• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Od soboty jedzenie tylko na wynos. Nowe obostrzenia dla gastronomii

Alicja Olkowska
23 października 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
aktualizacja: godz. 15:28 (23 października 2020)
Od soboty, 24.10 przez kolejne dwa tygodnie restauracje będą mogły sprzedawać jedzenie tylko na wynos. Na zdjęciu: bezpieczny strajk branży gastronomicznej, który się odbył 18 października. Kolejny protest restauratorzy organizują w najbliższą niedzielę w Gdańsku. Od soboty, 24.10 przez kolejne dwa tygodnie restauracje będą mogły sprzedawać jedzenie tylko na wynos. Na zdjęciu: bezpieczny strajk branży gastronomicznej, który się odbył 18 października. Kolejny protest restauratorzy organizują w najbliższą niedzielę w Gdańsku.

W piątek premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejne obostrzenia, które mocno wpłyną na działalność restauracji, kawiarni, pubów i barów. Od soboty będzie zamknięta część stacjonarna, możliwe będą jedynie zamówienia na wynos. Obostrzenia wstępnie mają obowiązywać przez kolejne dwa tygodnie, potem - jeśli liczba zakażeń zacznie spadać - być może zostaną złagodzone.



Cała Polska czerwona. Nauka online od czwartej klasy. Gastronomia zamknięta na dwa tygodnie



Aktualizacja: piątek, godz. 15:25

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek ogłosił w piątek na Twitterze, że na czas najbliższych obostrzeń dla gastronomii, przywraca tzw. Falochron, czyli zwolnienie z czynszu najemców i dzierżawców branży gastronomicznej, którzy korzystają z nieruchomości miasta i jego jednostek. Zachęcił również innych do podobnej reakcji.

- Podjąłem decyzję, by na czas zakazu prowadzenia stacjonarnej działalności, zwolnić z czynszu najemców i dzierżawców branży gastronomicznej, którzy korzystają z nieruchomości miasta i jego jednostek. Wiele barów, kawiarni i restauracji działa w lokalach innych niż miasto właścicieli. Gorąco apeluje, by zdecydowali się na taki sam krok i pozwolili przetrwać gastronomikom - czytamy we wpisie.


Jak oceniasz nowe obostrzenia dla branży gastronomicznej?

Ostatnie miesiące to czas dostosowywania się do nowej rzeczywistości. Zaostrzone przepisy bezpieczeństwa, dystans społeczny, odstępy między stolikami, przyłbice, maseczki, rękawiczki, dezynfekcja wszystkiego, co się da - to była nowa normalność. Lato przyniosło oddech po wiosennej zapaści: branża zaczęła powoli wracać do dawnego rytmu, otwierały się nowe lokale. I choć wciąż działały z ograniczeniami, m.in. mogły być czynne tylko do godz. 21, to starały się dostosować do trudnej rzeczywistości. W piątek to się ponownie zmieni, ponieważ rząd ogłosił nowe obostrzenia.

Od soboty, 24 października, przez kolejne dwa tygodnie czynne mogą być tylko te lokale, które oferują jedzenie na wynos lub z dostawą do domu. Wszelka inna stacjonarna działalność jest zabroniona. To przepisy, które wstępnie obowiązują przez kolejne dwa tygodnie i jeśli liczba zakażonych zacznie spadać, jest szansa, że rząd się z nich wycofa.

Jedzenie na telefon w Trójmieście


Jak na nowe obostrzenia zareagowała trójmiejska gastronomia? Na branżowych forach aż huczy od niezadowolenia z decyzji rządu. Nie wszystkie argumenty premiera są dla restauratorów zrozumiałe, np. ten, według którego lokale nie są wietrzone, przez co łatwiej w nich o zarażenie.

Katarzyna Urbańska, właścicielka restauracji Przepis na... na Morenie zauważa, że to nie tylko obostrzenia wpłynęły na trudną sytuację branży gastronomicznej. Ludzie obecnie tak bardzo się boją chodzić do potencjalnie zatłoczonych miejsc, że wolą w ogóle odpuścić wizytę w lokalu.

- Ludzie są zastraszeni, więc nie korzystają z gastronomii. Zrezygnowali z organizacji imprez, czyli chrzcin, urodzin itd. Część, która się nie boi, wciąż nas odwiedza, inni wolą zamawiać na wynos i dzięki temu jakoś funkcjonujemy, ale to wciąż walka o przetrwanie. Ale jeśli zamkną nas stacjonarnie na dłużej i zostanie tylko jedzenie na wynos, to będzie nam bardzo trudno przeżyć.
W jeszcze bardziej dosadnym tonie skomentował na Facebooku sytuację branży Michał Jasiewicz, manager Sports Pub we Wrzeszczu:

- Gastronomia zaczyna umierać. Wiem, że kilka rzeczy, o których piszę teraz, będzie aktualnych jeszcze przez długi czas. Chociażby to, że ludzie, którzy powinni nas chronić, wbijają nam nóż w plecy. Następny lockdown zmiecie z powierzchni ziemi kolejne restauracje, kluby i puby. Zabierze pracę tysiącom ludzi, którym stanie za barem, przy piecu konwekcyjnym czy w końcu na pierwszej linii frontu - kelnerkom i kelnerom - daje możliwość godnego życia.
- Od jutra HoS działa tylko na dowozy i wynosy. Rozumiemy potrzebę, ale to strasznie miażdżąca sytuacja, kiedy tyle lat marzysz i pracujesz, aby stworzyć takie miejsce, a po krótkim czasie od otwarcia, gdy jeszcze lokal nawet nie zdąży się odbić do końca po starcie, zaczynają spadać na ciebie takie rzeczy - piszą na swojej stronie dziewczyny z wrzeszczańskiego House of Seitan. - Mocno poturbowane dałyśmy radę wyjść z pierwszego lockdownu z bardzo dużymi tyłami, boimy się, jak pewnie reszta działalności, czy teraz uda się wygrzebać. Szanse na to, aby przetrwać w niezmienionej formie i tym składzie, są małe, ale będziemy walczyć i mamy nadzieję, że wy z nami.
Leszek Chamerski, który kilka miesięcy temu otworzył w centrum Gdyni Francę, lokal specjalizujący się w nalewkach i piwie, również nie jest w optymistycznym nastroju.

- Ile lokali wstanie po tym czasie? Nie wiem. I nie wiem, czy Franca nie będzie od teraz działać już tylko jako sklep ze sprzedażą na wynos, bo mamy na to pozwolenie, będziemy więc próbować. Ale wszystko jest uzależnione od liczby klientów-gości. Jeżeli nie będzie można wychodzić z domów, to żadna firma się nie utrzyma...
Nie pomaga również moment, w którym wprowadzono obostrzenia - wielu restauratorów szykowało się na weeekend, czyli większe obłożenie lokalu, a więc zdążyli już zrobić zamówienia i zapełnić lodówki. Teraz obawiają się, że nie uda im się wszystkiego sprzedać jak planowali i będą dodatkowo stratni.

Dlatego m.in. Cafe Lamus ogłosił chwilę temu, że dziś w piątek do godz. 21 wszystkie piwa z kranów są 50 proc. taniej. Potem lokal będzie zamknięty do odwołania.

- Po pierwszym lockdownie wiemy, że działanie na wynos nie jest ratunkiem dla naszej restauracji - mówi Magdalena Diak, właścicielka Restauracji Gvara. - Serwujemy dania, które wymagają jedzenia na miejscu, bezpośrednio po przygotowaniu. Zresztą nie tylko o jedzenie chodzi w naszej restauracji, tu liczy się przede wszystkim klimat, nasza najlepsza obsługa, muzyka na żywo i bezcenny widok z naszych okien na Bazylikę Mariacką, tego nie da niczym zastąpić. Serce pęka nam i naszym ludziom ale wierzymy, że już wkrótce znów się spotkamy.

W niedzielę kolejny protest



Branża gastronomiczna nie zamierza się poddać bez walki: w najbliższą niedzielę o godz. 12 ma się odbyć na Długim Targu przy fontannie Neptuna kolejny protest. Jego uczestnicy domagają się m.in. zwolnienia z opłacania składek ZUS, zwolnienia z opłacania podatku dochodowego od wynagrodzeń, obniżenia stawki podatku VAT na wszystkie świadczone usługi z 23 i 8 na 5 proc. oraz subwencji, które pozwolą na regulowanie zobowiązań, w tym przede wszystkim: na wypłaty wynagrodzeń, opłacanie czynszów i rachunków związanych z utrzymaniem obiektów, spłatę rat kredytów i leasingów.

Restauratorzy nie chcą obostrzeń. Protest w Gdańsku i Gdyni - wideo z 18 października:

Wydarzenia

Gastro Strajk

protest / demonstracja

Zobacz także

Opinie (222) ponad 10 zablokowanych

  • myślę że już niedl¨go będziemy życiową energię sączyć z komputera podłączeni jak w matrixie, i nic nam już więcej nie pozostanie

    • 6 1

  • Państwo powinno wspierać finansowo przedsiębiorców którzy płacili podatki w Polsce

    Nie żadne ochłapy tylko konkretne kwoty.

    • 8 2

  • Teatr 300 osob sobie siedzi (2)

    A w teatrze 300 osób moze byc. Aktorzy na scenie bez masek pluja na pierwsze rzedy i to ma byc ok? A w restauracji nie moze zejść obiad 10osob..szok

    • 8 2

    • (1)

      Dawno nie byłaś w teatrze, prawda?

      • 2 1

      • Jestem stalym widzem

        Byłam wczoraj w teatrze i widziałam ile jest ludzi! Owszem jest 25% ale to i tak około 270 osob....

        • 1 0

  • Ratujmy kawiarnie w trójmieście (2)

    Ratujemy kawiarne w Gdyni. Kupujemy na wynos ciasta i kawę. Polecamy kawiarnię, która jest najbliżej. Zadzwoń, Kup i pomóż przetrwać ciasto lepiej smakuje kiedy pomagasz

    • 7 9

    • To może lepiej kupić w cukierni, w której ta kawiarnia się zaopatruje?

      • 4 3

    • Za cene kawy w kawiarni kupie sobie paczke kawy w markecie.

      W kawiarniach i tak podaja najtansza kawe.Pewnie zolte czibo:)

      • 2 1

  • Hej, gastronomio! Antymaseczkowcy wam teraz chętnie finansowo pomogą!

    Wszak o to właśnie im chodziło. Teraz oni powinni płacić wasze raty leasingow.

    • 2 3

  • A kościoły otwarte paranoja

    • 5 2

  • Gastronomia (1)

    Co za bzdury ludzie opowiadają, że gastronomia upadnie, przecież nikit nie zabrania otwierać lokali, sprzedaż jest na wynos, zamówcie i odbierzecie albo wam dowiozą co za różnica ludzie ogarnijcie się.
    Właściciele lokali gastronomicznych nie przesadzajcie i nie róbcie żadnych demonstracji, scen, trzeba zachować reżim sanitarny a poza tym ruszcie głową, marketing!!! Obniżcie ceny i dowóz
    do domu gratis jeśli już.

    • 5 7

    • Proponuję samemu otworzyć lokal i sprzedawać na wynos.

      Bo wierzę, że wiesz, iż część z oferowanego asortymentu zwyczajnie nie nadaje się na wysłanie listem poleconym?

      Ja na przykład jestem za zwolnieniem wszystkich z urzędów państwowych takich jak urzędy miejskie, bo doskonale radzą sobie z jednym pracownikiem obsługującym wnioski online.
      A i on będzie zbyteczny bo maszyna zrobi lepiej za niego.
      A gasto, lubię jak mi uśmiechnięty pan kelner albo pani kelner podaje talerz z dobrym jedzeniem.
      Za to nie lubię, jak mi w okienku w skarbówce robią łaskę i każą płacić podatek od wzbogacenia bo kupiłem motocykl za 5000 zł.

      Właśnie z tego powodu nic w tym kraju się nigdy nie zmieni, bo tutaj każdy ma mieć gorzej niż ja. Dobrobyt? To coś z odbytem?

      • 1 0

  • Gastronomia w hotelu (1)

    A jak to się ma do gastronomi dla klientów zameldowanych w hotelu ?
    Hotelowi mogą korzystać z basenów, czy z gastronomi również czy muszą zamawiać posiłek do pokoju?

    • 2 0

    • Dla gości hotelowych restauracja hotelowa jest otwarta

      • 0 0

  • Rządowych i**otyzmów ciąg dalszy.

    Seniorzy mogą chodzić do kościoła, ale ludzie spoza grupy ryzyka nie mogą zjeść w restauracji. Oczywiste, że nie chodzi o liczbę zakażeń, bo tych oby było jak najwięcej i oby społeczeństwo się jak najszybciej uodporniło w ten sposób. Chodzi o to, żeby jak najmniej było zakażeń w grupach wysokiego ryzyka, zwłaszcza wśród ludzi starszych. Nowe obostrzenia nie zmniejszają ryzyka dla emerytów: ciągle mogą chodzić do sklepu (tu potrzebna była pomoc państwa) i do kościoła (naprawdę nie można było tego zakazać na 2 tygodnie?). Zamknięte restaurację nie wiadomo czemu mają służyć.

    • 5 0

  • Dajcie ludziom pracować!

    Nie są potrzebne żadne pomoce, które rozwalą rynek i uzależni ludzi od kasy rzadu

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Happy Hours z Aperol Spritz Wieczory Włoskich Smaków w Każdy Piątek!

degustacja

Bufet Włoski w Sheraton Sopot

240 zł
muzyka na żywo, degustacja

Happy Hour z Winem Domu Co Sobota!

degustacja

Najczęściej czytane