Wiadomości

Anonimowy klient "zawiesił" paragon na 2,7 tys. zł

Tajemniczy klient ponownie zostawił w Avocado "zawieszony" paragon, tym razem na kwotę 2,7 tys. zł. To kolejna z wielu osób, które właśnie w taki sposób wsparły działania wrzeszczańskiego lokalu i zaprzyjaźnionej z nim Fundacji Droga. Wspólnie pomagają okolicznym seniorom oraz bezdomnym.
Tajemniczy klient ponownie zostawił w Avocado "zawieszony" paragon, tym razem na kwotę 2,7 tys. zł. To kolejna z wielu osób, które właśnie w taki sposób wsparły działania wrzeszczańskiego lokalu i zaprzyjaźnionej z nim Fundacji Droga. Wspólnie pomagają okolicznym seniorom oraz bezdomnym. fot. Facebook Avocado

Kilka lat temu modna była "zawieszona kawa", czyli kawa, którą kupujemy w kawiarni na zapas dla kogoś, kogo na nią nie stać. Z czasem akcja zaczęła się rozrastać i zmieniać: już nie chodziło tylko o kawę, ale o realną pomoc ludziom potrzebującym. Przekonała się o tym niedawno obsługa Avocado Vegan Bistro we Wrzeszczu, gdzie anonimowy klient zostawił "zawieszony" rachunek na kwotę... 2,7 tys. zł. Całość trafi na konto gdańskiej Fundacji Droga, która wspiera seniorów oraz ludzi dotkniętych bezdomnością.Fundacje i wsparcie w Trójmieście


- Dziś kolejny raz wzruszyliśmy się do łez, bo po raz drugi odwiedził nas anonimowy klient, zawieszając posiłki dla potrzebujących na szaloną kwotę 2,7 tys. zł! Kilka tygodni temu ten sam pan zostawił paragon na 600 zł! Nie wiemy nawet, jak pan ma na imię, a dziś nam zwyczajnie zabrakło głosu. Jeśli jakimś cudem teraz pan to czyta, to chcieliśmy przekazać ogromne podziękowania! To, co pan robi, jest cudowne - taki wpis pojawił się dwa dni temu na Facebooku Avocado Vegan Bistro.
Przyczyną pozytywnego zamieszania był tajemniczy klient, który ponownie zostawił w lokalu zawieszony paragon. To kolejna z wielu osób, które właśnie w taki sposób wsparły działania wrzeszczańskiego lokalu i zaprzyjaźnionej z nim Fundacji Droga. Wspólnie pomagają okolicznym seniorom oraz bezdomnym.

- Wszystko zaczęło się w marcu, w momencie pandemii, gdy działaliśmy tylko na wynos. Chcieliśmy mimo wszystko pomóc potrzebującym. Przeczytałam wtedy o Fundacji Droga, która opiekowała się "uwięzionymi" w domach seniorami: woziła im posiłki, wspierała, dodawała otuchy. Postanowiliśmy włączyć się do akcji, a wraz z nami nasi klienci, którzy zostawiali dla seniorów i bezdomnych "zawieszone paragony" - mówi właścicielka Avocado Vegan Bistro, Joanna Krupicka. - Jesteśmy tylko pośrednikiem, wykorzystujemy nasze zasięgi w social mediach, nagłaśniamy dobre rzeczy oraz sami w miarę naszych możliwości dzielimy się tym, co mamy.
"Zawieszone posiłki" trafiały do okolicznych seniorów oraz osób bezdomnych.
"Zawieszone posiłki" trafiały do okolicznych seniorów oraz osób bezdomnych. fot. Avocado/FB
Wspomnianej Fundacji Droga przewodzi Janina Wiśniewska. W czasie pandemii każdego dnia na rowerze rozwoziła obiady dla seniorów, przygotowane właśnie przez Avocado. Bywało, że było ich nawet 30 dziennie. Część posiłków otrzymywali także okoliczni bezdomni.

- Jesteśmy organizacją, która szybko zareagowała na trudną sytuację, w jakiej znalazły się niektóre rodziny. Choć bardzo byśmy chcieli, to nie jesteśmy w stanie pomóc wszystkim, dlatego skupiliśmy się na najbliższej okolicy, czyli na mieszkańcach Wrzeszcza. Niestety już po miesiącu skończyły nam się pieniądze, więc szukaliśmy pomocy w okolicznych gastronomiach. Dzięki współpracy z Avocado przez prawie dwa miesiące do potrzebujących rodzin, a także osób bezdomnych trafiały codzienne ciepłe posiłki - opowiada Janina Wiśniewska, szefowa fundacji Droga.
Akcja bardzo szybko nabrała rozmachu, coraz więcej osób i firm zaczęło się w nią angażować. Jak przyznaje właścicielka Avocado, najgorszy moment pandemii pokazał im, że ludzie potrafią się jednoczyć, że są bezinteresowni.

Wciąż wiele osób potrzebuje wsparciaChoć życie po pandemii powoli wraca do normalności, Fundacja Droga nadal ma dużo pracy. Obecnie gromadzi środki na jesień, kiedy według pesymistycznych scenariuszy powróci sytuacja z marca i kwietnia. Pamięta także o dzieciach z mniej zamożnych rodzin, których nie stać na zakup wakacyjnych kolonii.

- Jako jedna z niewielu organizacji, mimo braku dofinansowania z miasta Gdańska, postanowiliśmy również zorganizować letnie kolonie dla dzieci, ponownie z pomocą Avocado. Dzięki temu kolejnych sześcioro dzieci może z nami wyjechać. Łącznie zabieramy na wakacyjny wyjazd 120 dzieci - mówi Wiśniewska.
Wspomniane wyżej sześcioro dzieci już za kilka dni wyjedzie na kolonie właśnie dzięki "zawieszonemu" paragonowi, podarowanemu przez kolejną osobę, tym razem mieszkańca ul. Wajdeloty. Mężczyzna, podobnie jak wyżej opisywany bohater, także chce pozostać anonimowy. Ustalił wcześniej z Avocado, że jego "zawieszony" paragon zostanie przekazany na kolonie kilkorga dzieci, podopiecznych Fundacji Droga.

Więcej na temat fundacji i jej działalności przeczytasz tutaj.

26

sierpnia

Fine Dining Week Gdańsk,

Rozrywka

Pół wieku prowadziła znaną pasmanterię w Gdańsku
Po 50 latach zamyka się znana pasmanteria
Brzeźno: Żabson dał koncert-niespodziankę na parkingu
Żabson dał koncert-niespodziankę

Kultura

Bałagan z muzyką na ulicach Gdańska - kto ponosi winę?
Muzyka uliczna w Gdańsku: kto winny?
Znamy laureatów Gdańsk Press Photo 2020
Przyznano Gdańsk Press Photo 2020