• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Michelin 2024: ceremonia wręczenia gwiazdek odbędzie się w Gdańsku

Alicja Olkowska
18 czerwca 2024, godz. 13:00 
Opinie (67)
Ceremonia wręczenia czerwonych plakiet Przewodnika Michelin Polska odbędzie się 28 czerwca w Gdańsku budynku Olivia Star w Oliwie. Zaś ogłoszenie zwycięzców już 20 czerwca. Ceremonia wręczenia czerwonych plakiet Przewodnika Michelin Polska odbędzie się 28 czerwca w Gdańsku budynku Olivia Star w Oliwie. Zaś ogłoszenie zwycięzców już 20 czerwca.

Ogłoszenie tegorocznych gwiazdek i nagród Przewodnika Michelin Polska zbliża się wielkimi krokami - już w czwartek, 20 czerwca, dowiemy się, które restauracje otrzymają słynne kulinarne wyróżnienie. Co ciekawe, ceremonia rozdania odbędzie się w Gdańsku 28 czerwca w budynku Olivia Star w OliwieMapka.

Kto dostanie gwiazdkę Michelina w Trójmieście?


Jak oceniasz szanse trójmiejskich restauracji na zdobycie gwiazdki Michelina?

W kwietniu nadeszła ważna wiadomość dla wszystkich trójmiejskich miłośników i przedstawicieli lokalnej branży gastronomicznej: słynny Przewodnik Michelin Polska, który dotychczas obejmował Kraków, Warszawę oraz Poznań, uwzględni po raz pierwszy polecane restauracje z województwa pomorskiego, a zatem szczególnie duże szanse na upragnioną gwiazdkę będą mieć lokale z Gdańska, Gdyni i Sopotu. O tym, czy w gronie szczęśliwców, którzy otrzymali gwiazdkę, Bib Gourmand lub rekomendacje The Michelin Guide Poland 2024, znajdzie się jakaś trójmiejska restauracja, dowiemy się niebawem, bo już w czwartek.

To jednak nie wszystkie dobre wiadomości: okazało się, że gala rozdania czerwonych plakiet Przewodnika Michelin Polska odbędzie się w Gdańsku 28 czerwca. Gdzie dokładnie? Organizatorzy nie chcą tego zdradzić, ale według naszych informacji ceremonia odbędzie się w budynku Olivia Star w Oliwie.

Mamy to! Trójmiasto z pierwszą gwiazdką Przewodnika Michelin Mamy to! Trójmiasto z pierwszą gwiazdką Przewodnika Michelin

Ceremonia wręczenia czerwonych plakiet Przewodnika Michelin Polska odbędzie się 28 czerwca w Gdańsku budynku Olivia Star w Oliwie. Zaś ogłoszenie zwycięzców już 20 czerwca. Ceremonia wręczenia czerwonych plakiet Przewodnika Michelin Polska odbędzie się 28 czerwca w Gdańsku budynku Olivia Star w Oliwie. Zaś ogłoszenie zwycięzców już 20 czerwca.
- Już za dwa dni dowiemy się, ile gwiazdek, bibów i rekomendacji zabłyśnie nad polskim niebem. Ale już dziś do wszystkich wyróżnionych w tegorocznej selekcji przewodnika Michelin kieruję wspólnie z Polską Organizacją Turystyczną zaproszenie do "stołu dobrych praktyk zrównoważonej gastronomii", który odbędzie się 28 czerwca o godz. 13 w Gdańsku. Naszym gościem będzie posiadacz czerwonej i zielonej gwiazdki Michelina w Sztokholmie Jonas Lagerström - napisał na swoim Instagramie Maciej Dobrzyniecki, prezydent Akademii Gastronomicznej w Polsce, wyłączny partner Przewodnika Michelin w Polsce. - Wieczorem widzimy się na ceremonii i kolacji wręczenia plakiet przewodnika Michelin Polska 2024. Zapamiętajcie tę datę: 28 czerwca w Gdańsku świętujemy w ramach całej polskiej rodziny Przewodnika Michelin.


Przewodnik Michelin Polska jak gastronomiczna wyrocznia


Przypomnijmy, że nagrody Przewodnika Michelin, a zwłaszcza jego "gwiazdki", od dekad są traktowane w świecie gastronomii niczym Oscary w branży filmowej - to najwyższe i jednocześnie najbardziej prestiżowe wyróżnienie, jakie można otrzymać, ale też szansa na międzynarodową popularność i gości z całego świata.

Co istotne, Przewodnik Michelin w trakcie poszukiwań najlepszych restauracji stara się nie skupiać jedynie na wielkich metropoliach - w celu promowania lokalnej branży turystycznej współpracuje z organizacjami turystycznymi z różnych zakątków globu, a w Polsce m.in. z Gdańską Organizacją Turystyczną. Ostatecznie jednak proces selekcji do Przewodnika Michelin pozostaje całkowicie niezależny, a o wyborze decydują wyłącznie działający anonimowo inspektorzy.

Czy jakaś trójmiejska restauracja otrzyma upragnioną gwiazdkę? Dowiemy się już wkrótce. Tymczasem zapoznajcie się z naszym typowaniem: według nas w tym gronie znajduje się lokalny zwycięzca.

Kto ma szansę na gwiazdkę Michelina? Kto ma szansę na gwiazdkę Michelina?

Przewodnik działa od 1900 r. i jest uznawany za kulinarną wyrocznię. Pierwsze wydania były publikowane w formie praktycznych porad dla kierowców w podróży. Inspektorzy do dziś stosują te same kryteria do wyboru miejsc, które były używane od powstania przewodnika, czyli: jakość składników, harmonia smaków, opanowanie techniki kulinarnej, osobowość szefa kuchni wyrażona w jego daniach, spójność widoczna zarówno w całym menu, jak i na przestrzeni czasu.

Jedną gwiazdkę Michelina otrzymują restauracje "bardzo dobre i godne uwagi w swojej kategorii". Dwie gwiazdki otrzymują restauracje, które "warto odwiedzić ze względu na jakość jedzenia i obsługi". Trzy gwiazdki Michelina to najwyższe wyróżnienie. Przyznawane jest lokalom, które wyjątkowo wyróżniają się jakością jedzenia i "są warte specjalnej podróży". Poza tym można otrzymać inne cenne wyróżnienia, m.in. za wystrój, obsługę oraz ogólną atmosferę panującą w lokalu (sztućce) oraz za bardzo dobry stosunek jakości do ceny (Bib Gourmand).

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (67)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bufet Włoski w Sheraton Sopot

240 zł
muzyka na żywo, degustacja

Aperitivo Sunday | Czyli 5 godzin hiszpańskiego, nielimitowanego bufetu na 33. piętrze!

199 zł
muzyka na żywo, degustacja

Niedzielne obiady z muzyką na żywo

187 zł
muzyka na żywo

Najczęściej czytane