• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Trwa festiwal miłośników food trucków

Alicja Olkowska
26 maja 2024, godz. 08:00 
Opinie (42)

Festiwal Smaków Food Trucków ponownie w Gdańsku i również w tym samym miejscu co poprzednio, czyli na placu przy Forum Gdańsk. Co w tym roku dobrego zamówimy w barobusach i w jakiej cenie? Festiwal można odwiedzić także dziś w niedzielę od godz. 12 do 20. Wstęp wolny.

Czy ceny dań w food truckach są akceptowalne?

Festiwal Smaków Food Trucków to kulinarny fenomen: w czasach, gdy wielu organizatorów cyklicznych imprez zawiesiło działalność, ten zlot barobusów od 2003 roku trwa w Trójmieście i wciąż przyciąga fanów ulicznego jedzenia. Mimo że ceny dań restauracji na kółkach na przestrzeni lat rozczarowująco mocno poszybowały w górę oraz już kilka sezonów temu minął szał na food trucki...

Kiedyś regularnie można je było spotkać w popularnych miejscówkach lub przy biurowcach, dziś trudno się na nie natknąć na mieście. Czas zweryfikował tę kulinarną modę i do dziś ostało się niewiele barobusów, które prosperowały dekadę temu. Swoje zrobiła też pandemia.

Gdzie się podziały food trucki? Gdzie się podziały food trucki?

Festiwal Smaków Food Trucków to już jednak pewnego rodzaju tradycja, a i dobra lokalizacja sprzyja frekwencji: przy Forum Gdańsk w weekend jest duży ruch, więc nietrudno przykuć uwagę przechodniów, tym bardziej, że wstęp na imprezę jest darmowy, a miejsc do siedzenia sporo.

Fani zlotów food trucków skorzystali z okazji zjedzenia czegoś pod chmurką i w sobotę tłumie stawili się przy Forum Gdańsk.

 • Na Festiwalu Smaków Foodtrucków możecie odpocząć także w leżakach od Trojmiasto.pl.
 • Festiwal Smaków Foodtrucków w Forum Gdańsk.
 • Festiwal Smaków Foodtrucków w Forum Gdańsk.
 • Festiwal Smaków Foodtrucków w Forum Gdańsk.
 • Festiwal Smaków Foodtrucków w Forum Gdańsk.
 • Festiwal Smaków Foodtrucków w Forum Gdańsk.

Co dobrego w menu Festiwalu Smaków Food Trucków w Gdańsku?W tym roku pod Forum Gdańsk zjechało kilkanaście barobusów serwujących food truckową klasykę. Są burgery w wydaniu tradycyjnym i nieco odważniejszym, np. z norweskim kozim brązowym serem karmelowym albo truflami (Surfburger). Są również kanapki i bajgle z szarpaną wieprzowiną, ciabatty z mięsem i quesadille. Są pierożki azjatyckie, argentyńskie pierożki empanadas i pielmieni z dodatkami.

Obecne są także food trucki, których na tego typu zjazdach zabraknąć nie może, czyli z frytkami belgijskimi i zapiekankami. Ciekawie i niespotykanie brzmią zwłaszcza tradycyjne bezglutenowe faszerowane placki od Pupusas - Salvadoran Foodtruck. Ta mobilna knajpka specjalizuje się w jedzeniu ulicznym inspirowanym Salwadorem. W menu opcje z wieprzowiną, chorrizo, kurczakiem i fasolą i serem.

Na deser możemy pochrupać hiszpańskie churrosy lub węgierskie ciastka kominkowe. Coś do popicia oferują stoiska z lemoniadą i piwem od Browaru Amber.Festiwal Smaków Foodtrucków w Forum Gdańsk. Festiwal Smaków Foodtrucków w Forum Gdańsk.

Po ile jedzenie z food trucków?Niestety, stawki za jedzenie wzrosły, choć nie wszędzie. Dwa lata temu pisaliśmy, że ceny frytek w Trójmieście rosną w zastraszającym tempie - wtedy mała porcja kosztowała 12 zł, a duża 17. W tym roku za małe belgijki zapłacimy 15 zł, a za duże 20 zł... Sporo, ale jak widać to cena nadal przystępna, bo wiele osób wybrało właśnie tę sycącą przekąskę.

Ale to nie koniec. Frytki cenowo zostały zdeklasowane przez churrosy, czyli chrupiące hiszpańskie smakołyki serwowane na ciepło, które na dobre wpisały się w food truckowe zloty. Polacy ewidentnie je polubili. Tu dostaniemy je za 18 zł (mała porcja - 6 szt.) i 26 zł (duża porcja - 12 szt.) i mówimy o opcji bez dodatków. To więcej niż za smażone ziemniaki.

Poza tym większość dań głównych kupimy w podobnej cenie i te stawki raczej utrzymują się na podobnym poziomie co rok temu. Np. burgery z Surfburgera kosztują od 36 do 41 zł, bajgle z szarpaną wieprzowiną od 29 do 33 zł, zapiekanki od 27 do 32 zł, a pielmieni od 25 do 32 zł.

Co ważne, w większości barobusów porcje są okazałe i można się nimi najeść. Jest też gdzie usiąść - na środku placu stoją stoły z ławami, dodatkowo jest mnóstwo leżaków. Food trucki nie są stłoczone, więc jest sporo miejsca. W sobotę festiwal odwiedziło dużo chętnych, a ładna pogoda tylko sprzyjała takiemu spędzaniu czasu na świeżym powietrzu.

W sobotę Festiwal Smaków Food Trucków ruszy w południe i zakończy się o godz. 20.

Wydarzenia

Festiwal Smaków Food Trucków (11 opinii)

(11 opinii)
w plenerze, street food, zlot

Miejsca

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (42)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bufet Włoski w Sheraton Sopot

240 zł
muzyka na żywo, degustacja

Aperitivo Sunday | Czyli 5 godzin hiszpańskiego, nielimitowanego bufetu na 33. piętrze!

199 zł
muzyka na żywo, degustacja

Warsztaty kulinarne dla dzieci

89 zł
degustacja, warsztaty

Najczęściej czytane