Wiadomości

stat

Kolejne restauracje wspierają lekarzy darmowym posiłkiem

"Od dziś codziennie lekarze i personel szpitala mogą od nas za darmo dostać pizzę (na razie umówiliśmy się na 10 szt.), tak żeby mogli się szybko (i smacznie) posilić. Wiemy, że na takie rzeczy jak przygotowanie jedzenia po prostu nie mają czasu" - czytamy we wpisie restauracji.
"Od dziś codziennie lekarze i personel szpitala mogą od nas za darmo dostać pizzę (na razie umówiliśmy się na 10 szt.), tak żeby mogli się szybko (i smacznie) posilić. Wiemy, że na takie rzeczy jak przygotowanie jedzenia po prostu nie mają czasu" - czytamy we wpisie restauracji. fot. Facebook/Muszla

Sytuacja w związku z koronawirusem jest bardzo dynamiczna. W piątek premier nakazał zamknąć wszystkie restauracje, ograniczając ofertę tylko do kupna dań na wynos/telefon. Gdyńska Muszla postanowiła wykorzystać zapasy jedzenia i wesprzeć lekarzy z okolicznego szpitala, przekazując mu za darmo gotowe dania. Zachęca też inne lokale do wzięcia udziału w akcji #gastropomaga.
Aktualizacja: niedziela godz. 12:20

Lokale Chochli proponują inną pomoc: "zawieszoną zupę" on-line dla lekarzy, pielęgniarek i obsługi medycznej szpitali. Na czym dokładnie polega akcja? Klienci mogą zamówić zupę przez internet lub osobiście w lokalu podczas odbioru zamówienia na telefon. Danie to jednak nie trafi do nich, ale do personelu szpitala, czyli niejako kupują ją z myślą o innych.

- Zawieszona zupa dla lekarzy, pielęgniarek i obsługi medycznej szpitali. W tym ciężkim czasie dla wszystkich, pamiętajmy o ludziach, którzy walczą na pierwszej linii frontu. Proponujemy możliwość wsparcia wszystkich tych, którzy muszą skupić się na ratowaniu życia, którzy nie mają czasu nawet pomyśleć o tym, co i kiedy zjedzą. Chcemy dać szansę przekazania im dowolnej zupy, którą zjedzą za darmo. Każdy chętny może u nas "zawiesić zupę". Oznacza to zakup zupy, której jednak osoba płacąca nie otrzymuje. Przechodzi ona w stan zawieszenia. Każdego popołudnia zsumujemy ilość "zawieszonych zup", które zawieziemy do wybranego trójmiejskiego szpitala. Oczywiście, chcąc powstrzymać wyrzucanie jedzenia, zupy których nie uda się nam sprzedać, także przekażemy obsłudze medycznej lub innym potrzebującym. Skąd taka forma działania? Jest to sposób na bezpośrednią pomoc i wsparcie dla obsługi szpitali, ale co ważne, pozwoli to również uratować wiele miejsc pracy, wiele małych biznesów. Chcemy, by taką akcję podjęły także inne lokalne przedsiębiorstwa. Wspólnie przy niedużym wysiłku, możemy mnóstwo zdziałać, pomóc, powstrzymać marnowanie jedzenia, zapewnić spokojny czas - czytam na stronie lokalu.
Chochla też pomaga szpitalom akcją "zawieszona zupa". Każdy klient może zamówić zupę, która trafi do personelu medycznego.
Chochla też pomaga szpitalom akcją "zawieszona zupa". Każdy klient może zamówić zupę, która trafi do personelu medycznego. fot. Facebook Chochla

Aktualizacja: sobota godz. 18:59

Kolejne lokale dołączają akcji zapoczątkowanej przez Muszlę. W sobotę pod wieczór Zaufajni Food & Cocktail Bar ogłosili na Facebooku:

- Po kontakcie z oddziałem ratunkowym Szpital św. Wojciecha Copernicus wraz z Raban - Asian Street Food postanowiliśmy ze swojej strony wspomóc ich kilkunastoma daniami w dowozie. Przekazujemy ze swoich rąk, co na tę chwilę jesteśmy w stanie - zachęcając innych do podjęcia podobnych kroków.
Ten sam szpital otrzyma od pizzerii Pizza Napoli z Gdańska włoskie przysmaki, m.in. pizze, panuozzo (włoska kanapka podawana na ciepło) oraz zapas wody.

Podobną decyzję podjęła Viva la Pizza z Gdyni.

- Dołączymy do akcji #gastropomaga. Codzienne będziemy przekazywać pizzę do służby zdrowia. Lekarze, pielęgniarki, pracownicy szpitala przeżywają teraz ciężki czas, którego brakuje im na przygotowanie ciepłego posiłku. W tym ciężkim czasie pomyślmy o innych. Uważajcie na siebie i Waszych najbliższych - czytamy w komunikacie.
W międzyczasie do akcji dołączyły pizzerie Leone oraz Bistrogórze, które działa lokalnie dostarczając obiady do aptek w okolicy.

Wiemy z rozmów z trójmiejskimi restauratorami, że więcej lokali rozważa podobne wsparcie. Będziemy czytelników informować na bieżąco.Nadszedł czas próby dla wszystkich lokali gastronomicznych. Cześć zamknęła się do odwołania, inne rozszerzyły opcję dowozu na telefon lub zamówień na wynos. Muszla w Gdyni także świadczy takie usługi, ale przy okazji stara się wspierać tych, którzy również znaleźli się w trudnym położeniu - lekarzy i personel medyczny.

W sobotę Muszla opublikowała na Facebooku wpis, w którym opowiedziała o godnej uwagi akcji i zachęciła inne restauracje do współpracy:

- Sytuacja jest trudna, nie będziemy tego ukrywać. Ale naszych problemów nie da się nawet w części porównać do tego, z czym zmaga się teraz służba zdrowia. Dlatego w związku z zamknięciem lokali gastronomicznych postanowiliśmy wykorzystać nasze możliwości tak, żeby chociaż trochę pomóc w tych trudnych chwilach:

- Od dziś codziennie lekarze i personel szpitala mogą od nas za darmo dostać pizzę (na razie umówiliśmy się na 10 szt.), tak żeby mogli się szybko (i smacznie) posilić. Wiemy, że na takie rzeczy jak przygotowanie jedzenia po prostu nie mają czasu;

- żeby zminimalizować ryzyko, jedzenie będzie gotowe i odbierane u nas przed lokalem;

- rozmawialiśmy w tej sprawie z ordynatorem Izby Przyjęć Szpitala Miejskiego w Gdyni i podobno taka pomoc jest bardzo potrzebna, nie tylko tam. Zachęcamy więc też pozostałe restauracje: jeśli macie zapasy i możecie jakkolwiek pomóc, dołączcie do nas i podzielcie się.

Póki co mamy sporo zapasów do wykorzystania, więc robimy, co się da. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi Muszlove jedzenie dostępne jest na wynos, pracujemy nad dowozami, szczegóły pod naszym tel. 58 661 94 87.

14

czerwca

Dok Cesarski - wielkie otwa... Gdańsk, Dok Cesarski

17

czerwca

Restaurant Week Trójmiasto,

Rozrywka

Jemy na mieście: Pierogarnia Pierożek - smaczne pierogi w dobrej cenie
Jemy na mieście: Pierogarnia Pierożek
Nie chcą deptaka na Wajdeloty. Zbierają podpisy pod sprzeciwem
Podpisy przeciw deptakowi na Wajdeloty

Kultura

Wystawa "Gdańsk 2020" od środy dostępna online
Wystawa "Gdańsk 2020" od środy
Trójmiejski street art w pigułce - najważniejsi twórcy i ich dzieła
Trójmiejski street art w pigułce

Nowe lokale

FRANCO Hot Dogs

Fast food
Gdańsk
Bernarda Chrzanowskiego 11/U9

Woosabi

Restauracje
Gdańsk
Chmielna 10

Atelier BonŻur

Restauracje
Gdańsk
Piwna 36/39