• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Z własnym pojemnikiem na zakupy spożywcze? Kiedy sprzedawca może odmówić

Julia Rzepecka
16 stycznia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Dzień pełen atrakcji na Targu Węglowym
Przepisy prawa żywnościowego nie wprowadzają zakazu sprzedawania produktów do opakowań przyniesionych przez klientów. Przepisy prawa żywnościowego nie wprowadzają zakazu sprzedawania produktów do opakowań przyniesionych przez klientów.

Coraz więcej klientów, chcąc ograniczyć zużywanie plastiku, na zakupy zabiera ze sobą swoje własne pojemniki i siatki. W ten sposób kupują mięso, wędliny, ser, owoce, warzywa czy chleb. Takie działanie to m.in. jedna z zasad ruchu "zero waste". Co na to sanepid? I czy sklep może odmówić sprzedaży?



Targowiska w Trójmieście


Czy starasz się ograniczać marnowanie surowców?

Problem ogromnego zużycia plastiku doskwiera coraz bardziej. Alarmujące doniesienia dotyczące jego niszczącego wpływu na środowisko i nasze zdrowie można usłyszeć i przeczytać niemal wszędzie. Jak zatem nie przyczyniać się do zanieczyszczania planety?

Czytaj też: Pięć rzeczy, które pomogą ci być bardziej eko

Poza znanymi rozwiązaniami, jak na przykład rezygnacją z foliowych reklamówek i zamianą na własne bawełniane torby na zakupy, spotkać się można z przypadkami noszenia własnych pojemników na żywność. Takie działanie to tylko jeden z elementów życia według zasad "zero waste". Opiera się on na zasadzie pięciu "R".

- Pierwsza to "Refuse" (tłum. odmawiaj). Chodzi o rezygnację z jednorazowych opakowań, produktów wyprodukowanych ze szkodą dla środowiska, generujących odpady i zanieczyszczenia. To też odmawianie przyjmowania ulotek - mówi Dominika Jackowska z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. - Druga to "Reduce" (tłum. ograniczaj), czyli redukowanie liczby przedmiotów i otaczanie się tylko tym, co jest niezbędne do życia. Trzecią jest "Reuse" (tłum. używaj ponownie), czyli niestosowanie rozwiązań jednorazowych. Kolejna to "Recycle" (tłum. segreguj), a ostatnia to "Rot" (tłum. kompostuj), czyli zasada mówiąca o kompostowaniu odpadków organicznych, również takich jak na przykład drewniana szczoteczka do zębów czy konopna myjka do naczyń. Ważna jest właśnie taka kolejność działań. Na pierwszym miejscu zapobieganie, a prawidłowa segregacja odpadów jest dopiero na czwartym.
Kupowanie artykułów spożywczych we własnych pojemnikach jest więc przestrzeganiem zasady "reuse", czyli wielokrotnego używania przedmiotów.

Czytaj też: Dr Michał Jaśkiewicz - "kryzys klimatyczny to nasza wspólna sprawa"

Zanieczyszczenie spowodowane plastikiem to globalny problem. Na zdjęciu: zakład utylizacyjny w Gdańsku. Zanieczyszczenie spowodowane plastikiem to globalny problem. Na zdjęciu: zakład utylizacyjny w Gdańsku.

Decyduje przedsiębiorca



Zdarza się jednak, że ekspedienci nie chcą zgodzić się na sprzedaż w ten sposób. Dlaczego? Czy klient ma prawo korzystać z własnego naczynia wielokrotnego użytku i czy sklep ma podstawę by odmówić?

- Przepisy prawa żywnościowego nie wprowadzają zakazu sprzedawania żywności do opakowań przyniesionych przez klientów. Jednakże ostateczna decyzja w tej sprawie należy do przedsiębiorcy, który jest odpowiedzialny za sprzedawany produkt. Musi on przestrzegać zasad bezpieczeństwa żywności. Kupujący powinien mieć też świadomość, że sklep nie ponosi odpowiedzialności za ewentualny negatywny wpływ opakowań własnych klienta na zakupioną żywność - mówi Anna Obuchowska, zastępca Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.
Jak dodaje, opakowania muszą być czyste, suche i niezanieczyszczone pozostałościami poprzedniej zawartości. Muszą spełniać wymagania określone dla materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.

- Jeżeli nam się odmawia, najczęściej wynika to z niewiedzy bądź z braku wewnętrznych regulacji sklepu w przypadku tego rodzaju zakupów, określenia warunków, procedur. To najczęściej dotyczy większych sklepów - mówi Dominika Jackowska. - Czasem wystarczy rozmowa i wyjaśnienie motywów zakupów do swojego opakowania. W małych sklepach rzadko się spotykałam z odmową. Miła rozmowa rozpuszczała "lody". Chociaż trzeba wiedzieć, że sprzedawca ma prawo odmówić, jeśli np. ma jakieś zastrzeżenia, co do czystości naszego pojemnika.
Problemów z własnymi opakowaniami nie ma na eko-bazarach. Na zdjęciu: Gdański Bazar Natury 2019 r. Problemów z własnymi opakowaniami nie ma na eko-bazarach. Na zdjęciu: Gdański Bazar Natury 2019 r.

Wyrzucić czy umyć?



Inną formą używania swoich pojemników jest zamawianie kawy na wynos do własnego kubka. Powstała też akcja "Z własnym kubkiem", do której mogą przyłączać się lokale gastronomiczne. Co jednak bardziej zaszkodzi środowisku: papierowy kubek czy kubek wielorazowy myty za każdym razem ręcznie i płynem do naczyń?

- Oczywiście, że jednorazowość szkodzi - mówi Piotr Barczak z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. - Do wyprodukowania każdego jednorazowego produktu potrzebna jest woda, energia, materiał, potem znów energia na jego utylizację. Poza tym transport. Z wielorazowym kubkiem te koszty środowiskowe są po prostu zniwelowane.
- Najlepszym rozwiązaniem byłoby wypicie kawy na miejscu w kawiarni. Jeśli już musi być napój na wynos, to zawsze lepszym rozwiązaniem jest kubek wielorazowy, nawet, jeśli zużywamy potem wodę do jego mycia. Przecież i tak regularnie zmywamy naczynia. Kubek papierowy jednorazowy jest tylko z nazwy, bo żeby nie przeciekał, wewnątrz jest nanoszony polipropylen. Tak powstaje uciążliwy dla środowiska śmieć, którego się nie recyklinguje - dodaje Dominika Jackowska.
Kubki jednorazowe pokryte są często warstwą plastiku, aby nie przemakały. Kubki jednorazowe pokryte są często warstwą plastiku, aby nie przemakały.

Nie tylko żywność



Jak jeszcze możemy zminimalizować zużycie plastiku? Przede wszystkim rezygnując z kupowania wody w butelkach PET. Te zastąpić można przefiltrowaną wodą z kranu i używaniem wielorazowej butelki ze szkła lub stali. W dziedzinie higieny sprawdzi się np. golarka wielorazowa na żyletki, a także kosmetyki w kostce.

- W postaci kostki można już kupić szampon, dezodorant czy "pastę" do zębów. Jeśli chodzi o pielęgnację twarzy, istnieją polskie manufaktury, które sprzedają kremy w szklanych słoiczkach. Potem można zwrócić im opakowania do ponownego użytku. Nie zdajemy sobie też sprawy, ile plastiku jest w środkach higieny intymnej kobiet i jaki ma to wpływ na nasze zdrowie. To samo dotyczy pieluszek dla maluszków. Tu też polecamy wielorazowe rozwiązania - mówi Dominika Jackowska.
Wiele kosmetyków można kupić w szklanych pojemnikach, które można użyć ponownie. Wiele kosmetyków można kupić w szklanych pojemnikach, które można użyć ponownie.

Wydarzenia

Opinie (259) 5 zablokowanych

  • Bardzo bym chciala, by bycie "eko" bylo oplacalne po prostu (4)

    Ale niestety tak nie jest. Kupuje obiad na wynos - pudelko plastikowe 0.5zl, pudelko papierowe z recyklingu 2.5zl.. i jak tu zachecac ludzi do ograniczania zuzycia plastiku? Co z biedniejszymi ludzmi, ktorych nie stac na bycie eko?

    • 5 1

    • (3)

      To weź swoje pudełko, nie zapłacisz nic.

      • 1 1

      • (2)

        Chyba ze mi odmowia nakladania do mojego.

        • 0 0

        • To zmień lokal.

          • 0 0

        • Jest bardzo dużo lokali które dodatkowo oferują zniżkę na obiad za przyniesienie własnego opakowania na wynos. Może warto wspierać takie zamiast te które odmawiają nałożenia do własnego pudełka.

          • 1 0

  • Czy ktoś mi wytłumaczy, bo mój mały rozumek tego nie ogarnia.

    Zgodnie z dyrektywami europejskich, ekologów zostanie całkowicie zakazanie ogrzewanie drewnem, w zamian dopuszczalny będzie brykiet( drewnopochodny), gdzie tu logika, sytuacja analogiczna do żarówek energooszczędnych, ale lobby działa. Od dawna powtarzam najekologiczniejsza jest oszczędność.

    • 4 0

  • dbam o środowisko (1)

    Dlaczego nas proszą o nie kupowanie wody w butelkach pet ,Trzeba producentom zabronić przepisami,W tej chwili my jednostki bawimy się w ratowanie ziemi.Potrzebne są regulacje prawne.

    • 5 0

    • jak dbasz o środowisko to pij z kranu

      • 0 0

  • kiedyś się chodziło po mleko z kanką. (2)

    ale teraz przepisy zabraniają takiej sprzedaży mleka. Jest walka z sumieniem bo to nie polityczne a to skutkuje tym ze każdy może coś dolać oszukać wiec taka sprzedaż jest zakazana. Jaką mamy gwarancję ze inne towary luzem nie będą oszukane. Janusz biznesu na każdym etapie od produkcji, dostawy czy sprzedaży może zakombinować. I kto to kupi albo jak to ma konkurować na rynku?

    • 0 0

    • nie zabraniają nie zabraniają
      to tylko mentalny niedowład i lenistwo

      są nawet tu i ówdzie automaty do nalewania mleka do własnych naczyń
      widziałem bodaj że w Słupsku

      • 0 0

    • Rozwiązaniem będzie...

      Opakowanie zbiorcze wielokrotnego użytku od producenta z dozownikiem.

      • 0 0

  • Jak dodaje, opakowania muszą być czyste, suche i niezanieczyszczone pozostałościami poprzedniej zawartości. Muszą spełniać wymagania określone dla materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.

    kto to ma oceniac, sklep bedzie odpowiadał za zarazenie

    • 3 0

  • tak papier jest eko

    szczególnie ten, który powleczony jest plastikiem aby nie przemakał

    • 4 0

  • (3)

    golarka wielorazowa na żyletki,

    widział ktos ostatnio żyletki do golenia?

    • 2 0

    • a ja wróciłem do używania właśnie golarki z żyletkami
      (żyletki są w sprzedaży, nie tylko na rynku ale i np.w Oszołomie)

      bo ją się łatwo rozkłada i czyści
      bo tanio (paczka SuperMaxPlatinum to złotówka, lepsze niż św.pam.Polsilvery)
      bo golę się rzadko i nieregularnie, zapuszczam zarost czasem po parę tygodni
      bo jak nie mam wystąpień publicznych, to chodzę brodaty, wygodnie
      a maszynka na żyletki nie zapycha się, nie kaleczy, nigdy nie zawodzi
      (a żyletki mogę potem jeszcze użyć np. do cięcia kartonu, mam nawet specjalny
      wygodny uchwyt do cięcia tektury żyletką)

      w dzieciństwie uczyłem się golić żyletką, ale potem przez wiele lat używałem tylko jednorazówek, albo maszynki elektrycznej, dopiero na statku odkryłem,
      że żyletka jest wygodniejsza

      • 0 1

    • żyletki trzeba było też wymieniać

      a miały więcej metalu niż dzisiejsze 3 ostrza. Dobra (dobra!) jednorazówka wystarcza na misiąc, żyletka polsilver po tygodniu raniła skórę. Golarki mają niewielki zysk ekologiczny nad maszynkami. Oczysiście ideałem jest brzytwa i pas, który przekazuje się wnukowi i wtedy zapuszcza brodę. Hardkor wykorzystuje zasadę reuse i posługuje się szkiełkiem z rozbitej butelki.

      • 1 0

    • W Rossmannie są.

      • 0 0

  • co z oczu to z serca

    Z artykułu wynika, że lepiej wypić kawę na miejscu w kawiarnianym kubku niż w swoim przyniesionym, bo swój potem trzeba myć i zużywać wodę i płyn do mycia. Sugerujecie, że kawiarnie nie zmywają?

    • 0 0

  • Ha

    Jeśli kupisztelewizor kup ubezpieczenie kupując mięso płaci za opakowanie taka polityka to nie Unia to ludzie robiono z nas i**otow

    • 0 0

  • Żabka w Gdyni na Łużyckiej odmawia zapakowania towaru we własne opakowanie (1)

    Kupowałam ostatnio jabłka w Żabce na Łużyckiej. Zapakowałam je do własnej siatki z bawełny, pustej, przeznaczonej tylko na zakupy jabłek. Pani sprzedająca dość ostro mnie potraktowała informując, że nie wolno pakować towaru do własnego opakowania, a jedynie do woreczków dostępnych w sklepie. Trochę trudno to zrozumieć, bo przecież sklep nic na tym nie traci, siatka jest nawet cięższa od woreczka, więc nawet podczas ważenia towaru sklep nie ponosi żadnych strat. Pani generalnie - do zbyt miłych nie należy, uśmiech też jest jej raczej obcy...w pracy
    Trudno, będę zakupy robić w innej Żabce, po drodze do domu.

    • 3 1

    • Zapakowałaś te jabłka do własnej siatki zanim za nie zapłaciłaś czy już po opłaceniu? Bo to ma znaczenie myślę w tej sytuacji. Jeśli zrobiłaś to przed zapłaceniem to nie dziwię się ekspedientce - każdy mógłby tak robić a potem nie płacić np. za część towaru, dochodziłoby do kradzieży. A jeśli zapakowałaś do własnej siatki już po opłaceniu - to powiedziałabym ekspedientce wprost: a co się kobieto obchodzi co zrobię z jabłkami za które dopiero co zapłaciłam? Towar jest już moją własnością, dziękuję, do widzenia.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bufet Włoski w Sheraton Sopot

240 zł
muzyka na żywo, degustacja

Happy Hours z Aperol Spritz Wieczory Włoskich Smaków w Każdy Piątek!

degustacja

Happy Hour z Winem Domu Co Sobota!

degustacja

Najczęściej czytane