• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Okiem dietetyka: zdrowe śniadanie do szkoły

Viola Urban
25 września 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Kanapka to świetny pomysł, ale ważna jest jakość produktów. Kanapka to świetny pomysł, ale ważna jest jakość produktów.

Okiem Dietetyka to cykl tekstów o tym, jak i gdzie zjeść zdrowo w Trójmieście. Porady przygotowuje dietetyk Viola Urban. W tym odcinku pisze o zdrowym śniadaniu do szkoły. Ostatnio opowiadała o nietolerancji laktozy, a za dwa tygodnie opisze dietę na wzmocnienie odporności.



Pierwszy dzień w szkole już dawno za nami. Już kilka kanapek wylądowało w plecakach, ale mimo wszystko poruszymy dzisiaj temat jedzenia dla pociech. Zastanowimy się razem, jak skomponować odżywczy posiłek, który zapewni dziecku na kilka godzin spędzonych w szkole wysoki poziom energii. Zawsze dobra kanapka to świetny pomysł, ale może są jakieś inne rozwiązania?

Najlepsze śniadanie do szkoły to:

Co sprawdzi się jako przekąska w szkole?



Tak jak już napisałam, kanapka to świetny pomysł. Jest wygodna w transporcie, smakuje dobrze na zimno i można w niej ukryć naprawdę fajne dodatki. Ważne jest jednak to, z jakich produktów skomponujemy kanapkę. Przede wszystkim warto nauczyć dziecko wybierania dobrego pieczywa. Może to być żytni chleb na zakwasie (niekoniecznie razowy), bułka orkiszowa albo gryczana. Ważne, aby nie był to pozbawiony witamin i składników mineralnych biały chleb czy kajzerka. Warto też zadbać o to, aby nie budować nawyku sięgania po produkty cukiernicze czy półcukiernicze zamiast pełnowartościowego posiłku. Drożdżówka od czasu do czasu jest ok, ale jeśli dziecko będzie miało nawyk, że jada ją codziennie, niestety może się to odbić na masie ciała oraz zdrowiu.

Powinniśmy zadbać też o to, aby kanapka zawierała dobre tłuszcze. Może to być masło, dobrej jakości margaryna z oleju rzepakowego, kilka kropli oliwy, plasterki awokado, masło orzechowe albo dowolna pasta warzywna wzbogacona pestkami lub oliwą. Warto postarać się, aby tłuszcze w diecie dziecka nie pochodziły wyłącznie z żółtego sera czy wędlin. Zawartość kanapki warto dopasować do preferencji dziecka.

Konieczne jest także zadbanie o to, aby posiłek jedzony w szkole zawierał porcję białka. Może to być kawałek pieczonego kurczaka, chudego sera, jajko albo wędzony łosoś w kanapce, ale może to być również jogurt naturalny lub kefir jako dodatek. Jeśli dziecko lubi przekąski takie jak hummus, można zapakować do plecaka pastę z dodatkiem słupków warzywnych. To również świetne źródło białka w diecie dziecka. Należy pamiętać, że nabiał jest też dobrym źródłem wapnia, który jest niezwykle potrzebny w diecie dziecka w okresie wzrostu. Ser żółty w kanapce u dziecka, które ma prawidłową masę ciała będzie zatem dobrym wyborem.

Najlepszym napojem będzie woda. Warto też pamiętać o owocach. Najlepszym napojem będzie woda. Warto też pamiętać o owocach.
Należy też zadbać o to, aby każdego dnia w diecie dziecka pojawiły się warzywa i owoce. Warzywa łatwo upchnąć w kanapce, można też je podać w roli dodatkowej przegryzki. Marchewki mini, pomidorki koktajlowe i słupki z ogórka są naprawdę fajnym dodatkiem do kanapek. Dodatkowe owoce też są wskazane. Warto jednak dobrać je w taki sposób, aby odpowiadały potrzebom dziecka. Aktywne dzieci, które nie mają problemów z nadmierną tkanką tłuszczową, mogą pozwolić sobie na więcej. Banany, winogrona i figi jak najbardziej wchodzą w grę. Dzieci mniej aktywne, które mają tendencję do tycia, powinny raczej dostawać cytrusy, jabłka, a najlepiej owoce jagodowe, czyli np. borówki lub maliny.

Co z napojami?



Napoje to największy grzeszek prowiantu do szkoły. Można powiedzieć, że jedynym słusznym napojem dla dziecka będzie woda. Wszelkiego rodzaju słodkie napoje, a nawet soki nie są dobrym pomysłem. Zdecydowanie lepiej zamiast soku dać dziecku owoce i dodatkową wodę. Taki zestaw buduje prawidłowe nawyki oraz daje większe uczucie sytości. Płynne węglowodany powodują szybki powrót uczucia głodu i spożywanie większej liczby kalorii niż wynosi zapotrzebowanie. Nie są wskazane także słodkie jogurty i czekoladowe mleka. Jeśli już chcemy dawać swojemu dziecku cukier, to niech to będzie jedna kontrolowana przekąska dziennie, np. ciastko na podwieczorek. Inaczej bezwiednie zbudujemy w dziecku bardzo silny, trudny do wyplenienia nawyk jedzenia produktów obfitujących w cukry, który pójdzie z nim w dorosłe życie.

Ile jedzenia dać dziecku do szkoły?



Ilość jedzenia, jaką należy zapakować dziecku do szkoły, powinna zależeć od wielu czynników. Od wieku, masy ciała, liczby godzin spędzonych poza domem, tego, czy danego dnia dziecko ma zajęcia sportowe i czy jada w szkole obiady. Generalnie kalorii dzieciom nie musimy liczyć, wystarczy skupić się na jakości produktów (czyli np. unikaniu nadmiernej ilości cukru i tłuszczu dodanego) i monitorowaniu masy ciała. W przypadku dzieci, które rozwijają się prawidłowo, opieramy się na ich apetycie. Dzieci z niedowagą staramy się karmić bardziej kalorycznymi przekąskami, natomiast dzieciom z nadwagą przygotowujemy posiłki z ograniczeniem źródeł tłuszczu, cukru oraz węglowodanów oczyszczonych.

Pamiętajmy, że w przypadku zajęć wychowania fizycznego i sportowych zajęć dodatkowych dziecku należy się dodatkowa przekąska. 45 minut biegania za piłką może spalić nawet kilkaset dodatkowych kalorii. Jeśli dziecko nie znajdzie niczego wartościowego w plecaku, prawdopodobnie odwiedzi okoliczny sklepik w poszukiwaniu czegoś kalorycznego. Dobrym pomysłem na posiłek po lekcji sportu będzie np. czekoladowy budyń jaglany albo owocowa owsianka w słoiku. Dużo białka i dobrych węglowodanów, a do tego coś słodkiego! Po zajęciach nawet jogurt owocowy z cukrem będzie nie najgorszym wyborem.

Dziecko, które nie zjadło pożywnego posiłku lub ma niedobory może mieć trudności z uczeniem się. Dziecko, które nie zjadło pożywnego posiłku lub ma niedobory może mieć trudności z uczeniem się.

W co zapakować jedzenie do szkoły?



O opakowaniach na wynos napisałam już osobny artykuł. Tak jak już kiedyś wspominałam, najlepszym wyborem będzie szkło, jednak wiedząc, jak dużo waży plecak, który dzieci i młodzież muszą zabierać do szkoły, mam lepsze rozwiązanie. Opakowania stalowe są równie bezpieczne, a przy tym ważą o wiele mniej i nie ma ryzyka, że potłuką się w transporcie. Opcjonalnie można też kupić pudełka plastikowe, ale z wyraźnym oznaczeniem o braku bisfenoli oraz ftalanów. Zamiast folii starajmy się używać zwykłego papieru śniadaniowego. W czasie upałów warto zadbać o to, aby pakować do szkoły produkty, które będą bezpieczne po dłuższym przechowywaniu bez warunków chłodniczych.

Posiłek do szkoły jest szalenie istotnym determinantem efektywności ucznia podczas zajęć w szkole. Dziecko, które nie zjadło pożywnego posiłku lub ma niedobory może mieć trudności z uczeniem się. Zadbajmy zatem o to, aby pociechy miały w plecaku wartościowe produkty, które dadzą im dużo energii, witamin oraz składników mineralnych potrzebnych do nauki i aktywności sportowej.

O autorze

autor

Viola Urban: na swoim blogu OkiemDietetyka.pl tworzy od 6 lat. Z zawodu dietetyk, z zamiłowania poszukiwacz nowych smaków, z doświadczenia redaktor serwisów poświęconych kulinariom i zdrowemu stylowi życia. Lubi inspirować do lepszego jedzenia i podejmowania świadomych wyborów. W wolnych chwilach biega i szuka dobrego jedzenia na mieście. Pisze do cyklu Okiem Dietetyka.

Opinie (64) 3 zablokowane

  • Dietetyk... (1)

    Awokado... może jeszcze krewetki, może jeszcze Chateaubriand z borowikami w pieknej ceramicznej wazie...oliwa z oliwek????
    Co ten dietetyk radzi.
    Pajda chleba z serem ewentualnie szynka zwinięte w papier i juz.
    Artykuł z rana do poczytania chyba na rozluznienie.

    • 21 3

    • Kanapka z awokado i kiełkami potrafi świetnie smakować, polecam.

      • 0 2

  • kiedyś to było (1)

    snacki starfoods i kolekcjonowanie kółeczek ze zwierzętami, guma shock, drożdżówka, oranżada
    i mimo że jadło się junkfood to nie było problemów z otyłością, bo był wuef, wychodziło się na dwór i nie przesiadywaliśmy przed kompjuterami
    media robią wam papkę z mózgu

    • 12 2

    • No kiedyś to było, teraz to nie ma krążków ze zwierzętami.

      • 0 0

  • śniadaniówka !!!!

    A jak tam ważenie plecaka po włożeniu śniadania i butelki. Szczególnie w klasach V-VIII gdzie już butelka to 1 litr, a nie buteleczka . Poza tym może w końcu pomyślimy o miejscach na spożywanie tego śniadania, bo jak na razie to jest to w drodze podczas 5 cio czy 10 cio minutowej przerwy z jednej sali do drugiej. Ci sprytniejsi jedzą po prostu na lekcji i wtedy mają przynajmniej ławkę i krzesełko.

    • 17 1

  • Ja pamietam ze szkoly bulki z serem,mleko cieple na duzej przerwie

    Jabłko po ktorym ogryzek czasem tydzień plątał sie w tornistrze,zapiekanke z budy na przeciw ale to jak sie mialo hajs-wtedy kosstowala 50 zlotych.Gumy hubba-bubba,oranzade w kilku kolorach i cukierki ze sklepu ma przeciw.
    Wrzeszcz lata 81-89 szkola 52
    Pozdrawiam absolwentow

    • 14 0

  • to już kanapek z serem czy wędliną się nie robi? a zapomniałem, dzisiaj dzieciaki muszą jeść bardzo zdrowo

    jakoś trzeba rekompensować całoroczne zwolnienia z WF

    • 16 0

  • Po pierwsze niekupujemy ani wody ani napojów w plastikowych butelkach juz mniejszym złem są kartony (3)

    Polska jest zaściankiem mamy najbardziej zatrute środowiska bo unas nadal panuje bractwo. Niema żadnych ograniczen na szkodliwe smieci.Na całym swiecie są już ograniczenia na plastikowe butelki zamiast kupować trujące smieci w plastikowych butelkach można kupić metalowy albo szklany termos lub bidon.Pozatym to co dzieli nas lata swietlne od zachodu i reszty swiata to ze USA i Kanada zabroniła właśnie utwardzonych tłuszczów trans ,a na zachodzie są jego ogrniczenia i każdy producent musi podawac ile ich dowalił do cukierków i wszystkiego co produkuje! w Polsce wolna amerykanka czyli ukrywają dane czym nas trują i w jakim stopniu!!

    • 2 4

    • A to, że Ci wspaniali amerykanie są najbardziej otyłym narodem już nie ma znaczenia dla Ciebie? Plastikowe butelki są zakazywane z innych powodów, a nie dla tego, że mają szkodliwy wpływ na organizm.

      • 3 0

    • Twoje najmniejsze zło, czyli kartony

      Są od środka wyłożone aluminium. Powodzenia :)

      • 2 0

    • Szereg błędów które pokazują jak mało wiesz o temacie i przemyśle

      Butelki plastikowe dopuszczone do przechowywania wody pitnej, mają minimalną ilość substancji (BPA) która przechodzi do wody. Dlatego nie można tych butelek wystawiać na słońce i dlatego też woda w tych butelkach ma termin ważności. Jeśli przestrzega się tych dwóch rzeczy to plastikowe butelki są całkowicie bezpieczne (w odróżnieniu od kartoników, które wykłada się aluminium). Co do Kanady- tak właśnie wygląda "wolnosć" na zachodzie. Wprowadzając ten zakaz Kanada pozbawiła się większości "niezdrowych" produktów. Już nie kupimy tam chipsów, ani większości słodyczy. Pytanie tylko- mamy problemy psychiczne i sami nie potrafimy powstrzymać się przed zakupem- stąd chęć zakazu dla innych, czy wolny wybór dla normalnie myślącego człowieka powinien być ograniczany? Ja np. chciałbym sobie czasem kupić chipsy i nie wydać na nie 15zł. Zakaz tłuszczy trans spowoduje duży wzrost cen żywności (za wymianę linii produkcyjnych nie zapłacą koncerny, tylko ludzie), ale Kanadyjczyków widocznie na to stać :). W Polsce producent ma obowiązek podawać pełen skład- takie prawo jest w całej unii. Jeśli są jakieś wątpliwości to trzeba to zgłosić- producent dostanie karę. Skąd pomysł że każdy umieszcza na etykietkach co chce?

      • 1 0

  • Kiedyś to było

    Dostawałam kanapkę z pasztetem albo serem, do tego herbatę w termos, czasem jabłko. W szkole dostawaliśmy kakao z kożuchem fuuuj
    Dopiero później jak wjechały drożdżówki było fajnie.
    Do tego oranżada w sklepiku.
    Dziś jestem szczupła i zdrowa, ale odżywiam się trochę lepiej - dobre geny.

    • 7 0

  • czas posiłków (1)

    Jak już jedna z moich poprzedniczek napisała na zjedzenie tego śniadania nie ma czasu a o braku miejsca już nie wspomnę. Do tego w związku z przepełnieniem szkół wywołanego reformą edukacji moje dziecko dwa razy w tygodniu na zjedzenie obiadu ma 10 minut!!! tak, na 10 minutowej przerwie musi odstać w kolejce żeby Pani " Grażynka" postawiła ptaszek przy nazwisku, odebrać obiad i spróbować go zjeść. Już kilka razy się niestety nie udało, na innej przerwie przyjść nie może bo to nie jej przerwa. Więc artykuły odnoście zbilansowanej diety, prawidłowego spożywania posiłków oraz braku pośpiechu w jedzeniu uważam w przypadku jedzenia w szkołach za bezsensowne. Kilka kanapek, woda w niedużej butelce muszą wystarczyć. Również ze względu na brak miejsca w przepełnionym plecaku.

    • 12 0

    • U nas na dwudaniowy obiad jest 20min ze wszystkim, zejście klasy, odstanie w kolejce i jedzenie z powrotem do klasy... Dzessika twierdzi ze dzieci nie jedzą zupy wcale. To jak to jest? Robi się tego racjonalnie mniej czy wylewa do rynsztoku?! Marnujemy czy nie?

      • 0 0

  • Kolejny artykuł z kategorii:

    "Aby dziecko zdrowo jadło, musisz mu dawać zdrowe rzeczy". Nie wiem co bym zrobił gdyby nie zawarte tutaj informacje. Zapewne mój syn dostawałby na obiad patyk, cegłe owniniętą boczkiem i 50% roztwór cukru z białym pieczywem. Teraz już wiem że tak nie wolno, dziękuje pani dietetyk.

    • 17 1

  • "Sztuka kulinarna" w szkołach

    Próba zaistnienia pseudo dietetyków wciskających nam kit że tylko modern kuchnia jest COOL i najlepsza dla dzieci do szkoły :) A tradycyjny posiłek passe. Najbardziej rozwalił mnie tekst:
    "Dobrym pomysłem na posiłek po lekcji sportu będzie np. czekoladowy budyń jaglany albo owocowa owsianka w słoiku." A po II-gim śniadaniu bitwa na słoiki. O ile słoik z tym pseudo posiłkiem wcześniej się nie stłucze. Jak to dobrze, że mój syn w szkole sportowej nadal docenia kanapkę z serem, kabanos i banana lub jabłko. Czasem jakiś mały jogurt i słodką przekąskę :) Jest szczupły i pełen energii :)

    • 8 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bufet Włoski w Sheraton Sopot

240 zł
muzyka na żywo, degustacja

Happy Hours z Aperol Spritz Wieczory Włoskich Smaków w Każdy Piątek!

degustacja

Happy Hour z Winem Domu Co Sobota!

degustacja

Katalog.trojmiasto.pl - Wkrótce otwarcie

Najczęściej czytane