• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Okiem dietetyka: Jak rozmawiać z kelnerem?

Viola Urban
4 stycznia 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
Kelner to łącznik pomiędzy gośćmi a kuchnią. To, czego nie jesteśmy w stanie powiedzieć wprost kucharzowi, możemy wynegocjować właśnie u niego. Nie bójmy się z nim rozmawiać. Kelner to łącznik pomiędzy gośćmi a kuchnią. To, czego nie jesteśmy w stanie powiedzieć wprost kucharzowi, możemy wynegocjować właśnie u niego. Nie bójmy się z nim rozmawiać.

Okiem Dietetyka to nowy cykl tekstów o tym, jak i gdzie zjeść zdrowo w Trójmieście. Porady przygotowuje dietetyk Viola Urban. W tym tygodniu radzi, jak rozmawiać z kelnerem. Dwa tygodnie temu podpowiadała, jak zdrowo jeść w Święta, za dwa zaproponuje zdrowe przekąski na karnawałowy stół.



Wydawać by się mogło, że w restauracji największy wpływ na to, jak wygląda serwowane danie ma szef kuchni. To w dużej mierze prawda, ale moim zdaniem obsługa sali to bardzo istotny element procesu, który może zakończyć się spektakularnym sukcesem albo wielką porażką. Kelner nie jest podawaczem talerzy, ale przede wszystkim doradcą i osobą, która może wynegocjować w kuchni bardzo wiele. Jakich informacji możesz oczekiwać od kelnera?

Rozmowa z kelnerem w lokalu:

Alergeny

Dobra znajomość karty dań to podstawa, którą możesz traktować jako standard. Śmiało możesz poprosić obsługę o zaproponowanie dań, które nie zawierają produktów mlecznych, soi czy orzechów. Znajomość alergenów jest obligatoryjna zarówno dla osób, które obsługują gości, jak i pracowników kuchni. Każdy lokal gastronomiczny jest prawnie zobowiązany, żeby na życzenie klienta przedstawić mu pełną listę alergenów, które występują w każdym daniu dostępnym w karcie. Unijne rozporządzenie nałożyło ten obowiązek na restauratorów.

Duże, sieciowe restauracje takie jak McDonald's, KFC czy Sphinx od razu przygotowały pełną listę alergenów dostępną w widocznym miejscu. Mniejsze firmy powoli zaczęły naśladować korporacje, wdrażając podobne rozwiązania. Dla wielu osób, które nie borykają się z problemem alergii czy nietolerancji pokarmowych, ta lista nie ma szczególnego znaczenia, natomiast dla alergika stanowi zabezpieczenie, że dany posiłek nie zagrozi jego zdrowiu i życiu. Jeśli zatem chcesz się dowiedzieć, czy w daniu jest seler, gorczyca, gluten albo skorupiaki możesz zapytać i musisz uzyskać odpowiedź. Masz do tego pełne prawo i warto uświadamiać odwiedzane restauracje, jakie mogą być konsekwencje niewiedzy. Czasami to tylko ból brzucha, ale niektóre alergeny mogą wywoływać nawet silne duszności. Restauracje, które nie udostępniają pełnej informacji o niebezpiecznych dla alergików składnikach, ryzykują nie tylko swoją reputację, ale także spore kary finansowe. Jeśli kelner nie rozumie - warto wytłumaczyć.

Składniki dania

Faktem jest, że większość restauracji strzeże, jak oka w głowie, receptur na popisowe dania. W dobrym tonie jest natomiast dobrze wyedukowana obsługa, która bez zawahania odpowie na pytanie, z czego składa się sos w sałatce, która nas interesuje, czy zupa jest zabielana albo czym słodzone są lemoniady. Przecież każdy z nas może czegoś nie lubić lub z różnych względów unikać.

Kelnera możemy śmiało zapytać o to, czy dane danie jest wegetariańskie (czasami bulion nie jest warzywny, a ciasto zawiera żelatynę). Jeśli przyznaje wprost, że nie wie, nie bulwersujmy się. Poprośmy o dopytanie u szefa kuchni lub barmana. Oczywiście nie musimy się z takiego pytania tłumaczyć, ale jeśli uargumentujemy pytanie, prośba będzie miała zupełnie inny oddźwięk. Możemy powiedzieć wprost, że bardzo nie lubimy jakiejś przyprawy, od kilku lat stosujemy dietę wegetariańską lub unikamy soli z uwagi na zalecenia lekarza. Niektóre dania przygotowuje się w kuchni od początku do końca tuż przed serwisem - te dania mogą być modyfikowane tak, aby pasowały do preferencji klienta. W przypadku dań, które wymagają dłuższego przygotowywania, niestety dobre chęci kelnera nie zawsze wystarczają - tych potraw zwyczajnie nie będziemy mogli zamówić.

Techniki kulinarne

Smażone? Pieczone? A może z grilla? Kelner wiedzieć to powinien. Jeśli unikamy tłuszczu albo stosujemy dietę lekkostrawną, może nas to interesować. Jeśli standardowo podaje się do sałatki kurczaka smażonego w chrupiącej panierce, możemy poprosić kelnera, aby zapytał kucharza, czy przygotuje nam takie danie w wersji zdrowszej, np. na grillu albo w piecu. Przy niedużym natężeniu ruchu takie zmiany zazwyczaj są możliwe. Warto brać jednak poprawkę na to, że kuchnia pracuje w określonej dynamice i przy dużym obłożeniu restauracji może się okazać, że nie jest możliwe nanoszenie zmian. Wszystko zależy od miejsca, pory dnia i co najważniejsze - dobrych chęci obsługi.

Mniejsze porcje

Niektóre lokale słyną z tego, że serwują duże porcje. Zazwyczaj lubimy odwiedzać takie miejsca, gdzie za smakiem stoi też sytość. Zdarza się jednak, że mamy ochotę zjeść coś z karty, ale w mniejszej ilości. Powód? Dieta albo chęć spróbowania 2-3 dań zamiast jednego. Wiele lokali oferuje pomniejszone porcje dania na życzenie klienta, nawet jeśli w karcie nie ma o tym mowy. Warto zapytać.

Sos osobno

Z uwagi na fakt, że dania często pływają w nadmiernej ilości sosu, możemy poprosić o podanie go w osobnym naczyniu. Wówczas tylko i wyłącznie od nas będzie zależało, czy pozwolimy sobie na mniej czy więcej. Taki sposób serwowania jest nie tylko istotny pod względem ilościowym, ale przede wszystkim jakościowym. Sos oblepiający warzywa ciężko rozgryźć pod względem użytych składników. Kiedy dostaniemy go w osobnym naczyniu, będziemy mogli zweryfikować, czy to sam olej czy kucharz pokusił się o dodanie np. świeżych ziół. Sos w osobnym naczyniu warto też zamawiać w miejscach, w których do tej pory nie jedliśmy. Z oczywistych względów dania duszone w sosie tej zasadzie nie podlegają.

Opakowanie na wynos

Nie wstydźmy się zabierania resztek do domu. Czasami na talerzu zostawiamy równowartość jednego małego posiłku. Jeśli nam smakuje i będziemy mieli ochotę dojeść w domu, poprośmy o zapakowanie reszty dania na wynos. Marnowanie żywności to ogromny problem, więc szczerze zachęcam do uskuteczniania tej metody walki z wyrzucaniem jedzenia do śmieci. To o wiele lepsze rozwiązanie niż wpychanie w siebie dania do ostatniego kęsa, mimo że już czujemy się syci.

Kelner to łącznik pomiędzy gośćmi a kuchnią. To, czego nie jesteśmy w stanie powiedzieć wprost kucharzowi, możemy wynegocjować właśnie u niego. Warto z tego korzystać i zadawać mnóstwo pytań. W końcu obsługująca nas osoba to kopalnia wiedzy o serwowanym tutaj jedzeniu. Opowie nam dużo więcej niż karta dań.

O autorze

autor

Viola Urban: na swoim blogu OkiemDietetyka.pl tworzy od 6 lat. Z zawodu dietetyk, z zamiłowania poszukiwacz nowych smaków, z doświadczenia redaktor serwisów poświęconych kulinariom i zdrowemu stylowi życia. Lubi inspirować do lepszego jedzenia i podejmowania świadomych wyborów. W wolnych chwilach biega i szuka dobrego jedzenia na mieście. Pisze do cyklu Okiem Dietetyka.

Opinie (81) 3 zablokowane

  • Przychodzi para do restauracji... (2)

    .. i do kelnera:
    - Nie jemy mięsa, nabiału, glutenu, cukru. Co może nam Pan zaproponować?
    Kelner im na to:
    - Proponuję wypierd...ać!

    :)

    • 16 2

    • Zawsze kelner może jeszcze zaproponować lodzika dla męskiej połowy tej pary (lub obydwu członków, jeśli para nowoczesna). Uaaach, fantastyczny trójkąt na zapleczu.

      • 2 5

    • Do kumpla kiedyś jacyś wege przyszli

      "nie jemy mięsa" - klienci już na wstępie.
      Dostali zatem zupę bez kawałków mięsa (kucharz je wyjął) i sałatkę z rybami. Oczywiście awantura:
      - zupa była na padlinie!
      - w sałatce są ryby!
      Kumpel im więc odczytał zgodną z normą UE definicję mięsa: "mięśnie szkieletowe ssaków i ptaków" (które dodatkowo muszą spełnić pewne normy by zostać uznane za mięso) ku uciesze obsługi i reszty klientów :)
      Odmian "wege" jest zapewne tyle, ile wegetarian - ciężko powiedzieć na wstępie DOKŁADNIE czego się je a co nie? I jak ma się takie fanaberię typu "nie jem smalcu, ale żelatynę już tak" to może czas zacząć samemu sobie gotować zamiast utrudniać źycie innym?

      • 0 2

  • Sosów się boję.

    Najgorszy jest dla mnie glutaminian sodu, a także cukier w nadmiarze. Np. obrzydliwie słodkie kompoty w barach i w harcówce.

    • 3 3

  • Od jakiegoś czasu ciekawi mnie co tacy (w sumie to za co) vlogerzy, blogerzy, pasjonaci tego i tamtego, doradcy, nakierowywacze itp. bedą jeść na emeryturze ? Od tych blogow jest odliczane emerytalne ?

    Pozdrawiam

    • 5 1

  • Widzę że talerze na stole dostosowane do porcji ;) (1)

    • 0 0

    • Zdjęcie jest ilustracyjne tylko.

      Talerze też.

      • 1 0

  • Kolejny wydumany problem... (1)

    ... do ktorego rozwiazania niezbedny jest celebryta, filozof, researcher, bloger, politolog, groomer, czy jakis jeszcze inny nowoczesny-bezrobotny.
    Ludzie czy dla kogos z Was rewelacja pt. "nie boj sie zapytac kelnera o pudelko na wynos" jest tak odkrywcza jak dla mnie?
    Nie wiem jak Wam, ale mi odblokowaly sie rezerwy umyslowe o ktorych istnieniu nie wiedzialem! Wiem teraz ze gdzies tam jest lepszy swiat w ktorym ludzie wiedza "o co mogą pytac kelnera". Maja te uskrzydlajaca pewnosc dzieki ogromnemu autorytetowi Pani dietolozki ktora im to powiedziala. Ech... Ide kontynuowac moja terapie, aby kiedys moc wykorzystac nowonabyte umiejetnosci interpersonalne do... rozmowy z kelnerem.
    Dziekuje za ten tekst!

    • 7 1

    • Jestem super :)
      Pani zapewne jest też freelancerem :)

      • 0 1

  • A kiedy artykuł pt (1)

    " jak rozmawiać z klientem" ?

    • 2 0

    • Proponuję całą serię. Bo inaczej rozmawia z klientem prostytutka, taksówkarz czy kasjer. Ponadto, kasjerów podzieliłabym wg wielkości sklepu, prostytutki w zależności od tego czy stoją przy drodze, pracują w lokalu czy są luksusową call girl, a taksówkarzy ze względu na rodzaj wozu.
      Z góry dziękuje za tantiemy.

      • 0 1

  • Wymagania

    Takie wymagania to chyba w restauracjach z kilkoma gwiazdkami,kelnerzy z reguły są z łapanki,p.dietetyk mogłaby napisać o alergia krzyżowej,dość nieprzyjemnej,przeszłam ją po pobycie w pewnym barze sushi.

    • 2 0

  • Bez szans

    W Polsce nie ma szans nawet na porządnie opisana kartę gdzie można zobaczyć jakie dokładnie składniki znajdują sie w sałatce a pani wymaga aby kelner znał składniki dań ...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Happy Hours z Aperol Spritz Wieczory Włoskich Smaków w Każdy Piątek!

degustacja

Bufet Włoski w Sheraton Sopot

240 zł
muzyka na żywo, degustacja

Happy Hour z Winem Domu Co Sobota!

degustacja

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane