• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Żadnego cappuccino po 12" - nietypowa akcja wzbudziła poruszenie

Magda Mielke
5 czerwca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (174)
Cappuccino we Włoszech jest spożywane rano. Na zamawianie tego napoju o późniejszej porze Włosi mogą zareagować zdziwieniem, ale są już do tego przyzwyczajeni, gdyż w prawie całej Europie cappuccino pije się przez cały dzień. Cappuccino we Włoszech jest spożywane rano. Na zamawianie tego napoju o późniejszej porze Włosi mogą zareagować zdziwieniem, ale są już do tego przyzwyczajeni, gdyż w prawie całej Europie cappuccino pije się przez cały dzień.

"Proszę, żadnego cappuccino po godzinie 12" - z transparentem opatrzonym takim hasłem ulicami Rzymu przeszła kobieta. Jej nietypowa akcja spotkała się z aplauzem kelnerów i barmanów w okolicznych lokalach, a nagrany filmik szybko stał się hitem w sieci. O co chodzi w tej akcji? Dlaczego picie kawy z mlekiem po południu nie jest najlepszym pomysłem? Wyjaśniamy.




Czy pijesz kawę z mlekiem po południu?

Niedawno media i serwisy społecznościowe obiegła informacja o nietypowej akcji młodej kobiety, która postanowiła przejść się jedną z najczęściej uczęszczanych przez turystów tras w Wiecznym Mieście, trzymając transparent z napisem: "Proszę, żadnego cappuccino po 12:00". Jak relacjonował portal La Repubblica, gdy zatrzymywała się przy Panteonie czy na placu Piazza Navona, by skierować wiadomość w stronę grup turystów, kelnerzy i barmani z okolicznych lokali bili jej brawo.

Udostępnione na profilu Rome Italy Travel wideo, relacjonujące przebieg akcji, szybko stało się hitem w sieci. W ciągu zaledwie sześciu dni polubiono je ponad 450 tys. razy.

Udostępnione na profilu Rome Italy Travel wideo, relacjonujące przebieg akcji, szybko stało się hitem w mediach społecznościowych. Udostępnione na profilu Rome Italy Travel wideo, relacjonujące przebieg akcji, szybko stało się hitem w mediach społecznościowych.

Cappuccino tylko do śniadania



Co skłoniło kobietę do takiej akcji? Choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, we Włoszech przyjęło się, że kawę z mlekiem pija się tylko w godzinach porannych. Zamówienie popularnego wśród zagranicznych turystów cappuccino po południu, szczególnie jako dodatku do pizzy czy innego dania obiadowego, bywa tam traktowane jako faux pas. Nieliczne lokale decydują się nawet na ograniczenie godzin serwowania kaw z mlekiem wyłącznie do godz. 12.


Wielu z nas jest przyzwyczajonych do tego, że rano pijemy mocną kawę, żeby się rozbudzić. We Włoszech panuje zgoła odmienny zwyczaj. Włosi przez cały dzień piją espresso, a wyjątkiem jest czas śniadania - o poranku sięgają po nieco słabsze, mleczne odmiany kaw i raczą swoje podniebienie cappuccino czy caffe latte, często spożywając do tego coś słodkiego - najczęściej ciastko lub rogalik.

Dla mieszkańców Półwyspu Apenińskiego picie kawy jest rytuałem i oni - w przeciwieństwie np. do Polaków - rozpoczynają dzień od lekkiego napoju z dużą ilością mleka. Ma to ich rozluźnić przed całym dniem pracy. Do tego dokładają sobie najczęściej słodki wypiek. Nierzadko takie połączenie wystarcza im w pełni na śniadanie. Dla mieszkańców Półwyspu Apenińskiego picie kawy jest rytuałem i oni - w przeciwieństwie np. do Polaków - rozpoczynają dzień od lekkiego napoju z dużą ilością mleka. Ma to ich rozluźnić przed całym dniem pracy. Do tego dokładają sobie najczęściej słodki wypiek. Nierzadko takie połączenie wystarcza im w pełni na śniadanie.

Zasady picia kawy we Włoszech



Kultura picia kawy we Włoszech składa się z wielu rytuałów, które opatrzone są konkretnymi zasadami. Dla wielu Włochów spożywanie kawy to najważniejszy moment w ciągu dnia. Choć zarówno cappuccino, jak i espresso wywodzą się z włoskiej kultury picia kawy, stanowią przykłady odmiennych sposobów jej spożywania. Podczas gdy amatorzy cappuccino rozkoszują się mlecznym smakiem puszystej pianki, fanom espresso zależy przede wszystkim na kofeinowym pobudzeniu. To właśnie espresso jest podstawą w życiu każdego prawdziwego Włocha.

Kawa przed czy po treningu? A może wcale? Jak działa na organizm? Kawa przed czy po treningu? A może wcale? Jak działa na organizm?
Tego typu kawa - mała, czarna, mocna - nosi we Włoszech nazwę "un caffé". Należy wypić ją szybko, w maksymalnie trzech łykach. Najczęściej podaje się ją po posiłku, nawet tego wieczornego.

Zamówienie cappuccino po obiedzie to niejedyny kawowy grzech, jaki można popełnić we Włoszech. Częstym błędem popełnianym przez turystów jest też proszenie kelnera o latte. Nie powinno nikogo dziwić, że w takim przypadku zamiast warstwowej wersji kawy otrzymamy kubek mleka, bowiem "latte" oznacza po prostu mleko. Dlatego gdy chcemy zamówić trzywarstwową, mleczną kawę, musimy poprosić o café con latte, czyli kawę z mlekiem.


Nie wszyscy Włosi są tak restrykcyjni



Zamieszczone w sieci wideo wywołało liczne komentarze. Pod filmem głosy są podzielone - wśród pochwał dla żartobliwego przemarszu znalazły się również komentarze Włochów, tłumaczących, że nie wszyscy przywiązują wagę do tego, o jakiej porze zamawia się kawę z mlekiem.

- Każdy ma swoje przyzwyczajenia i preferencje. Poza tym my, Włosi, uwielbiamy pomysłowość i różnorodność, jesteśmy więc tolerancyjni także w tej kwestii. Możecie więc zamawiać kawę, na jaką tylko macie ochotę, o każdej porze dnia, wieczora i nocy - mówi Fabio, Włoch mieszkający od kilkunastu lat w Gdańsku. - We Włoszech przede wszystkim kawę pije się rano do śniadania. Po przebudzeniu pierwsza kawa to najczęściej ta zaparzana w kawiarce (caffettiera). Kolejną kawę pije się po śniadaniu, w połowie poranka, podczas tzw. pausa caffè. Bardzo często kawę pije się także zaraz po obiedzie czy po południu, podczas spotkań w pracy czy odpoczynku w barze. Wieczorem pije się kawę typu espresso lub macchiato, natomiast kawę cappuccino (a tym bardziej latte macchiato i caffe latte) pije się zwyczajowo tylko rano. Jeśli więc we Włoszech chcecie zachowywać się tak, jak to robią prawdziwi Włosi, nie zamawiajcie cappuccino po godz. 11:30-12:00. Oczywiście podadzą wam je także później, ale jednocześnie od razu pomyślą sobie: "ach, to ci obcokrajowcy, co nie wiedzą, że cappuccino pije się rano!". Wynika to także z tego, że cappuccino zamawia się razem z włoskim rogalikiem (cornetto/brioche).

O opinię zapytaliśmy też włoską kawiarnię La Crema d'Italia, znajdującą się w Sopocie:

- My nie bylibyśmy tacy radykalni. Niech każdy sprawia sobie małe przyjemności, o której godzinie w ciągu doby chce i potrzebuje. Kawa to bardzo indywidualna sprawa, a na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się tak wiele różnych opcji, zwyczajów i rytuałów jej picia, że wydaje nam się, iż to wspomniane faux pas nie jest już dziś tak aktualne i pasuje bardziej do minionych czasów - mówi Magdalena Rutkowska. - Co człowiek to inny styl życia. Mamy różne godziny pracy, chodzimy spać o różnych porach - okoliczności czasowych może być o wiele więcej. Oczywiście dochodzą tu także kwestie kulturowe i obyczajowe, ale naszym zdaniem... po prostu zaufajmy sobie. Jeśli ktoś wybiera w danej chwili taką kawę, a nie inną, tzn. że jest to jedyny i właściwy wybór dla tej osoby. Nie narzucajmy sobie niepotrzebnych ram i zwyczajów. Pozwólmy sobie na wolność i indywidualność.

Miejsca

Opinie (174) ponad 10 zablokowanych

  • Caffelatte vs Latte macchiato - sprostowanie (4)

    W artykule jest nieco błędów, a tutaj sprostowanie:
    Caffelatte - kawa z mlekiem bez pianki, jednolita;
    Latte macchiato - dosłownie "mleko z plamką kawy" to trójwarstwowy napój z pianką z mleka;
    Caffe macchiato - dosłownie "kawa z plamką mleka" to espresso z dodatkiem pianki z mleka;
    Inne:
    Espresso - do 40ml mocnej kawy;
    Ristretto - jeszcze mniejsze ok. 20 ml napoju (ale tyle samo kawy, co w espresso) - zredukowane espresso;
    Corretto - espresso z alkoholem (grappa lub sambuca);
    Caffe doppio - podwójne espresso;
    Caffe lungo vs Americano:
    Lungo - ilość kawy do espresso, ale zaparzana do ilości napoju 50-100 ml;
    Americano - espresso + gotowana woda zmieszane lub podawane oddzielnie (teoretycznie nieco słabsze od lungo);
    Granita al cafe - mrożona kawa, następnie skruszona i podawana z bitą śmietaną.

    • 18 0

    • Zapomniałeś dodać

      Cafe fusso, czyli kawa mielona zalana wrzątkiem, koniecznie w szklance. Pija się z łyżeczką w środku. Podawana zazwyczaj że słonymi paluszkami.

      • 8 0

    • Czyli jak chce po prostu dużą kawę z mlekiem, o taką jak na orlenie to jaką prosić? (1)

      • 1 0

      • Caffe latte

        I nie proś o latte bo ci samo mleko przyniosą

        • 2 0

    • Kawa mrożona

      W Grecji, bajka

      • 1 0

  • Nareszcie

    Cóś innego poproszę o więcej takich artykułów...

    • 5 4

  • Dziwna akcja

    Zamawiam w Italii cappuccino nawet wieczorem i jeszcze nigdy nie spotkałem się z dezaprobatą kelnera. Czy takie zachowanie obraża uczucia narodowe Włochów? Jeśli nie, to niech piją sobie jaką chcą kawę o jakiej chcą porze. A ja będę pił co chcę i o której chcę.
    Co więcej, jak będę miał ochotę polać pizzę ketchupem, napić się białego wina do czerwonego mięsa, albo czerwonego wina do ryby, to to zrobię. I nikomu nic do tego.

    • 21 2

  • W d się poprzewracało

    • 12 2

  • Chyba dobre czasy nastały.

    Nie ma o czym pisać.

    • 11 3

  • (2)

    Spotkałem się z takim ostracyzmem w Irlandii w pubach barach barmani nie chcą nalać soku z czarnej porzeczki do Guinessa i często się ironicznie uśmiechają, samemu trzeba sięgnąć po butelkę soku i sobie nalać, jeśli ktoś akurat lubi się napić tego tradycyjnego piwa ze słodkim sokiem

    • 14 2

    • (1)

      Słusznie. Za pomysł nalewania soku do piwa powinni zdzielić kuflem przez łeb.

      • 2 5

      • Nie zgodzę się. Każdy ma prawo pić to co lubi i tak jak lubi. Jeśli mam ochotę na kieliszek białego wina do mocno wysmażonej polędwicy to co? To mój wybór. Nie potrzebuję żeby ktoś mi życie układał.

        • 6 0

  • Myślałem zerkając na tytuł artykułu że Włosi są oburzeni że u nas Cappuccino po 12 zł sobie cenią

    • 19 2

  • Cappuccino do pizzy? Nie trzeba być Włochem żeby się zdziwić.

    • 17 6

  • I to mnie we Wlochach wkurza. Jakieś glupie zasady. (1)

    Pije i jem jak i co chce. Cappuccino nie po 12, pesto tylko z bazylii i z pinii, pizza z okresolnymi skladnikami, makaron al dente...
    A i tylko włoskie mamuśki potrafia gotować.

    • 18 5

    • Akurta z pesto to nietrafiony argument, jest wiele rodzajów.

      Z orzeszkami pinni jest pesto genovese, a inne mogą zawierać pomidorki, migdały a nawet rybki.

      • 2 5

  • Jajecznica (5)

    Ci co tak się dziwią tej akcji, to niech zastanowią się, czy zamawianie jajecznicy po 12 w Polsce nie byłoby czymś dziwnym? To jest to samo, tylko przykład czegos bardziej nam znanego

    • 27 40

    • Nie, jak wstaje po 12 to zajadam śniadanie później niz skowronki.

      • 15 6

    • ja tam lubię jajecznicę na kolację, wiele ludzi których znam jadą ją na obiad czy kolację

      to jakieś śmieszne ograniczenia które nie mają nic wspólnego z rodzimą tradycją, a po prostu wzięły się z amerykańskich przeszczepów kulturowych

      • 21 2

    • Ja nigdy nie jadam jajecznicy na śniadanie. Na wakacjach w hotelu owszem ale w Polce nie. Nie ma czasu na to przed pracą. Jajecznica najczęściej jest w piątek na obiad :) co dom to obyczaj

      • 13 0

    • Makaron z jajecznica + surówka, dobry na szybki obiad.

      • 6 3

    • Ja dziś o 17 zjadłem jajecznicę na smażonej kiełbasie. Lubię. Syte i treściwe.

      • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Happy Hours z Aperol Spritz Wieczory Włoskich Smaków w Każdy Piątek!

degustacja

Bufet Włoski w Sheraton Sopot

240 zł
muzyka na żywo, degustacja

Happy Hour z Winem Domu Co Sobota!

degustacja

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane