Wiadomości

stat

Trzecia odsłona Trójmiejskiego Festiwalu Win za nami

III Trójmiejski Festiwal Win odbył się w hotelu Scandic. Uczestnicy mieli okazję spróbować prawie 40 ciekawych win z całego świata.
III Trójmiejski Festiwal Win odbył się w hotelu Scandic. Uczestnicy mieli okazję spróbować prawie 40 ciekawych win z całego świata. fot. Lucyna Pęsik/Trojmiasto.pl

W piątkowe przedpołudnie, w hotelu Scandic, odbyła się trzecia edycja Trójmiejskiego Festiwal Win. Podczas degustacji skosztowano prawie 40 wyselekcjonowanych win z różnych rejonów świata. W kameralnym gronie znalazły się osoby ściśle związane z branżą winiarską.Organizatorem Trzeciego Trójmiejskiego Festiwalu Win była firma Citywine, która na miejsce piątkowego spotkania wybrała Hotel Scandic. Festiwal skierowany był głównie do osób, które na co dzień pracują w branży winiarskiej, m.in. do sommelierów i menadżerów restauracji. Być może ze względu na wczesną porę (degustacja rozpoczęła się o godzinie 9:30), tylko część z zadeklarowanych gości pojawiła się w sali konferencyjnej hotelu Scandic.

Degustację podzielono na dwie części. Pierwsza z nich poświęcona była winom niemieckim z Hesji Nadreńskiej. Degustację poprowadziła Gundrun Erbeldinger-Hofferle, właścicielka firmy Weingut Erbeldinger, jednego z 10 najlepszych producentów win w Niemczech. Prowadząca rozpoczęła wystąpienie od żartu: "Zapewniam, że bąbelki pobudzają bardziej niż kawa", co ze względu na przedpołudniowe spotkanie było adekwatnym stwierdzeniem. W kilku zdaniach opowiedziała również o rodzinnej winnicy, która funkcjonuje już od 50 lat, a specjalizuje się w produkcji głównie białych win.

Zgodnie z zapowiedzią rozpoczęto degustację od musującego wina Riesling Trocken, które odpowiednio schłodzone przyjemnie kontrastowało z wysoką temperaturą za oknem. Łącznie zaserwowano siedem win charakterystycznych dla tego regionu, głównie: riesling, weissburgunder i gewurztraminer. Tę część spotkania zakończyła degustacja czerwonego wina spätburgunder, czyli pinot noir, Bechtheimer z roku 2015.


Po krótkiej przerwie kawowej nastąpiła druga część festiwalu, podczas której spróbowano aż 28 win wyselekcjonowanych ze względu na pochodzenie, walory smakowe i ciekawostki, które stanowią ich wyróżnik. Zaproponowano autorską metodę degustacji Vinocompas, która pozwala na określenie cech wina za pomocą szczegółowej grafiki. Była to podróż przez winnice: od Francji, przez Włochy, Hiszpanię i Portugalię po dalekie Chile, Argentynę i Izrael.

Wszyscy uczestnicy otrzymali karty z listą win, które degustowali, na których można było dokonywać oceny poszczególnych trunków.

- W tym roku po raz trzeci organizujemy festiwal, który ma na celu przybliżenie wiedzy o winie i pokazanie trunków, które dystrybuujemy, zwłaszcza że przed nami sezon wakacyjny. W poprzednich latach odbywało się to w formie swobodnego degustowania, natomiast w tym roku postanowiliśmy przeprowadzić spotkanie w bardziej profesjonalnej formie, żeby szczegółowo opowiedzieć o producentach i regionach, z których te wina pochodzą. Są to wina wybrane spośród 400 etykiet, które posiadamy w swojej ofercie. Staraliśmy się, żeby to były wina najbardziej reprezentatywne i ciekawe. Pokazaliśmy m.in. tempranillo bianco, które ku zaskoczeniu wielu znawców, nie jest czerwone, tylko białe. Pokazaliśmy również wina pochodzące z rodziny Rothschild, która produkuje wina zarówno w Europie, Afryce, jak i Nowej Zelandii. Zaprezentowaliśmy wina z każdego regionu świata, te, którymi chcieliśmy się pochwalić: Hiszpania, Francja, Włochy, Argentyna, Chile i wiele innych - opowiedział nam Marcin Wrzesiński, prezes zarządu spółki BHS-7, reprezentującej markę Citywine.

Sprawdź najbliższe degustacje, które odbędą się w Trójmieście

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (12)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Rozrywka

To ta piosenka wybrzmiała na Długim Targu podczas wiecu
Pieśn-hymn żałoby na Długim Targu
Miłosne wyznanie i przeprosiny na billboardzie w Gdańsku
Miłosne wyznanie na billboardzie

Kultura

To ta piosenka wybrzmiała na Długim Targu podczas wiecu
Pieśn-hymn żałoby na Długim Targu
Wiersze napisane dla Pawła Adamowicza
Wiersze napisane dla Pawła Adamowicza

Nowe lokale

Beczka Chmielu

Puby
Gdynia
Antoniego Hryniewickiego 6/12

Kluska

Bary, bistro
Gdynia
Antoniego Abrahama 26/1

Oberża 86

Restauracje
Gdynia
Starowiejska 30

Planuj z nami tydzień

Planuj Tydzień: czas smutku i zadumy
Planuj Tydzień: czas smutku i zadumy