• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Światowy Dzień Chleba. 5 miejsc w Trójmieście z naturalnym chlebem bez chemii

Mateusz Groen
16 października 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Gdzie kupimy dobry chleb? Przedstawiamy nasze pięć propozycji. Gdzie kupimy dobry chleb? Przedstawiamy nasze pięć propozycji.

"Prawdziwa miłość jest jak chleb. Potrzebuje odpowiednich składników, trochę ciepła i odrobiny magii, żeby wyrosnąć" - Jodi Picoult. O chlebie i jego roli w życiu człowieka rozwodzą się poeci, pisarze i filozofowie. Jest fundamentalną potrawą dla człowieka na całym świecie, mimo że występuje pod różnymi postaciami. 16 października obchodzimy Światowy Dzień Chleba. Z tej okazji przedstawiamy wam pięć wyjątkowych trójmiejskich piekarni, w których chleb wypiekany jest w sposób naturalny, bez chemii i spulchniaczy.




Chleb nieodłączną częścią ludzkości



Jaki chleb lubisz najbardziej?

Chleb wymieniany jest jako najstarszy posiłek spożywany przez ludzi. Wzmianki o nim znajdziemy w najstarszych rękopisach, a nawet w Biblii. Przeciętny Polak spożywa około 37,5 kg chleba rocznie. Jego fenomen od zawsze tkwi w prostocie. Według ekspertów, na dobry chleb nie musi składać się wiele składników. Często tworzą go zaledwie cztery z nich: mąka, woda, zakwas lub drożdże, sól.

Pieczywo znajduje się w jadłospisie wielu osób. Ten mączny produkt może stać się zarówno znakomitym śniadaniem, ale też dobrą przekąską w trakcie dnia. Zawsze jednak należy pamiętać o umiarze i zwróceniu uwagi na skład naszego pieczywa. Warto włączyć do swojego menu wypieki z mąki pełnoziarnistej (żytniej czy też razowej). Sycą one na dłużej, zawierają więcej błonnika pokarmowego, a także skutecznie obniżają poziom cholesterolu. Niemniej, pieczywo potrafi być ciężkostrawne i warto o tym pamiętać. A tymczasem zobaczcie nasz subiektywny przewodnik po pięciu trójmiejskich piekarniach, w których chleb smakuje jak chleb, a nie produkt chlebopodobny.

Czytaj też: Jak wybrać dobry chleb? - mówi dietetyk

Nowy Chleb


Ul. Śląska 17A, Gdańsk Mapka

Swój przegląd rozpoczniemy od wyjątkowej mikropiekarni, która wyrabia chleb na własnym zakwasie. Miejsce powstało z zamiłowania do tej dziedziny kulinarnej właściciela - Łukasz Stafiej dla rzemieślniczego piekarnictwa rzucił zawód dziennikarza. Pierwotnie wypiekane w warunkach domowych specjały, kupowane były głównie przez rodzinę i znajomych. Oddźwięk był tak pozytywny, że Łukasz postanowił karmić ludzi chlebem na szerszą skalę. Otworzył mikropiekarnię, do której dziś ustawiają się długie kolejki.

W ofercie Nowego Chleba mamy: oliwski (pszenno-żytni), kanapkowy (pszenno-żytni), ziarnisty (pszenno-żytni), sezamek (pszenno-żytni), owsiany (pszenno-żytni), zielona oliwka (pszenno-żytni), jasny (żytni), czarnuszka (żytni), razowy (żytni), trzy ziarna (żytni). Od niedawna uruchomione zostały w piekarni wegańskie czwartki. Tego dnia wszystkie wypieki są całkowicie roślinne. Warto wspomnieć, że piekarnia zamknięta jest w poniedziałki z uwagi na to, że chleb potrzebuje długiej fermentacji i przygotowania bochenków na kilkanaście godzin przed wypiekiem. Jej wyjątkowość dostrzegło wiele osób. Chleby w piekarni schodzą, jak "świeże bułeczki". Dlatego też została uruchomiona strona internetowa pozwalająca zarezerwować swój ulubiony wypiek.

Światowy Dzień Chleba. 5 miejsc z rzemieślniczym pieczywem w Trójmieście Światowy Dzień Chleba. 5 miejsc z rzemieślniczym pieczywem w Trójmieście

Majchrowski


Dolna Brama 12, Gdańsk Mapka

Tradycyjna gdańska piekarnia z duszą, w której chleb wypieka się metodami jak sprzed pół wieku. W piekarni przy Dolnej Bramie pierwszy chleb wypieczono 17 stycznia 1973 roku, ale tradycja zakładu jest dużo starsza.

- Ojciec był mistrzem piekarstwa, a po wojnie głód był ogromny. Przejął więc małą piekarnię na Chełmie przy ul. Lubuskiej 50 i zaczął piec. Zakład z krótką przerwą działał do 1972 roku. Gdy pojawiły się plany budowy Armii Krajowej, dostaliśmy przydział na Dolnej Bramie - mówił naszemu dziennikarzowi właściciel piekarni Ryszard Majchrowski.
Ryszard Majchrowski trzyma się rodzinnej tradycji i dawnych receptur opracowanych jeszcze przez swojego ojca. W chlebie Majchrowskiego nie znajdziemy spulchniaczy i chemii, a chleb wytwarzany jest tylko i wyłącznie na bazie mąki.

- Sztuczne spulchniacze czy inne chemikalia nie mają wstępu do tej piekarni. Nie będę karmił ludzi chemią, którą trzeba dodawać do ciasta w rękawicach i ochronnych okularach, co zaleca w instrukcji producent. Dobry chleb musi być naturalny i przygotowany ręcznie - dodaje Ryszard Majchrowski.
W piekarni Majchrowski znajdziemy chleb oliwski, razowy, ziemniaczany, razowy ze słonecznikiem oraz żytni. Wszystkie chleby wypiekane są w przedwojennym, kaflowym piecu opalanym drewnem.

Tone


Al. Grunwaldzka 99, Gdańsk Mapka

Ciekawą alternatywą do polskiego pieczywa może być gruziński chleb wypiekany w tradycyjny sposób w piecu chlebowym Tone. Piec jest wykonany z szamotowego kamienia, ma baryłkowaty kształt z dużym otworem od góry. I to właśnie w tej metodzie tkwi sekret niezwykłego smaku chleba gruzińskiego Shotis Puri, wszak jedyne składniki, jakich się używa do jego wypieku to mąka pszenna, drożdże, woda i sól.

- Uformowane ciasto przyklejamy do ścianek pieca chlebowego. Kiedy chleb zaczyna lekko odchodzić to znaczy, że jest gotowy do wyjęcia. Chleb Shotis Puri jest dość cienki. Łatwo się go rwie rękami. Ma aromatyczną skórkę i jest pyszny. Można go jeść bez dodatków, ale jest też idealny jako dodatek do zup, sosów czy mięsa - informuje właściciel Teimuraz Gogua.

Manufaktura Mojej Mamy


Ul. Jana Kamrowskiego 2/6, Gdynia i siedem innych lokalizacjiMapka

Manufaktura Mojej Mamy jest cukiernio-piekarnią założoną przez Dawida Gryniewicza, młodego przedsiębiorcę, który większość przepisów na ciasta i pieczywo dostał od swojej mamy. Jak mówi właściciel, pomysł na biznes to podążanie z duchem czasu i z szacunkiem do tradycji. Jedno jest niezmienne, produkcja ma być naturalna. W ofercie piekarni jest kilkadziesiąt rodzajów pieczywa wysokogatunkowego wypiekanego w 100 procentach naturalnie, na zakwasie.

Sękacz z Mazur w Trójmieście - pomysł na biznes Dawida Gryniewicza



Znajdziemy tutaj m.in.: chleb baltonowski z formy (tradycyjny chleb pszenny z domieszką mąki żytniej), baltonowski z makiem, chleb orkiszowy (chleb wyprodukowany na zakwasie, z mąki orkiszowej i mąki pszennej z dodatkiem ziaren słonecznika), chleb "Nasz" (chleb pieczony bez użycia mąki. Jego bazą są tylko ziarna płatków owsianych i orkiszowych oraz ziarna słonecznika, siemienia lnianego, nasion dyni sezamu, żyta, kiełków pszenicy), chleb wiejski, chleb zakopiański (okrągły chleb pszenny), chleb żytni (ciemny chleb na naturalnym zakwasie żytnim), żytni z cebulą, żytni z dynią, żytni z żurawiną, żytni z ziarnami, żytnio-razowy w wielu wersjach z różnymi dodatkami.

Must Bake


Ulica Mysłowicka 20, Gdynia Mapka

Must Bake, czyli pracownia cukiernicza i piekarnia. Oprócz szerokiego wachlarza znakomitych wypieków, produkują tutaj również bardzo dobry chleb zachwalany przez wiele osób. Pieczywo wypiekane jest na bazie własnego zakwasu, a w ofercie jest chleb żytni, pszenny oraz pszenno-żytni. Produkcja nie jest masowa, a pieczywo szybko znika z półki.

Miejsca

Opinie (254) ponad 10 zablokowanych

  • Dlaczego (3)

    nikt nie uczy piekarzy piec normalnego chleba? Pieką ze słonecznikiem, żurawiną, z mąki gryczanej czy inne takie wynalazki a normalnego nie potrafią.

    • 57 7

    • (1)

      Dodatkami próbują zamaskować podłą jakość.

      • 23 1

      • Bo chleba ma być dużo i ma być tani. Ma wykarmić rzeszę pustych brzuchów. Nie ważne, że po nim chorują, wszak nie od razu, więc się go produkuje na masową skalę. Nie mylić z pieczeniem.

        • 3 0

    • U Gotowały jest całkiem normalny chleb, najlepszy, tak samo zwykłe, pszenne bułki - chociaż moje serduszko leży na półkach ze słowiańskim :) I ucudaczone wypieki dla zainteresowanych też są.

      • 1 0

  • (4)

    Zakwas to też mąka i woda więc można by powiedzieć, że trzy składniki wystarczą: mąka, woda, sól.

    • 34 3

    • (3)

      Bo trzeba kupić dobrą mąkę która jest trudna do dostania i droższa trzeba mieć dobry piec. Wszystko idzie wolniej i pracownicy muszą mieć dużo większą wiedzę niż jak odpiekać zamrożone bułki

      • 11 1

      • Bzdura (1)

        Robię chleb dla siebie na własnym zakwasie i mące bio.
        Super szybko i dość tanio
        Jedynie początki są trudne. Nikt nie powie mi że dla piekarni zrobić zdrowy chleb to kłopot
        No ale fakt, może chleb niezdrowy robi się jeszcze szybciej

        • 6 0

        • Bo trzeba wykarmić coraz więcej ludzi jak najtaniej. Tyle, że kiedyś wystarczyło kilka kromek na posiłek, teraz zjesz bochenek i nic nie czujesz, więc to jedynie podwyżka ukryta w objętości chleba za "cenę" konsumpcji dodatkowej chemii.

          • 4 0

      • Mąka żytnia typ 2000 jest w każdym w miarę przyzwoitym sklepie

        Ponieważ to pełen przemiał - zawiera naturalne drożdże i symbiotyczne bakterie.

        • 4 0

  • "Przeciętny Polak spożywa około 37,5 kg chleba rocznie" (4)

    niesamowite, to ledwie 75 bochenków. Jakieś 4 kromki chleba dziennie. Byłem pewien, że spożycie jest u nas o wiele wyższe.

    • 10 3

    • Bo nie wszyscy jadają chleb. Nie dla każdego on jest zdrowy, szczególnie odpieki serwowane w marketach lub w popularnych "piekarniach" podpieranych renomowanymi nazwiskami z chemią zamiast chleba.

      • 4 0

    • sporzycie wieksze jest ale na plebani i u pis iorow (1)

      • 0 1

      • Miało być śmiesznie, ale "sporzycie" rozwaliło wpis.

        • 1 0

    • Statystyka

      Wiele osób samodzielnie piecze chleb i tego nie uwzględniają statystyki.

      • 0 0

  • Naturalny chleb z nienaturalnymi cenami:) (1)

    To dość dziwne że kilo chleba jest droższe od kilograma swini czy krowy:) Ale to my konsumenci napędzamy taką spiralę że im droższe tym lepsze. A wystarczy w ogóle ograniczyć spożycie chleba i czegokolwiek i człowiek i zdrowszy i ładniejszy i więcej w kieszeni zostaje. Pozdrowienia dla zdrowo myslących. ja mówie NIE dla spekulacji cenowych!

    • 38 3

    • A może wcale nie jeść?

      • 6 0

  • (1)

    Najlepszy chleb na zakwasie można kupić na Olszynce w piekarni Kidziński. Apropo chleba. Ciekawe czy premier już wie ile kosztuje bochenek. Może piekarz Fogiel już mu podpowiedział.

    • 31 11

    • one chałeczki w szoboty zajadają .

      • 3 0

  • (1)

    Chleb od Majchrowskiego najlepszy na świecie, reszta to hipsterskie fanaberie.

    • 30 7

    • Taaaak!!

      • 4 0

  • Radek

    Najlepszy chleb w Mielniku

    • 11 18

  • Janca

    Polecam tę piekarnię.
    Świetny chleb pszenny (kartuski) oraz ciasta.

    • 8 9

  • Raz chciałem zwykly razowy u Majchrowskiego. (10)

    Cena 7 zł za bochenek wielkosci dwoch bułek, o składzie woda, mąka, zakwas. Odebrałem to jako żart i wyszedlem.

    • 12 35

    • Bułki z Lidla polecam (1)

      a wieczorem czasem są za 50% ceny

      • 5 4

      • Wieczorem to tą "bułką" można się najwyżej ogolić

        • 6 3

    • Co za głupoty piszesz (4)

      Tam chleb razowy jest za 3,70
      Więc nie pisz głupot

      • 9 1

      • Może chodziło mi o ten mały i ciężki jak cegła? (1)

        • 1 0

        • Tak, "cegła" kosztuje 7.50 zł

          Tak, "cegła" kosztuje tam 7.50 zł, ale to jest chleb żytni, który nie może być tańszy.

          • 1 0

      • Bylem tam ponad rok temu i tyle kosztowal.

        Nie fantazjuj, ze teraz cena spadła.

        • 2 1

      • Zwykły razowy chleb u pana Majchrowskiego kosztuje 3.80 zł

        Zwykły razowy chleb u pana Majchrowskiego kosztuje 3.80 zł, natomiast 7.50 zł kosztuje chleb żytni, który w żaden sposób nie może być tańszy. A cennik można sprawdzić na stronie piekarni.

        • 1 0

    • Twoja cała egzystencja to jest żart

      • 0 0

    • Bzdury

      Byłem u Pana Majchrowskiego 16 w sobotę. Piekarnia była zamknięta wiedz odchodzę. Na raz podjeżdża auto wychodzi pan i pyta. Co pan szuka? Odp. Myslalemze otwarte chciałem chleb. Pan poczeka ja panu sprzedam. Wyciągnął z auta dwa chleby zapłaciłem 7.50. To był Pan Majchrowski rozpoznałem w internecie. Pozdrawiam

      • 6 0

    • Łgarz

      Pisz prawdę lub w ogóle. Chleb razowy kosztuje 3.80 zł. Jestem smakoszem i stałym klientem tej piekarni. Pozostałe piekarnie omijam wielkim łukiem. Powodem są ceny {dwa razy droższe} i oczywiście smak i trwałość wypieków. Polecam wszystkim.

      • 0 0

  • Bez chemii? A ile razy zboże z którego ten chleb (1)

    był wypieczony było opryskane ile sztucznych nawozów wysypano na pole

    • 39 0

    • Bez drobiazgów ,opryskiz Szamb-jetów wg. patentów usraelskich /Mendia nie widzą ,nie czują / są Gorsze

      • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Happy Hours z Aperol Spritz Wieczory Włoskich Smaków w Każdy Piątek!

degustacja

Bufet Włoski w Sheraton Sopot

240 zł
muzyka na żywo, degustacja

Happy Hour z Winem Domu Co Sobota!

degustacja

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane