• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Smaki deluxe: królik w roli głównej

Katarzyna Lepianka-Głuszkiewicz
12 kwietnia 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Gdzie zjemy ostrygi w Trójmieście?
Królik powrócił na nasze stoły przede wszystkim dlatego, że jest smaczny i bardzo zdrowy. Podpowiadamy, w których trójmiejskich restauracjach go znajdziemy oraz jak, w prosty sposób, przygotować go samodzielnie. Królik powrócił na nasze stoły przede wszystkim dlatego, że jest smaczny i bardzo zdrowy. Podpowiadamy, w których trójmiejskich restauracjach go znajdziemy oraz jak, w prosty sposób, przygotować go samodzielnie.

Królik to jedno z tych mięs, które jest zarówno smaczne, jak i pełnowartościowe. Po wielu latach zapomnienia powraca na polskie stoły i staje się jednym z ulubionych produktów szefów kuchni. Możemy spróbować go w kilku trójmiejskich restauracjach lub przygotować samodzielnie. Podpowiadamy w cyklu "Smaki deluxe", jak go przyrządzić i dlaczego warto go jeść.



Jak często jesz dania z królika?

Królik w diecie - źródło białka i witamin



Na całym świecie hodowanych jest wiele ras królików, różniących się pomiędzy sobą wyglądem oraz jakością mięsa. Najbardziej pożądane są tzw. hybrydy, które są szczególnie płodne i szybko rosną. Wpływ na jakość mięsa ma przede wszystkim sposób karmienia zwierząt. Żywią się pokarmem roślinnym: zielona karma z dodatkiem marchwi, buraków, zboża. Jedzą także siano, słomę oraz kiszonki. Zwierzęta te zjadają tylko świeży pokarm. To wszystko sprawia, że ich mięso jest pełnowartościowe.

Mięso królika jest uważane za jedno z najzdrowszych. Ma mało tłuszczu i cholesterolu, za to dużo białka i witamin, w tym z grupy B, a także żelazo, kobalt, cynk i miedź. Zawiera też cenny tłuszcz linolenowy, który pomaga zapobiegać chorobom układu sercowo-naczyniowego.

- Biorąc pod uwagę dwa mikroskładniki: tłuszcz i białko, mięso królika stanowi bardzo dobrej jakości pokarm. Porównując zawartości tłuszczu w mięsach, to mięso królika jest produktem chudym o niskiej zawartości cholesterolu. Na przykład: wieprzowina 30-38 proc. (60mg cholesterolu/100g mięsa), jagnięcina 20-25 proc. (97mg/100g), cielęcina 8-10 proc. (71mg/100g), mięso królika 3-6 proc. (36mg/100g). Dlatego też polecany jest w diecie dziecka przy jej rozszerzaniu oraz u osób, gdzie wskazana jest dieta z niską zawartością tłuszczu. Zestawiając wartości odżywcze białka, mięso królika może być docenione pod względem zarówno wysokiej jakości białka (duża zawartość aminokwasów egzogennych), jak i dobrej przyswajalności. Dla porównania: przyswajalność białka mięsa króliczego przez organizm człowieka - około 90 proc., podczas gdy mięsa wołowego - tylko 60 proc. Warto wspomnieć, że wśród aminokwasów białka króliczego stosunkowo mało jest puryn (składowych aminokwasów). Ma to olbrzymie znaczenie w układaniu diet przy chorobach z upośledzonym metabolizmem - opowiada Joanna Hryszkiewicz, dietetyk Vitallabs.pl.
Opisane wyżej właściwości oraz inne, takie jak np. niska alergenność są powodem, że mięso to poleca się osobom zarówno zmagającym się z chorobami, jak i zdrowym, żeby zachować organizm w jak najlepszej formie.

Mięso królika jest bardzo zdrowe, ponieważ ma mało tłuszczu i cholesterolu, za to dużo białka i witamin. Mięso królika jest bardzo zdrowe, ponieważ ma mało tłuszczu i cholesterolu, za to dużo białka i witamin.

Gdzie w Trójmieście zjeść królika?



W Trójmieście nie brakuje restauracji, które proponują potrawy z królika pod każdą postacią. Restauracja Art Deco, mieszcząca się w sopockim hotelu Sofitel Grand, proponuje sałatkę z królika przygotowywanego metodą sous-vide z trzema gatunkami marchwi: żółtą, czerwoną i fioletową, z dodatkiem musztardy i majonezu szpinakowego. Więcej o nowej karcie restauracji Art Deco można przeczytać tutaj .

W malowniczej restauracji Biały Królik, której nazwa zobowiązuje, zasmakujemy królika faszerowanego śliwkami. W restauracji Majolika, która stawia na polską kuchnię, znajdziemy królika z pieczonymi warzywami w aromacie z rozmarynu na kaszotto i sosie z czarnego bzu. Natomiast comber z królika w towarzystwie purée z selera z grzybami, purée z topinamburu z gorczycą z korzeniem pietruszki znajdziemy w Sztuczce w Gdyni.

W gdańskim Eliksirze królik z purée ziemniaczanym i marchwią duszoną w emulsji maślanej i sosie własnym, serwowany jest jeszcze przez kilka dni, ponieważ wkrótce zmieni się karta dań w tej restauracji.

Comber z królika to jedna z chętniej wybieranych przez szefów kuchni części mięsa. Comber z królika to jedna z chętniej wybieranych przez szefów kuchni części mięsa.

Jak przygotować królika i z czym go podawać?



Królik w roli głównej może stanowić podstawę wielu smacznych dań. Na jego mięsie można ugotować różne zupy, np. rosół, jednak zdecydowanie lepiej poznamy jego walory przygotowując np. pieczeń lub bardzo popularny pasztet z królika.

Najczęściej występującą formą mięsa z królika dostępną w sprzedaży jest cała tuszka. Daje ona najwięcej możliwości jeżeli chodzi o różnorodność potraw. Można ją upiec w całości lub podzielić na części i piec, dusić poszczególne jej elementy. Natomiast ze skrawków i podrobów możemy przyrządzić pasztet.

- Królik jest bardzo delikatnym mięsem i nie potrzebuje długiej obróbki termicznej. Szczególnej uwagi potrzebuje comber, jeżeli serwujemy go jako indywidualny element: 5-7 minut - tyle potrzebujemy, aby wysmażyć comber, najlepiej na maśle, które podkreśli delikatność jego smaku. Jest też mięsem dość suchym, przez co tak często robi się go w sosach tłustych np. w śmietanowych lub maślanych - mówi Paweł Wątor, szef kuchni i współwłaściciel restauracji Eliksir.
Jeśli chcemy, żeby to królik pełnił główną rolę na talerzu, to serwujemy go z minimalną ilością dodatków. Mięso królika ma bardzo delikatny smak i jeżeli nie chcemy go "zgubić", musimy postawić na delikatne warzywa, np. marchew lub ziemniaki. Dobrze komponuje się także z kalarepą, topinamburem, kukurydzą i selerem naciowym, a zioła, które warto do niego dodać, to natka pietruszki, trybula, lubczyk i estragon.

Paweł Wątor przygotował przepis na smacznego królika, którego każdy z nas może przygotować w domu. Paweł Wątor przygotował przepis na smacznego królika, którego każdy z nas może przygotować w domu.
Przepis na przygotowanie królika we własnym domu wg Pawła Wątora:

1 szt. królika (ok. 1 kg, oddzielnie 4 nogi i tułów na 2 części łatwiej się mieści w naczyniach domowych )
200g cebuli szalotki (pokrojona w piórka)
100g marchwi (pokrojona w plastry ok. 2 mm grubości)
100g por (pokrojony w prążki ok. 2 mm grubości)
10 szt. pomidorków koktajlowych (bez skóry przekrojone na pół)
50g masła
200 ml śmietanki 36 proc.
50 ml półsłodkiego wina białego
2 liście laurowe
6 szt. ziela angielskiego
3 listki lubczyku
15 listków estragonu
sól i pieprz do smaku

Kawałki królika przyprawić solą i pieprzem, następnie obsmażyć, w wysokiej patelni, na maśle na złoty kolor. Smażyć na średnim ogniu, aby nie spalić masła. Na tym samym tłuszczu, po ściągnięciu królika i przełożeniu go do żaroodpornego naczynia, podsmażamy cebulę, marchew i por. Lekko podduszone warzywa przekładamy do naczynia z królikiem.

Patelnię zalewamy winem i czekamy, aż alkohol odparuje - powinno to potrwać ok. 2 minut. Następnie dodajemy śmietanę, ziele angielskie, liść laurowy i gotujemy. Przyprawiamy do smaku solą i pieprzem. Zalewamy śmietaną królika z warzywami, przykrywamy i wstawiamy do nagrzanego piekarnika 160°C na 40 min. Po tym czasie dodajemy pomidorki, posiekany lubczyk i estragon. Ponownie wstawiamy na 20 min.

Podczas pieczenia królik puści swoje soki i spowoduje, że sos będzie wyglądał na zważony - można go przecedzić i zmiksować z 1/2 warzyw, które dusiły się z królikiem. Powstanie gęsty aksamitny sos bez zagęszczania mąką.

Podawać z młodymi ziemniakami z koperkiem i świeżymi warzywami w formie sałatki.


Tu możesz sprawdzić, gdzie odbywają się najbliższe kolacje degustacyjne.

Miejsca

Opinie (44) ponad 10 zablokowanych

  • obrzydliwość (1)

    Królik, a za chwilę nutria?
    Fuj!

    • 8 4

    • ech

      Nutrie już dawno się jadło. Bardzo czyste zwierzę. Mięso dobre.

      • 7 1

  • (4)

    Barbarzyncy!! W d*pie sie poprzewracalo. Jak mozna krolila jesc...

    • 8 11

    • (3)

      A jak można jeść kurę, krowę, owcę, świnię...? Jak już płaczesz, to nad wszystkimi zwierzętami, bo czemu niby królik ma być "lepszy"?

      • 8 1

      • (1)

        Może płacze nad wszystkimi?? Tu akurat jest o króliczkach!! Też nie rozumiem jak można jeść królika!! Serce mi pęka :(

        • 3 3

        • Dobrzę że defibrylator miejski

          zainstalowali.

          • 2 1

      • Artykul jest o kroliku więc pisze o kroliku sarny swinki krowki też zal oczywiscie. Nie jej miesa nawet ryb dlatego nie rozumiem tego Jak można chodowac I zabijac I zjadac...

        • 1 3

  • uwielbiam królika (1)

    mój przepis jest bardzo prosty:mięso dzielę na części,obsmażam na maśle klarowanym ,pod koniec dodaję rozdrobnione 2 ząbki czosnku,łyżeczkę majeranku,pół kostki rosołowej,podlewam wodą i duszę ok.40 min,pod koniec dodaję 100 ml słodkiej śmietanki,pycha!Dodam ważną informację,że przedtem tuszkę zamrażam,żeby skruszała

    • 4 5

    • kostka rosołowa???

      samo sztuczne

      • 4 1

  • Dobre , bo zdrowe

    Królika tez podają w Śląskiej 19. Można spróbować za normalną cenę .

    • 4 3

  • Fuj. Jak bym kota jadł.

    • 3 6

  • Podobno szczury kryją króliki :/

    • 2 2

  • Moja Droga , zawsze byłem twoim twoim kochanym zajączkiem

    Proszę więc ,nie traktuj mnie jak doświadczalnego królika

    • 1 2

  • Tuś

    Mam tuśka od 2 lat i go nie zjem.

    • 2 2

  • Chyba zajac zajac

    Kroliki podaja najlepsze na malcie gdzie polska ges u nas zajace

    • 1 0

  • Jakbym takie porcje dostawał to bym z głodu umarł.

    • 1 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bufet Włoski w Sheraton Sopot

240 zł
muzyka na żywo, degustacja

Happy Hours z Aperol Spritz Wieczory Włoskich Smaków w Każdy Piątek!

degustacja

Happy Hour z Winem Domu Co Sobota!

degustacja

Katalog.trojmiasto.pl - Wkrótce otwarcie

Najczęściej czytane