• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

5 znanych lokali, które zamknęły się w 2022 roku

Alicja Olkowska
28 grudnia 2022, godz. 15:00 
Opinie (101)
Najnowszy artykuł na ten temat TOP10 recenzji filmowych w 2022 roku
Max był jednym z najstarszych gdańskich pubów. Jesienią dołączył do grona zamkniętych w ostatnim czasie lokali. Max był jednym z najstarszych gdańskich pubów. Jesienią dołączył do grona zamkniętych w ostatnim czasie lokali.

Rok 2022 nie był łaskawy dla gastronomii: choć wciąż otwierały się nowe miejsca, to lista tych, które przeszły do historii, jest długa (tu przeczytasz o tym więcej). Wśród nich znalazły się też restauracje, które działały przez dekady i nazywane były "kultowymi" oraz te nagradzane i prowadzone przez cenionych szefów kuchni. Poniżej zestawienie pięciu znanych lokali, w których już nie zjemy ani się nie pobawimy.II
miejsce: Restauracje
Cafe Xander
Sopot, Jana Jerzego Haffnera 59

Pub Max: tu w latach 90. chodziło się na dyskotekiCzy masz wrażenie, że w ostatnim czasie zamknęło się wyjątkowo dużo lokali?

Jesienią działalność zakończył jeden z najstarszych pubów w Gdańsku - pub MaxMapka we Wrzeszczu. Dobrze kojarzą go zwłaszcza ci, którzy w latach 90. przychodzili tu na dyskoteki i urodzinowe "osiemnastki". W złotych czasach przed lokalem ustawiały się długie kolejki chętnych, którzy chcieli pobawić się w najpopularniejszym klubie tej części miasta. Jeszcze inni wpadali tu na transmisje sportowe lub po prostu napić piwa w przystępnej cenie.

Niestety Max podzielił los innych miejscówek, które uznały, że czas zamknąć podwoje. Prawda jest też taka, że pub od dawna się nie rozwijał i niewiele miał już do zaoferowania klientom, nawet tym, którzy darzyli go sentymentem i w przeszłości często w nim przesiadywali.

Pub Max we Wrzeszczu przestał działać. Pub Max we Wrzeszczu przestał działać. "To koniec pewnej epoki"

Bar Elita: sopocka legenda


Parterowy obiekt na zakręcie ul. Podjazd znalazł nowego właściciela. W tym miejscu będzie mógł powstać 4-kondygnacyjny budynek. Parterowy obiekt na zakręcie ul. Podjazd znalazł nowego właściciela. W tym miejscu będzie mógł powstać 4-kondygnacyjny budynek.
We wrześniu z przytupem, bo huczną imprezą, Trójmiasto pożegnało bar Elita przy ul. Podjazd 3Mapka (i mieszczący się po sąsiedzku pub Sherlock). Takiego oblężenia nie było tu dawno: goście stali na chodniku, bo w środku nie było już miejsca.

Bar Elita od 1983 r. prowadził pan Stanisław z żoną (wcześniej od 1953 r. działał tu bar Neptun). Niektórzy wręcz nazywali go kultowym i stołowali się tu regularnie. Przychodzili na słynne pierogi, polskie przekąski i piwo.

Budynek po kultowych barach sprzedany Budynek po kultowych barach sprzedany

Co dalej? Prawdopodobnie w miejscu parterowego budynku powstanie apartamentowiec lub butikowy hotel - na ten moment właściciel nadal nie podjął ostatecznej decyzji.

Sztuczka w Gdyni: koniec kulinarnej magiiRestauracja Sztuczka działała ponad 10 lat. Restauracja Sztuczka działała ponad 10 lat.
Mieszcząca się w GdyniMapka restauracja działała ponad 10 lat i zdążyła zdobyć sporo prestiżowych nagród. To było także miejsce, w którym regularnie odbywały się tematyczne kolacje z najlepszymi winami i utytułowanymi sommelierami z Polski i zagranicy. Zamknięcie pechowo zbiegło się w czasie z rankingiem magazynu "Forbes Polska", który w kategorii "najważniejsi restauratorzy w Polsce" umieścił na 19. miejscu szefa kuchni Sztuczki, Piotra Wałęsę.

Restauracja Sztuczka w Gdyni po 10 latach zakończyła działalność Restauracja Sztuczka w Gdyni po 10 latach zakończyła działalność
- W ostatnich dniach "Forbes Polska" wyróżnił mnie na liście 50 najważniejszych restauratorów w Polsce - 19 pozycja. Dzięki. Chciałbym dodać, że być może nie jestem aż tak ważną postacią w polskiej gastronomii, natomiast nie mogę odmówić sobie stwierdzenia, że wraz z moim bratem - Rafałem - stworzyliśmy coś wyjątkowego - napisał w kwietniu tego roku Piotr Wałęsa. - Zrealizowaliśmy nasz plan i mimo wzlotów i upadków Sztuczka to marka i miejsce nad wyraz ważne dla nas samych, jak i wielu osób. Będąc zawsze skromnym, w tym wypadku pozwolę sobie powiedzieć, że my i nasza Sztuczka zapoczątkowała nowy kierunek na gastronomicznej mapie Pomorza. Wychowaliśmy również masę świetnych kucharzy przez te lata. W tym miesiącu, może nawet w tym dniu - obchodzimy 10 lat. Poświęciliśmy dla tego projektu wszystko, a nawet więcej. Nastał czas na nowe wyzwania. Dlatego postanowiłem zamknąć restauracje i zająć się nowym projektem Sztuczki. Dziękuję za te wszystkie lata. To nie jest koniec Sztuczkowej drogi, a dopiero początek. Mamy wciąż wiele do zaproponowania. Zostańmy w kontakcie!

Degustacje w Trójmieście - imprezy dla smakoszy


Ci, którzy tęsknią za gdyńską Sztuczką, mogą znaleźć kulinarne pocieszenie w jej młodszej sopockiej siostrze - Sztuczce Bistro by ORO. Tu również znajdziemy nowoczesny fine-dining i doskonałe wina.

Czardasz: 50 lat historii


Restauracja Czardasz działa w Gdańsku od 1971 roku. Restauracja Czardasz działa w Gdańsku od 1971 roku.
Nie pomogła Magda Gessler i jej kuchenna rewolucja w 2015 r., na nic zdały się próby unowocześnienia lokalu położonego na Przymorzu. CzardaszMapka na początku listopada, po ponad pół wieku działalności, ogłosił swój koniec. W komunikacie na Facebooku zapowiedziano tylko, że restauracja będzie działać do 23 grudnia, a potem zniknie na dobre.

Choć Czardasz jest lokalem, który kojarzy głównie starsze pokolenie, to tekst o zamknięciu uzyskał rekordową liczbę odsłon. To dowód na to, że miejsca, do których nawet nie chodzimy, ale po prostu kojarzymy od lat i które wrosły w miejską przestrzeń, traktujemy emocjonalnie. To jedno z tych kulinarnych pożegnań, o których długo będziemy pamiętać.

Pieterwas: krew i woda - nagłe pożegnanieSzef kuchni Mariusz Pieterwas. Szef kuchni Mariusz Pieterwas.
W sierpniu do grona zamkniętych trójmiejskich lokali dołączyła gdyńska Krew i wodaMapka. Lakoniczne pożegnanie zamieszczone na Facebooku zaskoczyło fanów restauracji należącej do Marty i Mariusza Pieterwasów. To w końcu był jeden z tych kulinarnych adresów, który miał wielu wiernych gości oraz regularnie zdobywał branżowe wyróżnienia. Tu także stołowały się gwiazdy odwiedzające Trójmiasto, czym chętnie dzieliły się w swoich social mediach.

- Ta restauracja to było marzenie, które zostało zrealizowane. Osiągnęliśmy tu więcej, niż początkowo zakładaliśmy. Wiele nagród, dyplomów i wyróżnień zdobi nasze ściany. Nie tylko za część kulinarną, ale też za wyjątkową kartę win. Restauracja i nazwisko Pieterwas są znane w całej Polsce i nie tylko. Mariusz od lat sędziuje zawody kulinarne na poziomie międzynarodowym jako uznany autorytet w branży. Prowadzi pokazy i szkolenia. Mnie z kolei wciąga coraz mocniej świat podróży i win. Markę restauracji budowaliśmy z wyjątkowymi ludźmi, których trudno tu wymienić, ale którym dziękujemy za włożoną pracę. Markę restauracji budowaliście też Wy - nasi Goście - odwiedzając nas i polecając dalej. Dziękujemy za wszystkie miłe słowa i za słowa krytyki. Wszystkie pomagały nam osiągać cel. Otwierają się przed nami nowe możliwości, z których bardzo chcemy skorzystać. Potrzebne nam do tego wolne ręce i wolna głowa - napisali w pożegnalnym poście właściciele.
Do tej pory małżeństwo Pieterwasów nie zdradziło, jakie "nowe możliwości" się przed nimi pojawiły i czy w przyszłości planują otwarcie kolejnej restauracji.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (101)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Warsztaty kulinarne dla dzieci

89 zł
warsztaty

Niedzielny brunch z muzyką na żywo w restauracji L'Entre Villes Sopot

180 zł
muzyka na żywo, degustacja

Muzyka na żywo w Restauracji Stara Kuchnia

muzyka na żywo, degustacja

Najczęściej czytane