Wiadomości

Pchli targ i barobusy co weekend na rynku w Oliwie

Na Pchlim Targu wystawić się mogą wszyscy: mile widziani są "zawodowi" sprzedawcy staroci, jak i amatorzy - czyli lokalni mieszkańcy, którzy kolekcjonują przeróżne rzeczy, a także osoby sprzedające niepotrzebne przedmioty z domu.
Na Pchlim Targu wystawić się mogą wszyscy: mile widziani są "zawodowi" sprzedawcy staroci, jak i amatorzy - czyli lokalni mieszkańcy, którzy kolekcjonują przeróżne rzeczy, a także osoby sprzedające niepotrzebne przedmioty z domu. fot. Monika Krzemińska

Rynek w Oliwie przy ul. Polanki 1Mapka ruszył na dobre. Po modernizacji terenu przyszedł czas na dodatkowe działania, w tym cykliczne imprezy dla mieszkańców. W maju inaugurację miał pchli targ, który spotkał się z tak dużym zainteresowaniem, że będzie odbywać się co niedzielę. Planowane są kolejne wydarzenia, w tym m.in. weekendowa strefa gastronomiczna z barobusami.Pchli Targ w Oliwie - Inauguracja - dużo zdjęćOrganizatorzy i opiekunowie targowiska w Oliwie, czyli ekipa z organizacji Inicjatywa Miasto, od miesięcy planowali modernizację terenu, a od tygodni prowadzili prace remontowe. Teraz rynek działa normalnie pod względem handlowym (z uwzględnieniem obowiązujących przepisów bezpieczeństwa), a przy okazji może stać się nowym socjalnym centrum dzielnicy.

Czytaj też: prace remontowe na Targowisku w Oliwie

Pchli targ w Oliwie to impreza cykliczna. Odbywać się będzie w każdą niedzielę aż do września. Seniorzy i dzieci za wystawienie się podczas targu płacą symboliczną złotówkę. Zdjęcie z 31 maja.
Pchli targ w Oliwie to impreza cykliczna. Odbywać się będzie w każdą niedzielę aż do września. Seniorzy i dzieci za wystawienie się podczas targu płacą symboliczną złotówkę. Zdjęcie z 31 maja. fot. Monika Krzemińska

Pchli targ w Oliwie- 21 maja odbyła się inauguracja popularnego Pchlego targu w Oliwie. To oddolna inicjatywa mieszkańców Oliwy, by w Gdańsku pojawiła się taka impreza. Liczba sprzedających oraz odwiedzających była dla wszystkich pozytywnym zaskoczeniem. Na drugiej edycji 31 maja było jeszcze więcej ludzi. Oczywiście nadal obowiązuje na rynku rygor dystansu między stoiskami oraz zwiększone zostały odległości przejść dla użytkowników, ale ludzi pojawia się tam coraz więcej - mówi Piotr Czyż, kierownik projektu.

Targowiska w Trójmieście


Na Pchlim targu wystawić się mogą wszyscy: mile widziani są "zawodowi" sprzedawcy staroci, jak i amatorzy, czyli lokalni mieszkańcy, którzy kolekcjonują przeróżne rzeczy, oraz osoby sprzedające niepotrzebne przedmioty z domu. Co ważne, seniorzy i dzieci za wystawienie się podczas Pchlego targu płacą symboliczną złotówkę.

- Wpadają do nas rodziny z dziećmi. Rodzice asystują dzieciom przy sprzedaży, spędzając dobrze czas. A maluchy uczą się przedsiębiorczości. Charakter imprezy jest ogólnodostępny i sprzyja społecznej integracji. Pchli targ będzie się odbywał cotygodniowo na rynku aż do września - dodaje Piotr Czyż.
Od teraz w weekendy na rynku będą parkować także food trucki.
Od teraz w weekendy na rynku będą parkować także food trucki. fot. Monika Krzemińska

Weekendowa strefa gastronomicznaFani ulicznego jedzenia ucieszą się, bo 5 i 6 czerwca od godz. 10 na rynku w Oliwie zaparkują barobusy. Z powodu pandemii odwołano wszystkie wiosenne duże zloty food trucków, zatem ten oliwski, choć dość kameralny, można uznać za rozpoczęcie sezonu. Strefa gastronomiczna będzie cykliczna i odbywać się będzie co weekend. Zjawią się m.in. Cafe Buzz, frytki Belgijki oraz Surfburger. W przyszłości planowane jest rozszerzenie oferty o kolejne barobusy.

To jednak nie wszystko.

- Rozpoczęliśmy również współpracę z Olivia Business Centre, które aktywnie wspiera działania na rynku, m.in. przez wspólne projekty promocyjne, jak seria "Oliwa, jakiej nie znacie", promocję w mediach społecznościowych oraz promocję odpowiedzialnego, bardziej zrównoważonego kupowania na rynku wśród pracowników OBC. Pracownicy OBC coraz częściej nas odwiedzają i póki co nie przyjeżdżają do nas samochodami, a przychodzą piechotą - mówi Piotr Czyż.
Dodajmy, że projekt "Oliwa, jakiej nie znacie" to cykl krótkich materiałów filmowych ukazujących Oliwę w nowej odsłonie. Główną osią projektu są inspirujący ludzie związani z dzielnicą, ciekawe miejsca i prezentacja architektury, a także najnowsze i ważne z perspektywy Oliwy zmiany w otoczeniu.

- Pierwszy odcinek dotyczył serca dzielnicy, czyli rynku w Oliwie, który tak pięknie się
przeobraża. Kolejny odcinek będzie traktował o Hali Olivii, gdyż obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia istnienia. Mamy nadzieję, że następne pomysły na materiał zaproponują oliwianie. Robimy to dla przyjemności nas, mieszkańców, sympatyków oraz gości z całego świata odwiedzających tę dzielnicę - mówi Magdalena PiskorskaOlivia Business Centre.

Cykl "Oliwa, jakiej nie znacie". O rynku w Oliwie:

26

sierpnia

Fine Dining Week Gdańsk,

Rozrywka

Pół wieku prowadziła znaną pasmanterię w Gdańsku
Po 50 latach zamyka się znana pasmanteria
Brzeźno: Żabson dał koncert-niespodziankę na parkingu
Żabson dał koncert-niespodziankę

Kultura

Bałagan z muzyką na ulicach Gdańska - kto ponosi winę?
Muzyka uliczna w Gdańsku: kto winny?
Znamy laureatów Gdańsk Press Photo 2020
Przyznano Gdańsk Press Photo 2020