Wiadomości

Okiem dietetyka: jak poskromić głód?

Głód pojawia się po kilku, a nawet kilkunastu godzinach od posiłku w zależności od tego, jak skomponowana była potrawa i jak duże są nasze wydatki energetyczne.
Głód pojawia się po kilku, a nawet kilkunastu godzinach od posiłku w zależności od tego, jak skomponowana była potrawa i jak duże są nasze wydatki energetyczne. fot. Evgeny Atamanenko/123rf.com

Okiem Dietetyka to cykl tekstów o tym, jak i gdzie zjeść zdrowo w Trójmieście. Porady przygotowuje dietetyk Viola Urban. W tym odcinku radzi, jak poskromić głód. Ostatnio wzięła pod lupę budowanie masy mięśniowej, a za dwa tygodnie przygotuje ranking kasz.Jak często jesz w ciągu dnia?

pięć razy 33%
cztery razy 28%
trzy razy 17%
dwa razy 6%
raz 1%
co chwilę coś podjadam 15%
zakończona Łącznie głosów: 819
Głód jest całkowicie fizjologicznym zjawiskiem, które zawdzięczamy ewolucji. To on wysyła nam sygnały, że najwyższa pora przyjąć kolejną porcję pokarmu. Dzięki niemu nie zapominamy o regularnym jedzeniu i dążymy do zaspokojenia jednej z podstawowych potrzeb organizmu. Jest to bardzo potrzebne zjawisko, ale czasami przysparza nam sporo kłopotów.

Wiemy bowiem, że głód odczuwają nie tylko osoby, które jedzą zbyt mało. Głód może się pojawiać również u osób, które jedzą zbyt dużo i tutaj zaczynają się problemy. W dzisiejszym artykule opowiem o tym, skąd bierze się uczucie głodu, jakie hormony nim zarządzają, czym różni się głód od apetytu i jak zmodyfikować swoją dietę, aby długo odczuwać błogą sytość.

Czym jest głód i co sprawia, że chcemy jeść więcej?Tak jak już wspomniałam we wstępie, głód jest zjawiskiem fizjologicznym, które determinuje podjęcie popędowych działań mających na celu zaspokojenie zapotrzebowania na energię. Głód pojawia się po kilku, a nawet kilkunastu godzinach od posiłku w zależności od tego, jak skomponowana była potrawa i jak duże są nasze wydatki energetyczne. Na uczucie głodu składa się wiele czynników i badacze wciąż zastanawiają się, który z nich jest najbardziej istotny. Teorii jest wiele i myślę, że każda z nich jest składową pełnego obrazu sytuacji.

Naukowcy badają wiele różnych mechanizmów, aby w przyszłości stworzyć możliwości terapeutyczne dla osób zmagających się z otyłością. W centrum zainteresowania znajdują się między innymi grelina nazywana hormonem głodu, leptyna wydzielana przez tkankę tłuszczową oraz neuropeptyd Y, który aktywuje w podwzgórzu struktury odpowiedzialne za odczuwanie głodu i dążenie do poboru większej ilości pokarmu.

Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nadmierny głód zależy od aktywności hormonów, ale to żadna wymówka, ponieważ nasze hormony w dużej mierze są uzależnione od stylu życia. Zmiana w obrębie diety, aktywności fizycznej czy higieny snu u szlachetnej większości osób bezpośrednio przyczynia się do stabilizacji poziomu hormonów odpowiedzialnych za odczuwanie głodu, a co za tym idzie - masę ciała.


Jedną z podstawowych technik jest wyznawanie zasady "jesz to, co widzisz", zatem kiedy jest to możliwe, unikajmy narażania się na widok i zapach atrakcyjnego sensorycznie jedzenia.
Jedną z podstawowych technik jest wyznawanie zasady "jesz to, co widzisz", zatem kiedy jest to możliwe, unikajmy narażania się na widok i zapach atrakcyjnego sensorycznie jedzenia. fot. subbotina/123rf.com

Głód a apetytMam nieodparte wrażenie, że w wielu przypadkach, kiedy dochodzi do nadmiernego spożycia kalorii z jedzeniem lub nieumiejętności utrzymania diety redukcyjnej, problemem nie jest fizjologiczny głód, lecz apetyt. Czym różnią się te dwa odczucia? Przede wszystkim głód powoduje chęć zjedzenia czegokolwiek, co zaspokoi potrzebę dostarczenia energii z pożywieniem, natomiast apetyt mamy na coś konkretnego.

Podam przykład: po sycącym dwudaniowym obiedzie głodu zdecydowanie nie czujemy, ponieważ dostarczyliśmy organizmowi energii i białka, możemy mieć natomiast apetyt na coś słodkiego. Niektórzy twierdzą, że na serniczek jest osobny żołądek i to jest właśnie metafora apetytu. Apetyt działa na poziomie psychologicznym, a nie fizjologicznym, więc zdecydowanie trudniej jest go kontrolować. Istnieją jednak psychologiczne sztuczki, które pozwalają nam z nim walczyć.

Jedną z podstawowych technik jest zrozumienie zasady "jesz to, co widzisz", zatem kiedy jest to możliwe, unikajmy narażania się na widok i zapach atrakcyjnego sensorycznie jedzenia. Nie wchodźmy do cukierni, omijajmy dział ze słodyczami w sklepie, idźmy na spacer, kiedy przy stole serwowany jest deser, usuńmy wszystkie grzeszne produkty z szafek w domu i starajmy się nie obserwować wyzwalających ślinotok kont w social mediach. Najlepiej nakładać sobie na talerz odpowiednią porcję jedzenia i nie patrzeć na stół pełen możliwości dokładki.

Panuję nad apetytem, ale to naprawdę głód!Jeśli apetyt mamy pod kontrolą, ale głód na diecie nie pozwala nam utrzymać stałej masy ciała albo w przyjemny sposób kontynuować redukcji, powinniśmy uciec się do zmian w obrębie jadłospisu. Są bowiem sposoby na to, aby posiłki były większe objętościowo, mniej kaloryczne, a jednocześnie bardziej sycące.

Po pierwsze: objętość posiłków i niskokaloryczne wypełniaczeFizyczny nacisk pokarmu na ścianki żołądka nie jest może najistotniejszym czynnikiem determinującym sytość, ale dla wielu osób, które całe życie jadły duże porcje, może być bardzo ważny. Warto zaczynać każdy posiłek od porcji surowych lub ugotowanych al dente warzyw, które wypełniają żołądek i spowalniają tempo jego opróżniania.

Może to być prosta surówka z kapusty, porcja roszponki z pomidorkami koktajlowymi albo kilka różyczek ugotowanego brokuła. Warzywa można też dodawać do wielu potraw, np. zwiększyć nimi porcję leczo, wypełnić ciasto na placuszki, dodać do sosu lub koktajlu. Uzyskamy przy tym podwójną korzyść: większą sytość i lepsze odżywienie organizmu.

Wszystkie porady Okiem Dietetyka


W jadłospisie osoby zmagającej się z wiecznym głodem jest miejsce na razowy chleb, grube kasze, ciemny makaron, brązowy ryż i inne pełnoziarniste produkty.
W jadłospisie osoby zmagającej się z wiecznym głodem jest miejsce na razowy chleb, grube kasze, ciemny makaron, brązowy ryż i inne pełnoziarniste produkty. fot. 123rf.com

Po drugie: błonnik i stabilizacja poziomu glukozy we krwiWspomniane wyżej warzywa dodawane do każdego posiłku dostarczają nie tylko objętości, ale też błonnika. To jeden ze sposobów na zwiększenie sytości po zakończonym posiłku. Zwiększona porcja błonnika sprawia, że trawienie odbywa się wolniej, a glukoza, kwasy tłuszczowe i aminokwasy powoli, lecz systematycznie dostają się do krwiobiegu.

Aby zwiększyć zawartość błonnika w diecie, wystarczy zamienić oczyszczone produkty zbożowe, takie jak zwykły makaron, mąka typu 500, pszenny chleb i bułki, biały ryż czy mąkę kukurydzianą na pełnoziarniste wersje. W jadłospisie osoby zmagającej się z wiecznym głodem jest miejsce na razowy chleb, grube kasze, ciemny makaron, brązowy ryż i inne pełnoziarniste produkty. Dobrym pomysłem będzie też włączenie do diety dań zawierających strączki np. soczewicę, groch, fasolę czy ciecierzycę.

Po trzecie: białko i stały dopływ aminokwasówJednym z grzechów głównych podczas samodzielnego odchudzania jest ograniczanie białka i skupianie się wyłącznie na produktach węglowodanowo-tłuszczowych. Takie posiłki nie sycą na długo zwłaszcza wtedy, kiedy są zrobione z oczyszczonych zbóż, ziemniaków i zawierają cukier, a na dodatek nie zawierają dużej ilości warzyw. Przykłady takich posiłków to np. tosty z dżemem, pszenny makaron z sosem pomidorowym, ziemniaki z gotowanym kalafiorem i bułką tartą, biały ryż z jabłkami. Takie posiłki nie mają prawa sycić na dłużej niż dwie godziny. Są szczególnie problematyczne dla osób zmagających się z nadmiernym wydzielaniem insuliny po posiłku.

Co możemy zrobić, aby wydłużyć okres sytości po takim pożywieniu? Wystarczy dodać białko. Produkty białkowe charakteryzują się wysokim indeksem sytości, a obecność odpowiedniego zestawu aminokwasów we krwi powoduje zahamowanie wydzielania hormonów odpowiedzialnych za poczucie głodu. Niektórzy badacza określają to zjawisko jako tzw. "głód białkowy". Może mieć ono miejsce nawet wtedy, kiedy zjadamy o wiele więcej energii niż wydatkujemy, ale wciąż organizm domaga się kolejnej porcji jedzenia w nadziei na to, że pokryje ona podstawowe zapotrzebowanie na proteiny.

Jeśli każdy posiłek będzie zawierał minimum 20 g białka, prawdopodobnie całkowicie poskromimy uczucie głodu towarzyszące nam w ciągu dnia. Wystarczy 100-120 g chudego mięsa, 80 g fasoli, mały serek wiejski, trzy jajka, 150 g chudej ryby, kostka tofu albo miarka odżywki białkowej w proszku. Możemy też wybrać produkty zbożowe i orzechy, aby uzupełnić posiłek w proteiny. W tej roli świetnie sprawdza się komosa ryżowa, kasza gryczana, fistaszki i pestki dyni.


Niedostateczna ilość snu ma ogromny wpływ na to, ile kalorii przyjmujemy w ciągu dnia.
Niedostateczna ilość snu ma ogromny wpływ na to, ile kalorii przyjmujemy w ciągu dnia. fot. Vadim Guzhva/123rf.com

Po czwarte: nawodnienie i mylenie pragnienia z głodemSymptomy głodu możemy odczuwać wtedy, kiedy jesteśmy odwodnieni. Niektóre osoby mylą uczucie pragnienia z głodem. Organizm wielu osób przyzwyczaił się do tego, że wraz z posiłkiem dostarczana jest woda i właśnie z tego powodu czujemy chęć zjedzenia czegoś dodatkowego. Najczęściej w takim przypadku sięgamy po większe ilości soków, owoców lub słodzony nabiał. Jeśli podejrzewamy u siebie taką zależność, warto wypić szklankę wody i obserwować reakcję. Jeśli głód nie ustąpił, to dopiero wtedy sięgamy po przekąskę.

Po piąte: sen i jego wpływ na gospodarkę hormonalnąNiedostateczna ilość snu ma ogromny wpływ na to, ile kalorii przyjmujemy w ciągu dnia. Dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim w czasie snu stabilizuje się poziom wielu hormonów w naszym organizmie. Kiedy śpimy osiem-dziewięć godzin dziennie, organizm jest w stanie wyregulować gros procesów, bo zwyczajnie ma na to czas.

Kiedy śpimy pięć-sześć godzin na dobę, pojawiają się problemy. Gdy snu jest za mało, zwiększa się wytwarzanie hormonu głodu, czyli greliny oraz spada wytwarzanie hormonu sytości, czyli leptyny. Dłuższy dzień powoduje też problem z zaspokojeniem głodu normatywną dawką energii. Niektórzy badacze sugerują, aby nie tylko spać po minimum osiem godzin na dobę, a też zadbać o to, by powstała 12-godzinna przerwa między ostatnim posiłkiem dnia poprzedniego, a pierwszym posiłkiem dnia następnego. Takie działanie z kolei pozwala zwiększyć wrażliwość insulinową. Kiedy śpimy zbyt krótko, jest to bardzo trudne do wdrożenia w praktyce, zatem w trosce o własne zdrowie dajmy sobie dwie godziny snu więcej.

Tak naprawdę tyle wystarczy, aby na niskokalorycznej diecie nie czuć głodu przez cały dzień i nie zmagać się z nieprzyjemnym ssaniem w żołądku. Odpowiednia kompozycja posiłków, sen, nawodnienie i unikanie pokus sprawią, że głód i nadmierny apetyt przestaną nam przeszkadzać w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Opinie (72) ponad 10 zablokowanych

 • fajnie ze pojawi sie ranking kasz (2)

  czuję ze to sie przyda kazdemu. jednak osobiscie wolałbym ranking ziemniakow, z dwoch powodow:
  1. wole ziemniaki od kaszy
  2. na kaszy na opakowaniu jest napisane wlasciwie wszystko, w przeciwniestwie do ziemniakow.

  informacje o kaszy to kazdy sobie znajdzie sam, czy autorka moglaby dostarczyc czegos bardziej niedostepnego dla "zwyklego czytelnika". poszczegolne odmiany ziemniaka bardzo roznia sie miedzy soba zawartoscia skladnikow, kalorycznoscia itp.

  • 36 0

  • (1)

   Ziemniak w płynie jest najlepszy

   • 6 2

   • lepszy jest taki przed monitorem

    jak nie wierzysz to spójrz w lustro

    • 0 3

 • Czym jest głód... (1)

  To już najmniejsze dzieci wiedzą, no ale jeśli trzeba to tłumaczyć.. To ja nie wiem. Artykuł bez sensu, widać że się nie ma o czym konkretnym pisać, to się pisze byle co i nic konkretnego...

  • 13 49

  • To trochę jak z twoim komentarzem

   ;)

   • 20 1

 • Artykuł o wszystkim i o niczym. (4)

  Ogólnie cała dietetyka przypomina trochę sekty. Są grupy fanów (zazwyczaj fanek) jakiś konkretnych diet, które jeżdzą cyklicznie na różne kowenty i szkolenia (zazwyczaj drogie).

  Każda krytyka obranej przez nich diety jest gorsza niż atak na matkę i bombelki niechybnie prowadząc do strasznej g***oburzy.

  Oczywiście co dwa lata trendy zmieniają się z nasionek Chia wracamy do Lnu i kaszy itp.

  W 80% przypadków wystarczy nie wpier***** .

  • 47 18

  • bo ten artykuł jest jak łapanka do sekty odchudzaczy - masz się w ten temat zaangażować najlepiej bez opamiętania bo inni tak robią i są szczęśliwi , mieć dietę kupować odpowiednie produkty itd itp.... poprzednio była łapaka do sekty "trener personalny"

   • 9 4

  • A ty nie odróżniasz jakiś od jakichś (2)

   czyli nie rozumiesz, co piszesz/mówisz, a wymądrzać się lubisz

   • 6 4

   • Jak tam dzisiejsza kupa? (1)

    Dużo nasionek? Tyłek nadal gruby?

    • 5 5

    • chodzę obwieszony balastem , wisi mi wszystko i ciężko się chodzi , pocę się z byle powodu ... i muszę non stop jeść bo mam rozepchany żołądek a ćwiczyć nie mogę bo godzinę po jedzeniu nie wolno a ja non stop jem i tej godziny nigdy nie doczekałem

     • 4 1

 • Jak walczyć z głodem?

  To proste. Głodujący muszą zjeść bezrobotnych. Rozwiążemy dwa problemy społeczne na raz !

  • 42 6

 • tylko schabowy pomoże (7)

  • 19 7

  • z kapuchą, na witaminkach nie ma co oszczędzać

   • 11 0

  • na speedzie w ogóle nie ma poczucia głodu (2)

   no ale są efekty uboczne ... po 3-4 dobach człowiek leci na pysk

   • 1 0

   • (1)

    no i te zwiiidy :)

    • 1 0

    • zwidy są cool

     akurat zwidy jak się trafią - to wartość dodana ;)))

     • 0 0

  • (2)

   schabowy, surówka, piwo. czego więcej chcieć?

   • 0 0

   • drugie piwo? (1)

    • 4 0

    • i 50siatka by zrobić se uboota

     • 0 0

 • Najlepszy sposób na panowanie nad glodem (4)

  To intermittent fasting

  • 6 12

  • Kolejna głupiomoda która za chwilę przeminie (1)

   • 9 5

   • no właśnie niekoniecznie

    czytałem, że ta dieta IF - przerywana głodówka (dla purystów) - jest najbardziej zbliżona do tego, do czego ewolucyjnie przystosowany jest ludzki układ pokarmowy. Wielogodzinne niejedzenie, a potem najadanie się do syta ponoć służy nam najlepiej. Uprzedzając komentarze, to nie wiem czy tak jest faktycznie, gdyż nie prowadziłem w tym kierunku badań naukowych. Dla mnie osobiście jest to bardzo ciężka dieta, byłem 2 czy 3 razy na tym i mimo, że każdy kolejny dzień jest łatwiejszy i efekty są spektakularne, to ciężko wytrwać.

    • 2 4

  • a znasz polskie słowa czy nauczyli cie jak papugę w zoo ?

   • 4 5

  • fisting?

   • 2 0

 • Jest taka kwestia, że ja panuję nad głodem (1)

  Tyle, że po prostu lubię jeść i tego opanować nie potrafię

  • 26 2

  • a wystarczy upitolić rączki od łokcia w dół

   i sprawa załatwiona raz na zawsze ;))))))))))))))

   • 0 1

 • Jak ktoś chce powalczyć i tak naprawdę się sprawdzić

  to polecam dietę IF. Na szczęście po kilku, kilkunastu dniach jest coraz łatwiej.

  • 3 12

 • Jedyna prrawdziwa dieta to (3)

  MŻ.
  Reszta to półśrodki i usprawiedliwianie się przed sobą.

  • 35 8

  • a potem efekt jojo (2)

   Tak, MZ, czyli ograniczam jedzenie na slepo (bez wiedzy co ma jaki wplyw na organizm), zle sie czuje, chudne, zwalnia metabolizm, a potem jojo i waga wraca.

   Lepiej polecic: mniej cukru, slodyczy, napojow slodzonych i przetworzonej zywnosci. Wtedy poprawiamy wage i zdrowie.

   • 9 2

   • Sam się jojo.

    Jak schudniesz to nie zaczynasz znowu żreć jak osioł.

    • 1 0

   • można żreć wszystko i ile się chce - ale trzeba się przy tym ruszać

    taki Pudzian na samo śniadanie popylał jajecznice z 12 jaj !!!
    potem było jeszcze więcej... ale organizm to wszystko zaraz spalał na siłowni

    • 0 0

 • Jak walczyc z głodem (5)

  Wystarczy nerwica slabo platna praca problemy ze snem i odechciewa sie jesc a czasem wrecz zapomina.. nie wiem co lepsze to czy wyscig w korpo na bialym nosie

  • 26 5

  • no zobacz (3)

   a ja prawie z tych samych powodów wyglądam jak wieprz. Każdy reaguje inaczej na stres.

   • 28 0

   • (1)

    to zacznij coś robić zamiast ubolewać nad sobą zagryzając kolejne przekąski

    • 1 13

    • skąd wiesz, że nie robię

     robię. Gdybym nic kompletnie nie robił to bym w ogóle pewnie nie wyglądał tylko wąchał kwiaty od spodu.

     • 7 0

   • Dokładnie. To tak jak ja zajadanie stresu :-/

    • 9 0

  • Dużo ludzi zajada stres i tyje . Ja akurat w stresie chudnę

   • 9 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Rozrywka

Kultura

Nowe lokale

Ideolo Pizza

Pizzerie
Gdynia
Tucholska 3

Koi Koi

Restauracje
Gdańsk
Antoniego Lendziona 14

Mleczna Krówka

Restauracje
Gdynia
Świętojańska 82

Najczęściej czytane