• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Podążając za bąbelkami. Dokąd na nietypowe piwo w Trójmieście?

Mateusz Groen
29 lutego 2024, godz. 13:00 
Opinie (142)
Lokale z piwem mają wielu zwolenników. Co ciekawego w nich znajdziemy? Lokale z piwem mają wielu zwolenników. Co ciekawego w nich znajdziemy?

W ostatnich latach na rynku piwnym dokonała się prawdziwa rewolucja, więc wiele pubów i browarów stara się wykorzystać ten trend. Dzięki temu też piwosze mają w czym wybierać. Jedni szukają w piwie głębi aromatu, inni czegoś innego niż zwyczajne napoje ze sklepu lub czegoś smacznego i bez alkoholu. Jakie ciekawe miejsca w Trójmieście warto odwiedzić, by napić się niespotykanych piw?




Czy lubisz próbować niespotykanych piw?

Lokalne browary, w których możemy napić się różnych rodzajów piw to częsty wybór milenialsów na wieczorne spotkania ze znajomymi. Ceny w lokalach gastronomicznych często sprawiają, że chcemy postawić na nieco tańsze opcje. Mimo że niektóre piwa kraftowe również do tanich nie należą, to jednak cieszą się dużą popularnością.

Dodatkowo piwo rzemieślnicze dla niektórych to też możliwość odkrywania nowych smaków. W naszym kalendarzu znajdziemy wiele okazji na degustacje i rozmowy z piwowarami.

Restauracje na sprzedaż. Przejmij albo otwórz własny lokal Restauracje na sprzedaż. Przejmij albo otwórz własny lokal

1. Zagraniczne piwa o posmaku cytrusów



Wśród lokali, które wyspecjalizowały się w piwach, wybrać się można m.in. do Brovarnia GdańskMapka. Jest to jeden z pierwszych w Polsce północnej browar restauracyjny. W swojej ofercie posiada m.in. szlachetne piwa warzone na miejscu oraz tradycyjną i regionalną kuchnię.



W połowie miesiąca do bogatego menu wkroczyła nowość. Zimowa IPA w stylu East Coast, pochodząca ze wschodniego wybrzeża USA, skąd ten styl warzenia jest znany. Piwo ma głęboką pomarańczową barwę i mocną podbudowę słodową z delikatnymi posmakami herbatników i biszkoptów. Tegoroczną wersję właściciele postanowili nachmielić chmielem Waimea pochodzącym z Nowej Zelandii oraz amerykańskim chmielem Chinook, które wniosły do piwa bardzo złożone, intensywne i bogate nuty cytrusów, jak pomarańcze, mandarynki czy pomelo, a także owoców tropikalnych (melona, mango, ananasa) oraz delikatne nuty białych winogron. Jak zapewniają w Brovarni, piwo jest dość mocne i rozgrzewające i zawiera 7,5 proc. alkoholu.

Odtworzyli piwo jopejskie: pracowali nad nim 16 lat Odtworzyli piwo jopejskie: pracowali nad nim 16 lat

2. Regionalne specjały piwne



Bursztynowy Lager Gdański Bursztynowy Lager Gdański
Piwa rzemieślnicze warzone często w małych browarach, nierzadko rodzinnymi metodami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie, niosą więc ze sobą historię i smak miejsca. To idealna propozycja dla tych, którzy chcą szukać w piwie regionalnej dumy.

Tym właśnie szczyci się m.in. Nowy BrowarMapka we Wrzeszczu. Lokal czerpie z 150-letniej historii browaru, zakorzenionej w dworskim parku Kuźniczki we Wrzeszczu. Wśród szerokiego wyboru piw "na kranach" oferuje też piwną tradycję w postaci Bursztynowego Lagera Gdańskiego.

To piwo ma być ukłonem w stronę tradycyjnego piwowarstwa. W smaku łączy zbożowe niuanse z delikatnie kwiatową nutą pochodzącą od wyselekcjonowanych chmieli.

W PG4 można znaleźć wiele piw regionalnych. W PG4 można znaleźć wiele piw regionalnych.
Kolejnym miejscem, w którym zaznamy smaków regionalnego piwa, jest PG4Mapka. Wśród piw regionalnych można wybrać się do nich na "Tafel", który zawiera 4,8 proc alkoholu.

W średniowiecznej historii Gdańska znane były cztery gatunki piwa, do których należał Tafelbier - piwo stołowe (pozostałe: Jopenbier, Krollinger, Danzinger Bier). Tafelbier było piwem spożywanym na co dzień w Gdańsku. Do warzenia używano każdego typu słodu, który w danej chwili był dostępny. Gdańskim piwowarom zależało na stworzeniu najjaśniejszego piwa przy pomocy tradycyjnych metod fermentacji. Oryginalnie było mocno chmielone, aby jak najdłużej zachować przydatność do spożycia. Tafel jest w smaku lekko słodowy, kremowy, z posmakiem chmielu. Warto wiedzieć, że we wtorki w PG4 0,5 l piwa można kupić za 15 zł.

W Browarze Miejskim w SopocieMapka także znajdziecie sporo interesujących pozycji. Wśród oferty piw niefiltrowanych i niepasteryzowanych znajdziecie wiele interpretacji klasycznych piw czeskich, niemieckich, angielskich oraz z innych części świata.


3. Piwo z posmakiem mleka lub róży?



W przeciwieństwie do masowej produkcji piwa rzemieślnicze często opiera się na lokalnych składnikach, ale nie zawsze, bo można natknąć się również na dość szalone połączenia. Niespotykane wariacje piwne można spotkać w AleBrowarze.

Tu mamy możliwość wyboru spośród trzynastu kranów, a na każdym inne kraftowe piwo. Czasami trudno się zdecydować na to, co właściwie chcemy, ale ma to swój urok, zwłaszcza że obsługa z chęcią doradzi i opowie o każdym piwie, a także przed wyborem pozwoli skosztować niewielką ilość trunku, który nas interesuje.

Szeroki wybór piw o różnych dodatkach znajdziemy w AleBrowarze Szeroki wybór piw o różnych dodatkach znajdziemy w AleBrowarze
Nowością lokalu jest IPA z dodatkiem płatków róży i specjalną selekcją chmieli z USA. Piwo nazywa się "Baile de Rosas" (moc: 17,5 proc.) i dostępne jest zarówno na kranie, jak i w butelkach. Do kupienia będzie od piątku, 1 marca.

W gdyńskim lokalu możemy także zamówić piwa z dodatkiem laktozy, które dodają nie tylko słodyczy, ale również gładkości. Piwa takie, często znane jako Milk Stout, zyskują coraz więcej zwolenników, szczególnie wśród osób, które cenią sobie piwa o bogatej, kremowej fakturze i wyraźnej słodyczy.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (142)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Happy Hours z Aperol Spritz Wieczory Włoskich Smaków w Każdy Piątek!

degustacja

Bufet Włoski w Sheraton Sopot

240 zł
muzyka na żywo, degustacja

Happy Hour z Winem Domu Co Sobota!

degustacja

Najczęściej czytane