• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Włoskie smaki w centrum Gdańska

25 listopada 2022, godz. 09:00 
Opinie (11)
Atutem Amare Gusto jest świetna lokalizacja w ścisłym centrum Gdańska tuż przy kładce na Ołowiankę. Atutem Amare Gusto jest świetna lokalizacja w ścisłym centrum Gdańska tuż przy kładce na Ołowiankę.

Na południe Włoch już dawno nie było z Gdańska tak blisko. Wystarczy wybrać się nad Motławę, gdzie od niedawna funkcjonuje włoska restauracja Amare Gusto. Zjecie tam nie tylko prawdziwą neapolitańską pizzę, ale też pasty, ryby i aromatyczne dania z grilla. Warto tam zajrzeć już od rana, gdy w opalanym drewnem piecu wypiekane jest włoskie pieczywo.Restauracja Amare Gusto to nowy punkt na kulinarnej mapie Gdańska. Powstała kilka miesięcy temu w budynku przy ul. Grodzkiej 10 w ścisłym centrum Gdańska. O tym, że jest to miejsce otwarte i przyjazne dla wszystkich, świadczy już sama lokalizacja - do środka wchodzi się niemal wprost z kładki dla pieszych na Ołowiankę.

Pizza z XV wiekuSercem restauracji jest opalany bukowym albo dębowym drewnem piec do pizzy, sprowadzony do Gdańska z Neapolu. O wypiekaną w nim pizzę dba szef kuchni - rodowity Neapolitańczyk, który dla gości serwuje pizzę według starej włoskiej receptury.

- To tzw. pizza caretta z ciasta z wyduszonym powietrzem, której kształt wziął się od koła powozu. To pizza znana i lubiana na południu Włoch już od XV wieku - mówi Kamil Schmidt, właściciel restauracji. - Poza pizzą w naszej karcie dań są też aromatyczne dania z grilla, ryby, pasty czy mięsa. Przygotowujemy dania dla każdego i na każdą kieszeń, a nasi włoscy kucharze zdając sobie sprawę z różnych oczekiwań klientów przygotowują np. pizzę hawajską z dodatkiem ananasa.
 • Na miejscu można zjeść oryginalną włoską pizzę neapolitańską, której receptura sięga XV wieku.
 • Menu uzupełnia wyselekcjonowana karta włoskich win.
 • Amare Gusto to miejsce otwarte i przyjazne nie tylko turystom, ale też mieszkańcom i rodzinom z dziećmi.
Poza pizzą z ananasem są też typowo włoskie specjały np. makaron carbonara z sosem wyłącznie zawierającym jajka, a więc bez śmietany. Jak mówią kucharze, tajemnica tkwi w takim przygotowaniu sosu, by nie pozwolić na ścięcie się żółtka. Wśród past ogromną popularnością cieszy się też makaron z gotującym się 19 godzin sosem bolognese ze sprowadzonych z Neapolu pomidorów. Za szybą, na oczach klientów przygotowywane są wędliny, a całość dopełnia bogata i specjalnie wyselekcjonowana karta win.

Oryginalne włoskie produkty to także "specjalność restauracji". Na miejscu w mini-delikatesach można zaopatrzyć się w oryginalną szynkę parmeńską, włoskie marynaty, mąkę czy też makarony z własnej produkcji. Włoskie produkty trafiają do Gdańska dzięki kontaktom z lokalnymi, włoskimi dostawcami.

Poza restauracją także hotel, bar i gelateriaAle sama restauracja to nie wszystko. W budynku znajdują się oryginalnie zaaranżowane Chrobry Apartamenty Gdańsk z przepięknym widokiem na Motławę prowadzone przez Ewę Chrobrowską, gdzie każde piętro odpowiada innemu regionowi Włoch. Z kolei na poziomie -1 znajduje się Amare Gusto music pub z włoską muzyką, wieczorami tanecznymi i imprezami tematycznymi. Wewnątrz uwagę gości zwraca szczególnie wyeksponowana w podłodze szklana kaseta z odnalezionymi podczas budowy obiektu belkami drewnianymi z pierwszej bramy wjazdowej do średniowiecznego Gdańska.

Wiosną do dyspozycji gości będzie też włoski bar i gelateria (odpowiednik polskiej cukierni). Będzie w niej można kupić brioszki, czyli włoskie lody w ciepłej bułce, a także wyrabiane na miejscu ciasta i torty oraz napić się aromatycznej kawy przygotowanej przez włoskich baristów.

 • Dużym atutem jest toskański i mocno nasłoneczniony ogród z widokiem na Motławę.
 • Do Amare Gusto warto zajrzeć już rano by skorzystać z bogatej oferty śniadaniowej.
 • Do Amare Gusto wchodzimy niemal wprost z kładki na Ołowiankę.
 • Goście restauracji przyznają, że można się tam poczuć jak w Wenecji.

Śniadanie w toskańskim ogrodzie pełnym kwiatówCałość spaja mocno nasłoneczniony toskański ogród na zewnątrz budynku, z kwiatami w oryginalnych glinianych włoskich donicach, pięknym widokiem na wodę z przepływającymi jachtami i kołem widokowym Amber Sky.

Dodatkowo obiekt Chrobry Apartamenty wraz z Restauracją Amare Gusto dla swoich gości oferują w sezonie letnim rejsy wycieczkowe po Motławie na pokładzie katamaranu "Chrobry" należącego do obiektu.

- Nasi goście przyznają, że można się tu poczuć jak w Wenecji - akcentuje Schmidt. - Chcemy, by to miejsce było odwiedzane nie tylko przez turystów, także z Włoch, ale także przez mieszkańców Gdańska i rodziny z dziećmi. Dlatego przygotowujemy cykliczną ofertę degustacyjną, gdzie za jedną opłatą będzie można biesiadować, próbować nowych smaków i po prostu w miłej atmosferze spędzać np. weekendowe przedpołudnia.
Ale życie w Amare Gusto zaczyna się już wczesnym rankiem, gdy w rozpalanym piecu wypieka się oryginalne włoskie pieczywo, chleby i ciabatty. Już od godz. 9:00 turyści, mieszkańcy czy hotelowi goście schodzą z góry na śniadania. Dopiero, gdy piec nabierze temperatury, trafiają do środka aromatyczne pizze, potem lazania i gnocchi. Podczas nadchodzących świąt na miejscu będzie można zaopatrzyć się też w bożonarodzeniowy garmaż.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (11)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bufet włoski - Pasta e vino

degustacja

Niedzielne Rodzinne obiady w My Place Gdynia

degustacja

Piątkowe kolacje z muzyką na żywo

muzyka na żywo, degustacja

Rozrywka

Nowe Lokale

Wkrótce otwarcie

Najczęściej czytane