• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Niezwykłe wzruszenie i duma. Reakcje restauracji na ogłoszenie Michelin

Magda Mielke
21 czerwca 2024, godz. 12:00 
Opinie (114)
 • Jak na ogłoszenie Przewodnika Michelin zareagowały wyróżnione restauracje?
 • Niezwykłe wzruszenie cały czas towarzyszy załodze restauracji Arco by Paco Perez, która została uhonorowana prestiżową Gwiazdką Przewodnika Michelin.
 • "Mamy to!" - w krótkich słowach ekipa restauracji Fino wyraziła swoją dumę z uzyskania rekomendacji Przewodnika Michelin.
 • "Jesteśmy niezwykle dumni i szczęśliwi, że Przewodnik Michelin dostrzegł naszą hiszpańską kuchnię jako wartościowe miejsce, oferujące niezapomniane przeżycia kulinarne" - czytamy na stronie Treinta y Tres, restauracji, która została uhonorowana prestiżową nagrodą Bib Gourmand Przewodnika Michelin 2024.
 • Z rekomendacji Przewodnika Michelin cieszy się też sopocka restauracja L'Entre Villes.

W czwartek, 20 czerwca, poznaliśmy listę restauracji, które otrzymały wyróżnienie w przewodniku Michelin Polska 2024. Trójmiasto doczekało się pierwszej gwiazdki - otrzymała ją restauracja Arco by Paco Perez. Z kolei Eliksir został pierwszą restauracją w Polsce z Zieloną Gwiazdką Michelin. Łącznie otrzymaliśmy aż 13 rekomendacji Michelin oraz 4 wyróżnienia Bib Gourmand. Po tych ogłoszeniach posypały się gratulacje. A jak zareagowały wyróżnione restauracje?Mamy to! Trójmiasto z pierwszą gwiazdką Przewodnika Michelin Mamy to! Trójmiasto z pierwszą gwiazdką Przewodnika Michelin

Czy miałe(a)ś okazję być w którejś z wyróżnionych restauracji?

To wielkie wydarzenie dla całej branży gastronomicznej. Gwiazdki Michelina są uznawane za najważniejsze wyróżnienie kulinarne na świecie. To symbol najwyższej kulinarnej jakości i wyrafinowania, jaki może otrzymać restauracja. Prestiż i sława, jakie niesie za sobą to wyróżnienie, jest gwarancją najwyższej klasy, dlatego bardzo trudno je zdobyć, a jeszcze trudniej z roku na rok utrzymać.

Wyczekiwanie na ogłoszenie gwiazdek i nagród wzbudzało o tyle wielkie emocje, że - jak ogłoszono już w kwietniu - słynny Przewodnik, który dotychczas obejmował Kraków, Warszawę oraz Poznań, po raz pierwszy uwzględnił polecane restauracje z województwa pomorskiego.


Choć ogłoszenie zwycięzców było niezwykle emocjonujące, obyło się bez większych zaskoczeń - większość miejsc, które znalazły się w gronie wyróżnionych restauracji, przewidzieliśmy.

 • Arco łączy polskie składniki z hiszpańskimi smakami, co wskazuje na duże ambicje, jak i dbałość o szczegóły.
 • Arco łączy polskie składniki z hiszpańskimi smakami, co wskazuje na duże ambicje, jak i dbałość o szczegóły.
 • Arco łączy polskie składniki z hiszpańskimi smakami, co wskazuje na duże ambicje, jak i dbałość o szczegóły.
 • Arco łączy polskie składniki z hiszpańskimi smakami, co wskazuje na duże ambicje, jak i dbałość o szczegóły.
 • Arco łączy polskie składniki z hiszpańskimi smakami, co wskazuje na duże ambicje, jak i dbałość o szczegóły.

"To jak wygrana w Lidze Mistrzów" - wielka radość w Arco by Paco Perez"To jak wygrana w Lidze Mistrzów, zrobiliśmy to!" - tak sukces swojej restauracji opisują Paco PerezAntonio Arcieri. Ich restauracja Arco by Paco Perez znajduje się na 33. piętrze Olivia Business CentreMapka. Gdańska restauracja znalazła się w zaszczytnym gronie trzech polskich restauracji, które w tym roku otrzymały gwiazdkę słynnego przewodnika - druga to Rozbrat 20 w Warszawie, a trzecia Giewont w Kościelisku.

- Z wielką dumą wspominamy kilka lat naszej obecności w świecie fine diningu - czas pełen pasji, inspiracji, przyjaźni, ale też wielu nieprzewidywalnych wyzwań. Razem z całym zespołem Arco szliśmy po kolejne cele ramię w ramię, tworząc wspomnienia, które zostaną z nami na całe życie... A dziś cieszymy się naszym wspólnym sukcesem. Pierwsza gwiazdka Przewodnika Michelin to nie tylko przypieczętowanie wielu cennych doświadczeń, ale przede wszystkim początek nowej, fascynującej podróży... Już nie możemy się doczekać! - czytam na profilu restauracji Arco by Paco Perez.


W Polsce funkcjonuje obecnie 6 restauracji, które otrzymały gwiazdki Michelina, a wcześniej nagrodzone lokale utrzymały swoje wyróżnienia. W zeszłym roku 2 gwiazdki zdobyła krakowska restauracja Bottiglieria 1881, natomiast po 1 gwiazdce otrzymały restauracje Nuta w Warszawie oraz Muga w Poznaniu.

Zespół Eliksir wdraża wiele praktyk, aby zmniejszyć wpływ restauracji na planetę. Kluczowe znaczenie ma filozofia ograniczania ilości odpadów, która obejmuje odzyskiwanie oleju kuchennego do użycia jako paliwo czy wykorzystywanie skórek cytrusów w kordiałach i syropach. Zespół Eliksir wdraża wiele praktyk, aby zmniejszyć wpływ restauracji na planetę. Kluczowe znaczenie ma filozofia ograniczania ilości odpadów, która obejmuje odzyskiwanie oleju kuchennego do użycia jako paliwo czy wykorzystywanie skórek cytrusów w kordiałach i syropach.

Szczególne wyróżnienie: pierwsza Zielona Gwiazdka Michelina w PolsceZielona Gwiazdka Michelina to wyróżnienie przyznawane przez Przewodnik restauracjom, które wykazują wyjątkowe zaangażowanie w zrównoważone praktyki. Jest to wyraz uznania dla tych, którzy stają się liderami w promowaniu ekologicznych rozwiązań, inspirując nie tylko smakoszy, ale również całą branżę gastronomiczną. W tym roku gdańska restauracja Eliksir jako pierwsza w Polsce została uhonorowana Zieloną Gwiazdką Michelina.

- Mega zaskoczeniem było dla nas, że dostaliśmy Zieloną Gwiazdkę i jeszcze większym zaskoczeniem było to, że jesteśmy pierwsi i jedyni w Polsce, którzy to wyróżnienie dostali. Oczywiście gratulujemy wszystkim, którzy dostali wyróżnienie w ramach Przewodnika Michelin. Życzymy szczęścia wszystkim, którzy dopiero tam będą, a patrzę na gastronomię i wiem, że należy się to naprawdę wielu, wielu więcej restauracjom i mam nadzieję, że to po prostu będzie już kula śnieżna i lecimy, słuchajcie, teraz w tysiące i Francja zostanie z tyłu. Natomiast dziękuję serdecznie i dalej nie dowierzam, to jeszcze jest za wcześnie - mówi Paweł Wątor, współwłaściciel Eliksiru.


Wzruszenie i duma w wyróżnionych restauracjachW tegorocznej edycji przewodnika Michelin Polska znalazło się 77 restauracji - to łączna liczba restauracji z gwiazdkami, lokali z wyróżnieniem Bib Gourmand, przyznawanym restauracjom, które oferują najlepszy stosunek jakości do ceny i obiektów rekomendowanych.

Miejsc z Bib Gourmand w Polsce przybyło 9, z czego aż 5 jest zlokalizowanych na Pomorzu: 2 w Gdańsku (Treinta y Tres, Hewelke), 2 w Sopocie (1911 Resturant i Vinissimo) i 1 w miejscowości Ciekocinko na Kaszubach (Luneta & Lorneta Bistro Club).

Rekomendacje Przewodnika Michelin otrzymało 13 restauracji w Trójmieście, m.in. Fino, Mercato, Ritz, True, Tygle w Gdańsku, Oberża 86 w Gdyni oraz Café Xander, FishermanL'Entre Villes w Sopocie.


W mediach społecznościowych nie zabrakło słów radości, dumy i wzruszenia.

- Jak mówi polskie powiedzenie "ciężką pracą się ludzie bogacą". Spieszymy do Was z dobrą nowiną, jaką jest wyróżnienie w znanym na całym Świecie Przewodniku Michelin. Jest to dla nas ogromna satysfakcja, jak i motywacja do jeszcze cięższej pracy, aby zdobywać kolejne osiągnięcia. Dziękujemy wszystkim naszym gościom za słowa wsparcia, za obecność, gdyby nie Państwo, nie mielibyśmy dla kogo starać się każdego dnia! Dziękujemy również całemu zespołowi Fisherman za tworzenie i kreowanie tego miejsca każdego dnia! - czytamy na fanpage'u sopockiej restauracji.

Zaskoczenia nie kryje zespół restauracji Hewelke.

- Stało się to, co przebiło nasze najśmielsze oczekiwania. To, czego nie mogliśmy sobie wymarzyć! Bib Gourmand jest nasz! Uwierzcie nam, emocje dziś przepełniają cały zespół Hewelke. Z całego serca - ogromne dziękujemy! - czytamy na fanpage'u restauracji. - Drodzy goście, dziękujemy, że nas odwiedzacie. Dziękujemy za wasze opinie i dobre słowa - to wy tworzycie to miejsce razem z nami. Oddzielne podziękowania należą się całej ekipie Hewelke, dziękujemy za serce, które każdego dnia wkładacie w Waszą pracę. Bez Was nie byłoby tego miejsca i tego wyróżnienia! To dzięki Wam jesteśmy tu! Dzięki!

Restauracji Hewelke pogratulował też Biały Królik - wielki nieobecny Przewodnika Michelin, na co uwagę zwrócili również nasi czytelnicy.


 • Czytelnicy Trojmiasto.pl zwrócili uwagę na nieobecność Białego Królika w Przewodniku Michelin.
 • Czytelnicy Trojmiasto.pl zwrócili uwagę na nieobecność Białego Królika w Przewodniku Michelin.
 • Czytelnicy Trojmiasto.pl zwrócili uwagę na nieobecność Białego Królika w Przewodniku Michelin.
Wszystkie restauracje podkreślają, że przyznane wyróżnienia to efekt pracy całych zespołów, którym gorąco podziękowano.

- To zaszczyt, który motywuje nas do dalszego podnoszenia poprzeczki i serwowania Wam niezapomnianych doznań kulinarnych. Dziękujemy całemu naszemu zespołowi za pasję i ciężką pracę, którą wykonują każdego dnia, by Oberża była tak wyjątkowym miejscem. Ogrom podziękowań należy się jednak i Wam, nasi drodzy Goście, za nieustające wsparcie i zaufanie. Bez Was nasza restauracja nie mogłaby istnieć - czytam na fanpage'u restauracji Oberża 86.

- Jesteśmy niezwykle dumni z tego wyróżnienia, które jest efektem ciężkiej pracy całego zespołu L'Entre Villes. To dla nas ogromna nobilitacja i motywacja do dalszego doskonalenia naszych umiejętności i oferty kulinarnej. Chcemy podziękować naszym Gościom za ich wsparcie i zaufanie, które pozwoliły nam osiągnąć ten sukces. Wyróżnienie od przewodnika Michelin jest nie tylko ogromnym zaszczytem, ale także zobowiązaniem do utrzymania najwyższych standardów jakości i innowacyjności - czytamy na stronie L'Entre Villes.

Nie zabrakło też podziękowań dla gości restauracji.

- Docenienie naszych codziennych starań przez inspektorów Michelin Guide jest potwierdzeniem zadowolenia naszych gości, co ma dla nas największą wartość - czytam na fanpage'u restauracji Tygle.


- Jesteśmy niezmiernie wdzięczni naszym gościom za ich wsparcie i zaufanie, które pozwoliło nam osiągnąć to wyjątkowe wyróżnienie. Dziękujemy także naszej niezastąpionej ekipie, która codziennie wkłada ogromne serce i pasję w każde przygotowane danie - czytamy na stronie Mercato.


To nie koniec świętowania dołączenia Trójmiasta i okolic do rodziny Przewodnika Michelin Polska: 28 czerwca odbędzie się ceremonia rozdania charakterystycznych czerwonych plakiet.

Wydarzenia

Ceremonia wręczenia gwiazdek Michelin 2024 (3 opinie)

(3 opinie)
uroczystość oficjalna

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (114)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bufet Włoski w Sheraton Sopot

240 zł
muzyka na żywo, degustacja

Aperitivo Sunday | Czyli 5 godzin hiszpańskiego, nielimitowanego bufetu na 33. piętrze!

199 zł
muzyka na żywo, degustacja

Niedzielne obiady z muzyką na żywo

187 zł
muzyka na żywo

Najczęściej czytane