Wiadomości

stat

Tu będą parzyć "ciekawą" kawę. Praca na start dla niepełnosprawnych

Kawiarnie poprowadzą osoby niepełnosprawne intelektualnie i założyciele spółdzielni socjalnej.
Kawiarnie poprowadzą osoby niepełnosprawne intelektualnie i założyciele spółdzielni socjalnej. fot. Przemysław Kozłowski

Tu będą spełniać swoje marzenia o dorosłości i samodzielności, a poza tym dzielić się pyszną kawą i ciastem - tak powstaje "cieKAWA", wyjątkowe miejsce na kulinarnej mapie Gdańska. Kawiarnię tworzy Ciekawa Spółdzielnia Socjalna razem z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Pracownicy już się szkolą, więc jeśli uda się zebrać brakujące środki na "serce dla kawiarni", czyli na zakup ekspresu do kawy, to już w czerwcu będą mogli wystartować.- Tak naprawdę to wyszło spontanicznie, bo kilka miesięcy temu chcieliśmy napić się dobrej kawy, ale wszystkie lokale w Gdańsku były zapełnione, więc pomyśleliśmy, że może i nam się uda stworzyć takie miejsce - mówi Krzysztof Skrzypski, Prezes Ciekawej Spółdzielni Socjalnej. - Mamy lokal, w którym odbywały się warsztaty terapeutyczne i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych intelektualnie, więc po prostu przeniesiemy je w praktyczne działanie - przekonuje.
W ten sposób podopieczni spółdzielni - dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną wychodzące z Warsztatów Terapii Zajęciowej - będą mogły spełniać swoje marzenia o dorosłości i samodzielności.

Dobra kawa, ciasto, ale też pierogi z kuchniI tak kawiarnia powstanie w 40-metrowym lokalu w centrum Gdańska przy ul. Świętojańskiej 68 zobacz na mapie Gdańska. Pracować będą tu osoby zatrudnione na stanowisku barista-kelner. Na razie ekipa to: Ewelina, Małgorzata, Łukasz, Marcin i Krzysiek, ale zainteresowane osoby mogą przesyłać swoje CV.

- W praktyce na zmianie będą pracowały cztery osoby z niepełnosprawnością intelektualną, będą z nimi pracowały też oczywiście osoby wspierające je - wyjaśnia Skrzypski. - "cieKAWA" kawiarnia będzie miejscem tworzonym razem z osobami z niepełnosprawnością intelektualną, w którym będą spełniać swoje marzenie o dorosłości i samodzielności przez pracę. Dostrzegamy ich potencjał, dlatego w kawiarni chcemy się spotykać z ludźmi i dzielić doświadczeniami, ale też pyszną kawą i ciastem - zachęca.
Dodatkowo w lokalu po zlikwidowanym gimnazjum na Oruni przy ul. Gościnnej 17 zobacz na mapie Gdańska będzie mieściła się kuchnia. Tutaj pracę znajdą kucharze i pomoce kuchenne.

- Oba te działania są istotne dla powodzenia całego przedsięwzięcia, gdyż będą się nawzajem uzupełniać - w kuchni będziemy wykonywać pierogi z kilkoma ciekawymi farszami, piec ciasta i chleby oraz robić konfitury - to wszystko sprzedawać będziemy m.in. w kawiarni - wyjaśnia twórca Ciekawej Spółdzielni Socjalnej.
W kawiarni oprócz wyrobów z kuchni będą sprzedawane świeże kanapki, kawa, herbata, świeże soki. W planach jest też sprzedaż w innych miejscach na terenie Gdańska, np. w placówkach terapeutycznych prowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku czy za pomocą mobilnych punktów sprzedaży.

- W przyszłości chcemy zakupić coffee trucka, dzięki któremu będziemy mogli poszerzyć ofertę oraz zwiększyć liczbę klientów oraz własną rozpoznawalność i uczestniczyć w wydarzeniach w przestrzeni miejskiej - dodaje Skrzypski.
Otwarcie planują na przełomie maja i czerwca tego roku, jednak żeby wszystko poszło zgodnie z planem, potrzebują wsparcia.
Otwarcie planują na przełomie maja i czerwca tego roku, jednak żeby wszystko poszło zgodnie z planem, potrzebują wsparcia. fot. Krzysztof Skrzypski

Uczą się sztuki baristów- Już teraz działamy organizując staże zawodowe dla kandydatów do zatrudnienia, szkolenia baristyczne, wizyty studyjne w podobnych przedsiębiorstwach czy rozmowy z potencjalnymi producentami i dostawcami regionalnych produktów niezbędnych do produkcji towarów z naszej oferty - wylicza.
Ponadto w lokalu stanie witryna, w której wystawione będą do sprzedaży produkty ręcznie wykonane przez osoby wykluczone z innych placówek terapeutycznych działających na terenie Gdańska.

Potrzebne "serce dla ciekawej"Otwarcie planują na przełomie maja i czerwca tego roku, jednak żeby wszystko poszło zgodnie z planem, potrzebują wsparcia. Chodzi o brakujące środki na "serce dla ciekawej", czyli ekspres do kawy. Potrzebne jest 25 518 zł.

- 13 kwietnia ruszamy z akcją crowdfundingową na platformie wspieram.to. Mocno ufamy, że dzięki tej akcji uda się zrealizować cel, a ludzie, którzy nas wesprą, staną się częścią naszego ciekawego miejsca. Zależy nam na tym, aby to miejsce było tworzone przez ludzi dla ludzi, żeby w jego powstawanie włączyli się ci, którzy chcą stać się częścią realizowanej misji, której celem jest przede wszystkim poprawa jakości życia dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym - przekonuje Skrzypski.

Pomagają tym, którzy mają trudny start w dorosłość"cieKAWA" kawiarnia to kolejny taki pomysł w Trójmieście, kilka lat temu przy ul. Grunwaldzkiej 190 powstał Pub Browar Spółdzielczy, prowadzony przez Spółdzielnię Socjalną Dalba w Pucku. Jest ona właścicielem pierwszego w Polsce i szóstego na świecie browaru, którego większość pracowników stanowią osoby niepełnosprawne.

W gdańskim pubie Browaru Spółdzielczego część pracowników to osoby zagrożone wykluczeniem społecznym.
W gdańskim pubie Browaru Spółdzielczego część pracowników to osoby zagrożone wykluczeniem społecznym.
W Gdańsku wsparcie przez zatrudnienie dostała też młodzież z placówek opiekuńczo-wychowawczych. Odpłatne staże zaoferował im So Stay Hotel, którego działalność nie jest nastawiona na zysk, ale na edukację młodzieży, która ma utrudniony start w dorosłość.

Opinie (59) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

03

maja

Jemy Na Stadionie Gdańsk, Stadion Energa Gdańsk

14

czerwca

Hevelka Craft Beer Fest 2019 Gdańsk, Centrum Stocznia Gdańska

12

lipca

Baltic Beer Fest - Gdyński ... Gdynia, Gdynia Arena

Rozrywka

Skończyła 50 lat i ruszyła w podróż dookoła świata. Wywiad z Katarzyną Kozłowską
Skończyła 50 lat i ruszyła w podróż
Jesteś mieszkańcem? Zjesz taniej w niektórych restauracjach
Zjesz taniej w niektórych restauracjach

Kultura

Zwierzaki to nie pluszaki - wywiad z Pauliną Reglińską
Zwierzaki to nie pluszaki
Arcydzieła Jana Sebastiana Bacha na Actus Humanus
Bachowskie arcydzieła na Actus Humanus

Nowe lokale

4 Piętro

Restauracje
Gdańsk
al. Grunwaldzka 82

Papuga Bistro

Bary, bistro
Gdańsk
Piekarnicza 6

Restauracja Walter

Restauracje
Sopot
Bohaterów Monte Cassino 61

Planuj z nami tydzień