stat
Impreza już się odbyła

Smaki Kultury - Kuchnia Palestyny

  • sobota, 24 kwietnia, godz. 19:00
  • Lokalizacja
    Online
    Organizator: NCK
  • Bilety
    wstęp wolny

Czy wiecie jak smakuje szakszuka? Co się jada w dolinie Jordanu ? Co to jest halal ? O tym oraz jak smakuje kuchnia palestyńska dowiecie się z kolejnego odcinka "Smaków Kultury". Spotkanie z kuchnią Palestyny odbędzie się w sobotę 24 kwietnia 2021 r. o g. 19.00, a gościem będzie Hani Hraish.

Nasz Gość o sobie:
Nazywam się Hani Hraish, pochodzę z Palestyny. Urodziłem się w mieście Tubas na Zachodnim Brzegu Doliny Jordanu. Do Polski przyjechałem w roku 1982 jako stypendysta rządu polskiego na studia. Najpierw uczyłem się języka polskiego w Studium Języka Polskiego przy UŁ, a rok później trafiłem do Gdańska jako student PG. W roku 1984 poznałem swoją żonę Helenę Szabanowicz przy położeniu kamienia węgielnego meczetu w Gdańsku. Mamy piątkę wspaniałych i już dorosłych dzieci i wnuczkę Alicję. Po transformacji w Polsce w roku 1989 zająłem się swoim biznesem, głównie w handlu i gastronomi.

Przez 15 lat byłem imamem Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej i meczetu w Gdańsku. Z moją żoną Heleną i przy współpracy z Miastem Gdańsk z ś.p. prezydentem Pawłem Adamowiczem na czele organizowaliśmy kilka projektów kulturalnych, a także organizowaliśmy pierwsze w historii Dni Kultury Muzułmańskiej w RP. W tym czasie w meczecie w Gdańsku przez cały rok odbywały się spotkania z mieszkańcami naszego regionu i nie tylko. Z Heleną byliśmy i nadal jesteśmy zaangażowani w dialog międzyreligyjny i międzykulturowy. Nasza działalność zawsze była prospołeczna, dla dobra naszej wspólnoty muzułmańskiej, gdańskiej, pomorskiej, a nawet szerzej polskiej. Obecnie jestem działaczem politycznym stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska im. Pawła Adamowicza, a także gdańskim działaczem społecznym gdziekolwiek gdzie jestem w stanie pomóc, szczególnie w czasie pandemii.

Jestem tłumaczem i nauczycielem języka polskiego i arabskiego. A co do Smaków Kultury, to mam to w genach po swojej rodzinie, zawsze gotuję ze smakiem i z kulturą! Najpierw muszę mieć komu gotować i z kim bym chętnie zjadł! Często dzwonię po znajomych po to, by mogli mi towarzyszyć w przygotowaniu i jedzeniu moich ulubionych potraw. Jak jestem sam, to jem zazwyczaj to co mam już w lodówce. Mam nadzieję, że wkrótce razem z bratem Tomaszem, pokażę jak się przyrządza palestyńskie rarytasy.
W ramach projektu Wielokulturowe Pomorze zapraszamy na cykl spotkań połączonych z warsztatami w formie filmów. Bohaterami będą goście, pochodzący z różnych kultur, zamieszkujący Pomorze. Podczas swoich prezentacji internetowych opowiedzą o kuchni i potrawach z kraju swojego pochodzenia oraz pokażą jak przyrządzić niektóre potrawy.

Prezentacje na FB oraz na kanale Youtube NCK odbywać będą się w ostatnią sobotę miesiąca.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Wkrótce otwarcie

Chleb i Wino - Restauracja

Gdynia
Chmielna 10

Restauracje

Planowane otwarcie

Maj 2021

Al Dente

Gdańsk
Rajska 12

Restauracje

Planowane otwarcie

Maj 2021

Oria Magic House

Gdańsk
Stara Stocznia 4/1

Restauracje

Planowane otwarcie

wkrótce

Najświeższe oceny + dodaj ocenę

Pili Pili Cafe Mapka 5.2

Kawiarnie i herbaciarnie
Super miejsce na spotkanie się na kawę ze znajomymi. Mega wystrój i obsługa

Włoszczyzna Mapka 5.5

Pizzerie
Bardzo dobra pizza. Cienkie ciasto i świetne dodatki. Super obsługa i wystrój:)

Made in Napoli Mapka 1.0

Pizzerie
Jedzenie bardzo słabe, czuć że robione z najtańszych i najgorszych składników, do tego przyjechało zimne. Po paru pró... więcej

Joko Sushi Mapka 5.3

Sushi
Mega dobre i super podane. Super obsługa i klimat miejsca