• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Żadnego cappuccino po 12" - nietypowa akcja wzbudziła poruszenie

Magda Mielke
5 czerwca 2023, godz. 13:30 
Opinie (174)
Cappuccino we Włoszech jest spożywane rano. Na zamawianie tego napoju o późniejszej porze Włosi mogą zareagować zdziwieniem, ale są już do tego przyzwyczajeni, gdyż w prawie całej Europie cappuccino pije się przez cały dzień. Cappuccino we Włoszech jest spożywane rano. Na zamawianie tego napoju o późniejszej porze Włosi mogą zareagować zdziwieniem, ale są już do tego przyzwyczajeni, gdyż w prawie całej Europie cappuccino pije się przez cały dzień.

"Proszę, żadnego cappuccino po godzinie 12" - z transparentem opatrzonym takim hasłem ulicami Rzymu przeszła kobieta. Jej nietypowa akcja spotkała się z aplauzem kelnerów i barmanów w okolicznych lokalach, a nagrany filmik szybko stał się hitem w sieci. O co chodzi w tej akcji? Dlaczego picie kawy z mlekiem po południu nie jest najlepszym pomysłem? Wyjaśniamy.
Czy pijesz kawę z mlekiem po południu?

Niedawno media i serwisy społecznościowe obiegła informacja o nietypowej akcji młodej kobiety, która postanowiła przejść się jedną z najczęściej uczęszczanych przez turystów tras w Wiecznym Mieście, trzymając transparent z napisem: "Proszę, żadnego cappuccino po 12:00". Jak relacjonował portal La Repubblica, gdy zatrzymywała się przy Panteonie czy na placu Piazza Navona, by skierować wiadomość w stronę grup turystów, kelnerzy i barmani z okolicznych lokali bili jej brawo.

Udostępnione na profilu Rome Italy Travel wideo, relacjonujące przebieg akcji, szybko stało się hitem w sieci. W ciągu zaledwie sześciu dni polubiono je ponad 450 tys. razy.

Udostępnione na profilu Rome Italy Travel wideo, relacjonujące przebieg akcji, szybko stało się hitem w mediach społecznościowych. Udostępnione na profilu Rome Italy Travel wideo, relacjonujące przebieg akcji, szybko stało się hitem w mediach społecznościowych.

Cappuccino tylko do śniadaniaCo skłoniło kobietę do takiej akcji? Choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, we Włoszech przyjęło się, że kawę z mlekiem pija się tylko w godzinach porannych. Zamówienie popularnego wśród zagranicznych turystów cappuccino po południu, szczególnie jako dodatku do pizzy czy innego dania obiadowego, bywa tam traktowane jako faux pas. Nieliczne lokale decydują się nawet na ograniczenie godzin serwowania kaw z mlekiem wyłącznie do godz. 12.


Wielu z nas jest przyzwyczajonych do tego, że rano pijemy mocną kawę, żeby się rozbudzić. We Włoszech panuje zgoła odmienny zwyczaj. Włosi przez cały dzień piją espresso, a wyjątkiem jest czas śniadania - o poranku sięgają po nieco słabsze, mleczne odmiany kaw i raczą swoje podniebienie cappuccino czy caffe latte, często spożywając do tego coś słodkiego - najczęściej ciastko lub rogalik.

Dla mieszkańców Półwyspu Apenińskiego picie kawy jest rytuałem i oni - w przeciwieństwie np. do Polaków - rozpoczynają dzień od lekkiego napoju z dużą ilością mleka. Ma to ich rozluźnić przed całym dniem pracy. Do tego dokładają sobie najczęściej słodki wypiek. Nierzadko takie połączenie wystarcza im w pełni na śniadanie. Dla mieszkańców Półwyspu Apenińskiego picie kawy jest rytuałem i oni - w przeciwieństwie np. do Polaków - rozpoczynają dzień od lekkiego napoju z dużą ilością mleka. Ma to ich rozluźnić przed całym dniem pracy. Do tego dokładają sobie najczęściej słodki wypiek. Nierzadko takie połączenie wystarcza im w pełni na śniadanie.

Zasady picia kawy we WłoszechKultura picia kawy we Włoszech składa się z wielu rytuałów, które opatrzone są konkretnymi zasadami. Dla wielu Włochów spożywanie kawy to najważniejszy moment w ciągu dnia. Choć zarówno cappuccino, jak i espresso wywodzą się z włoskiej kultury picia kawy, stanowią przykłady odmiennych sposobów jej spożywania. Podczas gdy amatorzy cappuccino rozkoszują się mlecznym smakiem puszystej pianki, fanom espresso zależy przede wszystkim na kofeinowym pobudzeniu. To właśnie espresso jest podstawą w życiu każdego prawdziwego Włocha.

Kawa przed czy po treningu? A może wcale? Jak działa na organizm? Kawa przed czy po treningu? A może wcale? Jak działa na organizm?
Tego typu kawa - mała, czarna, mocna - nosi we Włoszech nazwę "un caffé". Należy wypić ją szybko, w maksymalnie trzech łykach. Najczęściej podaje się ją po posiłku, nawet tego wieczornego.

Zamówienie cappuccino po obiedzie to niejedyny kawowy grzech, jaki można popełnić we Włoszech. Częstym błędem popełnianym przez turystów jest też proszenie kelnera o latte. Nie powinno nikogo dziwić, że w takim przypadku zamiast warstwowej wersji kawy otrzymamy kubek mleka, bowiem "latte" oznacza po prostu mleko. Dlatego gdy chcemy zamówić trzywarstwową, mleczną kawę, musimy poprosić o café con latte, czyli kawę z mlekiem.


Nie wszyscy Włosi są tak restrykcyjniZamieszczone w sieci wideo wywołało liczne komentarze. Pod filmem głosy są podzielone - wśród pochwał dla żartobliwego przemarszu znalazły się również komentarze Włochów, tłumaczących, że nie wszyscy przywiązują wagę do tego, o jakiej porze zamawia się kawę z mlekiem.

- Każdy ma swoje przyzwyczajenia i preferencje. Poza tym my, Włosi, uwielbiamy pomysłowość i różnorodność, jesteśmy więc tolerancyjni także w tej kwestii. Możecie więc zamawiać kawę, na jaką tylko macie ochotę, o każdej porze dnia, wieczora i nocy - mówi Fabio, Włoch mieszkający od kilkunastu lat w Gdańsku. - We Włoszech przede wszystkim kawę pije się rano do śniadania. Po przebudzeniu pierwsza kawa to najczęściej ta zaparzana w kawiarce (caffettiera). Kolejną kawę pije się po śniadaniu, w połowie poranka, podczas tzw. pausa caffè. Bardzo często kawę pije się także zaraz po obiedzie czy po południu, podczas spotkań w pracy czy odpoczynku w barze. Wieczorem pije się kawę typu espresso lub macchiato, natomiast kawę cappuccino (a tym bardziej latte macchiato i caffe latte) pije się zwyczajowo tylko rano. Jeśli więc we Włoszech chcecie zachowywać się tak, jak to robią prawdziwi Włosi, nie zamawiajcie cappuccino po godz. 11:30-12:00. Oczywiście podadzą wam je także później, ale jednocześnie od razu pomyślą sobie: "ach, to ci obcokrajowcy, co nie wiedzą, że cappuccino pije się rano!". Wynika to także z tego, że cappuccino zamawia się razem z włoskim rogalikiem (cornetto/brioche).

O opinię zapytaliśmy też włoską kawiarnię La Crema d'Italia, znajdującą się w Sopocie:

- My nie bylibyśmy tacy radykalni. Niech każdy sprawia sobie małe przyjemności, o której godzinie w ciągu doby chce i potrzebuje. Kawa to bardzo indywidualna sprawa, a na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się tak wiele różnych opcji, zwyczajów i rytuałów jej picia, że wydaje nam się, iż to wspomniane faux pas nie jest już dziś tak aktualne i pasuje bardziej do minionych czasów - mówi Magdalena Rutkowska. - Co człowiek to inny styl życia. Mamy różne godziny pracy, chodzimy spać o różnych porach - okoliczności czasowych może być o wiele więcej. Oczywiście dochodzą tu także kwestie kulturowe i obyczajowe, ale naszym zdaniem... po prostu zaufajmy sobie. Jeśli ktoś wybiera w danej chwili taką kawę, a nie inną, tzn. że jest to jedyny i właściwy wybór dla tej osoby. Nie narzucajmy sobie niepotrzebnych ram i zwyczajów. Pozwólmy sobie na wolność i indywidualność.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (174)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Obiad i zabawa - pomysł na rodzinną niedzielę w Jastrzębiej Górze

89 zł
degustacja

OktoBEERfest w Piwie na Piwnej!

pubbing, degustacja

Oktoberfest 2023

Rozrywka

Kultura

Najczęściej czytane