• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Okiem dietetyka: trzy najgorsze popularne diety

Agata Kleszcz
9 maja 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (129)
Dieta Kwaśniewskiego to typowy przykład diety niskowęglowodanowej i wysokotłuszczowej. Charakteryzuje się wysokim spożyciem produktów i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Dieta Kwaśniewskiego to typowy przykład diety niskowęglowodanowej i wysokotłuszczowej. Charakteryzuje się wysokim spożyciem produktów i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego.

Nie jestem osobą, która nadmiernie krytykuje i ocenia bezwzględnie, czy coś jest dobre, czy złe. Każdy z nas jest inny i jestem świadoma tego, że stosowana dieta powinna być dobrana indywidualnie. Bazując jednak na moim dotychczasowym doświadczeniu z pacjentami, a także na dostępnej literaturze, postanowiłam wybrać trzy diety, które uważam za jedne z najgorszych sposobów żywienia. Ostatnio w cyklu "Okiem dietetyka" mogliście przeczytać o diecie bezglutenowej.
Czy jesteś obecnie na diecie?

Nie będę tutaj mówić o diecie zachodniej, czyli sposobie żywienia współczesnego, zabieganego człowieka bazującej głównie na gotowych i przetworzonych produktach, dużej ilości soli, tłuszczów nasyconych i małej ilości świeżych warzyw i owoców. Jest to dieta, którą stosuje wiele ludzi, ale raczej nie w kontekście dbania o swoje zdrowie czy sylwetkę, a po prostu z braku czasu na zajęcie się odpowiednio swoim sposobem żywienia.

W tym zestawieniu chciałabym skupić się natomiast na tych dietach, które często polecane są jako "zdrowe i szybkie" metody leczenia czy też odchudzania, a moim zdaniem mogą wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku.

1. Dieta sokowaSok warzywno-owocowy jako urozmaicenie diety może być świetnym dodatkiem do posiłku, ale nie polecam opierać na sokach całego swojego dnia, a już tym bardziej kilku dni czy tygodni. Sok warzywno-owocowy jako urozmaicenie diety może być świetnym dodatkiem do posiłku, ale nie polecam opierać na sokach całego swojego dnia, a już tym bardziej kilku dni czy tygodni.
Pierwsze, co przychodzi mi do głowy, gdy ktoś pyta mnie o najgorszą dietę, to dieta sokowa. Niektórzy się dziwią, bo przecież soki są zdrowe i bogate w witaminy i składniki mineralne, co oczywiście jest prawdą. Natomiast witaminy i składniki mineralne to nie wszystko, co jest niezbędne dla dobrego funkcjonowania naszego organizmu oraz prawidłowo prowadzonego procesu odchudzania.


Jakie są negatywne skutki stosowania takiej diety? Są to przede wszystkim niedożywienie, głód, brak energii i niejednokrotnie efekt jojo. Dieta sokowa często nazywana jest "oczyszczającą", co nie do końca jest zgodne z prawdą. Czy oczyści nasz organizm z toksyn? Nie, ponieważ za to odpowiadają nasze narządy takie jak wątroba i nerki. Czy oczyści jelita? Można tak teoretycznie powiedzieć, bo skoro nie zjada się nic konkretnego przez co najmniej kilka dni, a wypija się jedynie soki, to siłą rzeczy opróżnianie żołądka będzie szybsze, a pokarm nie będzie długo zalegał w jelitach, bo go praktycznie wcale tam nie będzie. Takie działanie wbrew pozorom nie jest tak dobre dla naszego organizmu i zamieszkujących w jelitach korzystnych bakterii.

Aby jelita sprawnie pracowały, należy szczególnie dbać o urozmaiconą dietę, która będzie także wspierać mikrobiom jelitowy. Sok warzywno-owocowy jako urozmaicenie diety może być świetnym dodatkiem do posiłku czy małą przekąską między posiłkami, ale zdecydowanie nie polecam opierać na sokach całego swojego dnia, a już tym bardziej kilku dni czy tygodni.

2. Dieta dr Dąbrowskiej


Jestem zwolenniczką dużej ilości owoców i warzyw w diecie, natomiast diecie Dąbrowskiej mówię stanowczo nie. Jestem zwolenniczką dużej ilości owoców i warzyw w diecie, natomiast diecie Dąbrowskiej mówię stanowczo nie.
Dieta Dąbrowskiej to kolejna kontrowersyjna dieta, która ze zdrowym sposobem żywienia ma niewiele wspólnego. Jedyną pozytywną kwestią, jaką widzę w tej diecie, to spora ilość warzyw i owoców, które są nam niezbędne do życia i dobrego funkcjonowania.

Z kolei minusy to cykliczne ograniczenia i mocno okrojona gama produktów do stosowania. W zasadzie nazywana jest ona "postem Dąbrowskiej", bo faktycznie bardziej przypomina to poszczenie niż normalne jedzenie.

Co tutaj może być największym zagrożeniem? Ponownie niedożywienie, niedobory białka, tłuszczu, brak energii czy problemy jelitowe. Jestem zwolenniczką dużej ilości owoców i warzyw w diecie, natomiast diecie Dąbrowskiej mówię stanowczo nie.


3. Dieta Kwaśniewskiego


Dieta Kwaśniewskiego często nazywana jest dietą optymalną. Jest to typowy przykład diety niskowęglowodanowej i wysokotłuszczowej. To, co najbardziej nie podoba mi się w tej diecie pod względem doboru produktów spożywczych, to wysokie spożycie produktów i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, przy jednoczesnym ograniczeniu spożycia wszelkich produktów zbożowych, świeżych owoców czy tłuszczów pochodzenia roślinnego.

Tłuszcze nasycone pochodzące z produktów zwierzęcych znacznie przyczyniają się do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, natomiast ograniczenie produktów zbożowych strączków i świeżych owoców pozbawia dietę cennego błonnika, witamin i składników mineralnych. W dłuższej perspektywie stosowania taka dieta może grozić rozwojem chorób serca, trzustki, wątroby, nerek, a także osteoporozą.

PodsumowanieGdyby ktoś zapytał mnie, o którąś z tych diet, to bez wahania przekazałabym mu dokładnie to samo, co napisałam powyżej. Widzę w nich po prostu sporo wad i sporo zagrożeń względem innych polecanych i o wiele bezpieczniejszych sposobów żywienia.

Okiem dietetyka: najzdrowsze kuchnie świata Okiem dietetyka: najzdrowsze kuchnie świata

O autorze

autor

Agata Kleszcz

Dietetyk kliniczny i psychodietetyk. W swojej pracy stara się profesjonalnie pomóc każdemu w znalezieniu własnej drogi do lepszego odżywiania. Współpracuje z pacjentami z różnymi schorzeniami oraz zaburzoną relacją z jedzeniem. Szczególnie interesują ją psychologiczne aspekty odżywiania. Prywatnie uwielbia gotować, tworzyć nowe przepisy oraz podróżować.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (129)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bufet Włoski w Sheraton Sopot

240 zł
muzyka na żywo, degustacja

Aperitivo Sunday | Czyli 5 godzin hiszpańskiego, nielimitowanego bufetu na 33. piętrze!

199 zł
muzyka na żywo, degustacja

Niedzielne obiady z muzyką na żywo

187 zł
muzyka na żywo

Najczęściej czytane