• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Okiem dietetyka: jak czytać etykiety na produktach?

Viola Urban
31 stycznia 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
Czytajmy etykiety - znajdziemy tam ważne informacje o produkcie i jego właściwościach. Czytajmy etykiety - znajdziemy tam ważne informacje o produkcie i jego właściwościach.

Okiem Dietetyka to cykl tekstów o tym, jak i gdzie zjeść zdrowo w Trójmieście. Porady przygotowuje dietetyk Viola Urban. W tym tygodniu podpowiada, jak czytać etykiety na produktach. Dwa tygodnie temu radziła, jak przygotować niskokaloryczne przekąski, za dwa napisze, jak zaparzyć idealną kawę i herbatę.



Czy czytasz etykiety na produktach spożywczych?

Etykieta produktów spożywczych to skarbnica wiedzy o tym, czego możemy spodziewać się wewnątrz opakowania. Przeczytaj tekst i dowiedz się, jakie informacje muszą być na niej zawarte i jak prawidłowo interpretować przedstawione dane. Nie ograniczajmy się do szybkiego zerkania wyłącznie na datę ważności. Kupując nowe produkty warto wziąć pod lupę także pozostałe informacje.

Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem, etykiety produktów spożywczych muszą zawierać następujące informacje:

1. Nazwa rzeczywista produktu

Mamy tutaj na myśli prawdziwą nazwę produktu, a nie nazwę własną wymyśloną przez producenta. Dla przykładu: nazwa marketingowa "Lody Magnum Double Peanut Butter", a nazwa wymagana przez zapisy w Polskim prawie to "Lody o smaku masła orzechowego w polewie (8 proc.) z kakao o obniżonej zawartości tłuszczu, z sosem na bazie masła orzechowego (16 proc.) i mleczną czekoladą (24 proc.)". Jak widać, nazwa własna produktu może być skrócona, a nawet podana w obcym języku, jednakże producent jest zobligowany do podania jak najdokładniej odwzorowującej rzeczywistość nazwy w innym miejscu opakowania.

2. Data minimalnej trwałości lub termin przydatności do spożycia

Data minimalnej trwałości oraz termin przydatności do spożycia to dwa różne parametry, których używa się dla odrębnych grup produktów. Termin przydatności do spożycia odnosi się do produktów, które ulegają szybkiemu psuciu (nabiał, mięso, ryby). Oznacza się go frazą "należy spożyć do...". Po upływie wskazanego terminu produkt może wykazywać negatywne skutki dla zdrowia. Nie oznacza to natomiast, że zawsze tak jest. Czasami produkty oznaczone jako przeterminowane nadają się do spożycia jeszcze przez kilka dni. Należy jednak podchodzić do takich produktów z dużą dozą ostrożności. Określenie "najlepiej spożyć do..." jest stosowane do opisywania produktów o długim terminie przydatności, które przechowywane w prawidłowy sposób nie psują się i nie powodują negatywnych skutków dla zdrowia, a jedynie tracą część swoich walorów odżywczych i smakowych. Takie określenia stosuje się najczęściej do produktów sypkich, zawierających śladowe ilości wody - takich jak kawa, ryż, makaron czy suszone przyprawy. Ta subtelna różnica jest wysoce istotna w aspekcie problemu, jakim jest marnowanie żywności.

3. Masa netto produktu

Na opakowaniu obligatoryjnie musi się znaleźć także informacja o masie netto produktu. W przypadku produktów sprzedawanych w zalewach, solankach etc. na opakowaniu musi pojawić się informacja o masie produktu po osączeniu.

4. Warunki przechowywania

W przypadku produktów, które wymagają przechowywania w warunkach innych niż standardowe - producent jest zobligowany do podania takiej informacji. W przypadku produktów, których data ważności zmienia się z powodu otwarcia opakowania, niezbędna jest także informacja o tym, ile dni od otwarcia produkt nadaje się do spożycia.

W przypadku produktów, które wymagają przechowywania w warunkach innych niż standardowe - producent jest zobligowany do podania takiej informacji. W przypadku produktów, które wymagają przechowywania w warunkach innych niż standardowe - producent jest zobligowany do podania takiej informacji.
5. Skład surowcowy

Producent jest zobligowany do podania na opakowaniu składu surowcowego w kolejności od tego, którego użyto najwięcej. W przypadku produktów, które w nazwie mają wyszczególnione konkretne składniki, w składzie powinna pojawić się informacja o procentowej zawartości tego składnika. Dla przykładu: na opakowaniu jogurtu truskawkowego powinna znaleźć się informacja, ile procent truskawek zawiera opakowanie. Dzięki temu może sprawnie porównać jakościowo kilka produktów o tej samej nazwie, bez potrzeby testowania ich w domu.

6. Informacje o alergenach

Najbardziej popularne alergeny zawarte w składnikach produktów powinny być wypisane pogrubioną czcionką. W przypadku produktów, które nie mają w zasadniczym składzie wymienionych alergenów, a są produkowane lub przepakowywane na tej samej linii produkcyjnej z innymi produktami, które je zawierają, producent jest zobowiązany do dodania takowej informacji. Zazwyczaj oznacza się to frazą "produkt może zawierać śladowe ilości...". Dla osób, które nie cierpią na alergie czy nietolerancje pokarmowe ta informacja jest praktycznie zbędna, natomiast chorym taki zapis może dosłownie uratować życie.

7. Informację o pochodzeniu produktu

W przypadku produktów składających się tylko z jednego składnika konieczne jest podanie kraju pochodzenia surowca. Produkty składające się z wielu składników pochodzących z różnych krajów muszą oznaczyć tylko miejsce pakowania lub produkcji.

8. Zawartość wody

Producent zobligowany jest do podania ilości wody, jaka występuje w produkcie. W przypadku mrożonych ryb czy mięsa warto doszukiwać się na etykiecie informacji o tym, ile gramów wody przypada na 100 g produktu, który kupujemy. W analogiczny sposób oznaczane są produkty w zalewie - kupując rybę w sosie, owoce w syropie czy też ogórki w marynacie warto sprawdzać, czy producent nie sprzedaje sosu z rybą zamiast ryby w sosie.

Czytajmy etykiety - znajdziemy tam ważne informacje o produkcie i jego właściwościach. Czytajmy etykiety - znajdziemy tam ważne informacje o produkcie i jego właściwościach.
9. Dane producenta

Na opakowaniu powinna znaleźć się czytelna informacja o tym, jaka firma wyprodukowała lub zapakowała produkt, a także adres zakładu produkcyjnego.

10. Wartość odżywcza

Od 13 grudnia ubiegłego roku do tej grupy wymaganych informacji dołączył także obowiązek umieszczania na etykiecie wartości odżywczej produktu. Według prawa na etykiecie musi pojawić się wartość energetyczna, zawartość tłuszczu (w tym tłuszczu nasyconego), węglowodanów (w tym cukrów), białka oraz soli. Informacja musi być podana w odniesieniu do 100 g lub 100 ml produktu. Na opakowaniu można zawrzeć także informację o wartościach odżywczych sugerowanej porcji - nie jest to jednak konieczne.

Podane informacje dotyczą oczywiście produktów opakowanych.

Etykiety to skarbnica wiedzy o produkcie. Etykiety to skarbnica wiedzy o produkcie.
Podsumowanie: 10 zasad czytania etykiet

1. Wybieraj produkty, które mają prosty skład - jeśli coś budzi twój niepokój, poszukaj odpowiednika, który go nie zawiera.

2. Jeśli nie znasz właściwości jakiegoś dodatku do żywności - koniecznie sprawdź w oficjalnej bazie USDA - nie wszystkie "E" to szkodliwe substancje (E967 to popularny w zaleceniach dietetycznych ksylitol, E300 oznacza witaminę C, czyli kwas askorbinowy, a E161b to pozytywnie działająca luteina).

3. Unikaj produktów z wysoką zawartością soli, nasyconych kwasów tłuszczowych i cukru.

4. Wybieraj produkty, które nie mają nienaturalnie wydłużonego czasu przydatności do spożycia - nawet jeśli nie zawierają konserwantów, to zostały poddane działaniu tak wysokich temperatur, że ich wartość odżywcza jest niższa od analogicznych produktów z krótszym terminem ważności.

5. Porównuj analogiczne produkty biorąc pod uwagę skład, wartość odżywczą i cenę. Jeśli skład jest taki sam, wartości odżywcze identyczne, a cena inna, to często nie ma sensu przepłacać. Na cenę wpływa nie tylko jakość, ale przede wszystkim marża uzależniona od budżetu marketingowego.

6. Pamiętaj, że jogurt truskawkowy i o smaku truskawkowym to nie to samo. Jogurt truskawkowy zawiera truskawki, a ten o smaku truskawkowym prawdopodobnie tylko aromat truskawkowy. Analogicznie wyglądają inne produkty, które zawierają w nazwie sformułowanie "o smaku".

7. Póki co producenci nie mają obowiązku informowania o tym, z jakiego tworzywa jest opakowanie produktu. Musisz jednak wiedzieć, że wiele opakowań (zwłaszcza tych z aluminium i plastiku), mimo że jest dopuszczona do użytku w kontakcie z żywnością, źle wpływa na stan zdrowia konsumenta. Najbezpieczniejsze opakowanie to szkło, papier lub brak opakowania.

8. Szukaj produktów wzbogaconych o cenne produkty lub substancje, ale nie daj się nabrać! Często zdarza się tak, że prozdrowotny dodatek odwraca uwagę od wysokiej zawartości cukru. Zdarza się też, że dodatek taki pojawia się w dosłownie śladowych ilościach, a cena rośnie niewspółmiernie do jakości.

9. Pamiętaj, że cukier to nie tylko cukier. Laktoza, syrop glukozowy, syrop glukozowo-fruktozowy, syrop klonowy, dekstroza, sacharoza, słód kukurydziany - wszystkie te surowce to produkty, których powinniśmy unikać tak samo jak cukru.

10. Nie każdy produkt ekologiczny należy do produktów wartościowych. Niektóre produkty ekologiczne zawierają spore ilości cukru lub soli.

Zobacz także: Bazary ze zdrową żywnością nie zawsze eko

O autorze

autor

Viola Urban: na swoim blogu OkiemDietetyka.pl tworzy od 6 lat. Z zawodu dietetyk, z zamiłowania poszukiwacz nowych smaków, z doświadczenia redaktor serwisów poświęconych kulinariom i zdrowemu stylowi życia. Lubi inspirować do lepszego jedzenia i podejmowania świadomych wyborów. W wolnych chwilach biega i szuka dobrego jedzenia na mieście. Pisze do cyklu Okiem Dietetyka.

Opinie (71) 1 zablokowana

  • Sałatka warzywna z gyrosem vega

    Kupiłem ostatnio w ramach szybkich zakupów na śniadanie takie cudo i już miałem zabrać się za zjedzenie ale przeczytałem skład bo jakiś dziwnie długi był..... Gdy zobaczyłem tam ile tam gumy ksantanowej ile uszlachetniaczy smaku i zapachu i do tego mom drobiowy ( zmielone na maź szkielety z kurczaka) autentycznie nawet tego nie otwierałem i won w śmietnik..... No nigdy więcej takich pseudo gotowców.

    • 8 0

  • Ja się zdziwiłem ze na półkach zdrowa żywność leży zurawina suszona, ale po co dosladzana syropem cukrowym ok35%.

    • 4 1

  • Gramy - gramów (2)

    Coś może zawierać 15 gramów, a nie "gram", 1 gram, 2 gramy, 20 gramów. Podobnie jest z procentami.

    A całość artykułu przydatna dla osób, które wciąż ignorują to, co na etykietach.

    • 5 1

    • Dokładnie!

      Grać to można na gitarze :D

      • 2 0

    • Gram

      Wkońcu zwrocil ktos uwagę że gramów a nie GRAM

      • 0 0

  • dla kogo ten artykuł?? (2)

    jeśli ktoś dba o zdrowe odżywianie to potrafi czytać etykiety, nie róbmy z ludzi aż takich osłów, jeśli tematy się już wyczerpały, może lepiej w ogóle się nie udzielać ....

    • 1 5

    • niestety ale sa własnie takimi osłami i potrzebuja edukcji (1)

      • 5 1

      • To, że ktoś czegoś nie wie nie oznacza, że jest osłem.

        • 1 0

  • 90% zywnosci sprzedawanej w Polsce jest szkodliwa mniej lub bardziej dla zdrowia!! (1)

    Na zachodzi to max 50% śmieci ,a to dlatego ze tam urzędy konsumenckie pilnują i dają ostre kary bez patyczkowania się! Mało tego są urzedy i testy konsumeckie robione bardzo czesto i tropiace szkodliwe dodatki i nieucziwych producentów!

    W Polsce tego niema jesteśmy przede wszystkim rynkiem zbytu dla zachodnich producentów ,dlatego towary wszystkie na rynek polski zywnosci czy czego kolwiek jak to potwierdzili sami producenci są dopasowane do warumków panujacych w Polsce czytaj brak nadzoru mozna sprzedawac co sie chce po wysokich cenach kazdy bubel i kazdy smiec za wysoka cenę!!

    W Polsce praktycznie nie istnieją testy konsumenckie !!

    Produkty teraz Polskie miały oznaczac jakosc i jak zwykle sie okazało ze to śmieci zywieniowe , wszystkie znaki pseudo jakosci mozna kupic unas i sprzedawac smieci!!

    Co sie w Polsce najlepiej sprzedaje ?Według producentów soków najlepiej sprzedają sie nektary i napoje stojące na tej samej półce z sokami.

    Ludzie mogli by sami sobie rozcieńczając soki woda ,bez dodatków cukru syropów glukozowych czy innych szkodliwych dodatków, jeszcze wyszło by im 5 razy taniej!!!
    Ale mają zanik mózgu ,to jest dla nich za trudne ,i są uzależnieni od cukru!!

    • 6 0

    • Masza rację

      Moja znajoma kupowała masło "osełkę" znanego producenta - bo podobno bez dodatków i takie zdrowe. Jak się później okazało - rzeczywiście nie było dodatków - tylko zamiast tłuszczu z mleka był tłuszcz palmowy, wiadomo, bo tańszy, a głupi Polak i tak kupi i się nażre, bo w promocji. Podobnie ciasteczka znanego niemieckiego producenta - dla Niemców na maśle, a dla Polaków tłuszcz palmowy.

      • 1 0

  • Ankieta jak zawsze hmm.. (1)

    Ja sprawdzam czasem, ale tylko określone produkty które kupuję w określonym celu.

    • 0 0

    • A jakie są nieokreślone produkty w nieokreślonym celu?

      • 0 0

  • Droga autorko mówi (i pisze) się (kogo? czego?) gramów, a nie gram.
    Gram to mianownik liczby pojedynczej (jeden gram)

    • 1 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Happy Hours z Aperol Spritz Wieczory Włoskich Smaków w Każdy Piątek!

degustacja

Bufet Włoski w Sheraton Sopot

240 zł
muzyka na żywo, degustacja

Happy Hour z Winem Domu Co Sobota!

degustacja

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane