi



Która z poniższych kuchni śródziemnomorskich jest najsmaczniejsza?

W ostatnim tekście z cyklu "Okiem Dietetyka" pisałam o tym, u kogo sprawdzi się dieta pudełkowa. Dzisiaj zaś poruszę temat diety śródziemnomorskiej. Kuchnia z tego regionu cieszy się w Polsce dużą popularnością, dlatego warto dowiedzieć się jak ją stosować w sposób jak najbardziej efektywny dla naszego organizmu.

Dieta śródziemnomorska bazuje przede wszystkim na roślinach. Polecane są wszelkiego rodzaju warzywa, owoce, zboża (głównie nieoczyszczone produkty z pełnego przemiału), strączki, orzechy i oliwa. Rekomenduje się, aby w każdym posiłku były zawarte produkty z tej grupy. Niesamowicie istotna jest różnorodność spożywanych produktów, która pozwala na dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Powinniśmy jadać rośliny zarówno w formie surowej, jak i po obróbce termicznej.



Źródło tłuszczu



Głównym źródłem tłuszczu w diecie powinna być dobrej jakości oliwa z oliwek extra vergine. Oliwa jest bardzo cennym produktem i to m.in. jej zawdzięcza się wiele korzyści płynących ze stosowania diety śródziemnomorskiej. Jest ona cennym źródłem naturalnej witaminy E, prowitaminy A, licznych polifenoli oraz jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Im bardziej goryczkowa i pikantna oliwa, tym więcej przeciwutleniaczy się w niej znajduje. Oliwę z oliwek można stosować w potrawach na surowo, a także używać jej do smażenia i pieczenia.

Poza oliwą źródłem tłuszczu w diecie śródziemnomorskiej są również ryby oleiste (minimum dwie porcje tygodniowo), awokado, nieprzetworzone orzechy, nasiona i pestki. W niewielkim stopniu tłuszcze pochodzą także z mięsa, nabiału oraz ryb.

Ryby w diecie śródziemnomorskiej powinny pojawiać się co najmniej dwa razy w tygodniu. Ryby w diecie śródziemnomorskiej powinny pojawiać się co najmniej dwa razy w tygodniu.

Źródło białka



Ryby i owoce morza stanowią istotny element diety śródziemnomorskiej. Dieta ta powstała w regionie, gdzie dostęp do darów morza jest wyjątkowo prosty. Ryby w diecie śródziemnomorskiej powinny pojawiać się co najmniej dwa razy w tygodniu ze względu na to, że są one źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, witaminy D oraz pełnowartościowego białka. Zaleca się stosowanie różnorodnych ryb (białych i tłustych) i owoców morza z różnych obszarów połowowych. Warto również sięgać po małe rybki, takie jak sardynki czy szprotki, które zjadane razem z ośćmi są dobrym źródłem wapnia w diecie. W Polsce powinniśmy sięgać po ryby z zimnych oceanów i czystych mórz. Niestety, Morze Bałtyckie nie szczyci się najlepszą jakością ryb.

Tradycyjna dieta śródziemnomorska zawiera pewne ilości jaj, drobiu oraz czerwonego mięsa. Mięso i jajka w diecie śródziemnomorskiej są jednak jedynie dodatkiem do dań, a nie podstawą diety. W diecie śródziemnomorskiej mogą znaleźć się dwie porcje drobiu tygodniowo i maksymalnie 1-2 porcje czerwonego mięsa. Ilość jajek w diecie powinna mieścić się w granicy 2-4 sztuk tygodniowo. Więcej jajek dozwolone jest, gdy rezygnujemy z mięsa. Bardzo ważną kwestią jest jakość spożywanego mięsa. Mięso powinno być jak najlepszej jakości, podane w formie jak najmniej przetworzonej, np. duszonej lub grillowanej. Produkty przetworzone, takie jak wędliny, kiełbaski i pasztety są odradzane w codziennej diecie. Można po nie sięgać okazjonalnie, 1-2 razy w miesiącu.

Sprawdź, co i gdzie zjeść w Gdańsku, Gdyni i Sopocie



W diecie śródziemnomorskiej szczególnie popularne są sery owcze i kozie, np. feta, którą posypuje się dania i dodaje do sałatek. W diecie śródziemnomorskiej szczególnie popularne są sery owcze i kozie, np. feta, którą posypuje się dania i dodaje do sałatek.
Nabiał stanowi w kuchni śródziemnomorskiej niewielki dodatek do potraw. W diecie śródziemnomorskiej częściej od mleka pojawiają się fermentowane produkty mleczne, takie jak jogurt grecki czy ajran oraz sery. Szczególnie popularne są sery owcze i kozie, np. feta, którą posypuje się dania i dodaje do sałatek. Ser i jogurty spożywa się zazwyczaj na zimno, dzięki czemu zachowują one bakterie probiotyczne. Produkty mleczne są istotnym elementem każdej diety z uwagi na fakt, że dostarczają łatwo przyswajalnej formy wapnia.

Źródła węglowodanów



Pieczywo stanowi ważne źródło węglowodanów w diecie śródziemnomorskiej. W tradycyjnej kuchni śródziemnomorskiej zarówno placki do pizzy, jak i pieczywo przygotowywało się na pełnoziarnistej mące z jęczmienia, ryżu lub żyta. Na diecie śródziemnomorskiej w zasadzie wszelkie zboża są dozwolone. Warto, aby częściej były to produkty pełnoziarniste, niż oczyszczone. Źródłem węglowodanów w diecie są również owoce i warzywa.

Głównym napojem w diecie śródziemnomorskiej jest woda, a dodatkiem napary ziołowe. Na diecie wyklucza się całkowicie soki i kolorowe napoje. Dozwolone są umiarkowane ilości czerwonego wytrawnego wina. Każdego dnia można włączyć maksymalnie jedną lampkę wina u kobiet i dwie lampki wina u mężczyzn. Lampka wina ma około 100-120 ml. Wino powinno być spożywane jako dodatek do posiłku, najlepiej rozcieńczane wodą. Nie jest to jednak element obowiązkowy.

Dieta śródziemnomorska zmniejsza ryzyko chorób serca, nowotworów, cukrzycy i choroby Alzhaimera. Dieta śródziemnomorska zmniejsza ryzyko chorób serca, nowotworów, cukrzycy i choroby Alzhaimera.

Korzyści wynikające ze stosowania diety śródziemnomorskiej



Celem tego sposobu odżywiania jest zachowanie dobrego stanu zdrowia. Istnieje wiele dowodów naukowych potwierdzających skuteczność diety śródziemnomorskiej. Jej głównym działaniem jest obniżenie ryzyka indukowania chorób sercowo-naczyniowych, ale również obniżenie ryzyka wielu nowotworów, zaburzeń kognitywnych, depresji, cukrzycy typu 2, a nawet choroby Alzheimera.

Czy dietę śródziemnomorską da się stosować w Polsce? Oczywiście, że tak! W polskich sklepach bez trudu kupimy większość produktów potrzebnych do wprowadzenia jej w życie. Dieta śródziemnomorska może przybierać różne odmiany i powinna być modyfikowana w zależności od sezonu, jaki obecnie panuje. W Polsce zimą zdecydowanie lepiej jest sięgnąć po warzywa korzeniowe, przetwory i kiszonki. Latem natomiast warto wybierać soczyste pomidory i świeże ogórki.

Podsumowanie



Dieta śródziemnomorska jest jedną z najzdrowszych diet świata. Warto pamiętać, że sposób żywienia stanowi jeden z kluczowych elementów w zachowaniu dobrego stanu zdrowia. Istotne jest również to, aby znajdować czas na aktywność fizyczną, odpoczynek i relaks.

O autorze

autor

Viola Urban: na swoim blogu OkiemDietetyka.pl tworzy od 6 lat. Z zawodu dietetyk, z zamiłowania poszukiwacz nowych smaków, z doświadczenia redaktor serwisów poświęconych kulinariom i zdrowemu stylowi życia. Lubi inspirować do lepszego jedzenia i podejmowania świadomych wyborów. W wolnych chwilach biega i szuka dobrego jedzenia na mieście. Pisze do cyklu Okiem Dietetyka.

Opinie (38)

  • (8)

    Oliwa z oliwek jak najbardziej. Niemniej olej lniany czy rzepakowy bije ją na głowę zawartością dobrych kwasów tłuszczowych i innych cennych dla tłuszczów składników.

    • 9 4

    • (2)

      szczególnie olej z rzepaku pryskanego rundapem z glifosatem, smacznego, samo zdrowie

      • 10 1

      • (1)

        Wiadomo, że tak może być ale nie musi. Jak z każdą żywnością.

        • 2 0

        • Nie musi? Myślisz, że rolnika który przed sezonem zakontraktował swój rzepak stać na ryzyko straty plonu

          bo mu się opryskać nie chciało?

          • 4 1

    • po czesci prawda. Ale jak olej rzepakowy to tylko z certyfikatem ekologicznym - w Europie coraz mniej pestycydow sie uzywa, w Polsce gliofast i inne bija rekordy popularnosci.

      • 2 0

    • Niestety nie. Olej rzepakowy ma skład bardzo podobny do oliwy (przewaga kwasu 18:1), a pod innymi względami jest porównywalny lub gorszy. Olej lniany to po prostu inna bajka, tam dominują kwasy wielonienasycone, przez co najlepiej spożywać go bez obróbki termicznej. Tyle, że w diecie śródziemnomorskiej są inne źródła takich kwasów, więc oliwa spokojnie wystarcza.

      • 3 0

    • Siedzę na kampingu z basenem między Walencją, a Barceloną. Sami Hiszpanie i trochę Francuzów. (1)

      To co u nas jest w Polsce to mały Miki. Oliwa, oliwki, pomidory, banany, cukinia, owoce morza, albo szynki suszone na słońcu ze straganów w miasteczku miażdżą smakowo wszystko co jadłem w Polsce. Pomijam, że do plaży jest 50 m - domek ma klimę i łazienkę. Ceny? Trochę drożej niż w Polsce, ale za pomidory płaciłem 0.90 euro za kg....

      • 5 1

      • Oj, tak jest na całym południu Europy. Nie ma porównania z tym, co można dostać u nas. Plus wino oczywiście. I dopiero tam zrozumiałem, co to jest arbuz :)

        • 3 0

    • Jezu, Kto to pisał

      • 1 0

  • Oliwa z oliwek. A z czego? Oliwa to oliwa.

    • 14 1

  • Szczególnie olej rzepakowy który rośnie w żaluzje auostrady A1

    • 9 1

  • Olej lniany i olej rydzowy mają najlepsza proporcje (6)

    Kwasów omega 3 do omega 6. Oliwa extra vergine to omega 9,tez dobra, poza tym można na niej smażyć. Ale olej rzepakowy rzeczywiście może być skażony roundapem.

    • 15 3

    • (1)

      polscy rolnicy uzywaja glifosatu na potege. Dopoki polskie instytucje typu pih, uokik, sanepidy i inne nie beda testowac i podawac nazw (robia to albo same dyskonty, np ostatnio lidl poinformowal o przekroczeniu norm w kaszy, albo prywatne organizacje / fundacje, to nie nabiore zaufania do polskich produktow bez znaczka bio. Kiedys produkowalismy najlepsza zywnosc, teraz najbardziej chemiczna. Znam osobiscie producenta zywnosci ekologicznej - testy i kontrole kilka razy w roku. Bez znaczka zero kontroli, a juz na pewno nie na targowiskach. Ostatnio gdzies czytalem, ze w Polsce potrafia polac juz zebrane truskawki chemia, zeby dluzej wytrzymaly.

      • 10 1

      • Sprostuje
        Dalej produkujemy najlepsza zywnosc która trafią głównie na rynek niemiecki ;))) a u nas zostaję najgorszy syf .....

        • 7 1

    • Lepiej jesc siemie lniane niz olej lniany. Duzo dobroczynnych składników ulatuje wraz z obróbką.

      • 8 0

    • Że co? (2)

      To jakim cudem ten rzepak by wyrósł jeżeli byłby randapowany?

      • 3 0

      • A to nie cud, to inzynieria genetyczna. (1)

        Juz z 50 lat temu, zdaje sie koncern Monsanto, stworzyl odmiane rzepaku odporna na glifosat. Mozesz zalac pole randapem jak pole ryzowe woda, a rzepaczek wyrosnie zolciutki jak malowanie. Pszczolki od tego rzepaczku umra szybko, a ludzie sa duzo wieksi.

        • 2 0

        • Niezupełnie

          W Polsce nie można uprawiać takich odmian. W ogóle mam wrażenie, że ludzie coś tam słyszeli, ale nie do końca wiedzą, o co chodzi. W przypadku rzepaku, glifosat stosuje się na krótko przed zbiorem (kilka dni), w celu dosuszenia nasion. Teoretycznie jest to dozwolone tylko w określonych sytuacjach, w praktyce jest jak jest - jest to zabieg powszechny. Pszczółkom glifosat zbyt wiele nie zrobi, ale już niektóre insektycydy stosowane w uprawie rzepaku jak najbardziej. Część najbardziej niebezpiecznych została zresztą wycofana z rynku UE w ostatnich latach.

          • 1 0

  • brak konsekwencji

    a dopiero co pisali o kiszonkach, ze maja duzo soli i moga powodowac raka zoladka.

    • 4 1

  • Tylko wódka i śledź (2)

    • 16 1

    • i golonka

      plus piwo

      • 4 2

    • +

      no i zaciągnąć się wielbłądem ;)

      • 2 0

  • Po pierwsze niema diety śródziemnomorskiej jest kuchnia śródziemnomorskiej ,podobnie jak Polska ,włoska ,itp (2)

    ale nie oczekujcie rozumowania o dietetyka który pisze co mu slina na jezyk przyniesie.dobrze ze historykiem nie jest bo by historie zmieniał :)

    • 17 4

    • A po drugie

      Mistrzu rozumowania?

      Zanim zaczniesz wytykać innym brak logiki czy wiedzy, popatrz na siebie.

      • 3 4

    • Istnieje

      dieta srodziemnomorska

      • 0 0

  • Ja mam swoją dietę środziemnomorską

    Codziennie 3 buteleczki winka ,latem białego, do tego sery i sałatka grecka

    • 12 1

  • Pis podniósł VAT na owoce morza z 7% na 23% (1)

    Owoce morza zawsze mi smakowały , ale nigdy nie były tanie , więc jadłem je rzadko , po podwyżce VAT i ogólnej podwyżce cen wszelkich towarów i usług nie stać mnie na owoce morza , i obecnie nie jadam ich już wcale . Ogólnie to teraz mocno czuję że zbiedniałem , i jadam już byle co , bo tylko na tanią a byle jaką żywność mnie stać .

    • 18 4

    • Jedz mniej a lepiej wyjdzie ja zdrowie :) w ten sposób PiS walczy z nadwagą

      • 2 1

  • Na greckiej części Cypru ludzie żyją bardzo dlugo (1)

    98, 108, 182, 105 lat. Na cmentarzach dużo takich osób. Na to wpływ ma zapewne ciągle słońce jasność, mniejszy stres, jedzenie bogate w owoce morza, oliwki, sałatki...

    • 6 0

    • Na cyprze jest duzo powodow do stresu

      • 1 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Happy Hours z Aperol Spritz Wieczory Włoskich Smaków w Każdy Piątek!

degustacja

Bufet Włoski w Sheraton Sopot

240 zł
muzyka na żywo, degustacja

Happy Hour z Winem Domu Co Sobota!

degustacja

Najczęściej czytane