• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Okiem dietetyka: najlepsze pudełka na jedzenie

Viola Urban
17 lipca 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Plastikowe pojemniki są lekkie i wygodne, ale nie zawsze zdrowe. Plastikowe pojemniki są lekkie i wygodne, ale nie zawsze zdrowe.

Okiem Dietetyka to cykl tekstów o tym, jak i gdzie zjeść zdrowo w Trójmieście. Porady przygotowuje dietetyk Viola Urban. W tym odcinku pisze, jakie pudełka do przechowywania jedzenia są najlepsze. Ostatnio przygotowała ranking sosów do kanapek, a za dwa tygodnie sprawdzi, co kryje się w gofrach z budki.



Dzisiejszy artykuł poświęcimy przechowywaniu żywności i pojemnikom do tego przeznaczonym. Poznasz wady i zalety każdego rozwiązania i nauczysz się samodzielnie dobierać odpowiednie opakowanie do produktu, jaki chcesz zapakować. W końcu pakujemy wszystko: kanapki, przyprawy, kasze, orzechy i wędliny. Każdy produkt powinien być w jakiś sposób zabezpieczony podczas przechowywania.

Opakowania do przechowywania żywności to temat rzeka. Ilość rozwiązań, jaka pojawiła się na rynku, jest olbrzymia. Do wyboru mamy różnorodne plastiki, opakowania metalowe przypominające termosy i menażki, szklane słoiki, a nawet pudełka wykonane z naturalnego bambusa.

Szkło



Z punktu widzenia bezpieczeństwa żywności najlepiej wypada szkło. Jest całkowicie neutralne dla zdrowia, można je poddawać działaniu wysokiej temperatury bez ryzyka wejścia żywności w interakcję z tym tworzywem. Możesz w nim przechowywać produkty kwaśne, tłuste, a nawet gorące, jeśli szkło jest wystarczająco grube lub żaroodporne. W niektórych naczyniach szklanych można także odgrzewać jedzenie zarówno za pomocą klasycznego piekarnika, jak i mikrofalówki. To sprawia, że są one świetnym rozwiązaniem do zapakowania jedzenia do pracy.

Wszelkiego rodzaju słoiki i butelki szklane nadają się do przechowywania produktów suchych (np. ryżu, kasz, płatków, przypraw). Szczelny, szklany pojemnik pomaga chronić żywność przed wchłanianiem wilgoci w powietrza. Dzięki szczelnym opakowaniom płatki będę dłużej chrupiące, a przyprawy nie stracą swojego cennego aromatu. Do niektórych produktów przyda się szkło barwione, które pozwala także chronić żywność przed działaniem szkodliwych promieni słonecznych. W przypadku tłuszczów takich jak oliwy, oleje, masło, smalec czy orzechy przyda się pojemnik z ciemnego szkła lub ceramiki. Pojemniki z produktami nietrwałymi, obfitującymi w nienasycone tłuszcze warto trzymać w chłodnym miejscu. Szczególnie nietrwałe produkty takie jak olej lniany najlepiej przechowywać w lodówce.

Szkło to najbezpieczniejszy do przechowywania żywności materiał. Szkło to najbezpieczniejszy do przechowywania żywności materiał.
Kolejną pozytywną cechą szkła jest fakt, że jest ono tworzywem ekologicznym, które możemy wykorzystywać wielokrotnie. Stłuczone szkło, które trafi do odpowiedniego pojemnika do segregacji odpadów, po przetworzeniu ponownie będzie mogło pełnić swoją funkcję. Jeśli decydujesz się na szkło staraj się go używać tak długo, jak to możliwe, a później zadbaj o to, aby trafiło do odpowiedniego kontenera. Szklana butelka, która nie trafi do recyklingu będzie się rozkładać nawet kilka tysięcy lat.

Metal



Pudełka metalowe mogą być genialnym rozwiązaniem, ale wcale nie muszą. Wszystko zależy od tego, co będziemy w nich przechowywać i jakiego rodzaju metal został wykorzystany do produkcji pudełka. Dobrej jakości opakowania metalowe wykonane ze stali nierdzewnej nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia. Można w nich przechowywać praktycznie wszystko. Gorzej, jeśli sięgniemy po metal, który nie do końca nadaje się do przechowywania (a takie też są na rynku).

O ile metalowa puszka wypełniona torebkami herbaty nie będzie dla nas szkodliwym rozwiązaniem, tak przechowywanie w metalu artykułów kwaśnych już tak. Zwykłe metalowe pudełka nie nadają się zatem do przechowywania kiszonek, sałatek z octem, większości świeżych owoców, a nawet pomidorów czy niektórych zup (np. żurku). Metal wchodząc w interakcję z kwasem tworzy przyswajalne związki, które negatywnie oddziałują na nasze zdrowie.

Stosujmy do przechowywania tylko wysokiej jakości metale nierdzewne. Nigdy nie używajmy do przechowywania metalu, który ma wyraźne ślady korozji. Metal podobnie jak szkło jest tworzywem, które można przetwarzać. Oczywiście zakładając, że zużyte pudełko trafi do recyklingu.

Plastik



Plastikowe pudełka są bardzo praktyczne głównie z uwagi na fakt, że są lekkie. To duży plus w przypadku pojemników do przechowywania drugiego śniadania, które trzeba zabrać ze sobą do szkoły czy pracy. Większość z nas nie chce dźwigać ze sobą ciężkich szklanych słoików. Osobiście jestem ich wielką fanką, ale jestem w stanie zrozumieć, że nie każde dziecko chce mieć w plecaku dodatkowy ciężar i nie każda osoba podróżująca komunikacją miejską do pracy ma ochotę taszczyć ze sobą słoiki. W końcu szkło ma jedną niezaprzeczalną wadę - czasami pęka i w transporcie możemy się narazić na niemiłą niespodziankę. Właśnie dlatego powstały plastiki. Wszystko po to, aby ułatwić nam życie. Razem z plastikiem pojawiło się jednak sporo problemów.

W pojemnikach metalowych można przechowywać właściwie wszystko, oprócz produktów kwaśnych. W pojemnikach metalowych można przechowywać właściwie wszystko, oprócz produktów kwaśnych.
Świadomość społeczeństwa na temat plastiku jest coraz większa. Nauczyliśmy się już, że plastik musimy segregować i w miarę możliwości używać go jak najmniej. Na rynku pojawiają się także plastiki biodegradowalne, które zdecydowanie szybciej ulegają rozpadowi. Abstrahując jednak od samej ekologii, chciałabym zwrócić uwagę na kwestie zdrowotne.

Plastiki są bowiem głównym źródłem tzw. substancji endokrynnie czynnych (endocrine disruptors - ED), czyli takich, które wpływają na naszą gospodarkę hormonalną. Wysyp zaburzeń hormonalnych nie jest dziełem przypadku. Nigdy dotąd nie byliśmy narażeni na działanie ftalanów, bisfenolu i innych ED. Trudno jednak powiedzieć, że zaburzenia pracy tarczycy, niepłodność czy choroby autoimmunologiczne nas nie dotykają. To istna plaga, z którą powinniśmy walczyć. Jednym ze sposobów unikania narażenia na związki endokrynnie czynne jest unikanie kontaktu z plastikiem, a także emaliowanymi puszkami, foliowanymi warzywami i owocami.

Jeśli jednak mimo wszystko decydujemy się na zakup pudełek plastikowych, szukajmy informacji o tym, że jest to plastik pozbawiony bisfenolu-A (BPA) oraz ftalanów. Producenci mają coraz większą świadomość tego, że tych substancji nie powinno być w plastiku i odpowiadają na potrzeby rynku tworząc tworzywa wolne od ED. Unikaj najtańszych pudełek plastikowych, które nie mają odpowiednich oznaczeń, ponieważ są one niekorzystne zarówno dla zdrowia, jak i środowiska. Zdecydowanie lepszym wyborem jest przechowywanie żywności w najzwyklejszych słoikach (najlepiej tych z klipsem, ponieważ zwykłe nakrętki zazwyczaj także są laminowane substancją zawierającą ED. Oczywiście nie chodzi o to, żeby całkowicie odizolować się od tych rzeczy. Całkowite wyeliminowanie ED ze swojego życia nie jest możliwe, ale możliwe jest unikanie nadmiernej ekspozycji. Wszystko po to, aby jak najdłużej cieszyć się prawidłowo działającą gospodarką hormonalną.

Alternatywą dla plastiku poza szkłem i stalą nierdzewną jest także ekologiczny bambus. Pudełka bambusowe są lekkie, bezpieczne i bardzo trwałe. Warto szukać alternatywy dla plastiku, a jeśli już zdecydujemy się na opakowanie z PVC, to koniecznie sprawdzajmy, czy jest ono wolne od ED.

O autorze

autor

Viola Urban: na swoim blogu OkiemDietetyka.pl tworzy od 6 lat. Z zawodu dietetyk, z zamiłowania poszukiwacz nowych smaków, z doświadczenia redaktor serwisów poświęconych kulinariom i zdrowemu stylowi życia. Lubi inspirować do lepszego jedzenia i podejmowania świadomych wyborów. W wolnych chwilach biega i szuka dobrego jedzenia na mieście. Pisze do cyklu Okiem Dietetyka.

Opinie (66) 10 zablokowanych

  • mnie za to przerażają ceny opakowań - w zwykłym sklepie zwykły plastikowy pojemnik na lunch potrafi kosztować i z 50-70zł a w pepco albo na promocji cena spada do 20.
    wozić z sobą jedzenie w szkle ? serio ? plastik jak się połamie to nie rozbija się na miliard małych części a po zbiciu słoika sorry ale wszystko wyląduje w koszu
    metalowe menażki jak w woju

    • 4 2

  • najlepsze są małe

    żre się wtedy mniej

    • 10 0

  • chciałbym mieć jakieś nowe,jędrne może nawet lekko plastikowe pudełko (1)

    • 6 7

    • spójrz w lustro

      • 5 1

  • A jednak !

    Jednak znajdą sie głupszy artykól niż mysjlałem...

    • 4 3

  • Zawracanie głowy z tymi pojemnikami

    ja tam biorę jedzenie w rękę i przez cały dzień podskubuję po kęsie. Koszt pojemnika prawie zerowy, tyle wychodzi co za mydło, którym umyję dłoń na fajrant.

    • 2 2

  • Od jutra pakuję dziecku kanapki do sloika :-)

    • 16 2

  • Nie wiem czemu ludzie mają problem z tymi pudełkami...

    To bardzo dobry sposób na przechowywanie żywności, i nie tylko - ja na przykład wychowywałem się w takim pudełku.

    • 2 0

  • I dobrze ze napisała,bo obecnie plastik zalewa nasz swiat.I jak widac swiadomosc jest bardzo niska.

    Obecnie jak najwiecej śmieci to plastikowe butelki przykład gniazda łabędzi które było otoczone plastikowymi butelkami i siatkami.Polacy cały czas sa największymi śmieciarzami w europie .A dodatkowo Polska jest wysypiskiem dla europy zachodniej.!!
    To do Polski sprowadza sie tonami smieci z zachodu i to własnie te wysypiska były podpalane i zatruwały wszystkich wokoło.To do Polski sprowadza sie najwiecej starych blachosmrodów ze złomowisk zachodnich.
    To z czego obecnie smieja sie buraki juz dawno jest stosowane w europie zachodnie bo tam świadomość jest wysoka ,a w Polsce ciemnota.

    • 7 3

  • O ile metalowa puszka wypełniona torebkami herbaty nie będzie dla nas szkodliwym rozwiązaniem, tak przechowywanie w metalu artykułów kwaśnych już tak

    nieprawda- są robione ze stali nierdzewnej

    • 1 4

  • Bambus nie jest Ok!!!! (2)

    Naczynia bambusowe zawierają najczesciej w swoim skladzie melamine, ktora jest bardzo toksyczna i rakotwórcza! Uwalniania jest z tych naczyn w kontakcie z posiłkiem gorącym albo o niskim pH, Takze nie polecam, Zwlaszcza podawania dzieciom na takim talerzyku albo miseczce!!!!!

    • 4 1

    • to dziwne

      przepisalam artykul z portalu parenting pl i tam nic nie bylo o tej szkodliwosci. moze jednak masz slabe zrodla? nie sadze ze na portalu by pisali niesprawdzone info

      • 0 0

    • panie doktorze, czas się CIUT douczyć :-)

      melamina jest chemo- i termoutardzalną żywicą
      po utwardzeniu jest równie obijętna chemicznie
      i nie podlega trawieniu - jak szkło

      używama do sklejania mielonego bambusa
      nadal jest obojętna.
      chemicznie ani melamina ani lignina bambusa -
      nie przenika do żarcia

      żebyś zaszkodził swemu pacjentowi, musiał byś naczynie z
      mel-bam zmielić i to bardzo drobno, by wchłonęło się z frakcją lipidową

      cuś ci dzwoni, ale nie wiesz w którym kosciele :-)
      nieutwardzona melamina była, owszem, użyta w Chinach
      do fałszowania mleka, bo może być biała, a przy masowej produkcji bywa tańsza
      niż mleko

      czy twoi pacjenci maja dostęp do nieutwardzonej żywicy melaminowej?
      tu, w Polsce?

      czy może raczej jesteś doktorem mniemanologii stosowanej,
      albo innej stomatologii?

      • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Happy Hours z Aperol Spritz Wieczory Włoskich Smaków w Każdy Piątek!

degustacja

Bufet Włoski w Sheraton Sopot

240 zł
muzyka na żywo, degustacja

Happy Hour z Winem Domu Co Sobota!

degustacja

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane