• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Domowa Gastrobanda - Sadkowski, Makłowicz i inni przekonują, że gotowanie jest proste

Joanna Skutkiewicz
14 lipca 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Wprowadzenia do każdego z 10 rozdziałów przygotował Kamil Sadkowski. Wprowadzenia do każdego z 10 rozdziałów przygotował Kamil Sadkowski.

"Domowa Gastrobanda" to książka kulinarna nieco różniąca się od wszystkich innych. Co prawda znajdziecie tutaj przepisy, ale przede wszystkim autor i grono kulinarnych ekspertów zachęcają do tego, by w kuchni eksperymentować, próbować, poszukiwać nowych inspiracji i... stawać się odważniejszym. Autorzy, będący pasjonatami sztuki kulinarnej, przekonują czytelników, że gotować może każdy. I to o wiele lepiej niż myśli. Zachęcamy do lektury i do naszego konkursu, w którym możecie wygrać dwie książki "Domowa Gastrobanda".Czy lubisz gotować?

Kamil Sadkowski, właściciel Akademii Kulinarnej K5 i współpracownik trojmiasto.pl, kilka lat temu wydał swoją pierwszą książkę. I choć tytuły obydwu są podobne, obie traktują o świecie gastronomii i są skierowane do podobnej grupy odbiorców, na tym ich podobieństwa się kończą. "Gastrobanda. Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim wyjdziesz coś zjeść", wydana w 2016 roku, szybko stała się bestsellerem i... wywołała sporo zamieszania w świecie gastronomii.

"Gastrobanda", czyli gastronomia po bandzie- W przypadku "Gastrobandy" miałem obawy, że zostanę persona non grata w branży HoReCa - przyznaje Kamil Sadkowski. - Odsłoniliśmy z Jakubem Milszewskim wszystkie niewygodne i mniej ciekawe zakamarki tej branży, które okrasiliśmy mocnym językiem. Okazało się jednak, że branża czekała na takie wydanie. "K5 Domowa Gastrobanda" to przede wszystkim radość z życia. Ta dobra energia, która towarzyszyła przy jej tworzeniu, daje ogrom siły w codziennym życiu. Wiem, że jest dla każdego, bez względu na poziom wiedzy kulinarnej.
Bynajmniej nie przeszkodziło to jednak Sadkowskiemu w zebraniu grupy znakomitych pasjonatów kulinarnych i szefów kuchni, którzy z chęcią podzielili się z czytelnikami swoimi pomysłami na dania. Co istotne, zgodnie z myślą, że istotą tworzenia jest otwarty umysł, współautorzy dostali wolną rękę.

Czytaj też: Dać czy nie dać? Napiwki w restauracjach

 • Wprowadzenia do każdego z 10 rozdziałów przygotował Kamil Sadkowski.
 • Wprowadzenia do każdego z 10 rozdziałów przygotował Kamil Sadkowski.
 • Wprowadzenia do każdego z 10 rozdziałów przygotował Kamil Sadkowski.
 • Wprowadzenia do każdego z 10 rozdziałów przygotował Kamil Sadkowski.
 • Wprowadzenia do każdego z 10 rozdziałów przygotował Kamil Sadkowski.
 • Wprowadzenia do każdego z 10 rozdziałów przygotował Kamil Sadkowski.

Wielu szefów kuchni w jednym miejscu- Osoby, które zgodziły się przystąpić do wydawnictwa, to nasi wykładowcy, mianowicie: Joanna Banad, Sebastian Dobrzański, Claudia Filippi-Chodorowska, Edgar Qba Jakubowski, Robert Makłowicz, Piotr Schroeder, Małgorzata Sobieraj-Krzyżanowska, Adam Woźniak i Piotr Zastróżny - wymienia Kamil Sadkowski, który również jest autorem książki i wykładowcą w Akademii K5. - W jednym z rozdziałów gotuje również piątka dzieciaków, które uczęszczają na nasze warsztaty i zechciały przygotować swoje ulubione dania do książki.

- To książka przede wszystkim dla ludzi, dla których dobry smak jest codziennością lub tych, którzy myślą o zmianie przyzwyczajeń żywieniowych - zaznacza Sadkowski. - Tak naprawdę to każdy z nas: dzieciaki, nastolatki i dorośli.

- Uważam, że sam proces gotowania to czynność niebywale przyjemna i prosta - dodaje. - Udowadniamy to każdego dnia na naszych warsztatach. Wyłuskaliśmy sytuacje z codziennego buszowania po kuchni i odpowiadamy na pytania nurtujące domowych kucharzy, tak aby poczuli swobodę swoich poczynań. Kuchnia to nie zaklęte rewiry, to miejsce gdzie dajemy radość wszystkim tym, którzy potrafią docenić dobry smak. Te dziesięć rozdziałów opowiada o najważniejszych aspektach życia kulinarnego.

Czytaj też: Gnoczi, modżajto i duże ekspresso z mlekiem, czyli gość kontra restauracyjne menu

10 rozdziałów elementarzaKsiążka została podzielona na 10 rozdziałów. Każdy z nich poprzedzony jest wprowadzeniem przygotowanym przez Sadkowskiego i okraszony przepięknymi, apetycznymi zdjęciami autorstwa Iwony Kowalskiej. Na kartach znajdziemy w sumie aż 55 przepisów. To wszystko sprawia, że książka może być uznana niejako za elementarz wiedzy kulinarnej.

O aspekt estetyczny wydawnictwa zadbano kompleksowo. Okładka została stworzona w taki sposób, by pobrudzenia tłuszczem czy mąką dały łatwo zmyć się ścierką z płynem i nie spowodowały zniszczenia książki.

Pierwszy rozdział, "nóż w kuchni", wprowadza czytelnika w świat... jego własnej kuchni. Autor tłumaczy, w jakie akcesoria powinniśmy się wyposażyć, aby móc w pełni uwolnić swój potencjał. Co zaskakujące, jest tego mniej, niż można byłoby się spodziewać. Kolejne rozdziały pozwalają na zapoznanie się m.in. z zasadami rozsądnych zakupów i wybierania produktów wysokiej jakości czy z tematyką samodzielnego pieczenia chleba. Czytelnicy wybiorą się także w podróż z Robertem Makłowiczem po smakach z innych zakątków świata, dowiedzą się cennych informacji na temat wina i zapoznają się z aspektami związanymi z przyrządzaniem mięsa.

- Wyznaję zasadę, że jakość zawsze się obroni - mówi Kamil Sadkowski. - Nie ilość, a doskonały produkt to zdecydowanie lepszy pomysł na odżywianie. W myśl zasady, że jesteśmy tym, co zjadamy, warto się pochylić nad lepszymi produktami, ze zrozumieniem czytać etykiety. To nie jest tak, że napis "eco" jest synonimem doskonałości, że reszta się nie liczy. Warto jednak wiedzieć, od kogo kupujemy, skąd pochodzą dane produkty. Takie informacje pozwolą nam na komfort spożywania pokarmu, które powodują, że smakowanie nabiera innego wymiaru. Zdrowie to podstawa funkcjonowania, a odporność naszych organizmów bierze się z jelit.

Swobodnie i na luzie"Domową Gastrobandę" spośrod innych książek kulinarnych wyróżnia również język, zwłaszcza ten, którym pisane są wprowadzenia do poszczególnych rozdziałów. Kamil Sadkowski pisze lekko i z polotem, bawi się językiem, nie unikając przy tym kolokwializmów. Korzysta z bogactwa języka tak, jak korzysta z mnogości możliwości w kuchni.

- Luźny język powoduję swobodę poruszania się, brak ograniczeń w kolejnych krokach. Wiem jak to istotne podczas edukacji, dlatego nawet system metryczny w książce jest uproszczony do łyżek, kubków. To daje niebywałe efekty. Pokazujemy, że każdy może zostać mistrzem w swojej domowej kuchni i dla nas to największa radość tej książki.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (21)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bufet Włoski w Sheraton Sopot

240 zł
muzyka na żywo, degustacja

Happy Hours z Aperol Spritz Wieczory Włoskich Smaków w Każdy Piątek!

degustacja

Happy Hour z Winem Domu Co Sobota!

degustacja

Katalog.trojmiasto.pl - Wkrótce otwarcie

Najczęściej czytane