• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Na większy głód: co zjemy na jarmarku w Gdańsku?

OSA
3 grudnia 2022, godz. 12:00 
Opinie (152)
Na jarmarku znajdziemy sporo stoisk z jedzeniem z różnych stron świata, ale dominuje kuchnia polska. Na jarmarku znajdziemy sporo stoisk z jedzeniem z różnych stron świata, ale dominuje kuchnia polska.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku trwa w najlepsze i przyciąga wielu spacerowiczów. Część z nich wybiera się tu tylko na tzw. obchód, inni szukają rozgrzewających grzańców z alkoholem lub bez albo świątecznych prezentów. Jeszcze inni nastawiają się głównie na jedzenie. Z myślą o tych, którzy planują zjeść coś konkretnego, wybraliśmy sycące potrawy na większy głód.Jarmarki świąteczne w Trójmieście


Czy byłe(a)ś już na jarmarku w Gdańsku?

Coroczny jarmark świąteczny w Gdańsku cieszy się wysoką frekwencją. Mimo że ceny niektórych potraw urosły w skali rok do roku, to i tak jest wielu zainteresowanych.

Dużym powodzeniem cieszy się zwłaszcza grzaniec, który kupić możemy na każdym kroku (przeczytaj też: Ile kosztuje grzaniec na jarmarku?). Jedzenia również nie brakuje: sporo tu dań z kuchni polskiej, fast foodu oraz słodkości.

Tym razem poszukaliśmy miejsc, gdzie znajdziemy w menu coś na większy głód.

1. Pajda chleba z kiełbasą i kiszonym ogórkiemPajda chleba ze smalcem i dodatkami: polski klasyk, który chyba nigdy się nie znudzi. Pajda chleba ze smalcem i dodatkami: polski klasyk, który chyba nigdy się nie znudzi.
Kulinarny spacer zaczynami od Gospody świątecznej, gdzie wybieramy polski klasyk: grubą pajdę chleba ze smalcem, kiełbasą, cebulą i kiszonym ogórkiem za 25 zł. Traktujemy ją jak konkretną przystawkę na zimno i idziemy dalej.

2. Kiełbaska z ziemniakami


Kiełbaska z ziemniakami. Kiełbaska z ziemniakami.
Wciąż wierni polskim przysmakom decydujemy się na wizytę na stoisku Kuchnia polska w "Wiatraku". Tu zamawiamy kiełbaskę z ziemniakami w ziołach. Proste, sycące danie.

3. Pierogi


Pierogi z kapustą i grzybami Pierogi z kapustą i grzybami
Na przełamanie smaku udajemy się do Łosia Lucka, który proponuje kilka rodzajów pierogów na wytrawnie. W pudełku niby tylko pięć sztuk, ale całkiem pokaźnych rozmiarów. Ceny za pierogi wahają się od 18 do 25 zł. My wzięliśmy z kapustą i grzybami za 23 zł.

4. Kiełbaska z bułką, czyli currywurst


Currywurst, czyli kiełbaska z sosem i bułką. Currywurst, czyli kiełbaska z sosem i bułką.
Następny w kolejce jest klasyk niemieckiego fast foodu: currywurst, a więc grillowana lub smażona kiełbasa z sosem curry. Możemy ją zjeść na dwa sposoby: w bułce lub pokrojoną na talerzyku, także z pieczywem. Za małą porcję zapłacimy 15 zł, a za dużą 19 zł.

5. Bagietki z serem raclette


Bagietka z serem raclette i dodatkami Bagietka z serem raclette i dodatkami
Bagietki (lub duże kawałki ziemniaka) z roztopionym szwajcarskim serem raclette to prawdziwa pyszna bomba kaloryczna. Na stoiku na jarmarku łączy się je m.in. z szynką parmeńską, salami albo chorizo. My postawiliśmy na najprostszą wersję: z roszponką, piklami, cebulką perłową i szczypiorkiem. Koszt? 31 zł.

6. Wegański bigos


Wegański bigos Wegański bigos
Znaleźliśmy też coś dla tych, którzy wolą roślinne potrawy. Na stoisku Las Vegan skosztujemy wegańskiego bigosu z wędzonym tofu, suszonymi pomidorami i wędzoną śliwką za 14 zł. Oprócz tego kupimy tu pajdę wiejskiego chleba ze smalcem z fasoli (15 zł) i pierogi z ziemniaków z tofu i sokiem z kiszonych ogórków (16 zł/3 szt.).

7. Wołowina po burgundzku


Wołowina po burgundzku z pieczywem. Wołowina po burgundzku z pieczywem.
Kolejne stoisko to Wołowina House, więc nic dziwnego, że sprawdziliśmy tytułowe danie: rozgrzewającą wołowinę po burgundzku za 25 zł. Podano nam ją z trzema kawałkami chleba.

8. Croissanty z dodatkami


Wytrawny rogalik croissant z dodatkami. Wytrawny rogalik croissant z dodatkami.
Delikatne maślane rogale zazwyczaj kojarzą się ze słodkim pieczywem, na jarmarku dostaniemy je także w wersji wytrawnej. Najtańszy kosztuje 17, a najdroższy 25 zł. Na zdjęciu widać croissanta Santorini z prosciutto crudo, salami, mozzarellą, rukolą, pomidorkami i pesto z rukoli.

9. Czebureki


Czebureki z nadzieniem Czebureki z nadzieniem
Zaszliśmy też na słynne danie Tatarów krymskich, smażone ciasto na głębokim oleju z nadzieniem do wyboru, np. z pieczarkami i żółtym serem lub mięsem mielonym i pomidorami. Ceny za czebureka zaczynają się od 16 zł, a kończą na 19 zł.

10. Gofr z bitą śmietaną


Deser: gofry z bitą śmietaną i dodatkami. Deser: gofry z bitą śmietaną i dodatkami.
Na koniec słodki deser lodowy zamknięty w gofrowej kanapce. Na stoisku Lodów Bałtyckich wszystkie bąbelkowe gofry kosztują 26 zł. My wybraliśmy Różową Panterę z bitą śmietaną, owocami i piankami marshmallows. To była spora porcja, na którą warto zostawić sobie "miejsce".
OSA

Wydarzenia

Jarmark Bożonarodzeniowy (23 opinie)

jarmark

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (152)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Włoskie czwartki na 32. piętrze!

degustacja

Hiszpańska gitara w Treinta y Tres

muzyka na żywo

Warsztaty kulinarne dla dzieci

warsztaty

Najczęściej czytane