• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Kulinarne trendy na 2021 rok

Alicja Olkowska
9 stycznia 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (41)
W czasie pandemii wiele osób odkryło w sobie kulinarną pasję i zaczęło eksperymentować w domu. Z tęsknoty za dalekimi podróżami i wizytami w eleganckich restauracjach gotujemy coraz więcej dań egzotycznych - to jeden z trendów na 2021 rok. Na zdjęciu: przegrzebki z ziołami. W czasie pandemii wiele osób odkryło w sobie kulinarną pasję i zaczęło eksperymentować w domu. Z tęsknoty za dalekimi podróżami i wizytami w eleganckich restauracjach gotujemy coraz więcej dań egzotycznych - to jeden z trendów na 2021 rok. Na zdjęciu: przegrzebki z ziołami.

Rok 2020 przypomniał wszystkim, że na świecie, oprócz śmierci i podatków, nie ma nic pewnego - w jednej chwili rzeczywistość może się diametralnie zmienić, a przetrwają ci, którzy są wytrwali i mają dobry plan. Przekonała się o tym m.in. branża gastronomiczna, która od miesięcy stara się wyjść z pandemicznego kryzysu. Co przyniesie 2021 rok? Co będzie modne i ważne dla ludzi, a co odejdzie w niepamięć?Jedzenie online w Trójmieście - zamów do domu/na wynos


Elastyczność i pomysłowośćCzego spodziewasz się w gastronomii w 2021 roku?

W roku 2020 wiele restauracji musiało zmienić sposób działania: nie tylko przejść na jedyny dostępny tryb "na wynos", ale często zmienić także całą koncepcję lokalu, np. bar Białe Wino i Owoce w Gdyni, który słynął z imprez przy alkoholu do późnych godzin nocnych, nagle zaczął serwować... śniadania (niestety, lokal musiał zawiesić tymczasowo działalność, gdy weszły ostatnie obostrzenia). Takich zmian było znacznie więcej i wszystko wskazuje na to, że 2021 rok nie będzie pod tym względem inny.

Wciąż nie wiemy, kiedy rząd zniesie lub choć złagodzi obostrzenia, dlatego lokale nadal nie odpuszczają i szukają dla siebie sprytnych rozwiązań. Tak zrobiło m.in. Ludovisko z Oliwy, które "poszło" w sprzedaż dań w słoikach i otworzyło Zakręcone Słoiki. W 2021 roku nadal chcą nie tylko kontynuować ten pomysł, ale też rozszerzyć działalność.

- Z racji lokalizacji naszą główną grupą klientów byli pracownicy biurowców OBC i Alchemia, którzy przychodzili do nas na lunch czy drinka po pracy. Z dnia na dzień znacząca większość zniknęła w domach na pracy zdalnej. Nie chcieliśmy rezygnować z Ludoviska, więc szukaliśmy nowego rozwiązania. Chcieliśmy stworzyć produkt, który nie traci na jakości podczas transportu i jednocześnie będzie w 100 proc. bezpieczny. W ten sposób powstały Zakręcone Słoiki - zupy i dania obiadowe w słoikach - mówi szef, Krzysztof Kordelewski. I dodaje:

- W chwili obecnej w naszym słoikowym menu mamy już ponad 30 różnych pozycji, ale ciągle pracujemy nad nowymi smakami i propozycjami dań. Rozszerzyliśmy nasz zasięg dostaw o całe Trójmiasto, a zdarza nam się pakować wysyłki do Elbląga, Warszawy, Łodzi czy Poznania. To bardzo cieszy i utwierdza nas w przekonaniu, że obraliśmy dobry kierunek. Zakręcone Słoiki stały się bardzo ważnym elementem naszej działalności, który chcemy cały czas rozwijać, niezależnie od tego, co przyniesie czas.

 • Dania w słoikach były chętnie sprzedawane w restauracjach w 2020 roku, w 2021 ten trend powinien się utrzymać.
 • Zamów danie w słoiku i podgrzej w domu. Na zdjęciu: chili con carne.
Coraz więcej restauracji zaczyna też oferować swoje produkty w formie garmażu. Na miejscu klienci mogą kupić wędliny, pieczywo i ciasta. To opcja, którą wybrały i zamierzają rozwijać w 2021 roku m.in. Tygle w Gdańsku oraz Pieterwas Krew i Woda w Gdyni. Bardzo możliwe, że w 2021 roku, nawet gdy znikną obostrzenia, restauracje wciąż będą przypominać nieco sklep z garmażem.

 • Lokale coraz częściej będą oferować swój własny garmaż. Na zdjęciu: produkty, które zakupimy w restauracji Krew i Woda.
 • Lokale coraz częściej będą oferować swój własny garmaż. Na zdjęciu: produkty, które zakupimy w restauracji Krew i Woda.
 • Lokale coraz częściej będą oferować swój własny garmaż. Na zdjęciu: produkty, które zakupimy w restauracji Tygle w Gdańsku.
Jeszcze inne zaczną proponować dania wstępnie przygotowane, które samodzielnie "złożymy" w domu. To będą często wykwintne potrawy i dość skomplikowane, które dzięki takiemu rozwiązaniu łatwo przygotujemy we własnej kuchni. Będzie to odrobina fine-dinig poza restauracją. Takie potrawy zamówimy m.in. w restauracji nieSztuka w Gdańsku.

Zrób to sam, czyli delikatesy na wynos • Nogi z gęsi pieczone z przyprawami korzennymi z puree z palonego bakłażana i topinamburu, brukselką z kasztanami i bekonem i daktylowym demi glace od restauracji nieSztuka w Gdańsku, które są kulinarnym "zrób to sam".
 • Nogi z gęsi pieczone z przyprawami korzennymi z puree z palonego bakłażana i topinamburu, brukselką z kasztanami i bekonem i daktylowym demi glace od restauracji nieSztuka w Gdańsku, które są kulinarnym "zrób to sam".

Ekologia oraz wyższe cenyRok 2021 już przyniósł ważną zmianę w gastronomii: zakaz sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych.

- Jeżeli ktoś w 2021 r. poda nam jeszcze posiłek na plastikowych talerzach, to tylko dlatego, że zalegają one w restauracyjnym magazynie, ale czas na ich opróżnianie skończy się 3 lipca 2021 r. - mówi Katarzyna Karpa-Świderek, rzeczniczka Fundacji WWF Polska.

Od tego roku koniec z jednorazowym plastikiemPlastik w gastronomii odchodzi do przeszłości. Plastik w gastronomii odchodzi do przeszłości.
Lokale, które już od jakiegoś czasu stawiają na ekologiczne naczynia, mogą czuć się w tym momencie wygrane. Jednym z nich jest m.in. Hot Bear w Gdańsku, specjalizujący się w oryginalnych hot-dogach. Właściciele w rozmowie z nami zauważają jednak, że obowiązek stosowania eko opakowań może podnieść w 2021 roku ceny w restauracjach.

- Popieramy wchodzące przepisy o zakazie korzystania z naczyń plastikowych. Dla nas to tylko korzyść, gdyż od samego początku korzystamy z naczyń ekologicznych. Dodatkowo warto podkreślić fakt, iż ceny naczyń ekologicznych były stosunkowo wysokie, teraz mamy nadzieję, że wraz ze wzrostem konkurencji wśród firm zajmujących się ich sprzedażą, spadnie ich cena w niedalekiej przyszłości. Dla niektórych w gastronomii będzie oznaczać to wzrost cen proponowanych dań. Ostateczna cena dania może być zbyt niska i mniej opłacalna dla restauratora, a to nie będzie oznaczać korzyści dla gościa - mówią Szymon HaaseMarta Safonova, właściciele. I dodają:

- Biorąc pod uwagę jaka liczba takich plastikowych naczyń jest zużywana i wyrzucana często bezmyślnie na ulicach, plażach i innych miejscach, uważamy, że to krok w dobrą stronę. Mamy nadzieję, że następnym krokiem będzie działanie na rzecz producentów żywności, gdyż tam mamy do czynienia najczęściej z plastikiem, aby zwyczajnie obniżyć koszty finansowe, jednak cenę za to płacimy wszyscy. Mamy nadzieję, że ten mały wielki krok będzie początkiem większej akcji pro ekologicznej.

Pudełka z trzciny cukrowej i kukurydzy. Restauracje chcą być ekoEkologiczne opakowania od Hot Bear Fusion Hot-Dog, w których dostarczają swoje hot-dogi i frytki. Ekologiczne opakowania od Hot Bear Fusion Hot-Dog, w których dostarczają swoje hot-dogi i frytki.

Kuchnia roślinna w natarciuObserwujemy to już od jakiegoś czasu, ale 2021 rok może przynieść kolejny przełom i pokaźną liczbę nowych lokali serwujących wyłącznie dania roślinne. I to nie w wydaniu wegetariańskim, gdzie dozwolony jest np. nabiał i jaja, ale wegańskim. To skutek nie tylko udanych akcji społecznych, m.in. Roślinniejemy, które udowodniły, że przemyślana rezygnacja z mięsa wcale nie musi oznaczać problemów ze zdrowiem i nudnej kuchni. To także efekt zmian jakie zaszły w restauracjach: otwiera się coraz więcej miejsc z roślinnym menu, a nawet te, które goszczą mięsożerców, zawsze mają w ofercie coś smacznego dla wegetarian i wegan. W 2021 roku po prostu nie wypada już nie mieć w karcie potraw bez mięsa.

Okiem dietetyka: czym zastąpić mięso w diecie?Wegańskie mielone z kaszy gryczanej i kapusty od Avocado we Wrzeszczu. Wegańskie mielone z kaszy gryczanej i kapusty od Avocado we Wrzeszczu.

Wierna społeczność wspiera ulubione lokaleRok 2020 pokazał, że restauracje, które zbudowały wokół siebie oddaną społeczność, mają większe szanse na przetrwanie. To skutek przemyślanej komunikacji w social mediach, prezentowanych wartości, wyrazistego zespołu i oczywiście uczciwej kuchni. Rok 2021 będzie należał właśnie do nich, a zatem te miejsca, które niespecjalnie dbają o relacje z gośćmi, powinny jak najszybciej to naprawić.

- Społeczność, w której mamy wsparcie nie jest tylko regionalna czy w obrębie naszego miasta. Klienci, którzy nas wspierają, zamawiają swoje ulubione produkty na całą Polskę i zagranicę - mówi Daniel JaroćFalovca. - Faloviec nie definiuje się tylko w zakresie osób, które wspierają wegetarianizm czy weganizm - nie zamykamy się też w klamry wyznaniowe, kulturowe czy partnerskie. Nasze miejsce jest otwarte dla wszystkich gości w każdym wieku również ze swoimi pupilami. Miejsce, w którym gotujemy, przebywamy i zapraszamy naszych gości jest otwarte dla wszystkich i dlatego też każdy może znaleźć coś dla siebie.
 • Wegańska restauracja Faloviec na Przymorzu zbudowała wokół siebie wierną społeczność. Warto dbać o dobre relacje z gośćmi, bo wiele wskazuje na to, że 2021 rok wciąż może być trudny dla gastronomii.
 • W Falovcu rządzi kuchnia wegańska, która w 2021 roku będzie coraz popularniejsza.

Gotowanie online i w domuChoć na każdym kroku jesteśmy zachęcani do zamawiania jedzenia na wynos, coraz częściej gotujemy i pieczemy chleb czy ciasta w domu. Rozwijamy się, uczymy i po prostu czerpiemy satysfakcję z upichcenia czegoś dobrego. W 2021 roku towarzyszyć nam w domu będą szefowie kuchni, którzy będą wspólnie z nami gotować online. Regularnie takie warsztaty organizuje m.in. Kamil SadkowskiAkademii Kulinarnej K5, a ostatnio dołączył do tego trendu Krzysztof Ilnicki, szef cukierni Umam oraz juror programu "Bake Off".

Warsztaty z jurorem "Bake off"- Kursy gotowania online są wymuszone poprzez otaczającą nas sytuację i są idealną formą rozrywki oraz zaspokojenia chęci zdobywania wiedzy. To alternatywa, która naturalnie nie oddaje atmosfery warsztatów kulinarnych, ale spokojnie w tym dziwnym czasie daje dużo radości i pielęgnuje relacje domowników. Domowa Gastrobanda, która została przez nas zainicjowana w K5, zachęciła osoby do domowego gotowania, co jak się okazuje nawet w wersji online przynosi bardzo dobre rezultaty.

Uważam, że gotowanie w domu to trend, który powinien być celebrowany już dawno temu. Istotą naszego życia jest spożywanie zdrowych potraw jak najmniej przetworzonych i dbanie o jakość produktów wykorzystywanych do gotowania. Dlatego w tym całym nieszczęściu widzę wartość dodaną, która spowoduje większe dbanie o nasze zdrowie i relacje z bliskimi. Nic tak nie jednoczy jak wspólny posiłek - mówi Kamil Sadkowski z K5.

Kulinarny cykl Gastrobanda - łatwe przepisy Kamila SadkowskiegoGotowanie online z szefami kuchni - to trend, który zdobywa coraz więcej zwolenników. Na zdjęciu: Kamil Sadkowski. Gotowanie online z szefami kuchni - to trend, który zdobywa coraz więcej zwolenników. Na zdjęciu: Kamil Sadkowski.

Co odejdzie, a co zostanie?Na koniec zamieszczamy komentarz Agnieszki Haponiuk, autorki popularnego cyklu kulinarnego "Jemy na mieście". Co według niej przyniesie nowy rok?

"Miniony rok nie był łaskawy dla gastronomii, w nowym też nie widać poprawy. Wiele się zmieniło w kulinarnych zwyczajach i myślę, że pewne pandemiczne aspekty kulinariów zostaną z nami, a nawet się utrwalą w roku 2021. Mam na myśli głównie jedzenie na wynos czy też dowóz.

Nadal będziemy zamawiać jedzenie do domu, ale będziemy szukać różnych alternatyw - na przykład zestawy do samodzielnego przygotowania wykwintnych dań we własnej kuchni. Na świecie to nie jest nowy trend, ale u nas dopiero się rozwija i myślę, że zostanie z nami na dłużej, włącznie z premixami do przygotowywania koktajli alkoholowych, które możemy zamówić do domu.

Premixy, czyli drinki, które komponujemy u siebie w domu. Trend dotarł niedawno do Polski i zdobywa coraz więcej fanów. Premixy, czyli drinki, które komponujemy u siebie w domu. Trend dotarł niedawno do Polski i zdobywa coraz więcej fanów.
W myśl hasła #wspieramgastro zaczęliśmy jeść lokalnie, zamawiamy dania w restauracjach, które mieszczą się po sąsiedzku, kupujemy coraz więcej produktów rzemieślniczych, garmażeryjnych, które są wytwarzane nie tylko przez drobnych przedsiębiorców, ale także restauracje - często te z wykwintną kuchnią, których dania trudno było sprzedać na wynos, bo traciły na jakości i smaku. Ten trend na pewno się utrzyma, podobnie jak zamawianie żywności ekologicznej i jak najmniej przetworzonych produktów.

Na wyjście do restauracji musimy jeszcze poczekać, ale czy chętnie do nich wrócimy? Obstawiam dwa scenariusze. Pierwszy z nich zakłada, że restauracje podwyższą ceny, bo wszystko idzie w górę, a więc nie będziemy ich tak często odwiedzać z powodów ekonomicznych. Drugi scenariusz zakłada, że dopóki większość z nas się nie zaszczepi, to nie będziemy chodzić do restauracji z obawy przed zarażeniem koronawirusem. W każdym razie nasze nawyki gastronomiczne na pewno ulegną zmianie i wyjście do restauracji będzie swego rodzaju świętem.

W czasie pandemii wiele osób odkryło w sobie kulinarną pasję i zaczęło eksperymentować w domu, sięgając często do zapomnianych książek kucharskich czy kulinarnych blogów i to nie tylko z klasycznymi przepisami. Z tęsknoty za dalekimi podróżami gotujemy coraz więcej dań egzotycznych. W 2021 roku nadal będziemy gotować w domu i zapraszać przyjaciół do wspólnego gotowania i biesiadowania."

Miejsca

Opinie wybrane


wszystkie opinie (41)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bufet włoski - Pasta e vino

degustacja

Niedzielne Rodzinne obiady w My Place Gdynia

degustacja

Włoskie czwartki na 32 piętrze!

street food, pubbing

Nowe Lokale

Wkrótce otwarcie