• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Cycki teściowej, pijana zakonnica i... śmietnik. Nietypowe ciasta

Aleksandra Wrona
6 września 2023, godz. 15:00 
Opinie (88)
Cycki teściowej, pleśniak lub śmietnik. Tych ciast nie znajdziemy w kawiarnianych witrynach. Cycki teściowej, pleśniak lub śmietnik. Tych ciast nie znajdziemy w kawiarnianych witrynach.

Sernik, piernik, drożdżowe, makowiec czy karpatka to ciasta, których nie trzeba nikomu przedstawiać. Bez problemu znajdziemy je w cukierniach i kawiarniach, piekły je nasze babcie i nasze mamy, a przepisy na nie przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Jest jednak grupa ciast, która prawdopodobnie z powodu swojej nazwy nie zyskała podobnej popularności. Ciasta zapomniane, budzące w towarzystwie rozbawienie lub nawet zawstydzenie.
Wyglądają niepozornie. Ot, trochę ciasta, trochę kremu, galaretka, beza, bita śmietana czy owoce. I może nawet miałyby szansę na karierę w świecie wyrobów cukierniczych, gdyby nie jedno - nazwa. Dlatego właśnie dziś zapraszam na subiektywny przegląd ciast, których w cukierniach nie znajdziecie.

Cycki murzynki lub cycki teściowejCzy znasz któreś z wymienionych w artykule ciast?

Dwa bliźniaczo podobne ciasta o równie krępującej nazwie. Dlaczego "cycki"? Prawdopodobnie od charakterystycznych biszkoptów z rodzynkiem na środku, które zdobią wierzch tego wypieku.

Kiedy opowiedziałam o tym cieście moim znajomym, okazało się, że w niektórych domach był to popularny przysmak.

- Pamiętam, jak było mi wstyd, kiedy zapraszałem do domu kolegów, a mama krzyczała do nas, że w lodówce czekają cycki murzynki - opowiedział mój kolega.
Wspomniane ciasto to nic innego jak przekładaniec składający się z makowo-kokosowego ciasta, kremu budyniowego oraz biszkopta z rodzynkiem. W jednej wersji podawane jest z czekoladową polewą, a w drugiej z galaretką.


Zemsta teściowejA skoro już wspomnieliśmy o teściowej, to na uwagę zasługuje kolejne ciasto, zwane jej zemstą. Dlaczego? Podobno złośliwe teściowe dodawały do tego ciasta niewydrylowane wiśnie, przez co jedzenie go było dla zięcia uciążliwe i niezręczne. Sam przysmak składa się z kruchego ciasta, wiśni, kremu śmietankowego i bezy.


Ciasto leniwej synowejSkoro mamy już złośliwą teściową, to nie zaszkodzi poczęstować jej ciastem leniwej synowej. Tym bardziej że do jego przygotowania nie jest potrzebny piekarnik. Wystarczy gotowe herbatniki przełożyć kremem zrobionym z mascaropne i kajmaku, bitą śmietaną i pokruszoną chałwą. Proste i pyszne.

Łzy WałęsyŁzy Wałęsy to nic innego jak sernik z bezą, na którym po wystudzeniu pojawiają się złote krople z syropu cukrowego. Znany jest też pod nazwą "sernik z rosą" lub "sernik rosa". Skąd w takim razie w tym słodkim wypieku znalazło się miejsce dla byłego prezydenta? Internet milczy na ten temat, choć ta nazwa wielokrotnie pojawia się na stronach i blogach z przepisami.

Ciasto pleśniak, które swoją nazwę zawdzięcza bezowej warstwie pokrywającej dżem lub owoce. Ciasto pleśniak, które swoją nazwę zawdzięcza bezowej warstwie pokrywającej dżem lub owoce.

PleśniakTo chyba najbardziej popularna propozycja z naszego zestawienia ciast o nietypowych nazwach. Pleśniak składa się z ciasta kruchego, dżemu lub owoców, bezy i kruszonki. Swoją "apetyczną" nazwę zawdzięcza bezowej warstwie, niczym pleśń pokrywającej owoce. Brzmi pysznie, prawda?

ŚmietnikChoć nazwa może być myląca, do upieczenia ciasta śmietnik nie potrzebujemy sięgać do zawartości kosza z odpadkami. I całe szczęście! Wystarczą nam jabłka, orzechy, rodzynki, wiórki kokosowe, mąka, jajka, proszek do pieczenia, soda, kakao, olej i cukier. Śmietnik to kolejne z tzw. ciast dla leniwych. I choć urodą nie grzeszy, smakuje lepiej, niż wskazuje na to jego nazwa.

Z rodzynkami czy bez? Dokąd na sernik w Trójmieście Z rodzynkami czy bez? Dokąd na sernik w Trójmieście

Pijana zakonnicaPijana zakonnica to czarno-białe ciasto mocno nasączone alkoholem. Nic nie wiadomo o tym, żeby ciasto było popularne w zakonach, jednak z racji ilości trunku potrzebnego do jego wykonania, nie tylko zakonnice powinny spożywać je z umiarem. Przysmak składa się z delikatnego biszkoptu, ponczu i słodkiej śmietanki.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (88)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Obiad i zabawa - pomysł na rodzinną niedzielę w Jastrzębiej Górze

89 zł
degustacja

OktoBEERfest w Piwie na Piwnej!

pubbing, degustacja

Oktoberfest 2023

Rozrywka

Kultura

Najczęściej czytane