• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Okiem dietetyka: zdrowe słodycze

Viola Urban
6 czerwca 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Dla jednych brzmi to jak oksymoron, dla innych to już codzienność. Tym pierwszym chciałabym udowodnić, że zdrowe słodkości istnieją. Dla jednych brzmi to jak oksymoron, dla innych to już codzienność. Tym pierwszym chciałabym udowodnić, że zdrowe słodkości istnieją.

Okiem Dietetyka to cykl tekstów o tym, jak i gdzie zjeść zdrowo w Trójmieście. Porady przygotowuje dietetyk Viola Urban. W tym tygodniu pomysły na zdrowe słodkości. Ostatnio pisała o zdrowych kolacjach, a za dwa tygodnie przedstawi kilka przepisów na dania z młodymi warzywami.



Dla jednych brzmi to jak oksymoron, dla innych to już codzienność. Tym pierwszym chciałabym udowodnić, że zdrowe słodkości istnieją.

Zanim zaczniemy omawiać idealny skład zdrowych słodyczy, musimy powiedzieć sobie jasno: zdrowe nie zawsze jest niskokaloryczne, a niskokaloryczne nie zawsze jest zdrowe. Przez pojęcie zdrowy mam na myśli naturalny i odżywczy deser pozbawiony chemicznych dodatków. Jest wiele kalorycznych produktów, które mimo wszystko warto włączyć do diety. To, czy będą one stanowić dodatek do owsianki, czy składnik mądrze zaplanowanego deseru, nie ma najmniejszego znaczenia. Stosunkowo wysokokaloryczne produkty, które mogą przydać się przy przygotowaniu zdrowego deseru to np. daktyle, awokado, nierafinowany olej kokosowy, mleczko kokosowe, świeże i mrożone owoce, wszelkiego rodzaju orzechy i dobrej jakości masło orzechowe.

Domeną zdrowego deseru będzie stosunkowo niski indeks glikemiczny. Odżywcze desery o wysokim indeksie glikemicznym wyjątkowo mogą stanowić wartościowy element diety u osób, które dobrze tolerują węglowodany, są aktywne fizycznie i nie mają problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Pozostałym zaleca się te pierwsze.

Warto dodać, że pojęcie zdrowy dla każdej osoby będzie oznaczało co innego. Nie warto wierzyć w to, że bezglutenowy, pozbawiony laktozy, wegański deser zawsze będzie dla nas dobry, bo wcale nie musi. Jeśli taki deser przygotowany będzie z mąki kukurydzianej, białego cukru, oleju słonecznikowego i sztucznego aromatu spełni wszystkie te warunki, a mimo to nie będzie zdrowy. Taka mieszanka składników to wysoko przetworzone węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym, prozapalne kwasy tłuszczowe i wątpliwej jakości dodatki smakowe. Pozory bardzo często mylą i dotyczy to zarówno przepisów, jak i opakowań gotowych słodyczy dostępnych w sklepie.

Zamiast białej mąki pszennej, warto użyć pełnoziarnistej albo orkiszowej. Zamiast białej mąki pszennej, warto użyć pełnoziarnistej albo orkiszowej.
Zamienniki cukru

Deser musi być słodki i tutaj już mamy pierwszy kłopot, bo smak słodki oznacza albo węglowodany o niezbyt niskim indeksie glikemicznym, albo substancje słodzące. Tak jak już mówiłam, nie zawsze są to produkty złe. Z oczywistych względów powinniśmy unikać chemicznych środków słodzących, cukru rafinowanego i wszelkiego rodzaju syropów cukrowych. Lepszym źródłem słodyczy w deserze będą wspomniane już daktyle, owoce (np. bardzo słodkie banany), naturalne syropy (np. z agawy lub z brązowego ryżu), a także naturalny miód. Dla osób, które muszą unikać węglowodanów z uwagi na insulinooporność lub cukrzycę dobrym wyborem będą stewia lub naturalny "cukier" brzozowy, czyli ksylitol - wszystkie wspomniane substancje nie są węglowodanami, a mimo to nadają deserom słodki smak.

Mąka ma znaczenie

W wielu deserach problematyczna jest też biała, oczyszczona mąka. Jak to mówią, wszystko jest dla ludzi, ale jeśli zależy nam, aby deser był nie tylko pyszny, ale też odżywczy, to z pszenną pięćsetką musimy się pożegnać. W wielu przypadkach wystarczy zamienić mąkę białą na pełnoziarnistą. Dzięki wyższej zawartości błonnika, składników mineralnych i witamin z grupy B będzie to zdecydowanie zdrowsza opcja. Dobrym zamiennikiem dla mąki pszennej będzie też mąka orkiszowa. Wiele osób zamienia mąkę pszenną na żytnią myśląc, że tak przygotowany deser będzie bardziej zdrowy. W tym przypadku niestety nie jest tak kolorowo. Mąka żytnia z uwagi na bardzo dużą zawartość kwasu fitynowego powinna być poddana procesowi ukwaszania. Jeśli ciasto z mąki żytniej nie będzie przygotowane na zakwasie, to nie będzie ono najzdrowszą opcją. Pamiętajmy o tym.

Wszelkiego rodzaju nieoczyszczone mąki z innych zbóż i pseudozbóż także będą wartościowym zamiennikiem mąki pszennej. Wybór jest ogromny. Od mąki gryczanej, owsianej i jaglanej, przez mąki z komosy ryżowej czy amarantusa, aż po mąki z teff, kokosową czy konopną. Większość zdrowych mąk niestety ma charakterystyczny smak i trudniej wykonać z ich użyciem deser, który będzie przypominać tradycyjną wersję. Jeśli używamy nowego produktu, warto poszukać sprawdzonego przepisu. Improwizowanie z mąkami bezglutenowymi nie jest niestety tak proste, jak w przypadku mąki pszennej. Niemniej jednak zdecydowanie warto próbować.

Świeże, sezonowe owoce sprawdzają się znakomicie w większości diet. Świeże, sezonowe owoce sprawdzają się znakomicie w większości diet.
Warzywa to świetna baza

Bardzo dobrym rozwiązaniem w kwestii fit słodkości jest przygotowywanie deserów na bazie warzyw. Ciasto marchewkowe zapewne już znacie, ale to niejedyne warzywo, jakie warto wykorzystać do przygotowania wypieków. Brownie z burakiem, ciasto na bazie korzenia pietruszki albo słodki chlebek z cukinii, to tylko niektóre desery, jakie można "odchudzić" za sprawą niskokalorycznych warzyw.

Alternatywne tłuszcze

Zamiennikiem dla masła w wypiekach może być olej kokosowy, oliwa, olej ryżowy lub rzepakowy. Masło oczywiście nie jest złe, o ile nie poddamy go obróbce termicznej, dlatego warto szukać zamienników. Zdecydowanie nie polecam używania w kuchni utwardzanej margaryny i oleju słonecznikowego. Te nośniki tłuszczu niestety nie dostarczają nam niczego dobrego - są za to źródłem szkodliwych prozapalnych kwasów omega-6 i trans. Do deserów na zimno warto wykorzystywać także orzechy i masło orzechowe.

Zamiennikiem dla bitej śmietany może być np. kremowy serek homogenizowany wzbogacony o miód i wanilię lub ubite na sztywno mocno schłodzone mleczko kokosowe. W roli kremu możemy użyć zmiksowanego awokado - taki krem smakuje najlepiej, kiedy przygotowujemy go w wersji czekoladowej. Równie dobrym pomysłem na krem do tortu jest przygotowanie go ze zmiksowanej kaszy jaglanej lub domowej roboty budyniu.

Dla fanów lodów szczególnie polecam domowe lody na bazie mrożonych bananów i masła orzechowego. To banalnie prosta w przygotowaniu przekąska, którą można bezkarnie objadać się całe lato. Gwarantuję Wam, że skład sklepowych lodów nie kończy się na dwóch produktach. Czytajmy etykiety.

Lody z bananów i masła orzechowego - świetny zamiennik tych sklepowych. Lody z bananów i masła orzechowego - świetny zamiennik tych sklepowych.
Wszystko jest dla ludzi

Najzdrowsze słodkości to te, które daje nam natura. Świeże, sezonowe owoce sprawdzają się znakomicie w większości diet, dostarczają sporo witamin o działaniu przeciwutleniającym, dużo składników mineralnych i wody. Warto je spożywać zwłaszcza latem, kiedy potas jest na wagę złota.

W kwestii słodkości w diecie odpowiedź będzie zawsze jedna - wszystko jest dla ludzi. Umiar jest kluczem do sukcesu. Nawet jeśli zdecydujemy się na zjedzenie czegoś, co nie ma najlepszej opinii u dietetyka, nie powinniśmy się nadmiernie zamartwiać. Poczucie winy związane z jedzeniem słodyczy może nas dotyczyć w ograniczonym zakresie, ale na pewno nie powinno zatruwać nam życia. Warto dać sobie odrobinę swobody, nawet podczas odchudzania. Jeśli natomiast zależy nam na tym, aby w naszym menu występował co najmniej jeden słodki posiłek dziennie, powinniśmy stawiać na jakość. Zbilansowana dieta zakłada niewielki udział cukrów prostych. Jeśli nie mamy problemów z metabolizmem węglowodanów i utrzymaniem prawidłowej masy ciała, to ilość kalorii pochodzących z cukrów prostych może wynosić nawet do 10 proc. dziennego zapotrzebowania na energię. Warto zatroszczyć się o to, aby te cukry proste poza energią niosły za sobą także wartościowe witaminy i składniki mineralne.

O autorze

autor

Viola Urban: na swoim blogu OkiemDietetyka.pl tworzy od 6 lat. Z zawodu dietetyk, z zamiłowania poszukiwacz nowych smaków, z doświadczenia redaktor serwisów poświęconych kulinariom i zdrowemu stylowi życia. Lubi inspirować do lepszego jedzenia i podejmowania świadomych wyborów. W wolnych chwilach biega i szuka dobrego jedzenia na mieście. Pisze do cyklu Okiem Dietetyka.

Opinie (44) 3 zablokowane

  • Świeże sezonowe owoce są zdrowe? (6)

    U mnie na działce wszystko dopiero kwitnie a w sklepach są już tegoroczne warzywa i owoce. Jak to możliwe?

    • 14 8

    • Zapomniales obsikac..

      • 3 2

    • nie masz podejścia do warzyw to i się mszczą na Tobie

      • 3 1

    • warzywa są uprawiane w szklarniach, tam cieplej

      moja teściowa ma mini szklarnię na działce i bez chemii też ma już warzywa

      • 16 1

    • Ach, gdyby tylko ktoś wymyślił pomieszczenia z temperaturą cieplejszą niż na zewnątrz

      takie z ziemią, nawadniane, gdzie można posadzić rośliny...
      Oj marzenia :)

      • 23 1

    • Jesteś pół roku za postępem

      • 1 1

    • skoro stosujesz afrykanska technologie w 21 wieku...

      • 2 0

  • Pani Viola Urban nie przeczytała przed akceptacją tych swoich wypocin. (3)

    Cytuję:
    "Stosunkowo wysokokaloryczne produkty, które mogą przydać się przy przygotowaniu zdrowego deseru to np. (...) świeże i mrożone owoce"

    Ma Pani na myśli arbuza i truskawki które mają 30 kcal, czy może jabłka, które mają 50 kcal, a może bombę kaloryczną w postaci banana - 80 kcal?

    Brakuje mi słów... Pani dietetyk.

    • 23 19

    • (1)

      Truskawki maliny są ok.
      Gorzej z arbuzem i bananami bardzo wysoki ig.

      • 2 1

      • Nauczcie się w końcu "dietetycy",

        że indeks glikemiczny ma znaczenie tylko dla ludzi chorych, np. na cukrzycę. Nie ma to absolutnie nic wspólnego z tym, czy produkt jest generalnie zdrowy czy nie. Przykład: miód vs cukier.
        Albo jedna z wielu sprzeczności w artykule: "Domeną zdrowego deseru będzie stosunkowo niski indeks glikemiczny." a za chwilę:
        "Lepszym źródłem słodyczy w deserze będą wspomniane już daktyle" (daktyle z tego co pamiętam mają jeden z najwyższych IG) - jak już jesteśmy zwolennikiem najwet najgłupszej teorii świata to się jej chociaż trzymajmy a nie zmieniamy zdanie co akapit.

        • 10 1

    • Filip pojechałeś po całości z tym bananem

      80 kcal - "bomba kaloryczna"?
      Chyba dla chomika.

      • 5 2

  • Naturalny "cukier" brzozowy, czyli ksylitol - naturalny? (5)

    Za wikipedią: "otrzymywany w reaktorach pod ciśnieniem wodoru 6 - 10 MPa, z użyciem katalizatorów. Katalizator otrzymuje się przez stopienie niklu z glinem z dodatkiem innych promotorów. Ochłodzony i rozbity stop ładuje się do autoklawu a następnie katalizator zadaje się wodnym roztworem NaOH. Wodorotlenek sodu rozpuszcza glin, uwalniając nikiel w aktywnej formie. W reaktorze β-D-ksylopiranoza zostaje uwodorniona do ksylitolu. Taki hydrolizat oczyszcza się węglanem i po odsączeniu roztworu ksylitolu usuwa się kationy i aniony przez dodatkową obróbkę odpowiednimi jonami. Ksylitowy roztwór zagęszcza się w wyparce próżniowej do 75% suchej substancji i poddaje krystalizacji"

    • 24 5

    • o kurczę

      • 6 2

    • zapewnie chodzi o to, że (1)

      ksylitol wytwarza się naturalnie w organizmie człowieka w ilości ok. 15 g dziennie w procesach trawienia.

      • 2 2

      • Kwas solny też

        Ale nikt nie twierdzi, że zdrowo sobie nim popić po obiedzie :)

        • 2 0

    • Teraz modne jest straszenie "chemią". Dla ciekawych mocnych wrażeń, polecam w grafice wygooglanie: skład jabłka.

      • 4 2

    • Słodziki

      sama natura :D

      • 2 0

  • "zamiennikiem dla masła" (2)

    "zamiennikiem dla bitej śmietany" - a co jest niezdrowego w maśle i śmietanie? Jak się chce pisać o zdrowym odżywianiu to wypadałoby choć wspomnieć, co uznajemy za zdrowe a co nie, bo tutaj to raczej gust a nie zdrowie wchodzą w grę.
    I skąd ta zamiennikomania? Ja jem zdrowo: mięso, ryby i owoce morza, nabiał, jajka, owoce i warzywa - po co mam wydziwiać, że np. stek z serem to "zamiennik" hamburgera? Zamiennik to uboższy odpowiednik oryginału i wg mnie zdrowe odżywianie nie polega na zamiennikach! A już na pewno nie na zastępowaniu zdrowych, naturalnych i niskoprzetworzonych produktów zamiennikami.
    I jak niby banan ma być zamiennikiem cukru i jak mam nim np. posłodzić swoją kawę, którą właśnie piję? Słodzi się miodem i tyle, kogo nie stać daje cukier albo słodzik lub pije gorzką. A o ksylitolu to już **** - no ale co ja bedę "dietetyka" uczył, jestem tylko budowlańcem.

    • 34 4

    • Widać, że jesteś budowlańcem

      Dlatego to ktoś inny musi wytłumaczyć ci, że np. banan jako zamiennik cukru tyczy się stosowania go do deserów, a nie tam gdzie potrzebne jest to, żeby cukier się rozpuścił. Jakoś wszyscy oprócz ciebie zrozumieli - jak to jest być "wyjątkowym"?

      • 6 10

    • Zi0m musisz zacząć pisac artykuły o diecie

      Marnujesz się pisząc tylko komentarze.
      Myślę, że najzacniejsze periodyki przyjmą twoje teksty i poradniki dietetyczne.
      I zapewne wszystkie inne gazety też, bo jesteś najlepszy we wszystkim

      • 3 1

  • Zdrowe słodycze to takie które cukru nie zawierają.Świeże, sezonowe owoce zgadza sie. (5)

    Najnowsze badania udowodniły ze głuten nie jest szkodliwy przeciwnie podali ze jego brak jest szkodliwy.Te wszystkie diety zostały wymyślone dla frajerów na których chce się zarobić,na ich głupocie i naiwności.

    • 24 1

    • (2)

      Bzdury, ćwoczku, piszesz. Może gdybyś odstawił pieczywo i makaron na jakiś czas to przeszłaby Ci mgła mózgowa. Wielu ludziom gluten szkodzi, nie tylko celiakom. Jak ktoś odstawił z powodu mody i nie zauważył poprawy a nie wraca do pieczywa "bo wszyscy na bezglucie" - to już dziwne.

      • 1 12

      • Zapomniałem się podpisać.

        • 3 0

      • idz byc hipsterem gdzie indziej

        • 2 1

    • pusta moda i nic więcej (1)

      Najlepsze są płatki kukurydziane "bezglutenowe"

      ;)

      a śmieszne jest to ponieważ ... Kukurydza naturalnie nie zawiera glutenu.

      • 5 1

      • To niestety nie jest śmieszne

        Ponieważ producenci żywności dodają gluten ponieważ, między innymi: jest wypełniaczem, doskonale przenosi aromaty. Nawet nie wiesz w ilu produktach jest gluten, nawet w takich, które naturalnie glutenu nie zawierają ( np. niektore Herbaty aromaryzowane)

        • 2 3

  • Dlaczego biała mąka jest bebe a ciemna cacy. (1)

    Jedyne logiczne wytłumaczenie to takie,że po ciemnej mace dostaje się sr*czki a w związku z tym spożywane kalorie nie są przysfojone przez organizm.

    • 8 8

    • chodzi o wartości odżywcze

      nie o to chodzi, że biała mąka jest szkodliwa, tylko o to, że jedzenie jej nic tobie nie daje i szybko znów robisz się głodny. poza tym mąka pszenna jest chyba bardziej kaloryczna.

      • 3 1

  • Wielkie emocje wywołuje tu zawsze artykuł dietetyka. Prawie takie, jak wypowiedzi innowierców albo ateistów. Skoro tak wyznajecie smażeninę, sacharozę i pszenicę to idźcie i kultywujcie, a nie drzecie japy na ludzi, którzy szukają lepszej dla siebie drogi (diety).

    • 7 11

  • To, że komuś nie odpowiada taki sposób odżywiania

    nie znaczy, że trzeba krytykować i mieszać z błotem autora.
    Moim zdaniem człowiek z kulturą jest otwarty na opinie innych i nie czuje potrzeby udowadniania, że Tak jak on robi jest lepiej.
    Do krytyki i czepiania się literówek wszyscy pierwsi, a żeby już coś miłego serdecznego napisać to ....ooooj ciężko.
    Pani Dietetyk - ja za artykuł dziękuje, miło że taka błyskotliwa Osoba jest z naszego Trójmiasta. pozdrawiam! :)

    • 6 7

  • V (3)

    Czy Viola to pseudonim lub jakaś swego rodzaju "marka" ? Dlaczego nie można by się podpisać po prostu Wiola ???

    • 7 7

    • (1)

      bo może tak ma na imię?

      • 2 1

      • W polskim alfabecie nie ma litery V, kretynko!

        • 0 1

    • Wiola, udaj się do apteki

      Tam można dostać bardzo popularną ostatnio maść na ból....

      • 0 0

  • Lody bananowe są pyszne! (2)

    Bardzo często jemy lody bananowe z dodatkiem owoców lub właśnie masła orzechowego, a czasami również z dżemem. Wszystkie opcje są dobre ;)

    • 5 0

    • (1)

      Zgadza się, ale trzeba patrzeć na skład masła orzechowego, bo większość dostępnych w sklepach ma w składzie rakotwórczy olej palmowy.

      • 0 0

      • A jabłka mają trującą nikotynę!!!

        • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Happy Hours z Aperol Spritz Wieczory Włoskich Smaków w Każdy Piątek!

degustacja

Bufet Włoski w Sheraton Sopot

240 zł
muzyka na żywo, degustacja

Happy Hour z Winem Domu Co Sobota!

degustacja

Najczęściej czytane