• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Pierogi ukraińskie zamiast ruskich. Restauratorzy zmieniają nazwę

Aleksandra Wrona
1 marca 2022, godz. 07:00 
Opinie (282)
  • Trójmiejskie restauracje zmieniają nazwę pierogów ruskich na pierogi ukraińskie.
  • Trójmiejskie restauracje zmieniają nazwę pierogów ruskich na pierogi ukraińskie.
  • Trójmiejskie restauracje zmieniają nazwę pierogów ruskich na pierogi ukraińskie.
  • Trójmiejskie restauracje zmieniają nazwę pierogów ruskich na pierogi ukraińskie.

Kulinarna rewolucja czy powrót do korzeni? Na skutek bieżących wydarzeń na Ukrainie restauratorzy z całej Polski wykreślają z menu "pierogi ruskie". Nie oznacza to jednak, że miłośnicy pierogów z ziemniakami i twarogiem muszą się z nimi pożegnać. Zmiana dotyczy wyłącznie nazwy - od teraz w menu królują pierogi "ukraińskie". Sprawdziliśmy, czy takie zmiany dokonały się też w trójmiejskich restauracjach.Pierogarnie w Trójmieście


Co sądzisz o zmianie nazwy pierogów ruskich?

- Nazwa "pierogi ruskie" musiała znaleźć się w naszym internetowym menu przez przypadek, nie używamy jej ani w lokalu, ani na ulotkach - tłumaczy Jarosława Zagórska, Ukrainka prowadząca w Gdańsku bar Pierogi Lwowskie. - Szczerze mówiąc, bardzo irytuje mnie ta nazwa i często zdarzało mi się poprawiać klientów, którzy jej używali. My nazywamy je po prostu "pierogami z ziemniakami i twarogiem", bo to najbardziej pasujące określenie.
O tym, że pierogi ruskie nie mają nic wspólnego z Rosją, wiadomo już od dawna. Uwielbiane przez Polaków pierogi z gotowanymi ziemniakami, twarogiem i podsmażoną cebulą pochodzą tak naprawdę z Rusi Czerwonej, czyli historycznej krainy na południowo-zachodniej Ukrainie oraz w południowo-wschodniej Polsce. Nazwa "pierogi ruskie" jest więc nie tylko nieadekwatna, ale w obecnej sytuacji przywołująca złe skojarzenia.

Zobacz także: Murale Mariusza Warasa instrukcją w sprawie UkrainyNa zmianę nazwy pierogów zdecydowała się m.in. Stara Pierogarnia. Nie dość, że kupimy tam "pierogi ukraińskie", to właściciele zapraszają wszystkich uchodźców wojennych na darmowy, dwudaniowy obiad.

"Pierogi z twarogiem i ziemniakami" zamiast popularnych ruskich kupimy też w restauracji Tenisowa. Restauracja zdecydowała się też przeznaczyć 10 proc. marcowego utargu z pierogów na pomoc humanitarną dla Ukrainy.

Pierogi, które znamy jako ruskie, mają farsz z gotowanych ziemniaków, twarogu i podsmażonej cebuli. Pierogi, które znamy jako ruskie, mają farsz z gotowanych ziemniaków, twarogu i podsmażonej cebuli.
- Jeszcze nie zdecydowaliśmy się na zmianę nazwy, ale rozważamy tę możliwość i jesteśmy skłonni to zrobić, jeśli taka nazwa zacznie funkcjonować - mówi Aleksandra Pachla z restauracji Na Pierogi.
Pierogi ukraińskie znalazły się już w menu Baru Mlecznego Domowy oraz w bufecie Teatru Muzycznego w Gdyni. Na zmianę zdecydował się też Bar Mleczny Słoneczny. Pierogów ruskich nie znajdziemy również w menu restauracji Lucynka ani w Pierogarni u Dzika, gdzie zastąpiły je pierogi lwowskie. W dodatku właściciele obu tych restauracji zobowiązali się przygotować 5 tys. mrożonych pierogów i przekazać je ośrodkom przyjmującym Ukraińców. Szczegóły tej akcji są jeszcze ustalane.

Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy? Lista miejsc przyjmujących daryW niektórych trójmiejskich restauracjach nazwa pierogi ruskie nigdy nie funkcjonowała w menu. W sieci pierogarni Mandu widnieją one jako "pierogi tradycyjne gotowane z białym twarogiem, ziemniakami podawane z białą cebulą zasmażaną na boczku". Natomiast w pierogarni Stary Młyn możemy zamówić "pierogi zza miedzy wschodniej".

Są jednak restauratorzy, którzy choć na zmianę nazwy się nie decydują, mają na pierogi ruskie swój własny pomysł. Pierogarnia Pierożek postanowiła przekazać cały dochód z ubiegłoweekendowej sprzedaży wspomnianego przysmaku na fundację wspierającą ukraińskich uchodźców.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (282)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

Wydarzenia

Bufet włoski - Pasta e vino

degustacja

Niedzielne Rodzinne obiady w My Place Gdynia

degustacja

Piątkowe kolacje z muzyką na żywo

muzyka na żywo, degustacja

Kultura

Nowe Lokale

Wkrótce otwarcie

Najczęściej czytane