• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Okiem dietetyka: superfoods po polsku

Viola Urban
15 sierpnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Natka pietruszki to świetne źródło witaminy C. Zastąpimy nią m.in. popularne jagody goji. Natka pietruszki to świetne źródło witaminy C. Zastąpimy nią m.in. popularne jagody goji.

Okiem Dietetyka to cykl tekstów o tym, jak i gdzie zjeść zdrowo w Trójmieście. Porady przygotowuje dietetyk Viola Urban. W tym odcinku opowiada o polskich produktach typu superfoods. Ostatnio radziła, co pić na diecie, a za dwa tygodnie opowie o stosowaniu grzybów podczas diety.



Superfoods, czyli żywność o wyjątkowych, ponadprzeciętnych właściwościach prozdrowotnych kojarzy nam się przede wszystkim z egzotycznie brzmiącymi nazwami. Spirulina, chlorella, nasiona chia, noni, goji, acai, mangostan to produkty, których z pewnością nie znajdziemy u naszych rodzimych rolników. Robią furorę na Zachodzie i w związku z obecną tendencją do rozprzestrzeniania się mód żywieniowych szybkim łączem internetowym, w mgnieniu oka trafiają do nas.

Szybko zakochaliśmy się we właściwościach nasion chia, oleju kokosowego, amarantusa czy komosy ryżowej. Produkty przyjęły się na rynku na tyle dobrze, że można je obecnie znaleźć nawet w popularnych dyskontach. Ale czy rzeczywiście są warte swojej ceny i czy powinny odebrać laur produktom, które nasze babcie zachwalały za swoje właściwości? Niekoniecznie. Na polskich polach, w lasach i sadach znajdziemy produkty, które w niczym nie ustępują superfoods z Zachodu.

Superżywność nie jest grupą produktów, którą jesteśmy w stanie określić jednoznaczną definicją. Nie ma ścisłej nomenklatury, która pozwoliłaby na zweryfikowanie, która odmiana owocu, warzywa czy ziarna ma wybitne właściwości, a która nie. Określenie to nie jest w żaden sposób respektowane przez świat nauki i nadmiernie eksploatowane przez marketingowców. I chociaż z całą pewnością możemy przyznać punkty prestiżu pewnym roślinom za ich wybitne właściwości oraz włączyć je na stałe do swojej codziennej diety, to musimy brać sporą poprawkę na terminologię używaną przez producentów.

Co zamiast nasion chia? Najlepiej swojskie siemię lniane. Co zamiast nasion chia? Najlepiej swojskie siemię lniane.
Pamiętajmy, że surowe jagody goji to nie to samo co ich suszony odpowiednik. Pamiętajmy, że moda na produkty określane mianem superfoods powoduje spadek jakości danego składnika na rynku. Masowa produkcja silnie oddziałuje na sposób pozyskiwania produktu. Zauważyliście zapewne, że dawniej nasiona chia były bardzo drogie, a dzisiaj bez trudu kupimy sporą paczkę za mniej niż 8 złotych. Cena wynika z większej efektywności produkcji, a co za tym idzie - ze spadku jakości.

Mówiąc o superżywności nie możemy zapomnieć o tym, że pomimo swoich cennych właściwości, produkty z tej kategorii też powinny być dozowane rozsądnie. Wspomniane wyżej nasiona chia spożywane w nadmiernej ilości mogą powodować szereg skutków ubocznych: od zaparć, przez ograniczenie wchłaniania mikroelementów, a nawet modulować działanie przyjmowanych w okolicy posiłku leków.

Moda na olej kokosowy również przyniosła więcej złego niż dobrego. Konsumenci zamiast włączyć do diety nierafinowany olej w ilościach rozsądnych, postanowili kupować rafinowany, bielony, najtańszy olej kokosowy z dyskontów i zastąpić nim pozostałe tłuszcze, jakich do tej pory używali. Mało tego, kuszeni reklamą, że takowy olej ma wysoką temperaturę dymienia, smażą na nim jajka, mięsa i frytki. Skutek? Dieta obfitująca w nasycone kwasy tłuszczowe i produkty reakcji Maillarda takie jak akrylamid to zdecydowanie nie jest zdrowa opcja. Rozwaga i umiar kluczem do sukcesu.

Wracając jednak do naszego polskiego superfoods, postanowiłam zebrać przykłady produktów, które z powodzeniem mogą zastąpić modne produkty spoza naszego kraju. I do tego są tańsze.

Kasza jaglana to polski odpowiednik modnej komosy ryżowej. Kasza jaglana to polski odpowiednik modnej komosy ryżowej.
Zacznijmy od nasion chia. Chwalimy je za solidną dawkę kwasów tłuszczowych omega-3, błonnik i sporą jak na wegański produkt zawartość wapnia. Z powodzeniem możemy nasiona chia zastąpić siemieniem lnianym. Złociste siemię lniane ma porównywalną zawartość przeciwzapalnych kwasów tłuszczowych z rodziny NNKT oraz błonnika. Ma wprawdzie nieco mniej wapnia, ale jeśli nasza dieta zawiera nabiał, to ten argument możemy ze spokojną głową odrzucić. Z nasion lnu możemy czerpać zarówno błonnik, jak i tłuszcze. Jeśli zależy nam na tym pierwszym, śmiało możemy włączyć siemię w formie odtłuszczonego siemienia lnianego będącego efektem ubocznym produkcji oleju. Jeśli zaś zależy nam na wegańskim źródle omega-3, to najlepiej sięgnąć po dobrej jakości olej lniany tłoczony na zimno, który przechowywany jest w lodówce. Przyswajalność takiego tłuszczu jest zdecydowanie lepsza niż z całych nasion.

Jagody goji, które słyną z wysokiej zawartości witaminy C możemy śmiało zastąpić polską, świeżą żurawiną, owocami dzikiej róży czy aronii. To zdecydowanie lepsza opcja niż łudzenie się, że ususzone nasionka dadzą nam więcej niż sezonowe owoce zebrane tuż obok nas. Witamina C dosyć szybko się utlenia, dlatego kluczowy jest fakt świeżości i surowości produktu, który ma nam jej dostarczyć. Świetnym źródłem witaminy C prosto z naszych plantacji są czarne porzeczki, rokitnik, a nawet niepozorna natka pietruszki czy najzwyklejsza papryka.

Ubóstwiana komosa ryżowa - inaczej quinoa - z powodzeniem może ustąpić miejsca naszej złotej kaszy jaglanej. Proso ma wprawdzie nieco wyższy indeks glikemiczny i mniej białka, ale jest jedną z nielicznych kasz, które mają właściwości alkalizujące. Kasza jaglana jest też dobrym źródłem dobrze przyswajalnego krzemu, a zatem jeśli do tej pory łykaliście suplementy na włosy, skórę i paznokcie ze skrzypem polnym, to śmiało możecie zamienić je na regularne jedzenie jaglanki.

Chociaż czosnek jest nie tylko polskim ulubieńcem, to wciąż wydaje mi się, że niewystarczająco mocno go doceniamy. To, co od czosnku odstrasza najbardziej, czyli zapach, z punktu widzenia żywieniowca ma największą wartość. Związki siarki, które nadają czosnkowi ten specyficzny aromat działają na organizm bardzo pozytywnie. Surowy czosnek ma udowodnione działanie bakteriobójcze i antyoksydacyjne. Nie będzie nadużyciem, jeśli powiemy, że regularne spożywanie czosnku pomoże chronić organizm przed infekcjami, niektórymi nowotworami i pasożytami układu pokarmowego. Mamy na wyciągnięcie ręki roślinę, która ma prawdziwą moc i powinniśmy po nią sięgać tak często, jak to możliwe. Podobne właściwości mają też cebula, szczypior, por.

Regularne jedzenie czosnku pomaga chronić organizm przed wieloma chorobami. Regularne jedzenie czosnku pomaga chronić organizm przed wieloma chorobami.
Prawdziwą kopalnią zdrowia są też ule. O ile w większości państw produkcja miodu poszła już o kilka kroków za daleko, stała się bezkompromisowa, nieetyczna, upakowana antybiotykami i nakierowana na zysk, tak my wciąż możemy znaleźć w Polsce miód i inne produkty pszczele od pszczelarza, który nie ingeruje w naturę. Miód, propolis, pyłek pszczeli, pierzga czy mleczko pszczele to pierwsza linia obrony, po którą powinniśmy sięgać, kiedy dopadają nas infekcje. Produkty te powinniśmy stosować zarówno profilaktycznie, jak i wspomagająco w leczeniu infekcji. Niepodgrzany, naturalny miód to naturalny antybiotyk i śmiało możemy zaliczyć go do kategorii żywności o wyjątkowych walorach odżywczych.

Do grupy wyjątkowo zdrowych produktów możemy też zaliczyć jarmuż i inne warzywa kapustne. Ludzie potrafią zrobić biznes życia sprzedając za niebotyczne pieniądze sproszkowany wyciąg z kapusty, a wy macie te właściwości za mniej niż 2 zł w każdym warzywniaku, niezależnie od pory roku. Polecam nie wyrzucać pieniędzy na kapustne suplementy, tylko regularnie jeść surówki na bazie tego składnika. Dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na jedzenie kapusty wraz w włóknami, polecam sok. Zarówno ten z surowej kapusty, jak i taki przygotowany z kapusty naturalnie kiszonej.

Polskie warzywniaki obfitują w cudowne właściwości za niewielkie pieniądze. Korzystajmy z tego, bo zdecydowanie nie musimy przepłacać. Każda pora roku daje nam coś cennego.

O autorze

autor

Viola Urban: na swoim blogu OkiemDietetyka.pl tworzy od 6 lat. Z zawodu dietetyk, z zamiłowania poszukiwacz nowych smaków, z doświadczenia redaktor serwisów poświęconych kulinariom i zdrowemu stylowi życia. Lubi inspirować do lepszego jedzenia i podejmowania świadomych wyborów. W wolnych chwilach biega i szuka dobrego jedzenia na mieście. Pisze do cyklu Okiem Dietetyka.

Opinie (57) 1 zablokowana

  • W dzisiejszych czasach, kiedy właściwie wszystko nafaszerowane jest chemią, to co naturalne i nieprzetworzone jest (2)

    • 2 4

    • super-żywnością. (1)

      (nie zmieściło się w jednym okienku)

      • 2 4

      • tu ma być tytuł

        Na drugi raz nie pisz w tytule, tylko w treści. Więcej się zmieści.

        • 7 0

  • Quinoa (6)

    Jest znacznie lepsza od kaszy jaglanej. Ma pełen pakiet aminokwasów w odróżnieniu do kaszy. Moze nawet zastąpić mieso.

    • 3 14

    • Ogarnij sie (2)

      Je się to co rośnie w polsce

      • 8 3

      • (1)

        Warzywa nie mają granic. One nie znają podziału administracyjnego.

        • 2 1

        • aha

          o to chodzi zeby jesc do czego zostal przystosowany twoj organizm, zyjac w konkretnej strefie klimatycznej. nie wiem czy to prawda czy mit, ale taka teoria popularyzuja

          • 0 0

    • Nie trzeba jeść "pełnego pakietu aminokwasów" w jednym posiłku lub produkcie. Można je łączyć i jeść przez cały dzień różne produkty z różnymi aminokwasami.

      • 9 0

    • Prawda! Dodatkowo quinoa (komosa ryzowa) ma znacznie nizszy indeks glikemiczny od kaszy jaglanej

      • 0 0

    • nie zastapisz miesa kasza

      miesa nic nie moze zastapic

      • 0 0

  • Kapustowate

    • 6 0

  • Właśnie zjadłem golonkę w piwie (1)

    Z musztarda, kapustą i chlebem. Popiłem piwem. Aż ciarki mnie przeszły jak pomyślałem sobie że mógłbym to zastąpić jakimś superfood. Od razu mówię, mam już swoje lata a badania mówią że jestem nastolatkiem jeżeli chodzi o wiek biologiczny, a tak to doktorem nauk ścisłych.

    • 9 8

    • Dokładnie.

      Trzeba jeść mięso i nie stronic od alkoholu. A jak widzę tych co jedzą azjatyckie nasionka, to się zastanawiam czy to nie narkomani. Wyglądają strasznie marnie.

      • 9 6

  • (6)

    Czosnek, cebula, kiszona kapusta, kefir, zioła, naturalne oleje i wiele wiele innych.
    Mamy tyle dobrodziejstw na własnym podwórku, a ciągle nie potrafimy z nich korzystać i szukamy jakiś egzotycznych przetworzonych dziwolagow za które słono jeszcze płacimy.

    Tylko dlaczego czesciej kobiety sa podatne na to importowane badziewie i robienie wody z mózgu.

    • 18 2

    • Dokładnie dokładnie.

      Te nasiona są z Chin, a tam nie wiadomo jak je nawożą.

      • 5 0

    • No z kefirem to ostrożnie (2)

      Apel do Autorki artykułu - może jakiś artykuł o mleku i przetworach?

      • 2 0

      • (1)

        czemu z kefirem ostrożnie?

        • 2 0

        • Znawcy mówią, że jak produkty mleczne, to przetworzone

          Ale okazuje się, że według najnowszej piramidy żywieniowej, produkty mleczne są na ostatnich pozycjach. Dlatego propozycja opisania tematu przez fachowca

          • 0 0

    • (1)

      Odnośnie kobiet to chodzi o to ze generalnie większość tych które znam zajmują się żywieniem rodziny ( w kontekście o którym mowa to jest tez poszukiwanie produktów prozdrowotnych).

      • 5 0

      • Nie tylko

        Kobiety mają większe skłonności do higieny i poszukiwań w tym kierunku, bo jakby nie patrzeć to one rodzą dzieci i instynktownie lgną do tego,co zdrowe - w swoim rozumieniu oczywiście.

        • 2 0

  • Świetny artykuł

    • 3 1

  • Ogórki kiszone! (1)

    Ogórki kiszone to prawdziwy "superfood" :-D Witaminy, probiotyki. Ludzie jedzmy kiszonki.

    • 6 0

    • prawda stara jak swiat

      niestety trzeba tez czytac sklady kiszonych produktow, bo producenci lubia je ulepszac dziwnymi dodatkami (tak samo jak np. sledzie w occie)

      • 1 0

  • na ten sam temat byl program Katarzyny Bosackiej "Wiem co jem" (1)

    wiec zadna nowosc ten artykul

    • 2 2

    • Zastanawiam się co Twój głos wnosi do dyskusji ? To jest wartościowy artykuł i takich treści nigdy za dużo. Poza tym nie każdy ogląda programy w TV.

      • 3 0

  • Jeżeli jego wiedza jest porównywalna do znajomości języka polskiego, to niech spaaada!!!

    • 0 2

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Happy Hours z Aperol Spritz Wieczory Włoskich Smaków w Każdy Piątek!

degustacja

Bufet Włoski w Sheraton Sopot

240 zł
muzyka na żywo, degustacja

Happy Hour z Winem Domu Co Sobota!

degustacja

Najczęściej czytane