• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pudełka z trzciny cukrowej i kukurydzy. Restauracje chcą być eko

Alicja Olkowska
16 listopada 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
- Od początku zupełnie zrezygnowaliśmy z opakowań plastikowych. Torby, opakowania, słomki i papiery - używamy wyłącznie opakowań papierowych bądź bioplastiku - mówi pracownik restauracji Mora. - Od początku zupełnie zrezygnowaliśmy z opakowań plastikowych. Torby, opakowania, słomki i papiery - używamy wyłącznie opakowań papierowych bądź bioplastiku - mówi pracownik restauracji Mora.

Napisała do nas czytelniczka, pani Kasia, która z jednej strony chce wspierać gastronomię i zamawiać jedzenie do domu, a z drugiej martwi się, że przyczynia się do produkcji śmieci, bo dania przyjeżdżają w jednorazowych opakowaniach. Postanowiliśmy przyjrzeć się sprawie. Okazało się, że obecnie ekologiczne rozwiązania w gastronomii to już standard, a nie wyjątek.



Jedzenie na telefon/wynos w Trójmieście


Czy zwracasz uwagę na opakowanie, w którym otrzymujesz jedzenie?

- Od początku pandemii jestem dość rozdarta: chcę wspierać knajpy, jak tylko się da, ale wszystko na wynos jest w jednorazowych opakowaniach, często styropianowych, plastikowych itp. Często się na tym łapię: nie kupię, bo skoro tyle pudeł wygeneruję, to już lepiej obiad w domu... - napisała czytelniczka.
Podążyliśmy tropem jej rozterek i sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja z opakowaniami w trójmiejskiej branży gastronomicznej. To istotna sprawa zwłaszcza teraz, ponieważ możemy zamawiać tylko jedzenie na wynos.

Ekologiczne, czyli jakie?



Na nasze zapytanie o stosowanie ekologicznych opakowań odpowiedziało wiele lokali. Jedne pakują jedzenie w dobrze znane wielorazowe opakowania szklane, czyli słoiki. Inne w bioplastik, nowoczesną i najczęściej roślinną alternatywę dla tworzyw sztucznych (powstaje m.in. z kukurydzy), która do złudzenia przypomina "zwykły" plastik. Jeszcze inne dowożą jedzenie w opakowaniach kompostowalnych, które ulegają biodegradacji. Coraz częściej normą są też drewniane sztućce czy papierowe torby.

Bywa, że takie opakowania są dodatkowo płatne lub konieczna jest kaucja (to dotyczy słoików), ale jak wynika z rozmów z restauratorami, klienci nie narzekają, bo wierzą, że dzięki temu robią coś dobrego.

  • Ekologiczne opakowania od Hot Bear Fusion Hot-Dog, w których dostarczają swoje hot-dogi i frytki.
  • Ekologiczne opakowania od Hot Bear Fusion Hot-Dog, w których dostarczają swoje hot-dogi i frytki.
  • Ekologiczne opakowania od Hot Bear Fusion Hot-Dog, w których dostarczają swoje hot-dogi i frytki.
- Od początku zupełnie zrezygnowaliśmy z opakowań plastikowych. Torby, opakowania, słomki i papiery - używamy wyłącznie opakowań papierowych bądź bioplastiku. Sztućce obecnie wydajemy drewniane. Jest to rozwiązanie droższe, ale oczywiście jedyne słuszne - mówi nam pracownik gdyńskiej restauracji Mora. - Szczególnie obecnie, patrząc na ilości, jakie wydajemy, możemy śmiało powiedzieć, że Trójmiasto będzie odrobinę mniej zanieczyszczone. Klienci nigdy nie narzekali na cenę opakowania doliczonego do wynosu.
Cały zestaw ekologicznych opakowań i naczyń znajdziemy w Hot Bear Fusion Hot-Dogs w Gdańsku, lokalu specjalizującym się w hot-dogach na różne, czasem bardzo oryginalne sposoby, np. z kaszanką.

- Od samego początku naszej działalności serwujemy swoje dania na ekologicznych naczyniach: od jadalnych talerzy, po pudełka z trzciny cukrowej, aż po kubeczki z mączki kukurydzianej - mówi Szymon Haase, szef lokalu. - Nie mamy wyszczególnionej dodatkowej opłaty za naczynia ekologiczne, jednak cena dań uwzględnia wyższą cenę opakowania ekologicznego, ponieważ jest ono droższe w niektórych przypadkach (nawet dwukrotnie od powszechnie stosowanych).
  • W Falovcu część dań trafia do słoików, jak np. desery z chia.
  • - Dostarczamy zamówienia w pojemnikach, które nadają się do recyklingu, zaś pojemniki na zupę są tekturowe. Wszystkie nasze dania na wynos są w torbach papierowych - mówi szef Falovca.
  • - Dostarczamy zamówienia w pojemnikach, które nadają się do recyklingu, zaś pojemniki na zupę są tekturowe. Wszystkie nasze dania na wynos są w torbach papierowych - mówi szef Falovca.
Skąd taka decyzja?

- Nie wyobrażaliśmy sobie, aby działać na zwykłym plastiku, taka jest polityka firmy. Do pewnego czasu używaliśmy również jadalnych talerzy z otrębów - efekt był bardzo pozytywny i ludzie nie do końca wierzyli, że są jadalne. Oczywiście chętnie robili sobie zdjęcie w trakcie konsumpcji talerza (śmiech) - dodaje Haase. - Jeśli chodzi o obecną sytuację, ostatnio dostaliśmy bardzo pozytywną opinię od naszego gościa, który jako jeden z pozytywów uwzględnił fakt otrzymania dania w opakowaniu ekologicznym. W naszych opiniach również bardzo często jest to wspominane. Uważamy, że z czasem trend będzie rósł. Takie przypuszczenie potwierdza fakt, iż na początku naszego funkcjonowania ludzie patrzyli na naczynie z kukurydzy bądź talerza z otrębów jak na coś z innej planety, w chwili obecnej jest to powszechnie znane i doceniane.

Wegańska restauracja Faloviec z Przymorza w kwestii ekologii poszła jeszcze dalej: oprócz ekoopakowań postawiła na hybrydowe, przyjazne środowisku auto, którym dowozi swoje produkty do klientów i zaprzyjaźnionych sklepów na terenie całego Trójmiasta.

- Podczas normalnego funkcjonowania przyjmujemy gości na sali, ale mamy też sporo wywozów. Dostarczamy je w pojemnikach, które nadają się do recyklingu, zaś pojemniki na zupę są tekturowe. Wszystkie nasze dania na wynos są w torbach papierowych - mów szef Falovca, Daniel Jaroć. - W czasie pierwszego lockdownu wypromowaliśmy dania w słoikach, które sprzedajemy w naszej restauracji, mamy też je w ofercie dowozowej, jak również wysyłamy je do sklepów na terenie całej Polski. Słoiki są do ponownego wykorzystania, bardzo często klienci nam je przynoszą do zwrotu, po umyciu i wyparzeniu nadają się do ponownego użycia. Mamy również desery w słoiczkach, które kilka lat temu przyjęły się bardzo dobrze.
  • Szama'n w Food Hall Metropolia stawia na ekologiczne rozwiązania. Na zdjęciu: drewniane talerze i podstawki.
  • Ekologiczne opakowania od Szama'na
  • Ekologiczne opakowania od Szama'na
Mieszczący się we Wrzeszczu Szama'n także stawia na ekologiczne rozwiązania. Na miejscu serwuje swoje dania na drewnianych talerzach i tackach, za to potrawy na wynos pakuje w recyklingowe opakowania.

- Opakowania, które wykorzystujemy, są z recyklingu, ponieważ chcemy dołożyć swoją cegiełkę w dążeniu do czystego świata i dlatego też nie pobieramy za nie dodatkowych opłat, choć są ewidentnie droższe od standardowych - mówi Daniel Oleszczuk, szef Szama'na. - Nasi klienci doceniają fakt, że korzystamy z tego rozwiązania, widać to szczególnie w opiniach, które otrzymujemy.
Ekologiczne naczynia i opakowania znajdziecie jeszcze w wielu innych trójmiejskich lokalach, takich jak: Food Art, Avocado vegan Bistro i Spot w Gdyni (garmaż w słoikach i opakowaniach bio), Meso Ramen (wywar na wynos sprzedawany jest w słoikach - kaucja 2 zł, zaś talerze są kompostowalne), Spożywczy Food & Drinks, Matko i Córko (wszystko na wynos w opakowaniach kompostowalnych i papierowych), Gary na ogniu, Babette pracownia zupy i chleba (wszystko w słoikach i system kaucji na słoiki), Lekko Good Food & Friends, Klatka B, Miejsce Sopot, Natka Bistro, Oficyna, Umiko Sushi, Restauracja Tabun (na co dzień używane są tylko opakowania eko, a na imprezach zorganizowanych opakowania wielorazowe z kaucją), Bardzo Włosko, Pizza Husak, Nasza Kasza, Jak się masz bistro?, Tygle, Kawiarnia Retro, Manna 68 (dania na wynos oferuje w eko-opakowaniach i nie pobiera za to dodatkowej opłaty) i Sztuka wyboru.

Miejsca

Opinie (41) 4 zablokowane

  • Jest segregacja odpadów . W czym problem Katarzyna ?

    Papier do papieru , plastik do plastiku a tłuste papiery do mieszanych.

    • 2 5

  • Poki co to restauracje sa tylko kosmicznie drogie

    • 10 0

  • Mora Gdynia

    Uwielbiam jedzenie tam :) Burgery są przepyszne, a nalewki zdecydowanie warto spróbować!

    • 4 5

  • wyprodukowanie eco wiecej kosztuje

    kosztuje pozyskanie surowca czyli wycinka lasu i wysokokosztowe przetworzenie. Plastik jest tani i wystarczy dobrze gospodarowac jego utylizacja. Krotko mowiac wystarczy segregowac i przetwarzac lub spalac w wysokich temperaturach. Zamiast sie ograniczac trzeba pracowac i isc do przodu. Wiecej pracy, wiecej pomyslow, mniej podatkow i dziwactw i wiecej konsumpcji. Wiecej konsumpcji to wiecej pieniedzy na inwestycje i lepsza ochrona srodowiska.

    • 5 5

  • trzcina cukrowa nie rośnie w Polsce, wiec to żadna ekologia, wręcz przeciwnie, bo te pudelka lecą samolotami dla waszego lansu biedaki

    • 16 0

  • bezedury,bezedury i jeszcze raz bezedury

    Napis eko = drożej
    Działanie eko to noszenie ciuchów do zdarcia, korzystanie ze sprzętów do kompletnego zużycia, oszczędna gospodarka wodą , elektryką i ciepłem...

    • 11 0

  • Chcą?

    Chyba zostały zmuszone, a nie chcą....? Od kiedy mają takie opakowania? Chyba od wtedy gdy przekazano, że plastik będzie zakazany...

    • 5 0

  • Dawno dawno temu

    Halibuta dawano przy plaży na tekturze plus pajda chleba. Najlepsza ryba jaka jadłem

    • 4 1

  • Mam to gdzieś.

    Tak serio, zupełnie gdzieś.

    • 5 0

  • Olać eko

    Dajcie jeść w normalnej cenie.

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Happy Hours z Aperol Spritz Wieczory Włoskich Smaków w Każdy Piątek!

degustacja

Bufet Włoski w Sheraton Sopot

240 zł
muzyka na żywo, degustacja

Happy Hour z Winem Domu Co Sobota!

degustacja

Najczęściej czytane