• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Te wszystkie lokale łączy jedno modne rozwiązanie

osa
17 maja 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (58)
Restauracja Aioli we Wrzeszczu. Tu znajduje się jeden z najdłuższych wspólnych stołów w Trójmieście. Restauracja Aioli we Wrzeszczu. Tu znajduje się jeden z najdłuższych wspólnych stołów w Trójmieście.

Common table, czyli mówiąc wprost wspólny, najczęściej długi drewniany stół w restauracji, przy którym mogą usiąść nieznajomi, na dobre przyjął się w Trójmieście. Gdzie znajdziemy lokale z takim rozwiązaniem? Wbrew pozorom jest ich sporo.
Wspólny stół to:

Dla jednych wspólny stół to świetne rozwiązanie: nawet, gdy przychodzą bez towarzystwa do restauracji, mogą zjeść posiłek z inną osobą. Dla innych to dość niekomfortowa sytuacja, której raczej unikają - wolą usiąść z dala od nieznajomych i w samotności cieszyć się posiłkiem.

- Wspólny stół? Gdy jestem z kimś, to nie przeszkadza mi idea dosiadania się do nieznajomych, ale jakbym miał sam siedzieć, a wokół mnie obcy ludzie...? Nie, to mi nie pasuje, wtedy wolę sam - mówi Mateusz, student z Gdańska.
- Po 30. nauczyłam się chodzić sama do kina i knajp. Nie dlatego, bo nie mam z kim, bo towarzyskie wyjścia zdarzają się regularnie, ale lubię spędzać czas ze sobą. Nie znaczy to, że inni mi przeszkadzają, wprost przeciwnie: przy wspólnym stole lubię zasiąść na obiad albo popracować na laptopie i zamówić kawę czy ciacho. Obcy mnie nie odstraszają, chętnie też z nimi porozmawiam, jeśli nadarzy się okazja - dodaje Iga, graficzka z Gdyni.

Common table to przede wszystkim domena miejscówek, które stawiają na nieformalną atmosferę i integrację gości. Dla tych bywalców restauracji, którzy lubią spędzać czas blisko ludzi, przygotowaliśmy poniższe zestawienie trójmiejskich lokali ze stołem "towarzyskim".

Aioli, GdańskTu znajduje się jeden najdłuższych, jeśli nie najdłuższy wspólny stół w Trójmieście. Ustawiony w centrum AioliMapka jasno komunikuje, że to miejsce ma służyć luźnym spotkaniom i spędzaniu czasu z innymi ludźmi.

Stół jest drewniany, solidny i dobrze wpisuje się w wystrój restauracji, a także nawiązuje do wciąż modnych warszawskich czy wielkomiejskich trendów.

Śródmieście, GdyniaŚródmieście Gdynia. Śródmieście Gdynia.
Mniejszy niż ten w Aioli, ale za to wyróżniający się wysokością wspólny stół w gdyńskim ŚródmieściuMapka, to dobra opcja na spotkanie z przyjaciółmi lub "dosiadkę" do nieznajomych. Cały lokal słynący z dobrych burgerów i nalewek jest projektem Macieja Ryniewicza, jednego z najbardziej rozchwytywanych architektów z Trójmiasta, odpowiedzialnego za inne popularne restauracje, m.in. Serio i Crudo. Jego znakiem charakterystycznym jest właśnie drewniany common table.

Cały Gaweł, Sopot


Cały Gaweł w Sopocie. Cały Gaweł w Sopocie.
Znana kantyna w SopocieMapka, do której nie tylko w sezonie letnim ustawiają się kolejki. Panuje tu niezobowiązująca, wręcz przyjacielska atmosfera, kuchnia jest czynna do późna, więc i wspólny stół, przy którym można zjeść coś dobrego, wydaje się uzasadniony. Dość wysoki, więc dobrze widać, co dzieje się w lokalu. Plus, że często stoi na nim wazon ze świeżymi kwiatami. Niby drobiazg, a robi "robotę".

Jak się masz? Bistro, Gdańsk


Jak Się Masz? Bistro. Gdańsk Oliwa Jak Się Masz? Bistro. Gdańsk Oliwa
Niewielki oliwski lokalMapka, który szczególnie przyciąga miłośników sycących śniadań. Panuje tu niemal domowy klimat, co potwierdza tylko jego przytulne wnętrze. Wspólny stół stoi na środku i jest jednocześnie sprytnym rozwiązaniem: pozwala zaoszczędzić przestrzeń i stworzyć miejsce dla większej liczby gości. Do integracji bywalców zachęca również długa lada przy oknie: tam także jest szansa na posiłek z nieznajomymi.

Fidel, SopotFidel w Sopocie. Fidel w Sopocie.
Kolejny projekt wspomnianego wyżej Macieja Ryniewicza. Egzotyczne menu musiało "zaznaczyć" swoją obecność w wystroju, choć nie było to proste zadanie.

- W Fidelu wyzwaniem było stworzenie miejsca z klimatem karaibskim, w taki sposób, aby uniknąć wrażenia kiczu - mówił w rozmowie z nami architekt.
Czas pokazał, że wnętrze FidelaMapka wciąż jest modne i uchodzi za jedno z najciekawszych w Sopocie. Ważnym jego punktem jest właśnie długi drewniany stół.

Niewinni czarodzieje TrzyZero, Gdynia


Niewinni Czarodzieje TrzyZero w Gdyni. Niewinni Czarodzieje TrzyZero w Gdyni.
Restauracja, która od początku miała być odpowiedzią na potrzeby bywalców modnych knajp i warszawskich trendów. Wg wielu wystrój jest jedną z największych zalet Niewinnych Czarodziejów TrzyZeroMapka. To idealne miejsce na spędzanie czasu ze znajomymi i robienie zdjęć na "insta". Przy długim wspólnym stole z wygodnymi krzesłami można się zasiedzieć.

Marmolada chleb i kawa, GdańskMarmolada Chleb i Kawa w Gdańsku. Marmolada Chleb i Kawa w Gdańsku.
- Ten stół stał się sercem naszego lokalu, ludzie chętnie przy nim siadają, nawet jeśli się nie znają. Co ciekawe, nawet podczas kolacji walentynkowej wszystkie miejsca były zajęte - mówiła w rozmowie z portalem właścicielka Joanna Fota. - Sama bardzo lubię kontakt z ludźmi i nie jest dla mnie problemem, aby usiąść przy jednym stole z nieznajomym, zamienić parę słów czy wymienić się gazetą przy kawie.
Marmolada Chleb i KawaMapka to kolejny lokal, który stara się ludzi łączyć, a nie dzielić i być odpowiedzią na potrzeby tych, którzy chcą poczuć się częścią grupy.

Haos, Gdynia


Haos Gdynia. Haos Gdynia.
Wspólne stoły to rozwiązanie typowe dla azjatyckich jadłodajni, gdzie często wpada się tylko na chwilę coś zjeść. Nie ma już wtedy znaczenia, kto siedzi obok, tym bardziej, że na wolne miejsce czekają kolejni goście.


Gdyński HaosMapka zainspirował się tą wizją, choć to nie jest lokal, do którego chodzi się na szybki obiad - to od kilku lat modne miejsce, więc i goście często zostają na dłużej, choć drewniane stołki ustawione przy długim stole nie dla każdego są wygodne.

Common table stoi tu również blisko centrum, stanowiąc niejako serce Haosu.
osa

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (58)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bufet Włoski w Sheraton Sopot

240 zł
muzyka na żywo, degustacja

Aperitivo Sunday | Czyli 5 godzin hiszpańskiego, nielimitowanego bufetu na 33. piętrze!

199 zł
muzyka na żywo, degustacja

Niedzielne obiady z muzyką na żywo

187 zł
muzyka na żywo

Najczęściej czytane